KORONAVIRUS V ČESKU: První nakažený bez vazby na Itálii. Počty lidí s nařízenou karanténou porostou

V Česku je 38 nakažených koronavirem. Testy dnes nově potvrdily infekci u šesti lidí. Jednu pacientku hlásí Zlínský kraj, další dva pacienti jsou v Nemocnici Na Bulovce. Jedním z nich je dvanáctiletý chlapec. V dalším případě jde o 62letou ženu, jež má spojitost se skupinou, která byla lyžovat v italské Val Gardeně. Zlomový případ pak hlásí Praha, zdroj nákazy u taxikáře totiž není zřejmý.
08.03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: NOVÉ PŘÍPADY KORONAVIRU V ČESKU
08.03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: NOVÉ PŘÍPADY KORONAVIRU V ČESKU

reklama

Kde se nakazil pražský taxikář, je zatím záhadou

Jedním z nově nakažených je podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly pražský taxikář, u kterého není zatím jasný zdroj infekce. „To je pro nás zlomový případ, kdy už opravdu dochází k šíření v komunitě,“ řekl Prymula ČT. Podle něj je na místě zvážit zákaz veřejných akcí nad určitý počet návštěvníků.

Česko má 38 pacientů s koronavirem, dnes přibylo šest

Česko má 38 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Za dnešek tak přibylo šest nových pacientů.

Čtyři lidé, u kterých dnes testy přítomnost viru prokázaly, mají vazbu na Itálii. Je mezi nimi dvanáctiletý chlapec a jedna žena ze Zlínského kraje, oznámil ministr zdravotnictví po odpoledním zasedání vlády. Podrobnosti k dalším dvěma prokázaným případům zatím ministerstvo nezveřejnilo.

Účastník schůzky ministrů vnitra EU byl v kontaktu s infikovaným. Na schůzce byl i Hamáček

Jeden z účastníků jednání ministrů vnitra zemí Evropské unie, které se minulou středu uskutečnilo v Bruselu, se dostal do kontaktu s člověkem nakaženým novým typem koronaviru. Dnes to uvedlo německé ministerstvo vnitra s tím, že testy u členů německé delegace infekci nepotvrdily. Schůzky se minulý týden zúčastnil i český ministr vnitra Jan Hamáček.

Na deseti hraničních přechodech vznikne zázemí na odběr vzorků

Na deseti hraničních přechodech, kde aktuálně platí mimořádná opatření, vznikne zázemí pro odběry vzorků u osob s podezřením na nákazu koronavirem. Po dnešním zasedání vlády to novinářům řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Část výbavy na hranicích bude pocházet ze zásob ministerstva obrany, jedná se například o zdravotnické kontejnery, které jsou součástí polních nemocnic. Armáda vypomůže s testováním cizinců, kteří budou vykazovat symptomy nákazy, také personálně.

Podle vlády není důvod k plošnému zavírání škol a rušení akcí

Zavírání škol kvůli koronaviru není podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha v současné situaci šíření nákazy na místě. V souvislosti s uzavřením pražských škol Českého vysokého učení technického v Praze a Vysoké školy ekonomické uvedl po zasedání vlády, že jde čistě o odpovědnost jejich vedení. Vláda podle Vojtěcha nemá informace, že by tak školy činily po konzultacích s hygieniky. V Česku po dnešku platí dále pouze ohlašovací povinnost velkých akcí, plošně je vláda nezakázala.

Ve Zlíně dnes kvůli obavám z koronaviru zůstaly zavřené všechny základní školy, které zřizuje město. Doma tak zůstalo přibližně šest a půl tisíce dětí.

Pro firmy postižené nákazou schválila vláda bezúročné půjčky

Podnikatelé budou moci od dubna získat bezúročné půjčky kvůli potížím způsobeným novým typem koronaviru. Vláda na půjčky dnes vyčlenila prozatím 600 milionů korun. O peníze budou moci podnikatelé požádat přes Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB). Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Schválený speciální program COVID mimo jiné počítá s ročním odkladem splátek a splatností dva roky.

Testy v pondělí odpoledne potvrdily koronavirus u 36. pacienta v ČR. Na tiskové konferenci a na svém Twitteru to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

ŽIVĚ: Tisková konference po jednání vlády.

 

Evropský parlament v rámci prevence šíření koronaviru výrazně omezí své plenární zasedání plánované na tento týden do Bruselu. Rozhodl o tom dnes předseda EP David Sassoli spolu s vedoucími parlamentních politických skupin. Místo původně plánovaných čtyř dnů potrvá schůze jen do úterka. Na příští zasedání bude přeloženo několik bodů včetně hlasování o rezoluci kritizující možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše.

Andrej Babiš

Evropský parlament rozhodl zkrátit program schůze v Bruselu! Usnesení o Babišově možném střetu zájmů se odsouvá

Kdo se vrátil ze severní Itálie z oblasti, kde se šíří infekce koronaviru, nesmí darovat krev po dobu jednoho měsíce. Transfúzní stanice odmítají první dárce. Není třeba panikařit, zatím jde pouze o několik odmítnutí.

Dárcovství krve

VIDEO: Trasfúzní stanice neberou dárce, kteří se vrátili z rizikových oblastí

Policie v Jihomoravském i v dalších krajích spolu s hasiči a celníky dnes od rána podle plánu zavedla na některých hraničních přechodech preventivní kontroly. Patří k opatřením proti proti šíření nového koronaviru. Policisté jen na přechodech v Jihomoravském kraji rozdali dopoledne na 5500 informačních letáků. Na jižní Moravě se kontroly týkají přechodů Mikulov, Břeclav a Hatě. Policisté a celníci zastavují a navádějí auta ke kontrolnímu stanovišti a rozdávají informační letáky, hasiči měří teplotu.

Dvojice hasičů má službu od 7:00 do 19:00, poté se střídají, aby byla služba na přechodu pokrytá nepřetržitě. Příslušníci mají k dispozici ochranné obleky. Není smyslem v nich celý den pracovat, to je pro případ, kdyby třeba museli vstoupit do autobusu, kde by mohla hrozit infekce. Pro měření mají bezkontaktní teploměry, není třeba ani vystupovat z auta. Pokud hasiči u někoho naměří zvýšenou teplotu, oznámí to veliteli stanoviště. Velitel pak kontaktuje krajskou hygienickou stanici, která nařídí další postup.

Celníci v Rozvadově zkontrolovali kvůli koronaviru už 3500 aut

Celníci v Rozvadově od 7. hodiny ranní zkontrolovali 3000 až 3500 osobních vozů a desítky autobusů. Bezpečnostní opatření kvůli koronaviru začala dnes ráno na deseti hraničních přechodech. Provoz je na všech deseti místech plynulý a nedochází k žádným zpožděním. 

Tisková konference na Rozvadově, hovoří Milan Poulíček, generální ředitel Celní správy ČR

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rozhovor s Milanem Poulíčkem - generálním ředitelem Celní správy ČR

V ČR dnes přibyli tři pacienti s koronavirem. Dohromady jich je 35

Česko má teď celkem 35 pacientů s nákazou koronavirem. Testy potvrdily infekci u tří dalších lidí. Jedním z nich je zhruba dvanáctiletý chlapec. 

Ve Zlínském kraji je první potvrzený případ nákazy koronavirem

Ve Zlínském kraji je podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) první potvrzený případ nákazy koronavirem. Jde o ženu z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku, která se v sobotu vrátila z lyžování v Trentinu, v Itálii pobývala se skupinou osob. Žena je v domácí karanténě, příznaky onemocnění má mírné.

Na hranicích se rozdávají letáky s informacemi o koronaviru

Česko zavedlo namátkové kontroly na deseti hraničních přechodech od dnešních 7:00, řidiči při nich dostávají letáky a namátkově se podrobují kontrole teploty. Letáky putují i do vlaků. Na hranicích s Itálií zavedlo kontroly Rakousko, v případě podezření na koronavirus se tam cestující musejí podrobit testu.

Podle Hamáčka by se měla zavést karanténa i pro turisty s příznaky

Ministerstvo zdravotnictví pravděpodobně mimořádným opatřením umožní umístění cizinců do karantény. Opatření by se týkalo turistů, kteří by přijeli z oblasti zasažené novým typem koronaviru a vykazovali by příznaky onemocnění. Novinářům to před zasedáním kabinetu dnes řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ministerstvo zdravotnictví od soboty nařídilo po návratu z Itálie dvoutýdenní karanténu lidem s trvalým pobytem v ČR a později i cizincům, kteří mají v Česku trvalý i přechodný pobyt.

Ode dneška provádí testy na koronavirus i FN Brno

Fakultní nemocnice Brno dneškem počínaje provádí testy na koronavirus. Dosud musela odebrané vzorky posílat do Ostravy. Hygienici v Jihomoravském kraji odebrali 45 vzorků. U 40 osob byly negativní, u 5 se na výsledky čeká, uvedla Renata Ciupek z krajské hygienické stanice. Karanténa skončila u dvou osob, šest jich v karanténě zůstává.

Středočeští hygienici přijali o víkendu 645 telefonátů

Hygienici ve Středočeském kraji přijali o víkendu 645 telefonátů a zodpověděli 50 e-mailových dotazů. Nejčastější dotazy týkající se koronaviru přijali od lidí, kteří se vrátili z Itálie, dále pak od učitelů, kteří se ptali na karanténu, a od lidí, kteří konzultovali svou situaci. Lidé hygieniky kontaktují i v případě, kdy se jejich známý, spolupracovník nebo příbuzný vrátil z Itálie. V kraji je v karanténě 140 lidí.

Bezpečnostní rada Jihočeského kraje zasedne kvůli koronaviru

Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) svolala na středu zasedání bezpečnostní rady kraje. Podle ní budou příští dva týdny zásadní pro vývoj kolem šíření nákazy koronavirem. Stráská to dnes řekla novinářům po setkání pracovní skupiny k problematice koronaviru na jihu Čech.

Lidé obdrží letáky s informacemi o koronaviru do schránek

Česká pošta tento týden roznese do všech schránek téměř 5 milionů letáků s informacemi o novém typu koronaviru. Lidé by je měli dostávat od úterý. Jejich autorem je Ministerstvo zdravotnictví.

Na Bulovce zůstávají kvůli koronaviru jen dvě cizinky, jsou v dobrém stavu. Přes víkend poslali lékaři do domácí karantény hospitalizované Čechy. Podívejte se na tiskový briefing z pražské Bulovky.

Na státní hranici Rozvadov od dnešního rána policisté ve spolupráci s hasiči a celníky namátkově kontrolují řidiče jedoucí do Čech. Těm měří teplotu a rozdávají informační letáky. 

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Na hranicích začaly kontroly kvůli nákaze koronavirem

Koronavirus a burzovní propady se výrazněji projeví až ve druhé polovině letošního roku. Míra nezaměstnanosti v únoru klesla na úroveň rovných tří procent.

Lukáš Kovanda: Zvyšuje se cena elektřiny

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Nezaměstnanost v únoru klesla

Stát od úterka zakáže návštěvy v lůžkových odděleních nemocnic

Ministerstvo zdravotnictví od úterka zakáže návštěvy na lůžkových odděleních v nemocnicích či v domovech seniorů. Po ranním zasedání Bezpečnostní rady státu to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Mimořádné opatření má sloužit jako prevence proti šíření nového typu koronaviru a zabránit nákaze především u nejrizikovějších skupin, jako jsou senioři či lidé s přidruženými onemocněními.

Zákaz se nebude týkat mimo jiné návštěv na dětských odděleních, u osob s omezenou svéprávností či v hospicích. Vojtěch vysvětlil, že u oddělení, pro která budou platit výjimky, je riziko nákazy menší. Zákaz by na nich mohl současně mít nepříznivé důsledky pro hospitalizované. „Cílíme skutečně na zařízení, kde může dojít k riziku nákazy a může dojít k ohrožení nejohroženějších skupin,“ uvedl Vojtěch.

Stát také doporučuje necestovat do míst s vysokým počtem nemocných koronavirem. Občané se mají řídit doporučeními na webu ministerstva zahraničí.

Ministr předpokládá, že po dnešku, kdy se mají do dvoutýdenní karantény hlásit všichni, kteří se od soboty vrátili z Itálie, počty lidí s nařízenou karanténou porostou o stovky až tisíce. Bezpečnostní rada dnes probere plánovaný zákaz návštěv v nemocnicích a domovech důchodců. Vojtěch zvažuje, že by se neměl týkat porodnic, neonatologií a například otců u porodů.

„Tam si myslím, že to není namístě. Stejně jako rodiče, kteří chodí na návštěvy dětí, které jsou hospitalizovány. Tam je to velmi důležité pro stav těch dětí, pro psychickou pohodu. A riziko je tam minimální. My víme, že největší riziko je pro staré lidi, pacienty, kteří mají nějaké přidružené choroby. U neonatologií, pediatrií a porodnic bychom udělali výjimku,“ uvedl Vojtěch.

Koronavirus: 12 mýtů, které o něm kolují a zbytečně vyvolávají paniku

KORONAVIRUS SVĚT: Jižní Korea ohlásila 69 nových případů nákazy koronavirem. Celá Itálie jde do karantény

Nakažených novým typem koronaviru v Česku během víkendu přibylo o víc než polovinu, z neděle na dnešek počet nenarostl. V neděli bylo vyšetřeno 141 lidí, od začátku testování 928 osob, uvedl Vojtěch na Twitteru. Podle něj je důležité, že se vir nerozšiřuje nekontrolovaně. „Zatím se nám daří držet pod kontrolou, nevytvářejí se nová ohniska. Z většiny jde o kontakty již nakažených pacientů, co je dobrá zpráva,“ uvedl. V řádu jednotek podle něj bude nemocných přibývat. „Vyšetřujeme kontakty pacientů a vidíme, že nákaza se takto šíří,“ uvedl.

První tři případy nákazy koronavirem v Česku testy odhalily v neděli 1. března. Během soboty přibylo sedm nových pacientů, v neděli šest. Celkem 27 případů má souvislost s Itálií. Jde o lidi, kteří tam pobývali, tři se od nich nakazili. Zbylých pět případů má vazbu na americký Boston. Průběh nemoci je podle dostupných údajů u všech nakažených mírný, někteří jsou zcela bez obtíží.

iPrima/ČTK 

reklama

reklama