Zlom v literatuře: Man Bookerovu cenu poprvé získala spisovatelka ze Severního Irska!

Nejlepší anglickojazyčnou prózou se stalo dílo severoirské spisovatelky Anny Burnsové s názvem Mlékař (Milkman). Kniha o mlékaři, který nenosí mléko se stala bestsellerem. Burnsová je první ženskou laureátkou ocenění od roku 2012, kdy zvítězila Hilary Mantelová.
Man Bookerova cena
Man Bookerova cena
Twitter/NZ Book Council ‏

reklama

„Ten den, kdy mi Nějaký McNěkdo namířil zbraň na prsa, řekl mi číčo a pohrozil, že mě zastřelí, byl tentýž den, kdy zemřel mlékař,“ stojí v první větě románu, jenž se ohlíží právě za tímto vztahem.

Dílo se zřejmě odehrává v 70. letech minulého století za časů nepokojů v Ulsteru, prostředí je ale v knize jen naznačené. Podle agentury AP je text energickým příběhem o mužích, ženách a moci. Vypráví jej osmnáctiletá dívka, prostřední dcera typické rodiny, jež byla v dospívání pronásledovaná starším mužem. Ten využíval rodinných vazeb, společenské situace i politické příslušnosti k tomu, aby hrdinku sexuálně obtěžoval.

 

 

Zase to MeToo

Porota téma příběhu označila za aktuální skrze kampaň MeToo, která poslední rok hýbe světem. „Myslíme si ale, že přetrvá, není totiž o něčem, co se odehrává jen teď," řekl  předseda poroty Kwame Anthony Appiah. "Nic podobného jsme nikdy nečetli. Burnsové vysoce charakteristický hlas se vzpírá konvenčnímu myšlení i formě,“ dodal.

Spisovatelka se z Belfastu ve druhé polovině 80. let přestěhovala do Londýna. Svou první prózu No Bones publikovala roku 2001 a byla za ni nominována na Orange Prize. Roku 2007 vydala ještě druhý román Little Constructions.

 

 

Dnes žije Burnsová v hrabství Východní Sussex. "Zaplatím dluhy a z toho, co mi zbude, budu žít," odpověděla podle deníku Guardian na dotaz, jak naloží se sumou 50 tisíc liber, v přepočtu 1,5 milionu korun, kterou vítěz Man Bookerovy ceny získává.

Man Bookerova cena se uděluje od roku 1969 a původně byla vyhrazena spisovatelům z Británie, Irska a zemí britského Společenství. Američanům se cena otevřela v roce 2014 a od té doby už má dva zámořské vítěze – Paula Beattyho (The Sellout, Výprodej) a George Saunderse (Lincoln in the Bardo, Lincoln v bardu).

Optická hádanka - knihy 1

FOTO: Optická hádanka, kterou vyluští jen 12 % z vás! Najdete mezi knihami schovanou tužku nejrychleji na světě?

reklama

reklama