Seznamte se: Miroslav Donutil

Další díl pořadu Zrcadlo tvého života bude věnován skvělému herci a vypravěči Miroslavu Donutilovi.
Zrcadlo tvého života (8) - Miroslav Donutil - Obrázek 1
Zrcadlo tvého života (8) - Miroslav Donutil - Obrázek 1

reklama

Miroslav Donutil se narodil v roce 1951 v Třebíči, vyrůstal ve Znojmě, ale většinu svého dětství prožil v Brně. I když se chtěl původně věnovat novinařině nebo lesnictví, nakonec zvítězila rodinná záliba v herectví (rodiče i dědeček ochotničili a byli skvělými vypravěči).

 

Už během studií na JAMU hostoval Miroslav Donutil na scéně brněnského divadla Husa na provázku, kde od roku 1973 nastoupil do svého prvního angažmá. Za 17 let svého působení zde ztvárnil celou řadu nezapomenutelných rolí (mj. Nikolu Šuhaje v Baladě pro banditu, Kašpárka v Donu Šajnovi, Richarda III. a další postavy v Shakespearománii, starého Karamazova v Bratrech Karamazových, Ríšu v Pohádce máje). Před televizní a filmovou kameru se herec v této době dostával však spíše výjimečně.

 

V roce 1990 se stal Miroslav Donutil členem činohry pražského Národního divadla, čímž nastartovala jeho obrovská popularita. Publikum si jej oblíbilo například v titulní roli ve Strýčku Váňovi, jako stařečka v Židlích, šaška v Jak se vám líbí, nebo jako legendárního Truffaldina ve Sluhovi dvou pánů.

 

V té době si začal herce všímat i film – nezapomenutelné jsou herecké výkony v komediích Tankový prapor, Černí baroni, Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Pasti, pasti, pastičky nebo Pelíšky. Za svůj výkon ve filmu Pasti, pasti, pastičky získal Miroslav Donutil Českého lva a za roli Miroslava Norbachera ve filmu režiséra Vladimíra Morávka Nuda v Brně (2003) byl nominován na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. 

 
K jeho dalším populárním televizním rolím patří také hlavní hrdina seriálu Hotel Herbich (1999). V roce 2010 herec ztvárnil hlavní roli ve filmu Filipa Renče Román pro muže. Kromě herectví se Miroslav Donutil věnuje také dabingu a je skvělým vypravěčem (jeho mluvené historky jsou k dostání na několika audionahrávkách „Ptejte se mě, na co chcete…“).

reklama

reklama