Sportovní fotografie 2022

Sportovní fotografie 2022

Ve středu 25. ledna 2023 byly v prostorách Czech Photo Centre v Praze oznámeny výsledky, předány trofeje oceněným a zahájena výstava Sportovní fotografie 2022. Celkovým vítězem 30. ročníku soutěže a prvním držitelem Ceny Jaroslava Skály se stal volný fotograf Petr Slavík. Součástí přehlídky, kterou organizuje Klub sportovních novinářů, je také výstava vítězných fotografií z první dekády soutěže a kolekce sportovních fotografií Jiřího Pekárka.

Hlavní kategorie je od letošního ročníku pojmenovaná podle legendy sportovní fotografie jako Cena Jaroslava Skály. Jejím prvním držitelem se stal volný fotograf Petr Slavík za sérii Světový pohár v biatlonu 2021–22.

Porota konstatovala, že vítězná série fotografií svým výrazným výtvarným pojetím a estetickou kvalitou záběrů přesahuje běžné kvalitní sportovní zpravodajství, zároveň však výborně vystihuje ducha biatlonu jako sportu. Fotografie Petra Slavíka mají svůj specifický poetický jazyk a přitom si zachovávají vypovídací hodnotu, cennou ve zpravodajství.

Na slavnostní vernisáži byly vyhlášeny i výsledky jednotlivých soutěžních kategorií. Dvě první místa získala Barbora Reichová z Českého olympijského týmu (kategorie Individuální sporty a Portrét), dalšími vítězi jsou Lukáš Kaboň z Deníku (Kolektivní sporty), Lukáš Chum z i-Motorsportu (Motorismus), Petr Slavík (Série) a Roman Vondrouš z ČTK (Sport a covid-19). Čestné uznání poroty obdržel volný fotograf Michal Červený.

Výsledky soutěže Sportovní fotografie 2022

Cena Jaroslava Skály (hlavní cena): Petr Slavík, volný fotograf, za sérii Světový pohár v biatlonu 2021–22

Kolektivní sporty

Lukáš Kaboň, Deník, za fotografii Mistrovství Evropy ve fotbale žen U19 v Ostravě

Roman Vondrouš, ČTK, za snímek Faul

David Kostelka, volný fotograf, za snímek Baseballový rok

Individuální sporty

Barbora Reichová, Český olympijský tým, za snímek šermíře Alexandera Choupenitche

Roman Vondrouš, ČTK, za snímek Zlatá olympijská jízda Ester Ledecké

Ondřej Deml, ČTK, za snímek Vltava

Portrét

Barbora Reichová, Český olympijský tým, za fotografii Plavkyně Simona Kubová

Jan Russnák, volný fotograf, za snímek Patrik Auda

Eduard Erben, CPA Czech Photo Agency, za snímek Eva Samková Adamczyková

Čestné uznání: Volnému fotografovi Michalu Červenému za fotografii Utrpení

Motorismus

Lukáš Chum, I-Motorsport.cz, za fotografii Premiéra

Vojtěch Zavřel, Speedwaylive.eu, za snímek V kapkách deště

Vratislav Ondráček, volný fotograf, za fotografii Závod historických motocyklů

Série

Petr Slavík, volný fotograf, za kolekci fotografií Bláto

Roman Vondrouš, ČTK, za sérii Olympijský biatlon

Petr David Josek, The Associated Press, za kolekci Mistrovství světa ve fotbalu v Kataru

Sport a covid-19

Roman Vondrouš, ČTK, za sérii fotografií Věrní fanoušci

Barbora Reichová, Český olympijský tým, za sérii snímků Nezlomní olympionici

Petr Slavík, volný fotograf, za fotografii První rouška

Soutěžní přehlídka navazuje na výstavu 100 nejlepších sportovních fotografií roku, kterou pořádal Klub fotoreportérů při Svazu československých novinářů v letech 1971–1988, a na následné soutěžní i nesoutěžní přehlídky pořádané Klubem sportovních novinářů. Poslední výstavy se uskutečnily v letech 2017, 2018 a 2019. Pak bohužel sportovní činnost i fotografování omezila nařízení spojená a pandemií covid-19.

Letos se Klub sportovních novinářů k soutěži vrátil a na výstavě v Czech Photo Centre pod názvem Sportovní fotografie 2022 představuje nejlepší fotografie svých členů za tři covidové roky. Výstava bude k vidění v galerii CPC u stanice metra Nové Butovice od 26. ledna do 5. března 2023.

Součástí výstavy je také přehlídka vítězných fotografií z první dekády soutěže a kolekce sportovních fotografií Jiřího Pekárka.

Letošní soutěžní přehlídka bude součástí oslav stého výročí založení Klubu sportovních novinářů. Výstava je v celkovém pořadí už třicátá, ale poprvé získal celkový vítěz Cenu Jaroslava Skály. Tím se KSN hlásí nejen k tradici soutěžních výstav, kterou právě Skála zahájil, ale také k jeho odkazu prvního československého fotografa, který se specializoval na sportovní fotografii.

Letos se do soutěže, která zahrnuje fotografie členů KSN za roky 2020 až 2022, přihlásilo 42 autorů celkem s 501 fotografií. Nejvíc snímků zaslali do kategorie Motorismus (70), Individuální sporty (63) a Série (46).

Složení poroty

Alice Němcová Tejkalová (předsedkyně), děkanka Fakulty sociálních věd UK; sportovní novinářka.

Jaroslav Legner, dlouholetý vedoucí fotooddělení deníku Sport. Fotografoval mnoho vrcholných sportovních akcí včetně olympijských her. Držitel řady fotografických ocenění.

Tomáš Vocelka, novinář a fotograf. Pracuje pro Magazín Aktuálně.cz; předtím hlavní editor MF DNES. Vítěz Czech Press Photo a držitel řady ocenění z mezinárodních soutěží.

Martin Štěrba, fotograf, zástupce šéfredaktora Fotobanky ČTK.

Martin Salajka, volný fotograf, za výbor KSN.

Legendy sportovní fotografie

Jaroslav Skála (1926–2010) byl celou svoji profesní kariéru věrný časopisu Stadión. Nastoupil do něj v roce 1950, když se ještě jmenoval Ruch. V časopisu po třech letech přejmenovaném na Stadión působil jako vedoucí fotoreportér věrný až do roku 1988, kdy odešel do důchodu. V letech 1969–1976 předsedal Klubu českých fotoreportérů.

Jiří Pekárek (1949) nastoupil v roce 1971 jako fotograf a obrazový redaktor v deníku Československý sport, posléze prošel redakcemi časopisů Stadión, Tenis, Sport revue, Fotbal a Týden. Od roku 2000 je volným fotografem.

Klub sportovních novinářů Klub sportovních novinářů České republiky (KSN) je profesní sdružení profesionálních novinářů, televizních a rozhlasových reportérů, fotoreportérů a filmařů, kteří se zabývají převážně sportovní problematikou. Klub byl založen v roce 1923 a o rok později se podílel na ustavení Mezinárodní organizace sportovních novinářů (AIPS).

KSN ČR je vyhlašovatelem anket Sportovec roku a Zlatý míč ČR, pořádá rovněž přehlídku nejlepších sportovních fotografií.

Přehled vítězů soutěže Nejlepší sportovní fotografie roku

1971: Bohumil Novotný – Modlitba za Peru 1972: Miroslav Martinovský – Mistři světa (hokejisté Pospíšil, Horešovský) 1973: Karel Kučera – Stojan padl, rekord vydržel 1974: Jiří Pekárek – Milan Orlowski na mistrovství Evropy, Nový Sad 1975: Václav Jirsa – Spartakiáda 1976: Jiří Pekárek – Anton Tkáč a Daniel Morelon, olympijské hry v Montrealu 1977: Jiří Koliš – Nůžky Zdeňka Nehody 1978: Milan Štastný – Fotbal (zápas Dukla- Hertha Berlín) 1979: Antonín Bahenský – Motokros 1980: Karel Novák – Fotbal (Z. Nehoda) 1981: Milan Šťastný – Házená 1982: Josef Žáček – Fotbal Slavia 1983: Bohumil Hynek – Sportovní gymnastka, bradla 1984: Libor Hajský – Stříbrná meta (Květa Jeriová na olympijských hrách v Sarajevu) 1985: Jaroslav Legner – Jozef Hudák v cíli chodeckého závodu Praha–Poděbrady 1986: Herbert Slavík – Volejbalistky 1987: Jaroslav Skála – Prošel zdí (Stanislav Griga za zdí hráčů Dukly Praha) 1988: Václav Jirsa – Zápas 1995: Jiří Turek – Baseball 1996: Herbert Slavík – Ruce italských veslařů 1997: Herbert Slavík – Tyčkař Tim Lobinger 1998: Bořivoj Černý – Smeč 1999: Jiří Kruliš – Opožděný dialog 2000: Vladimír Rys – Já tam dosáhnu 2001: Václav Novák – Vychutnat si závod, ochutnat trať 2017: Michal Červený – Cape Epic 2017 2018: Lukáš Bíba – Adam Ondra 2019: Michal Červený – Světový pohár horských kol v Andoře 2022: Petr Slavík – Světový pohár v biatlonu 2021–22 (série)