Petr Janda: „A jedeme dál!“

Jako by v něm byl pořád motor toho mladého bigbíťáka, který v roce 1963 s právě založenou kapelou Olympic nahrál první hit Dej mi víc své lásky. Kapele je padesát let a má za sebou víc než 9000 koncertů.
Petr Janda
Petr Janda

reklama

Petr Janda vloni oslavil sedmdesátiny a jeho nejmladší dcerce Rozárce bude v květnu rok. Jak je to tedy s Jandovým elixírem mládí?

 

Můžeme ho hledat v jeho odpovědi na otázku, co ho v životě nejvíc bavilo: „Vždycky to byla na prvním místě hudba.“ Přivedl ho k ní jeho tatínek, původní profesí právník, který musel po únoru 1948 obor opustit a živil se pak jako korektor v ČTK. Malého Petra přihlásil do houslí… Další zlom nastal, když mu tatínkův kamarád přivezl z Anglie desku Elvise Presleyho Love Me Tender.

 

Dej mi víc své lásky

V roce 1959 začal hrát na kytaru ve skupině Sputnici, pak v Big Beat Quintetu a od roku 1963 s Olympikem, který si odbyl svou premiéru v divadle Semafor v pořadu Karla Mareše Ondráš a big beat, později Ondráš podotýká. Původní obsazení kapely se během let samozřejmě měnilo… Dnes Olympic hraje ve složení Petr Janda – sólová kytara, zpěv, Milan Broum – baskytara, Jiří Valenta – klávesové nástroje a Milan Peroutka – bicí. V roce 1965 se zrodil první velký hit Dej mi víc své lásky a v roce 1967 legendární Želva. Dlouhohrající album Želva spatřilo světlo světa o rok později (nyní ho Supraphon vydává znovu, s rekonstruovaným obalem a remasterovaným zvukem a zajímavými dokumenty).

 

Ve čtyřiadvaceti letech se Petr Janda oženil s tanečnicí Janou, díky jejíž toleranci přežili i ta nejbouřlivější a nejslavnější šedesátá léta, kdy měla kapela spoustu koncertů a výjezdů do zahraničí a samozřejmě také mnoho vášnivých fanynek. S Janou se Petrovi narodil syn Petr a dcera Marta. V roce 1991 mu manželka zemřela na rakovinu a se stejnou nemocí se dlouhých jedenáct let potýkal i syn Petr. Ve třiatřiceti letech jí bohužel podlehl. Tragická zpráva o úmrtí syna hudebníka zastihla při koncertu v Brně. Kamarádům z kapely o tom, co v duši prožíval, řekl až po letech…Tvrdý rocker Petr Janda v sobě nesl ztrátu syna jako velkou bolest a lék našel v dalším manželství a otcovství. V roce 1995 se mu narodila Eliška z druhého manželství s Martinou, dnes známou televizní reportérkou. Když se vztah rozpadl, oženil se Janda potřetí, s třiadvacetiletou fanynkou své kapely Alicí Fojtíkovou. Také s ní chtěl založit rodinu, a když se to delší čas nedařilo, zdálo se, že spolu nezůstanou. Pak se ale stal zázrak a narodila se Anežka a vloni k ní přibyla ještě Rozárka.

 

Své role zvládá s nadhledem


Jak se Petrovi Jandovi rozrůstala rodina, zároveň jako by ji víc a víc stmeloval dohromady. Zatímco se kdysi zřejmě navždy pošramotily jeho vztahy s bratrem Slávkem, se všemi svými ženami a dcerami chce vycházet co nejlépe. Jandova nejstarší dcera Marta sice řadu let dělala kariéru v Německu, kde zpívala se svou kapelou Die Happy, ale po letech se vrátila do Čech a také začala víc času trávit se svým otcem. Dokonce si spolu i zazpívali, čemuž se do té doby oba bránili. Petr Janda si pozdní otcovství velmi užívá. Rád manželce pomáhá, dobře vaří, jezdí s kočárkem… Nezanedbává ale ani své vnuky Petra a Matouše, který se ovšem nedávno už také oženil, takže z nestárnoucího rockera možná bude už i praděda. Zvládá ovšem všechny své role s nadhledem.

 

Zrcadlo tvého života (10) - Petr Janda s kapelou jen pro tento večer
Zrcadlo tvého života (10) - Petr Janda s kapelou jen pro tento večer

 

Padesátiny skupiny oslavil velkým turné

Když se ho zeptáte, koho z konkurence rád poslouchá, určitě řekne skupinu Kabát. Ze zpěvaček má mnoho let slabost pro Petru Janů, s níž v osmdesátých letech nazpíval hit Jedeme dál! Své nahrávací studio Propast ovšem půjčuje rád třeba i skupině Support Lesbiens, jejíž muzika se mu také líbí. Sám už se dávno stal legendou stejně jako jeho Olympic, který měl ale v minulosti dvakrát málem na kahánku. Poprvé v roce 1973, když od nich odešel Jiří Korn. Janda tehdy chtěl skupinu rozpustit a dokonce pomýšlel na nějaké normální zaměstnání, kdy by dělal „od-do“. Podruhé o konci Olympiku uvažoval v roce 1993. V té době lidé na koncerty moc nechodili a zdálo se, že nebude pro koho hrát. Publikum se však nakonec zasloužilo o to, že Olympic vloni oslavil padesátileté jubileum velkým turné s Českým národním symfonickým orchestrem, které se neslo v retro stylu.  Diváci si mohli připomenout i řadu bývalých členů kapely, kteří si přišli zavzpomínat nebo také zazpívat. Byli mezi nimi Pavel Chrastina, Ladislav Klein, Jiří Korn, František Ringo Čech, Petra Janů, Yvonne Přenosilová, Jiří Stivín a další.

 

A jak to, že Petrovi Jandovi Olympic tak dlouho funguje?

Vztahy v rockové skupině se podle něj v lecčems podobají manželství: „Byli jsme k sobě tolerantní a upřímní. Nikdy jsme nepřekročili tu mez, zpoza které se už nedá vrátit zpátky. Vždycky jsme to nějak 'ukočírovali'.“

 

Ať žije rokenrol!

Petr Janda má samozřejmě spousty obdivovatelů. Z těch profesních nutno zmínit alespoň Karla Šípa. Ostatně oba pánové mají leccos společného – stále pilně pracují a i Karel Šíp se v dalším manželství stal poměrně pozdním otcem. Kdysi jako mladíček chodil Karel Šíp poslouchat začínající Olympiky do kavárny Alfa. Bylo to v době, kdy si myslel, že i on sám se bude živit hudbou.

 

V roce 2008 spolu byli na horách ve Špindlerově Mlýně. U večeře si povídali o současných českých muzikálech. Ne všechny se jim zdály špičkové, a tak si z čirého furiantství položili otázku, jestli by dokázali nějaký muzikál sami napsat. Tak se za rok a půl zrodil muzikál Ať žije rokenrol!, do nějž vložili hodně z toho, co oba prožili.

 

Blanka Kovaříková

reklama

reklama