Další krvavý víkend v USA. K omezení zbraní přesto jen tak nedojde

Oblíbený festival v Severní Kalifornii, nákupní středisko Walmart v Mississippi, další Walmart při hranicích USA s Mexikem a další oblíbená čtvrť plná zábavy. Všechna čtyři místa, na kterých se během posledního týdnu střílelo, společně zanechala nejméně 34 mrtvých a více než 50 zraněných. Kromě demokratů, kteří tradičně zareagovali na střelbu odsouzením možnosti lehkého nabytí zbraní v USA. Americký prezident Donald Trump souhlasil, že problém je velký, na rozdíl od demokratů označil za problém duševní choroby. Problém komplikuje i situace, kdy podle posledních informací zabíjel mladík v El Pasu z rasových důvodů.
Donald Trump
Donald Trump
twitter.com/SputnikInt

reklama

Musíme to zastavit, takhle to jde již léta a my to musíme už konečně zastavit,“ řekl Trump novinářům před vstupem na palubu Air Force One v Morristonu - New Jersey, kde navštívil svůj golfový resort. „Nenávist nemá místo v naší zemi, postaráme se o to… Tohle je také problém duševních nemocí, to jsou lidé, kteří jsou velmi vážně duševně nemocní,“ shrnul Trump svůj komentář k útokům a oznámil, že se k nim více vyjádří během pondělí. Přesto však již už uvedl, že situaci diskutoval se šéfem FBI i ministrem spravedlnosti Williamem Barrem a přislíbil federální pomoc. 

Demokraté obviňují Trumpa z protiimigrační rétoriky

Demokratičtí kandidáti na prezidenta obvinili Donalda Trumpa, že za útok v El Pasu nese přímou odpovědnost on, a to kvůli své silné protiimigrační rétorice, které se dopouští zejména při svých projevech v jednotlivých státech USA. 

Střelby v USA

Za masakrem v Texasu stojí nenávist k Hispáncům. Motiv útočníka z Ohia je zatím nejasný

Policie v El Pasu zadržela 21letého chlapce bílé pleti. Patrika Crusius se podle policie měl před samotnou střelbou dopustit zveřejnění rasistického manifestu, jenž měl mimo jiné obsahovat spojení „v odpovědi na invazi Hispánců do Texasu“. Americký prezident několikrát ve svých projevech zaútočil na Hispánce a migrační krizi u hranice nazval invazí. 

„Prezident podporuje rasismus, nejen rasistickou rétoriku, ale i násilí, které velmi často s rasismem přichází,“ spílal Trumpovi jeden z jeho protikandidátů, demokrat Beto O`Rourk. Ke kritice se přidal i senátor Cory Booker, ten Trumpa nazval „spoluodpovědným“ za útoky: „Myslím, že můžu bez okolků říci, právě proto, že se jedná o manifest mladého muže, který je naplněn jazykem bělošského rasismu, že je za něj zodpovědný Donald Trump. Nese zodpovědnost, protože on sám vyvolává, strach, nenávist a fanatismus,“ řekl včera ve večerních hodinách pro CNN Booker. 

Vinen je jen ten, kdo stiskl spoušť

Úřadující šéf štábu Bílého domu Mick Mulvaney v rozhovoru pro americká média odmítl myšlenku, že by Trumpova rétorika jakýmkoli způsobem přispěla k „bílému nacionalistickému násilí". „Když se podíváte, co ten chlápek z El Pasa řekl, tak zjistíte, že on už si svůj názor udělal dlouhou dobu předtím, než se vůbec Trump stal prezidentem. Žádný politik by neměl být vinen z útoku. Viním ty, kteří stiskli spoušť,“ řekl pro ABC Mulvaney.

Utíkej, schovej se, bojuj!

USA zažily dva útoky během jednoho dne. Podle experta jsou na vině i počítačové střílečky

K zákazu zbraní nedojde

V tomto týdnu se očekává další vzrušená debata, kde budou chtít demokraté značným způsobem regulovat druhý dodatek Ústavy, který zaručuje občanům USA práva na držení zbraně. Americký prezident již v minulých letech podpořil zákaz některého příslušenství, jako například nástavce, díky kterému si mohl útočník zbraň o rameno zapřít a dosáhnout přesnější střelby. Neočekává se ovšem, že by republikáni zákaz zbraní jako celku podpořili. Většina z nich argumentuje tím, že v USA koluje příliš mnoho zbraní na to, aby byly staženy. Lidé, kteří by je odevzdali, by se zároveň již nemohli bránit. Společné řešení by se možná mohlo nalézt v otázce lepšího prověřování jednotlivců v souvislosti s duševními poruchami. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!