V Cannes se opět protestovalo. Tentokrát ženy nikdo sexuálně neobtěžuje, ale režisérky jsou málo oceňovány

festival v Cannes
festival v Cannes
instagram

reklama

A je to tu zase. Před týdnem nám ve Francii začal nejvýznamnější filmový festival. Festival v Cannes. Rozhodně se očekávalo, že si takovou událost, jak už to tak poslední dobou bývá, nenechají ujít aktivistky. A taky že ne. Tématem se stal boj za rovnost pohlaví. A to v režisérských rolích.

Herečka Cate Blanchett stála v čele nejen festivalové poroty, ale i protestu. Dvaaosmdesát žen na schodech červeného koberce, reprezentovalo stejný počet režisérek, které od počátku festivalu v roce 1946 tyto schody vystoupalo. Smyslem víkendového protestu bylo poukázat na malý počet uvedených filmů od dam režisérek oproti uvedeným 1688 filmům od mužských tvůrců. Dalším bodem byl nepoměr žen v čele festivalové poroty, kterých za jednasedmdesátiletou historii trvání bylo pouhých dvanáct. Největší kritika je ale spojena s prestižní zlatou palmou. Tu totiž získaly za celou dobu pouze dvě dámy. Jane Campion a Agnes Vard, která stála po boku Cate Blanchet během její motivující řeči.

Je tak více než jasné, že porota dá letos přednost ženám. Adeptky jsou pouze tři. Italka Alice Rohrwacher, Libanonka Nadine Labaki a Francouzka Eva Husson. Film francouzské režisérky má největší šance na výhru. Má totiž ten správný bojovný děj. Vypráví o kurdských ženách, které se vymanily ze sexuálního otroctví Islámského státu a následně proti němu začaly bojovat. V sobotu byl dokonce na festivalu promítán film, ve kterém hrdinka ustřihla muži penis. Pánové to letos nebudou mít jednoduché. Běda tomu, který by si odnesl nějaké ocenění a nedej bože, aby nějaké dámě pomohl po schodech...

Výše zmíněné informace jsou sice v nepoměru, ale že by to bylo diskriminací pohlaví? Řekněme si narovinu, vždy bylo víc režisérů než režisérek, a tak je tento nepoměr zcela pochopitelný. Například v padesátých letech byla známá pouze jedna jedinná režisérka a to Ida Lupino (1918-1995).

 

{February 4, 1918-August 3, 1995} #idalupino

Příspěvek sdílel uživatel @ silver_screens_and_daydreams,

Prostesty ve filmové branži začínají být fraškou. Obzvlášť, když za práva žen přednáší proslov herečka, která natáčela film s režisérem Woody Allenem i potom, co byl obviněn ze znásilnění adoptivní dcery Dylan Farrow. Jenže to by pak Cate nezískala Oscara.

reklama

reklama