TopStar

24. května 2018 08:48

Tragický příběh poslední čarodějnice v Evropě! Proč byla popravena?

Hon na čarodějnice připravil o život mezi 14. a 18. stoletím mnohé ženy nehledě na to, zda byly mladé či staré, krásné či ošklivé. Masová hysterie ohledně čarodějnic zachvátila Evropu i Spojené státy a každý donášel na každého. Poslední evropskou popravenou ženou za čarodějnictví byla Anna Göldi. Pojďme si připomenout její tragický příběh.

Anna se narodila roku 1734 ve švýcarském Sennwaldu. O jejích dívčích létech vědí historici velmi málo a dá se to pochopit - její život nikoho nezajímal, vždyť šlo o dívku z velmi chudých poměrů. Ví se jen, že Anna pracovala jako služka na vesnici, aby si vydělala alespoň nějaké drobné.

I když nebyla dívka vdaná, otěhotněla s jistým vojákem, který se ve vesnici nakrátko zastavil. Dítko ihned po porodu ale zemřelo. V té době se ale jednalo o zcela klasickou záležitost a Anna by si stejně nemohla kvůli svým finančním poměrům dítě dovolit. Země ale Göldi obvinila, že dívka zabila své děťátko sama. A ani to není překvapivé, protože ženy tehdejší doby se dětí zbavovaly jako na běžícím pásu. Anna byla odsouzena k trestu u ‚‚sloupu studu‘‘ a šesti letům domácího vězení. Neschopnost pracovat by ale nebohou ženu přivedla k hladovění a následné smrti. Rozhodla se tedy utéct do švýcarského města Glarus a začala pracovat pro rodinu Zwick. Tam svedla pána domu a dokonce mu porodila syna, nějaká svatba byla ale zcela nereálná.

Ve věku 46 let se Göldi dostává do rodiny doktora, velmi zámožného ženatého Švýcara. Podle všeho byla Anna stále velmi atraktivní, proto si s ní přírodovědec začal románek. Ten ji ale jednoho dne obvinil, že viděl, jak Anna dává do mléka a do chlébu ostré jehly a on sám pak viděl, jak jeho dcera zvrací metalické předměty. Případ byl ale uzavřen pouhou výpovědí.

Rozhořčená Anna na sebe ale nechtěla nechat vrhat špatné světlo a pohrozila pánovi, že všem poví o jejich mileneckém vztahu. To by byla ohromná skvrna na reputaci celé rodiny. Z čirého zoufalství doktor pokračoval ve své teorii, že jeho dcera stále zvrací jehly a upadá do šílených bolestí večer co večer nehledě na to, že Anna už v jeho domě není. A to znamená jen jedno - prokletí.

Švýcarské úřady vyhlásily ‚‚soutěž‘‘ o Annu. Kdo ji přivede, vyhraje ohromnou finanční sumu. Když dívku chytili, mučili ji tak, že k jejím chodidlům přivázali těžké balvany nebo celou dívku přivázali za palce u nohou hlavou dolů. Kvůli šílenému mučení se Anna přiznala ke svému spojenectví s ďáblem, který se před ní zjevoval jako stín černého psa.

Soudci byli vážení ženatí pánové pokročilého věku a nikoho z nich nepřekvapilo, že to, z čeho Annu všichni obviňovali, bylo nereálné až absurdní. Žena byla oficiálně obviněna z otrávení a odsouzena k oběšení. Zajímavé je, že otrávení bez jakýchkoli obětí a smrtelných následků se v tehdejší době netrestalo smrtí.

I přesto byla Anna 13. června 1782 definitivně odsouzena k trestu smrti a v tentýž den popravena. Oficiální prohlášení a soudní protokoly byly ihned po skončení soudního procesu zničeny. Veřejnost Švýcarska tento čin silně odsoudila a dodnes ho považuje za neoprávněný hon na čarodějnice. Roku 2008 švýcarský soud rozhodl, že se jednalo o soudní chybu, ovšem po 226 letech bylo poněkud pozdě...

S pomocí novináře Waltera Hausera, který je autorem několika knih o Göldi, bylo roku 2007 v Glarusu otevřeno muzeum Anny Göldi, které se těší velké popularitě.


Přečtěte si také