Protiprávních exekucí jsou až stovky tisíc. Poradíme, jak je zastavit

Úvěrové firmy, které z lidí vysávají obrovské peníze na sankcích pomocí formulářových smluv a rozhodčích doložek, už několik měsíců prohrávají jeden soud za druhým. Rozhodčí smlouva i rozhodčí doložka je podle verdiktu Nejvyššího soudu z roku 2013 ve většině spotřebitelských smluv neplatná. I podle řady lidí, kteří se dostali do exekuce kvůli rozhodčí doložce, soukromí rozhodci napomáhají podvodům a lichvářům.
Ještě před pěti lety to měly firmy půjčující peníze (nejen) s vysokými úroky velmi snadné. Stačilo, aby se dlužník o den zpozdil se splátkou a soukromý rozhodce napojený na danou firmu, obvykle advokát, na základě rozhodčí doložky posílal povinné (dlužníky) rovnou nemilosrdně do exekucí. S tím je očividně konec, alespoň v případech, kdy se dlužníci brání. Soudy, i ty prvoinstanční, už naprosto běžně rozhodčí doložky zneplatňují pro nekonkrétnost nebo porušení práva na spravedlivý proces.
VŠE DULEŽITÉ ve SPECIÁLU O PŮJČKÁCH
Exekuce se v těchto případech zastavují. Dlužníkovi pak soud obvykle určí jen zaplatit exekutorovi náklady řízení. V poměru k vymáhaným sumám je to pouze zlomek částky. (Ale pozor! Zastavenou exekucí se dlužník nezbaví povinnosti dluh splatit. Své dluhy sníží jen o exekuci.) Naopak firmy lichvářů teď musejí platit náklady odvolacích řízení a advokáty dlužníků. „Pokud se budete s pomocí právníka bránit podáním odvolání, máte v této době velkou šanci uspět. A výdaje na záchranu před exekucí bývají jen zlomkem v porovnání se sumami, o jaké ve sporech jde“, radí Libor Coufal, finanční odborník Prima Rádce. Takto protiprávních exekucí jsou podle odhadů až stovky tisíc. Soudy ale prý nemají kapacity na to, aby exekuce procházely jednu po druhé, a ty protiprávní zastavovaly.
Lidé se tak musí ozvat sami a nechat si exekuci zastavit. Ideálně oslovit právníka, který se na danou problematiku specializuje. Zásadní je mít také pohromadě všechny důležité smlouvy a dokumenty, které s danou půjčkou a exekucí souvisejí. Návrh na zastavení exekuce můžete podat u exekutorského úřadu i sami.
Právní dokument Návrh na zastavení exekuce najdete například v aplikaci GeneratorSmluv.cz - Návrh na zastavení exekuce. (Pro návstěvníky Prima Rádce stále platí akční nabídka na kredit ve výši 200 Kč na vygenerování jakéhokoliv dokumentu v aplikaci. Kredit získáte po registraci zde.)
"U exekutora se podá návrh na zastavení exekuce, ve kterém by měly být vylíčeny důvody, proč chce dlužník exekuci zastavit. Pokud věřitel nesouhlasí, bude o tomto návrhu rozhodovat exekuční soud," doplňuje advokát Viktor Fojt.
Prevence je základ. Předejít možné katastrofě, nepříjemným soudům a placení horentních sum můžete jednoduše důkladným výběrem společnosti či bankovní instituce, u které si půjčku vezmete. „Když už si musíte půjčit, vyberte si instituci s licencí, které jsou pod kontrolou České národní banky. Vybrané instituce důkladně porovnejte. Zjistěte si, za kolik celý úvěr zaplatíte i výši poplatku za uzavření smlouvy“, radí Libor Coufal. Jen tak omezíte na minimum riziko, že nebudete moci v budoucnu splácet. A pozor si dejte i na rozhodčí doložku ve smlouvě...
ONLINE PORADNA: Potřebujete poradit, jak zhodnotit peníze, začít šetřit, zefektivnit rodinný rozpočet nebo jak si bezpečně půjčit? Nevíte si rady se smlouvou, kterou máte podepsat? Využije online poradny na Prima Rádci a zeptejte se našich odborníků, kteří vám v co nejbližším možném termínu zdarma poradí, jak postupovat.
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.