Bezpečnostní opatření kvůli koronaviru zavádějí všechna česká letiště. Praha je zpřísňuje

Informační kampaň a cílený screening cestujících kvůli šíření nového koronaviru se ode dneška rozšířil na všechna letiště v Česku. Dosud tato opatření platila pouze v pražské Ruzyni.
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Na koronavirus a prevenci nově upozorňují na brněnském letišti letáky. „Určitě zde není důvod k panice. S ohledem na rozsah našich pravidelných letů je nebezpečí výrazně nižší než na velkých letištích. Pokud i přesto přiletí cestující, který bude vykazovat příznaky onemocnění koronavirem a navštívil nebo byl v kontaktu s někým, kdo v posledních dvou týdnech navštívil některou ze zemí, kde se zdroj nákazy potvrdil, je třeba, aby se ihned po příletu obrátil na personál letiště, který je odborně proškolen k dalšímu postupu,“ uvedl pro ČTK mluvčí letiště Jakub Splavec.

Z Brna momentálně létají tři pravidelné linky, a to do Londýna, Milána a Berlína. Nejbližší je přílet z Londýna dnes v 17:30.

Informační kampaň spustilo také Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově. „Ve veřejných prostorech máme informační cedule i letáky,“ uvedla pro ČTK mluvčí letiště Kateřina Pustějovská. Dodala, že v případě, kdy by se na letišti objevil někdo s příznaky onemocnění a navíc pobýval v Číně, bude letiště kontaktovat rychlou záchrannou službu. Cestující by byl následně přepraven na nejbližší infekční oddělení, tedy do Fakultní nemocnice Ostrava. Z Ostravy aktuálně létají mezinárodní spoje do Londýna a dvou egyptských letovisek.

Zaměstnanci pohřebního ústavu ve Wu-chanu se desinfikují ve snaze ochránit se před koronavirem

Koronavirus zabil už přes 200 lidí. První nakažené hlásí Velká Británie a Rusko

Na pardubickém letišti upozorňují na koronavirus a prevenci letáky. Provozovatel situaci nepodceňuje, i když z letiště aktuálně létají jen spoje do ukrajinského Kyjeva. „Celou situaci monitorujeme. Jsme ve spojení s Krajskou hygienickou stanicí. Mezinárodní organizace pro civilní letectví nám posílá skoro každý den pokyny. V letištní hale máme letáky,“ řekla pro ČTK ředitelka společnosti East Bohemian Airport Hana Šmejkalová.

Zvýšená bezpečnostní opatření přijalo i letiště v Karlových Varech, kam létá jeden pravidelný spoj z moskevského letiště Vnukovo pětkrát týdně. Ode dneška tam budou cestující dostávat před pasovou kontrolou leták s informacemi, co dělat v případě podezření na nákazu koronavirem. „Na letišti stálá zdravotní služba není, takže bychom se v případě podezření spojili s karlovarskou nemocnicí,“ řekl ČTK jednatel Letiště Karlovy Vary Jiří Pos.

Podle něj je ale riziko, vzhledem k tomu, že do Karlových Varů létá jen nízkonákladový spoj z Moskvy, minimální. Větší riziko je například u autobusů, které s turisty přijíždějí z Prahy.

Ilustrační foto

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Lék na koronavir bude až za více než rok, varuje švýcarský farmaceutický gigant. Proč za tak dlouho?

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že ode dneška zavádí informační kampaň a cílený screening cestujících na všech českých letištích. V důsledku nákazy novým typem koronaviru zemřelo v Číně do čtvrtka 213 lidí a 9692 se nakazilo.

V Evropě byla nákaza koronavirem potvrzena ve Francii, Německu, Finsku, Itálii a Velké Británie. V Česku bylo dosud kvůli možné nákaze testováno 33 vzorků. Ani v jednom případě se nákaza neprokázala. Globální stav zdravotní nouze kvůli epidemii nového koronaviru vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že v pondělí navrhne vládě dočasný zákaz letů do Číny.

ČTK

reklama

reklama