Zpěvačka Pink přerušila svůj koncert, aby objala holčičku, které umřela maminka

Pink
Pink
instagram

reklama

Zpěvačka Pink právě objíždí svět s turné Beautiful Trauma. Její koncerty ale pronásledovaly problémy. Zpěvačka totiž musela zrušit dvě své vystoupení v Sydney po tom, co byla hospitalizována s žaludečním virem. Paparazzi ji ale nachytali na pláži, jak si užívá čas se svými dětmi. Zpěvačka naštvaným fanouškům celou situaci vysvětlila prostřednictvím Instagramu, kam přiložila onu fotku od novinářů. Pravidelně docházela na kontroly k lékařům a pláž, na které byla vyfocena, se nacházela hned u hotelu. I přes svou nemoc chtěla být dětem na blízku a tak neležela na pokoji, ale na písku.

 

I don’t need to clear this up, but out of respect for my fans I will attempt it. I scheduled this tour meticulously, trying to do what was best for my children, while also putting on the best and most physically demanding and beautiful show of my life. This break in Byron has been scheduled since 2017, as a way to get outside the hotel and the winter and have some time with my children. I’ve already been sick twice (kids as well)on this Australian tour, but the first time we got sick, I was able to push through. This time, what these parasite paparazzi don’t show you, is two doctor visits in Byron on two consecutive days, antibiotics, steroids, Vick’s, nose spray, throat spray, more steroids, NyQuil, a screaming baby in the middle of the night, every night, while mama gives him warm baths and tells her daughter everything is fine. You can think whatever you want, it’s your right, but I have never taken advantage of any one in my entire life. I have never fucked off while disrespecting hard working people who spend money to come see me play. I have never phoned in a single tour, I have an impeccable record for not cancelling. I mother with everything I have whilst handling all the rest. The snark in this is unbelievable and makes me long for a nicer world. I’m doing the absolute best I can, and you can believe it or not. What they don’t show you in this picture is me drinking water and lying down while my friends try to entertain my 7 year old who is asking me why these creepy men are surrounding us and pacing back and forth and taking pictures of her every move. I will see everyone tomorrow whether I’m better or not, and the postponed show will be rescheduled. As I said, I’m sorry to the real fans who this situation has affected. Onwards and upwards.

Příspěvek sdílený P!NK (@pink),

Teď jí je ale odpuštěno. Má za sebou totiž další koncerty a hlavně dobrý skutek, který všem vrazil slzy do očí. Čtrnáctiletá fanynka Lea Murphy a její maminka plánovaly dorazit na zpěvaččin koncert. Obě byly jejími velkými fanynkami. Jenže maminka malé dívky nečekaně před pár dny zemřela. Její teta neváhala a vytvořila neteři plakát se slovy: „Potřebuji objetí. Před pár dny jsem ztratila svou maminku.“ Holčičce se její sen splnil. Pink totiž transparent uviděla a přerušila koncert. Diváci nechali holčičku projít až do první řady, kde jí její modla opravdu objala. Dívka měla slzy v očích a Pink se jí snažila dodat odvahu slovy „To bude dobré.“ Dívce se tímto gestem snažila alespoň nepatrně zmenšit její trápení. Sama je totiž matkou dvou dětí, které jsou pro ní nadevše.

plakát
Autor: instagram plakát

reklama

reklama