CO DĚLAT, KDYŽ... sousedův strom ničí plot a plody padají na moji zahradu?

První krok: Požádejte souseda, aby větve odstranil. Co dál, nebo co když to neudělá?
Když spadnou od souseda k vám, jsou vaše...
Když spadnou od souseda k vám, jsou vaše...
thinkstock.com

reklama

 

ONLINE PORADNA: Máte problém, se kterým si nevíte rady? Zeptejte se akvokáta online (bez nutnosti zveřejnění). Využít můžete kontaktní formulář naší Právní poradny.

Dotaz: Mám problémy se sousedem a nevím, co mám dělat. Větve jeho jabloně čouhají do mé zahrady, ničí mi plot, na podzim tam mám plno listí. Soused chce, abych ho pustil na zahradu, když češe jablka, ale ty shnilé co spadnou na zem, už uklízet nechce, stejně jako ořezat větve stromu. Letos ho na zahradu nepustím a padavky mu nahážu přes plot do jeho zahrady. A větve ořežu. A vás se chci zeptat, jestli udělám správně.

Odpověď: Můžete požádat souseda, aby větve stromu přesahující na Váš pozemek odstranil, pokud Vám to působí škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu – což je zřejmě tento případ. Neučiní-li tak v přiměřené době, smíte větve odstranit Vy sám. K očesání plodů na stromě jste povinen umožnit sousedovi vstup na Váš pozemek. Co se týče plodů spadlých na zem, ty náleží vám. Takže vaše odhodlání ho nepustit na zahradu a naházet mu spadlé plody do jeho zahrady není dle práva. Dle práva budete postupovat tak, že vyzvete souseda k odstranění přesahujících větví.

 

Advokát Viktor Fojt Foto:

Na otázky v naší poradně odpovídá advokát Mgr. et Mgr. Viktor Fojt, zakládající partner advokátní kanceláře Fojt | Kocour. Působí také jako hlavní advokát pro internetovou aplikaci, která nabízí právní dokumenty snadno a jednoduše: www.generatorsmluv.cz.

 

 


Zodpovězené dotazy:

Reklamace pouťového zboží

CO DĚLAT, KDYŽ... chci reklamovat zboží koupené na pouti u stánku?

Zájezd reklamujte hned na místě, nebo nejpozději do 30 dnů po návratu z dovolené...

CO DĚLAT, KDYŽ... chci reklamovat zájezd? Mám nárok na slevu?

Kréta

CO DĚLAT, KDYŽ... mám pocit, že cestovní kancelář zkrátila zájezd?

Nejste spokojeni s operátorem? Ne vždy můžete snadno odejít

CO DĚLAT, KDYŽ... chci zrušit smlouvu s mobilním operátorem. Jde to?

Co s hypotékou a bytem po svatbě?

CO DĚLAT, KDYŽ... mám hypotéku a po svatbě chceme vlastnit byt společně?

Zboží koupené online můžete bez udání důvodů vrátit do 14 dnů...

CO DĚLAT, KDYŽ... jsem koupil/a zboží přes e-shop a chci ho vrátit?

Dluhy vzniklé za trvání manželství patří do společného jmění manželů...

CO DĚLAT, KDYŽ... má manžel/ka dluhy a hrozí exekuce?

 

SMLOUVA RYCHLE, JEDNODUŠE, SE ZÁRUKOU... Hrozí vám exekuce? Potřebujete prodat nebo koupit dům či auto? Chcete pronajmout byt? Budete se rozvádět? Většina životních situací se musí vyřešit podpisem na smlouvě... Běžné právní dokumenty už ale nemusíte řešit s advokáty, aby byly naprosto v pořádku. Na Prima Rádci máte možnost získat právní dokumenty pro nejrůznější situace, navíc jen během několika minut. Smlouvy stojí od 50 do 300 korun. Prvních 100 zájemců od nás navíc získá kredit 200 korun na vygenerování jakýchkoliv právních dokumentů. Kredit získáte po registraci zde.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!