TopStar

17. září 2018 20:00

Tetování: Omalovánky nebo umění s hlubokou pointou?

Myslíte, že je tetování pouze módní doplněk? Pro někoho jistě ano. V některých případech se ovšem jedná o ideologii, životní směr a každá čárka nese svůj význam. Podívejme se na tetování některých hvězd, jejich významy i nevýznamy a vyzpovídejme vyhledávaného českého tatéra Mártyho.

Co to tetování vůbec je?

Tetování je pro většinu z nás ozdobou prostoduchých a znuděných teenagerů nebo odznakem vězňů. Tenhle způsob zdobení těla jde však s lidmi už po celou jejich historii.

První důkazy o tetování pochází už ze starověkého Egypta. Ale pozor, to si archeologové ještě donedávna mysleli. V zemi na Nilu se našla tehdejší podoba tetování u několika mumií přibližně z doby kolem roku 2000 př. n. l. To se ale změnilo, když byl nalezen ledový muž Ötzi. Tato osoba z doby kolem roku 3200 př. n. l. měl totiž na těle několik velmi zachovaných tetování. A navíc pocházel místo z civilizace z tehdy divoké Evropy.

Podob tetování měl hned několik. Nejvíce se jich našlo na zádech, pravém koleni a kloubech. Byly v podobě malých modrých teček a křížků. Měl neuvěřitelných 57 tetování!

Do Evropy se vrátilo od dob ledového muže tetování skrz mořeplavce, sira Jamese Cooka. Prvním potetovaným Evropanem v nové době byl lékař výpravy na Tahiti. A právě tam vznikl název pro tetování z místního výrazu tatau. Anglie byla novým trendem zcela nadšena. Potetovat se nechal dokonce i sám panovník král Jiří V. Ten si nechal vytetovat jeruzalémský kříž a později draka na předloktí.

No a začalo to. Propuklo naprosté šílenství. Všichni se začali tetovat a najednou nebyl v Evropě jediný panovník, co by neměl tetování. Nemluví se o tom, že tetování měli i anglický Eduard VII., dánský Frederick IX, německý Vilém II., jugoslávský král Alexandr a dokonce dost striktní ruský car Mikuláš II. Od těch dob se stala tetování ozdobou, za kterou se nemusí stydět žádný slušný člověk a rozhodně by nemělo být spojováno pouze s kriminálem.

Ani celebrity nejsou pozadu

Tetování mnohých celebrit z červeného koberce nebo sociálních sítí dobře známe. Pojďme se na některá z nich podívat.

Česká scéna

Pojďme si představit tatéra z domácí scény, který miluje kočky, sám se tak cítí a říká si Márty. Ten vypadá už od pohledu jako sympaťák, jeho práce se řadí mezi vyhledávaný artikl po celé Praze a diář má nabitý dlouhou dobu dopředu. Práce má tolik, že prý nestíhá ani vlastní život. Byl by rád, kdyby se o tetování v Čechách začalo mluvit v lepším světě, a aby vybočilo z tabuizovaných témat ve společnosti. No a my jsme ho pro vás teď vyzpovídali!

Zdravím Vás, Márty. Pro začátek bych se zeptala, jak se tak člověk k tetování dostane. A jak jste se k němu dostal právě Vy.

Tetování se mi začala líbit v mých 16, hlavně proto, že jsem mohl vyjádřit svoje pocity. Nejdřív jsem začal na papír a pak si řekl, proč bych to nedal pod kůži. Tak jsem se v 18 rozhodl nejdřív nechat se potetovat sám a pak si koupil strojek a začal na kamarádech. Teď jsem s tím tak sžitý, že si život bez téhle práce neumím představit. Tetovat může každý, taky tetuje skoro každý, kdo má strojek (smích), ale jde o tu uměleckou stránku. A právě těch kvalitních ‚‚umělců‘‘ je fakt málo.

Jak to vidíte s trendem tetování? V současnosti dost stoupá, myslíte, že znovu poklesne?

Bude to stoupat. Je tu další generace a ta se nechává tetovat stále častěji.

Jaké jsou v současnosti trendy ve světě tetování? Co je teď moderní a co už naopak zastaralé?

Tak pořád se drží pruhy okolo ruky, růže i hvězdičky. To já ale nedělám. Mě baví vytvářet umění, ne prostoduchý tetování.

Není to tedy tak, že k Vám klient přijde a přinese celý kompletní návrh? Vytváříte to čistě sám v kooperaci s myšlenkami a přáními zákazníka?

Pokud je to nápis, tak ten udělám. To jsou jen znaky. A když chce nějaký motiv, tak mi to popíše a já to nějak vytvořím. Nebo mi přinese fotku toho, koho chce mít vytetovaného, abych měl podklad a nakreslil věrohodnou podobiznu.

Jak se k tetování staví lidi obecně? Setkáváte se s nepochopením a odporem?

No jasně. V MHD je to největší problém. Lidi si s obavami nebo odporem odsedají a občas mě i litují, že asi bydlím pod mostem, nemám na oblečení ani na jídlo. (smích) Jednou se dokonce stalo, že mi právě kvůli tetování zmlátili kámošku. Lidi by měli začít přijímat tenhle trend, není to atribut toho, že jsem automaticky kriminálník.

Jaká věková kategorie se na Vás někdy obrátila, že byste to vůbec nečekal? Ti nejmladší nebo naopak nejstarší.

Jednou se na mě obrátil klučina, že chce tetování, myslí to seriózně a je mu 12 let. Vůbec. (smích) Řekl jsem, že nebudu tetovat pod 18, protože mladý lidi nevědí, co na sebe chtějí a vymýšlejí blbosti. A nejstarší byla paní, které bylo 65 a dělal jsem jí kérku na záda.

S kým z hvězd spolupracujete?

No, moje kamarádka je Sharlota a tu jsem tetoval, ale nejde říct, že bychom spolupracovali. Taky jsem tetoval Refewa a třeba Youtubera Denise Kubíka.

Čím jste podle Vás právě Vy originální a vymykáte se konceptu každého druhého tatéra?

Každý máme jiný styl. Já dělám to, co mě baví. Nevím, čím jsem jiný, protože každý tvoříme v něčem jiném. Dělám styl, který tady dělá ještě tak pět tatérů, ale dělám ho jinak. Možná se vymykám tím, že jsem nejmladší.

Děkuji za rozhovor a hodně štěstí v kariérním rozletu.

Sdílejte článek
Štítky tetování omalovánky Sharlota umění

Přečtěte si také