29. kongres ODS: Strana vybrala své vedení. Fiala obhájil funkci předsedy ODS, pokračuje boj o místo prvního místopředsedy

Dlouholetý předseda ODS Petr Fiala na dnešním kongresu občanských demokratů v Praze podle očekávání obhájil funkci v čele strany. Ve volbě neměl protikandidáta. Získal 470 z 505 platných hlasů delegátů a podobně jako při předchozích dvou kongresech v Ostravě tak jeho podpora mírně přesáhla 90 procent. Nominaci do neočekávaného souboje o post prvního místopředsedy ODS dostal i starosta pražských Řeporyjí a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný.
Petr Fiala a ODS
foto ODS

reklama

‚‚Nesmírně si toho vážím, je to pro mě velká čest a obrovský závazek,“ uvedl Fiala po zvolení. Delegátům slíbil, že další volební kongres za dva roky už bude aktuálně opoziční ODS pořádat jako silná vládní strana.

Fiala dostal před kongresem nominaci od všech krajských organizací a stejně jako před dvěma i čtyřmi lety obhajoval funkci bez protikandidáta. Předsedou ODS je od ledna 2014. V projevu před volbou delegátům řekl, že chce v letošních volbách získat funkce hejtmanů a odrazit se k vítězství v hlasování o novém složení Sněmovny v příštím roce.

Prvního místopředsedu bude sněm ODS v Praze vybírat ve druhé volbě. Dosavadní statutární zástupkyně předsedy Petra Fialy Alexandra Udženija získala 217 z 434 platných hlasů. Neměla protikandidáta. Po vyhlášení výsledků pražská zastupitelka uvedla, že již nebude kandidovat a dá prostor novým lidem. 

Nominaci měl před sjezdem také europoslanec a exministr zahraničí Alexandr Vondra, vzdal se jí ale.

Vysočany, oblíbené kongresové místo - a čtvrť s politickým puncem. 22. srpna 1968 se zde konal v továrně ČKD „slavný“ XIV. mimořádný sjezd KSČ. ODS ve Vysočanech zasedala poněkolikáté (obvykle dříve v Clarionu) a dnes ale na místě vedle O2 areny -  v O2 universu. O2 arenu (tehdy Sazka arenu) otvíral na konci března 2004 mimo jiné zakladatel ODS Václav Klaus. Je otázkou, do jaké míry plynou v hlavách se zde scházejících 542 přihlášených členů ODS vzpomínky na zakladatele a slavnou éru této strany.

V každém případě přítomným bude tu dobu připomínat Alexadr Vondra. Svými spolustraníky byl nominován na místo prvního místopředsedy a dá se spekulovat, že právě toto může být důkazem, že u členů ODS stále plují vzpomínky na staré dobré časy. Ostatně Vondra je představitel konzervativních hodnot, a to, přiznejme, v řeči ODS neznamená nic jiného než „klauzovec“. Nicméně Vondra tuto kandidaturu odmítá a chce být jen řadovým místopředsedou. Důvodem je zřejmě jeho post europoslance.

Petr Fiala

KOMENTÁŘ KAROLINY STONJEKOVÉ: Kongres je tu aneb ODS hledá pokrývače

Zajímavé je, že ideový boj ve straně se dnes odehrál ve volbě řadových místopředsedů, neboť na funkci předsedy kandidoval osamoceně dosavadní předseda Petr Fiala a také ho nominovaly všechny krajské organizace. Post prvního místopředsedy po odmítnutí Vondry je také jasný, obhájí jej zastupitelka na Praze 2 Alexandra Udženija. To je důvod, že se dnes všichni soustředili na hlasování o posty řadových místopředsedů. Ten obhajují poslanci Martin Baxa, Martin Kupka, senátor Miloš Vystrčil. Již nekandiduje europoslanec Evžen Tošenovský. Mimo jmenovaného Alexandra Vondry nominaci na posty ve vedení ODS mají ještě Jan Skopeček, Miroslava Němcová a Zbyněk Stanjura.

Stručně o tom, kdo s čím na kongres přišel

Uvádíme některá z posledních nebo i starších vyjádření kandidátů, která jsou z větší části dána jejich zaměřením a na co se specializují, což je také do značné míry charakterizuje a čím jsou pro ODS významní.

Předseda Petr Fiala

Zformuloval jsem cíl 50+. Tedy abychom v každých dalších volbách získali o 50 % lepší výsledek než v předchozích volbách stejného typu. Byly silné pochybnosti, zda to dokážeme.

Místopředsedkyně Alexandra Udženija

Chci, aby se tento rok prohnalo opět modré tsunami v senátních a krajských volbách. Udělám pro to všechno, nabízím pomoc a stoprocentní nasazení. Další cíl je co nejlepší výsledek v parlamentních volbách.

Alexandr Vondra

Budu hájit svobodné poměry, ze kterých je znovu a znovu ukrajováno.

Martin Baxa

Takhle dopadly při hlasování o změnách státního rozpočtu mé 3 návrhy: navýšení peněz na platy učitelů o 5,5 mld., na živé umění o 400 mil. a na kulturní infrastrukturu v regionech o 233 mil. korun. Vládní sliby nesplněny, platy učitelů o 15 % nevzrostou a bídný rozpočet ministerstva kultury se nenavýší... V době obrovského ekonomického růstu vlastně zoufalé. Ale nemám v úmyslu se vzdát a pořád budu upozorňovat na to, že vláda ANO, ČSSD a KSČM nedělá, co by měla!

Miloš Vystrčil

Skutečná odpovědná důchodová reforma by mladým lidem měla dát odpověď na otázku, jak si mají počínat, aby i oni měli naději na důstojný důchod.

Jan Skopeček

Řada novinářů by z nás chtěla mít křížence TOP 09 a Pirátů, ale já si myslím, že politika v Česku další Piráty či TOP 09 nepotřebuje. ODS tu má úplně jinou roli.

Zbyněk Stanjura

Nepotřebujeme funkce stínových ministrů. Na svém programu intenzivně pracujeme, chystáme se na převzetí moci.

Martin Kupka

Chceme snižovat byrokracii. Narostlo tady neuvěřitelné množství povinností, zejména pro ředitele příspěvkových organizací, kteří nemají skoro čas reálně pracovat. Nejlepší příspěvek k transparentnosti je omezení byrokracie.  

Miroslava Němcová

Obavy lidí musíme rozptýlit. Rozptýlíme je tím, že jim ukážeme, že stojíme za svým slovem, neuhýbáme, že říkáme i věci, které nejsou momentálně populární, že ODS čtvrt století nezmačká a nezahodí do koše.

Autor: Miro Radušević, ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!