KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Agrofert získal loni na nárokových dotacích o 200 milionů více než v roce 2017, jeho hospodářské výsledky se ale citelně zhoršují

Společnost Agrofert patřící do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) získala loni na nárokových dotacích 1,5 miliardy korun, což je o 200 milionů více než v roce předchozím. K navýšení akvizice zemědělských firem došlo zvýšením rozsahu zemědělské půdy a zvířat, na které firma dotace čerpala. Vyplývá to ze zveřejněné výroční zprávy Agrofertu.
Agrofert
Agrofert
FTV Prima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Holding má do konce roku zaplatit na půjčkách a dalších zdrojích financování 34 miliard. Může to způsobit problém, pokud by se na delší dobu pozastavily dotace z evropských peněz tak, jak jsou pozastaveny nyní.  

Banky to všechno bedlivě vnímají a ohrožení další ziskovosti znamená také vyšší pravděpodobnost, že banky nemusí vidět byť jen část peněz z úvěrů. Mohly by přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb nebo poskytovat úvěry s kratší dobou splatnosti, což se zřejmě nyní trochu děje s tím, že krátkodobé úvěrování je nyní poměrně atraktivní díky obecným podmínkám na trhu. V tomto případě se ale zdá, že to může být odraz určitého růstu nejistoty kolem Agrofertu.

Kromě situace na trhu je třeba dívat se i na události v samotné firmě. Zde se nabízí, že současné vedení prostě třeba postrádá některé manažerské kvality, které Andrej Babiš měl. Je znám poměrně dravým a nesmlouvavým manažerským stylem. Jestliže jsou tam nyní lidé, kteří neřídí Agrofert tímto způsobem, může se to po nějakém čase projevit v tom, že se hospodářské výsledky zhoršují rychleji, než by odpovídaly ekonomické podmínky.

 

Názory publikované v této sekci  nelze ztotožňovat s postoji redakce Zpravodajství FTV Prima.
Reklama
Reklama