KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Agrofert získal loni na nárokových dotacích o 200 milionů více než v roce 2017, jeho hospodářské výsledky se ale citelně zhoršují

Společnost Agrofert patřící do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) získala loni na nárokových dotacích 1,5 miliardy korun, což je o 200 milionů více než v roce předchozím. K navýšení akvizice zemědělských firem došlo zvýšením rozsahu zemědělské půdy a zvířat, na které firma dotace čerpala. Vyplývá to ze zveřejněné výroční zprávy Agrofertu.
Agrofert
Agrofert
FTV Prima

Holding má do konce roku zaplatit na půjčkách a dalších zdrojích financování 34 miliard. Může to způsobit problém, pokud by se na delší dobu pozastavily dotace z evropských peněz tak, jak jsou pozastaveny nyní.  

Banky to všechno bedlivě vnímají a ohrožení další ziskovosti znamená také vyšší pravděpodobnost, že banky nemusí vidět byť jen část peněz z úvěrů. Mohly by přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb nebo poskytovat úvěry s kratší dobou splatnosti, což se zřejmě nyní trochu děje s tím, že krátkodobé úvěrování je nyní poměrně atraktivní díky obecným podmínkám na trhu. V tomto případě se ale zdá, že to může být odraz určitého růstu nejistoty kolem Agrofertu.

Kromě situace na trhu je třeba dívat se i na události v samotné firmě. Zde se nabízí, že současné vedení prostě třeba postrádá některé manažerské kvality, které Andrej Babiš měl. Je znám poměrně dravým a nesmlouvavým manažerským stylem. Jestliže jsou tam nyní lidé, kteří neřídí Agrofert tímto způsobem, může se to po nějakém čase projevit v tom, že se hospodářské výsledky zhoršují rychleji, než by odpovídaly ekonomické podmínky.

 

Názory publikované v této sekci  nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.

reklama