Zemřela režisérka Věra Chytilová (85)

Dnes dopoledne v kruhu své rodiny a ve svém domě, zemřela režisérka Věra Chytilová.
Věra Chytilová - Režisérka Věra Chytilová zemřela 12. března
Věra Chytilová - Režisérka Věra Chytilová zemřela 12. března
Jiří Janoušek

reklama

Z jejích filmů si připomeňme například Vlčí Boudu, Kopytem sem, kopytem tam, Šašek a královna, Pasti, pasti pastičky nebo Dědictví aneb Kurvahošigutntag.

Prof. Mgr. Věra Chytilová byla významná česká filmová režisérka, pedagožka FAMU. Kritika jí řadí mezi osobnosti tzv. české nové vlny, která se prosadila v rámci silných mužských osobností v 60. letech 20. století.

Typickým znakem filmů této generace filmařů byly dlouhé improvizované dialogy neherců, absurdní humor, zdánlivě nearanžované scény, zobrazení milostného poblouznění a přirozené lidskosti bez přikrašlování. Roku 2000 získala cenu Český lev za dlouholetý umělecký přínos českému filmu.

Otec Věry Chytilové, František, byl nájemce nádražních restaurací, bojoval v první světové válce, byl raněn a upadl do ruského zajetí. Díky svému bratrovi se stal legionářem. Matka Štěpánka vedla s manželem několik restaurací. Společně s bratrem Juliánem (s o 6 let starším) strávila Chytilová dětství na Moravě.

Prvním mužem byl fotograf Karel Ludwig, druhým pak kameraman Jaroslav Kučera, s kterým má dceru Terezu Kučerovou - výtvarnici, animátorku a herečku a syna Štěpána Kučeru.

 

Polívka na víně (12) Hosté  - Jana Švandová

Bolek Polívka vedl rozhovory v přátelském duchu a u sklenky vína

Video VIP zprávy: Farmu Bolka Polívky nikdo nechce

Polívka má problém: Jeho farmu nikdo nechce!

Video VIP zprávy: Herec Bolek Polívka definitivně přišel o svou farmu

Bolek Polívka je bezdomovec: Přišel o farmu!

 

 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!