Jedenáctý den vládou vyhlášeného nouzového stavu. Mimořádný projev Andreje Babiše můžete od 20:05 sledovat i na našem facebooku

Česko je už jedenáctý den v nouzovém stavu, který byl původně vyhlášen od 12. do 22. března. S omezeným pohybem a uzavřenými hranicemi, školami, i obchody (až na povolené výjimky), země stále očekává další kroky vlády. Lidé vycházejí prakticky jen v nutných případech, mnohé velké podniky uzavřely na 14 dnů své provozy kvůli karanténě. Podnikatelé se bojí krachů, lidé o práci, státní rozpočet počítá se skokovým navýšením schodku kvůli podpůrným opatřením zaměstnanců, zaměstnavatelů a ekonomiky vůbec.
Premiér Andrej Babiš (ANO)
Premiér Andrej Babiš (ANO)
ČTK/Vondrouš Roman

reklama

Více než tři týdny od začátku boje s koronavirem

Včera to byly přesně tři týdny od prvních případů koronaviru v ČR. Pozitivních pacientů s onemocněním je nyní 1236, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. 

Ministr Adam Vojtěch (ANO) navrhl prodloužení současných mimořádných opatření o další týden, tedy do 1. dubna. A tak se i stalo. Omezení volného pohybu osob v ČR kvůli koronaviru vláda prodloužila do 1. dubna. Původní zákaz s výjimkou cest do práce či za rodinou platil do úterý.

Lze očekávat, že důraz na nutnost přijatých opatření a na jejich dodržování bude i součástí vystoupení premiéra

Lidé se za uplynulé tři týdny vyrovnali nejprve se strachem z nedostatku potravin, který se projevil mimo jiné i vykupováním zásob mouky a trvanlivých potravin. Zároveň zjistili, že nemají prakticky šanci si sehnat roušky nebo respirátory. Následně přišlo uzavření obchodů a restaurací – až na povolené výjimky. Netrvalo dlouho a vývoj pandemie v okolních zemích přinutil celou Evropu omezit cestování a i Česká republika uzavřela hranice. 

Když se ukázalo, že ochranné pomůcky nemá stát ani pro lékaře v první linii, Češi objevili to dobré v sobě a začali organizovat vzájemnou pomoc. Tisíce dobrovolníků a stovky firem se zapojily do dodávek látek a šití roušek, které následně svépomocí rozvážejí a poskytují lékařům, sestrám, lidem v sociálních službách, domovům důchodců i svým sousedům. 

Jednotlivé firmy i studenti vysokých škol začali míchat dezinfekční přípravky a dodávat je na potřebná místa.

Miliarda týdně a svízel s respirátory FFP3 

Trvalo téměř tři týdny od prvního výskytu koronaviru, než v ČR začala přistávat první letadla s potřebnými ochrannými pomůckami. Lidé sledovali sliby, že pomůcky budou hned další den, realita se ovšem ukázala být složitější. Lékaři mezitím začali nosit roušky šité doma a praktici si připravovali plán na omezení provozu ordinací tak, aby neohrozili bezprostředně zdraví své a svých zaměstnanců. 

Ani poté, co Ministerstvo vnitra ČR domluvilo letecký most, se ale nedočkalo tolik potřebných dodávek respirátorů nejvyšší ochrany FFP3. Ministerstvo vnitra utratilo zatím za ochranné pomůcky nakupované v Číně skoro tři miliardy korun. Týdenní spotřeba státu ve stavu epidemie přijde i s dopravou na zhruba miliardu, sdělil ministr vnitra.

Konspirační teorie o tom, že koronavirus unikl z tajných laboratoří čínské vlády, berou za své.

KORONAVIRUS ONLINE: Mimořádná opatření jsou prodloužena prozatím do 1. dubna, s otevřením škol se počítá nejdříve v polovině května

Respirátory FFP3 nakonec z českých zdrojů

Dnes se rozsvítilo všem, kteří potřebují nejvyšší stupeň ochrany, nové světlo naděje. České firmy a ČVUT se pustily do vlastní výroby. České vysoké učení technické oznámilo, že zahajuje spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ohledně dodávky nových respirátorů nejvyšší třídy do fakultních nemocnic. 

Půjdou do fakultních nemocnic, uvedl dnes ministr zdravotnictví na Twitteru. ČVUT vyrábí respirátory pomocí 3D technologie a výzkumníci připravují postup pro budoucí hromadnou výrobu.

Následně přišly i další dodávky, jak se dočtete i na Twitteru ministra zdravotnictví. 

V úterý bude podle ministra další dodávka od karlovarské firmy Refil. Dodá 17 000 respirátorů třídy FFP3 a 10 000 FFP2. Dalších 17 000  respirátorů třídy FFP3 očekává ministerstvo v pátek.

Zda se projev premiéra dotkne i situace, kdy se lidé svépomocí šijící roušky pro potřebné museli dívat, jak se v médiích dostávají na povrch nejasnosti kolem kompetencí ohledně objednávání a distribuce dovezených ochranných pomůcek mezi rezorty vnitra a zdravotnicví, lze jen odhadovat.

Premiér by mohl pohovořit i o formách podpory firem a lidí zkoušených dopady pandemie

Projev zazní po dlouhém zasedání vlády, která celý den řešila mnohá opatření v souvislosti s bojem proti koronaviru. Jednou z posledních novinek je omezení volného pohybu osob v celé České republice, které dnes prodloužila vláda do středy 1. dubna. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) novinářům po zasedání kabinetu řekl, že do stejného data dnes ministři prodloužili všechna dříve přijatá opatření. Původní zákaz platil od pondělí 16. března do úterý 24. března do 06:00. Dále se jedná o změny kolem maturit a přijímacích zkoušek na školy, a také například zavedení kurzarbeitu pro firmy, na které dopadla omezení kvůli šíření koronaviru. 

 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!