KORONAVIRUS ON-LINE: Vláda od pátku ruší zákaz volného pohybu osob. Od pondělí se také otevřou vysoké školy

Vláda od pátku ruší zákaz volného pohybu osob, řekl ministr Adam Vojtěch. Počet případů koronaviru v Česku při čtvrtečním večeru stoupl na 7 138. Vyléčilo se 2 152 nemocných, obětí nákazy je 210.
22. 4. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: V THOMAYEROVĚ NEMOCNICI V PRAZE NOVĚ LÉČÍ PACIENTY S KORONAVIREM PLAZMOU
22. 4. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: V THOMAYEROVĚ NEMOCNICI V PRAZE NOVĚ LÉČÍ PACIENTY S KORONAVIREM PLAZMOU

reklama

22:17 Adam Vojtěch neuvažuje o rezignaci kvůli rozhodnutí soudu zrušit některá opatření ministerstva. Opatření byla klíčová pro zvládnutí pandemie v ČR, řekl.

22:03 Senioři se budou moci nechat otestovat ještě den nebo dva po skončení studie protilátek v populaci. Zájem byl obrovský, řekl náměstek Prymula.

22:00 Ministr Vojtěch uvedl, že všichni ministři souhlasí s prodloužením nouzového stavu. Jeho resort má připravit materiál, který by měla vláda v pátek schválit.

21:49 Kraje budou muset nově zajistit pro seniory s nemocí COVID-19 pouze deset volných lůžek na 100 000 obyvatel, řekl Adam Vojtěch. Dosud to bylo 60 lůžek.

21:40 Od pondělí se otevřou vysoké školy pro všechny studenty. Vláda o tom dnes rozhodla v krizovém opatření, řekl novinářům po zasedání ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Od tohoto pondělí byly vysoké školy otevřeny v omezené míře pro aktivity studentů v posledním ročníku studia. Mělo to znamenat možnost konat individuální konzultace či zkoušky, včetně státnic a rigorózních zkoušek.

21:38 Lázně mohou začít za určitých podmínek přijímat pacienty do léčebně-rehabilitační péče. Ministerstvo zdravotnictví to povolilo mimořádným opatřením, řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády ministr Adam Vojtěch (za ANO). Lázně jsou uzavřené od poloviny března. Podmínky, za jakých mohou lázně klienty přijímat, zatím neupřesnil. Budou ve vydaném opatření.

21:30 Vláda od pátku ruší zákaz volného pohybu osob. Lidé se zároveň budou moci ve volném prostoru pohybovat ve skupinách deseti osob, a ne maximálně dvou, jak platilo dosud. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj umožňuje uvolnění restrikcí dobrá epidemiologická situace ohledně rozšíření koronaviru.

21:20 Ministerstvo zdravotnictví ukončí k 30. dubnu centrální nákupy ochranných pomůcek potřebných kvůli epidemii koronaviru. Po jednání vlády to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zásoby má vytvořené na dva měsíce, což hodnotí jako dostatečné. ‚‚Pominula krizová fáze, která byla,‘‘ uvedl Vojtěch. Ze zásob na dva měsíce bude podle něj úřad nadále zavážet nemocnice.

21:10 Ministerstvo zdravotnictví podá kasační stížnost proti dnešnímu rozhodnutí soudu o zrušení čtyř opatření resortu, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby v provozovnách. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zároveň uvedl, že je rád, že rozsudek v zásadě konstatuje, že opatření jsou efektivní, přestože měla být podle názoru soudu nařízena skrze krizový zákon. Vláda změnu právního rámce na krizová opatření dnes schválila.

21:00 Ministerstvo zdravotnictví podá kasační stížnost proti dnešnímu rozhodnutí soudu o zrušení čtyř opatření resortu, řekl ministr Vojtěch.

20:33 V New Yorku po otestování tří tisíc rezidentů zjistili, že 13,9 procent lidí má pozitivní testy na protilátky proti novému koronaviru, což by mohlo naznačovat, že v celém státě mohlo být nakaženo už 2,7 milionu lidí. Guvernér New Yorku Andrew Cuomo podle Reuters ve čtvrtek uvedl, že jde o předběžný průzkum omezený dalšími faktory. Testování bylo podle něj zaměřeno na lidi, kteří chodili po nákupech, u nichž je větší pravděpodobnost nákazy než u lidí, kteří jsou izolováni doma.

20:25 Pozitivní vzkaz juniorského světového šampiona ve florbalu a kapitána Tatranu Střešovice Filipa Langera v „době koronavirové“ sdílela Národní sportovní agentura.

20:19 Američtí miliardáři během koronavirové krize bohatnou a své jmění měli zhodnotit téměř o deset procent. Vyplývá to ze zprávy společnosti Institute for Policy Studies. Za pět týdnů od začátku krize, vyvolané restriktivními opatření proti pandemii způsobené koronavirem, přitom přišlo v USA o práci už více než 26 milionů lidí.

20:08 Lék proti koronaviru Remdesivir při klinické studii údajně selhal. S odkazem na náhodně publikované koncepty dokumentů Světové zdravotnické organizace o tom informoval web Financial Times. Studie měla být ukončena předčasně a je neprůkazná.

19:59 V New Yorku po otestování tří tisíc rezidentů zjistili, že 13,9 procent lidí má pozitivní testy na protilátky proti novému koronaviru, což by mohlo naznačovat, že v celém státě mohlo být nakaženo už 2,7 milionu lidí. Guvernér New Yorku Andrew Cuomo podle Reuters ve čtvrtek uvedl, že jde o předběžný průzkum omezený dalšími faktory. Testování bylo podle něj zaměřeno na lidi, kteří chodili po nákupech, u nichž je větší pravděpodobnost nákazy než u lidí, kteří jsou izolováni doma.

19:49 Ve Francii zemřelo za poslední den dalších 516 pacientů s onemocněním COVID-19. Celková bilance obětí v zemi tak činí 21 856. Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče opět klesl. Ve francouzských nemocnicích od začátku nákazy zemřelo 13 547 lidí, v pečovatelských zařízeních pak 8 309 lidí.

19:39 Turecko jako sedmá země na světě eviduje přes sto tisíc nakažených pacientů onemocněním COVID-19. Za poslední den v zemi přibylo dalších 3 116 infikovaných a celkově se počet zvýšil na 101 790. Počet obětí v zemi se zvýšil o 115 na celkově 2 491 případů.

19:30 Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo aktualizovaný zrychlený harmonogram uvolnění podnikatelských a dalších činností. Poslední fáze je plánována na 25. května.

19:22 Ministerstvo zahraničních věcí České republiky ve spolupráci s Českými centry připravilo seznam volně přístupných on-line projektů v oblasti kultury, který může být inspirací nejen krajanům, ale i dalším zájemcům o českou kulturu. Projekty jsou rozděleny do tří kategorií:
1. Video a audio přenosy: divadlo, hudba, literatura, tanec, umění
2. On-line projekty: tematické speciály, aktivity pro děti, filmy
3. On-line sbírky muzeí, expozice, výstavy a virtuální prohlídky

19:05 Uzavření barů a restaurací z důvodu restriktivních opatření může snížit objem prodeje vína až o 35 procent a celkové tržby z prodeje tohoto nápoje až o 50 procent. Uvedl to šéf Mezinárodní organizace pro víno a vinou révu. Největší evropští producenti vína jako Francie, Itálie a Španělsko tak naléhavě volají po pomoci.

18:59 Olomouc, Litovel a Uničov jsou podle Armády ČR připraveny na plošné testování od pátečního rána.

18:51 Vláda na základě epidemiologického vývoje nemoci uspíšila harmonogram otevírání obchodů a dalších provozoven. Místo 8. června by nově měla poslední fáze rozvolnění skončit 25. května, uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. 25. května by mohly v běžném provozu fungovat nejen restaurace, ale také ubytovací zařízení, počítá se i s uvolněním kulturních či společenských akcí.

18:44 V Rusku klesl třetí den v řadě denní přírůstek nakažených koronavirem. Za poslední den se nakazilo dalších 4 774 lidí a celkový počet infikovaných dosáhl 62 773. Onemocnění podlehlo dalších 42 lidí a celkem si doposud vyžádalo 555 obětí.

18:34 Od 11. května vláda plánuje umožnit i provoz kadeřnictví nebo muzeí, o 14 dní později v poslední fázi otevřou i restaurace či ubytovací služby, informovala ČTK.

18:30 V pondělí mohou podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka otevřít obchody do 2 500 metrů čtverečních s vlastním vchodem, posilovny či autoškoly. Vláda tak uspíšila uvolnění restriktivních omezení.

18:25 Ministr školství Robert Plaga na Twitteru informoval o novém „COVID-19“ zákoně o fungování vysokých škol v době pandemie. Vysoké školy podle něj mohou například zkrátit nebo prodloužit akademický rok, mohou stanovit nové podmínky přijímacího řízení, vypsat nové termíny přijímacích zkoušek, nebo je celé zorganizovat distanční formou. Vysoké školy mohou také na dálku vykonat státní zkoušky, on-line však musí být přítomna i komise. Přijatí uchazeči zase mohou potřebné dokumenty jako maturitní vysvědčení nebo jiný doklad o ukončeném předchozím studiu předložit dodatečně do 45 dnů od zahájení akademického roku.

18:17 Itálie hlásí za posledních čtyřiadvacet hodin dalších 464 obětí. Celkový počet zemřelých od začátku pandemie se tak vyšplhal na 25 549. Za poslední den v zemi také přibylo dalších 2 646 případů nákazy, což je menší nárůst než o den dříve.

18:10 Počet obětí s onemocněním COVID-19 v USA přesáhl 48 tisíc (48 300 obětí). V zemi je 852 640 tisíc potvrzených pozitivních případů nákazy. Vyplývá to ze statistického webu Worldometers.

18:00 V Latinské Americe roste kvůli koronavirovým restrikcím sociální napětí. Omezení připravila miliony lidí o živobytí. V některých státech se navzdory omezením volného pohybu demonstruje, informoval web BBC Mundo. V Kolumbii například protestují lidé z oken a balkonů, na severu Venezuely ale byla ve středu zraněna desítka osob, když armáda zasáhla proti rabování. V Brazílii vyšel do ulic protestovat proti karanténním opatřením i tamní prezident Jair Bolsonaro.

17:54 Počet vyléčených pacientů ke čtvrtečnímu večeru v České republice činí 2 152.

17:44 V ČR bylo od půlnoci do dnešního večera potvrzeno 6 případů nákazy novým koronavirem, od počátku epidemie je jich 7 138. Konečná čísla budou známa ráno.

17:40 Počet nakažených koronavirem v Kanadě přesáhl 40 000. Za poslední den jich přibylo 1 892, což je nárůst oproti středě, kdy to bylo přes 1 500 osob.

17:11 Prodejny obuvi, kosmetiky, spodního prádla nebo bytového textilu v pondělí po déle než měsíci znovu otevřou alespoň část obchodů. Všechny prodejny počítají s dodržováním přísných hygienických a bezpečnostních opatření. Zaměstnancům zajistili ochranné pomůcky i dezinfekci, ochranné prostředky budou mít k dispozici i pro zákazníky. V některých obchodech zkrátí pracovní dobu, jsou připraveni regulovat počty zákazníků v prodejnách.

17:02 Podle ministra kultury spěje jednání vlády k tomu, že by se 27. dubna mohla otevřít i větší než původně plánovaná knihkupectví a také knihovny.

16:55 Ostravské nákupní centrum Outlet Arena Moravia (OAM) se jako jedno z mála obchodních center v Česku chystá znovu otevřít už v pondělí 27. dubna. Splňuje totiž podmínku, podle níž od tohoto dne mohou otevřít pouze obchody, které mají venkovní vchod a velikost prodejen do 200 metrů čtverečních.

16:37 Babiš považuje rozhodnutí soudu o zrušení čtyř mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví za absurdní, ale respektuje ho. Řekl to iDNES.cz.

16:18 V britských nemocnicích za poslední den zemřelo 616 pacientů s koronavirem, což je o téměř 150 úmrtí méně než předchozí den. Celkem je obětí 18 738.

16:16 Nájemníci nedostanou výpověď z bytu, nebudou-li kvůli koronaviru do konce července platit nájem. Mají jej ale splatit do konce roku. Zeman to stvrdil.

16:14 Firmy v pronajatých prostorách, které kvůli koronaviru musely zavřít, budou moci nájemné za březen až červen splatit do konce roku, podepsal prezident. 

16:10 Prezident Zeman podepsal zvýšení schodku státního rozpočtu na 300 miliard Kč. Původní schodek byl 40 miliard. Důvodem zvýšení jsou dopady koronaviru.

15:57 Mezi zaměstnanci českého hasičského sboru je nyní 11 případů nakázy nemocí COVID-19 a asi 70 lidí je v karanténě. ČTK to řekl náměstek generálního ředitele sboru pro řízení lidských zdrojů František Vavera. Situace se podle něj v posledních týdnech zlepšila. Nejhůře zasažena byla Praha, kde se však již řada nakažených uzdravila.

15:54 Evropská fotbalová unie UEFA pomůže klubům během koronavirové krize a s předstihem jim vyplatí bonusy za uvolnění reprezentantů do zápasů kvalifikace mistrovství Evropy. Celkem 676 klubů z 55 evropských asociací si rozdělí 70 milionů eur (asi 1,9 miliardy korun).

15:51 Lídři EU začali videodebatu o plánu investic na oživení ekonomik po pandemii. Podle Michela by měli pověřit EK přípravou parametrů fondu oživení.

15:44 Druhá vlna pandemie přijde do chřipkového období a může být drastická. Varování před takovou budoucností pronesl ředitel amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, virolog Robert Redfield. Předvídá, že k druhé vlně by mohlo dojít v zimě.

Robert Redfield

Ve Spojených státech mají obavu z druhé vlny pandemie

15:37 V péči lékařů pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) je s nemocí COVID-19 žena, která by mohla být vhodným adeptem pro nasazení léku Remdesivir. Nemocnice zatím ale čeká na jeho dodávku. Do klinické studie testování Remdesiviru je v Praze zapojena také Nemocnice Na Bulovce, kde žádný pacient s potřebnou indikací zatím ale není, a motolská nemocnice, kde s léčbou jednoho pacienta již začali. 

15:28 Francie začne s uvolňováním karantény 11. května, kdy se otevřou obchody a školy. Školní docházka nebude povinná, dobrovolné bude i nošení roušek na veřejnosti. Plyne to z vyjádření prezidenta Emmanuela Macrona, který dnes o postupném rušení restriktivních opatření přijatých kvůli pandemii COVID-19 hovořil s francouzskými starosty. Detailní plán uvolňování karantény Elysejský palác zveřejní začátkem příštího týdne. Karanténa ve Francii, kde se dosud koronavirem nakazilo téměř 160 tisíc lidí a přes 21 tisíc zemřelo, platí od 17. března. O jejím prodloužení do května bylo rozhodnuto minulý týden. 

15:15 ČR pošle Řecku materiální pomoc za 4,3 milionu korun, aby zvládlo nákazu v uprchlických zařízeních. Půjde třeba o hygienické potřeby, schválila vláda.

15:07 Svaz Vietnamců Ústeckého kraje dnes předal šek v hodnotě 800 tisíc korun Ústeckému kraji a společnosti Krajská zdravotní. Peníze jsou určené ke koupi 45 tisíc roušek a plicních ventilátorů potřebných v boji s COVID-19 pro Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem a nemocnice v Teplicích a Mostě.

15:02 V Belgii zemřelo za posledních 24 hodin dalších 230 lidí s nemocí COVID-19. Celkem tak po nákaze koronavirem zemřelo v zemi s 11,5 milionem obyvatel 6 490 lidí, informoval dnes s odvoláním na místní úřady server La Dernière Heure. V sousedním Nizozemsku, které má o šest milionů obyvatel více, zemřelo s COVID-19 celkem 4 177 pacientů.

14:55 Finanční podpora umělců, jasný harmonogram otevírání kulturních institucí či přesun financí z propagace v zahraničí na domácí tvorbu patří mezi devatero opatření, která dnes TOP 09 představila na záchranu kultury v období koronavirové krize. Strana zároveň žádá, aby se státní podpora více vztahovala i na ty instituce, které nejsou dotovány státem. Návrh opatření dnes zašle ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD).

14:35 Uzavřít známky na vysvědčení na základě hodnocení z únorové a březnové prezenční výuky, jak předpokládá návrh ministerstva školství, není podle sdružení Učitelská platforma v tomto pololetí reálné. Učitelé podle ní nemají dostatek známek. Připravovaná vyhláška by proto měla způsob hodnocení upřesnit a nechat i možnost děti neklasifikovat. Spolek to dnes uvedl v tiskové zprávě.

14:30 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy ve světě: Celkově se nákaza prokázala u 2 658 794 lidí. Na celém světě jí podlehlo 185 440 lidí a přes 730 lidí se už vyléčilo. V USA se nemocí COVID-19 nakazilo už téměř 850 tisíc lidí. Dnes přibylo 4 635 nových případů. Celkově nemoci v zemi podlehlo téměř 48 tisíc lidí. Ve Španělsku se nakazilo přes 213 tisíc lidí a podlehlo jí 22 157 lidí, za dnešek zemřelo 440 pacientů. Itálie hlásí přes 187 tisíc potvrzených případů. Koronavirové nákaze v zemi podlehlo více než 25 tisíc lidí. Ve Francii se nakazilo téměř 160 tisíc lidí a zemřelo už přes 21 tisíc pacientů.

14:22 Vědci z Oxfordské univerzity dnes začínají na lidech testovat vakcínu proti koronaviru. Doufají přitom, že by látka mohla být dostupná veřejnosti již letos na podzim, informovala agentura AFP. Podle řady odborníků je však naděje na takto rychlý vývoj účinného očkování a výrobu dostatečného množství dávek velice nepravděpodobná.

14:20 V posledních týdnech, kdy se svět kvůli pandemii koronaviru obrátil vzhůru nohama, začaly i ve Spojených státech hrát velkou roli obličejové roušky. Z původně skromných ochranných potřeb se ale postupem času stala vysoce módní záležitost, napsala agentura Reuters. Vyskytují se v mnoha stylech a vzorech a brzy se místo triček staly novým skvělým způsobem – ať již pro hasiče, fanoušky basketbalu, punkery či milovníky koček – jak říci světu, co mají rádi.

14:15 Podívejte se, jak dnes rostlo odběrové místo v Olomouci:

13:52 Ministerstvo zdravotnictví bude hledat řešení, jak vyhovět soudu a současně zachovat nutná opatření. Diskusi považuje za právní, řeší jen formu.

13:45 Počet případů nákazy koronavirem v Rakousku dnes přesáhl hranici 15 tisíc. Vyplývá to z údajů rakouského ministerstva zdravotnictví. Jen 2 786 z těchto lidí je aktuálně nemocných. Mezitím se totiž 11 694 lidí viru zbavilo. Ve Švýcarsku, které je s 8,5 miliony obyvatel s Rakouskem srovnatelně lidnaté, je nakažených dohromady 28 496. Zatímco v Rakousku dosud zemřelo 522 lidí s nemocí COVID-19, v západnější alpské zemi jich je už 1 268.

13:26 Studentský spolek Agora na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity nabídl pomoc rodičům, jež si nevědí rady s látkou, kterou s dětmi probírají během domácího vyučování. Rodiče se mohou na spolek obrátit prostřednictvím webu a domluvit se na e-mailové nebo telefonické konzultaci. Informoval o tom dnes senátor a bývalý rektor Karlovy univerzity Václav Hampl, který projekt inicioval.

13:20 Plošné maturitní zkoušky na Slovensku se neuskuteční, použije se průměr známek. Žák ale podle mninisterstva může požádat o absolvování zkoušky.

13:10 Testovací místa studie výskytu nemoci COVID-19 v Praze budou od pátku rozdávat pořadová čísla. Lidé dnes stáli dlouhé fronty, docházelo ke konfliktům.

Plošné testování v Praze
Autor: CTK Plošné testování v Praze

13:05 V Turecku dnes začal platit čtyřdenní zákaz vycházení. Omezení volného pohybu osob platí v 31 provinciích z celkového počtu 81; restrikce zahrnuje mimo jiné metropoli Ankaru a největší turecké město Istanbul. Otevřené zůstaly jen některé obchody a podniky, informovala agentura Anadolu. Zákaz začal platit o půlnoci a jeho cílem je zastavit šíření koronaviru v zemi. Turecko ve středu hlásilo 98 674 nakažených koronavirem a 2 376 úmrtí.

12:59 Po dobu trvání mimořádných opatření v souvislosti s pandemií koronaviru nebude možné zvyšovat nájemné z bytů, schválila to dnes vláda.

12:57 Sociální síť Facebook z vlastní iniciativy přistupuje k odstraňování některých příspěvků k chystaným protestům proti nařízeným karanténám, které drtivá většina zemí nařídila kvůli šíření pandemie COVID-19. Facebook má odstraňovat plánované události avizované v amerických státech Kalifornie, New Jersey a Nebraska, protože jsou údajně v rozporu s takzvaným sociálním distancováním. Kromě karantény lidé protestují kvůli rekordně mizícím pracovním místům a proti sledování mobilních telefonů ze strany vládní administrativy.

Lidé protestující v americké Minnesotě

Facebook začne mazat příspěvky vyzývající k protestům proti karanténám. Zatím ve třech státech USA

12:48 Dnešní rozhodnutí soudu o zrušení čtyř opatření ministerstva zdravotnictví potvrzuje, že pouze za nouzového stavu lze přijímat krizová opatření na boj s koronavirem. Uvedl to vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ministerstvo vnitra dlouhodobě upozorňuje, že v době nouzového stavu se má postupovat podle krizového zákona a vláda má přijímat krizová opatření svým usnesením, uvedla v SMS zprávě mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

12:32 Soud dnešním zrušením čtyř opatření ministerstva zdravotnictví ke koronaviru na sebe podle prezidenta Miloše Zemana bere veškerou odpovědnost za dopady na životy, zdraví či hospodářství České republiky. Reakci prezidenta poskytl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

12:12 Dnešní kapacita testovacích míst studie COVID-19 na testování kolektivní imunity v populaci byla v Praze naplněna zhruba po 15 minutách od jejich otevření. Stovky lidí stojí v dlouhých frontách, na poslední se dnes zřejmě nedostane. Lidé by proto měli zvážit přijít v pátek nebo v dalších dnech, řekla mluvčí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Petra Klusáková. Za hodinu stihnou v každém stanu zhruba 30 až 40 lidí. Celkem má být do studie zapojeno asi 27 tisíc lidí, za Prahu 5 000. Dnes se staví další testovací stany v Olomouci, Litovli a Uničově.

12:04 Soud dnes zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Podle něj jsou nezákonná. Soudní senát tak vyhověl žalobě experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála, který kritizoval mimo jiné to, že opatření jsou svévolná, chaotická a nesrozumitelná. Rozhodnutí pražského městského soudu je pravomocné.

11:52 Ve středu přibylo na úřadech práce 2 174 uchazečů o práci a bylo zaevidováno 155 žádostí o mimořádnou okamžitou pomoc. Na Twitteru to uvedla Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. 

11:48 Velikonoce se podle statistik výskytu COVID-19 zatím negativně neprojevily. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je možné zahájit kontrolovaný návrat k běžnému životu, přičemž nutné je opět nastartovat zdravotnický systém. Vláda nyní o rychlejším programu uvolňování opatření proti koronaviru jedná, představit by ho měla odpoledne. Počet případů nákazy ve středu stoupl o 99 na 7 132, což byl nejnižší denní přírůstek v tomto týdnu. Počet testů byl přitom rekordní – 8 807. O testování vzorku populace na protilátky proti koronaviru, které dnes začalo v Praze, Brně a Litoměřicích, je mezi veřejností obrovský zájem.

11:43 Jedním z opatření boje proti koronaviru je i dodržování správné hygieny a postupu při dezinfekci. Pokud ale nesdílíte domácnost s nakaženým člověkem, není podle lékařů nutné snažit se ve svých domovech o nemocniční čistotu...

Větrání zajistí čisté vnitřní klima...

Domácnost v době koronaviru? Nezapomínejte pravidelně větrat, radí lékaři

11:39 Pokud se evropské země rozhodnou otevřít v létě hranice pro turisty, měly by tak činit postupně a splnit přísná kritéria, řekl šéf WHO pro Evropu.

11:26 Ukrajina hlásí rekordní denní přírůstek nově nakažených koronavirem. Ve středu jich přibylo 578. Zemřelo také dalších 13 infikovaných. Celkově se nákaza prokázala u 7 170 lidí. 

11:18 Počet obětí koronavirové nákazy ve Španělsku za posledních 24 hodin vzrostl o 440 na nynějších 22 157. Ve středu úřady evidovaly 435 nových úmrtí, o den dříve 430. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na španělské ministerstvo zdravotnictví. Celkový počet lidí, u nichž byl v sedmačtyřicetimilionové zemi virus od začátku epidemie odhalen, vzrostl za poslední den o 4 635 na 213 024. Jde o větší denní nárůst než ve středu, kdy ministerstvo informovalo o 4 211 nově nakažených.

11:06 Dvacet tisíc domácností po celé Anglii se zapojí do pilotní studie, která má zjistit, jak se ve společnosti rozšířil koronavirus SARS-CoV-2. Britský statistický úřad (ONS), který se na studii spolu s Oxfordskou univerzitou podílí, už začal kontaktovat první z nich, informovala dnes agentura Reuters. Během následujících 12 měsíců je v plánu otestovat členy 300 tisíc domácností z celého Spojeného království.

10:59 Ministr zdravotnictví sděluje další aktuální údaje o situaci:

10:43 Adam Vojtěch informuje na svém Twitteru o aktuální situaci: 

10:42 Velikonoce se podle statistik výskytu COVID-19 zatím negativně neprojevily. Nelze vyloučit, že se efekt ještě projeví, vyplývá z prezentace Ústavu zdravotnických informací a statistiky. 

10:41  Zájemci o testy na imunitu na COVID-19 v Brně naplnili dnešní odběrovou kapacitu. Lidé už nemají do stanů na Moravském náměstí ani u kampusu chodit.

10:34 Krajská hygienická stanice nařídila kvůli šíření onemocnění COVID-19 v Napajedlích na Zlínsku vlastníkům tamních bytových domů neprodleně zajistit dezinfekci společných prostor domů. Opatření platí od dnešního poledne.

10:32 Dnešní kapacita testovacích míst studie COVID-19 v populaci byla v Praze naplněna po 15 minutách. Lidé stojí dlouhé fronty, na všechny se nedostane.

10:30 Itálie si nemůže dovolit čekat až do června na schválení pomoci ekonomikám ochromeným pandemií koronaviru. Prohlásila to dnes náměstkyně italského ministra hospodářství Laura Castelliová. O fondu na oživení ekonomik budou dnes při videokonferenci debatovat prezidenti a premiéři Evropské unie.

10:15 Ve středních Čechách je 834 lidí s nákazou koronavirem, za středu jich přibylo 13. Počet zemřelých zůstává na 18, vyléčených je 267, o 28 více. 

09:54 V Olomouckém kraji od středečního večera přibylo pět nových případů nákazy koronavirem, celkem jich je 663. Ve středu se počet nákaz nezvýšil.

09:46 Nejvíce vyléčených z nemoci COVID-19 k počtu nakažených má v Evropské unii s 76 procenty Rakousko, následuje Německo (69 procent), které hlásí i nejvyšší celkový počet vyléčených v EU –přes 100 000. Následuje Dánsko (64 procent), Irsko (55 procent) a Finsko (48 procent).

09:30 Zákon o elektronizaci zdravotnictví se zpozdil kvůli koronaviru, hotový má ale být v tomto volebním období. Epidemie ukázala, že je potřeba, řekl Adam Vojtěch.

09:24 Ve Zlínském kraji je od počátku epidemie 303 potvrzených případů nemoci COVID-19, od středečního večera jich přibylo deset. Vyléčených je stále 119.

09:23 Dalším cílem bude podle Vojtěcha řešit regionální ohniska COVID-19, lze to i po městech. Umožní to chytrá karanténa a plošnější testování v místě.

09:22 Do středy finanční správa přijala 348 970 žádostí o vyplacení příspěvku OSVČ. Vyřídila 309 970 a vyplatila 6,5 miliard Kč. Průměrná částka je 24 758 Kč.

09:20 Nežijeme v koncové fázi pandemie, ale stále na jejím začátku, řekla Merkelová v parlamentu. Budeme s koronavirem žít ještě dlouho, míní.

09:10 V Litoměřicích začalo testování kolektivní imunity proti koronaviru. Ve frontě před výstavištěm Zahrady Čech, kde se testuje, stály ráno stovky lidí. To samé v Brně, i tam jsou davy zájemců. 

09:07 Lidí, kteří se vyléčili z nemoci COVID-19, je v Libereckém kraji víc než nemocných. Uzdravilo se 103 lidí, léčí se 85. Od středy přibyl jeden případ.

09:05 Mezi 206 zemřelými na COVID-19 v ČR bylo 90 procent starších 60 let. Většinou se zhoršilo nějaké jejich onemocnění. Mimo nemocnice zemřelo 45 lidí.

09:03 Podle statistik se nemocí COVID-19 nakazilo 308 zdravotních sester a 154 lékařů. V zaměstnání se nakazilo asi 12 procent lékařů a 29 procent sester.

08:50 V ČR bylo ve středu provedeno 8 807 testů na koronavirus, dosud nejvíc za jeden den. Mezi testovanými bylo 1,12 procento pozitivních, nejméně od 4. března.

08:41 Na konci dubna bude podle modelu zdravotnických statistiků v ČR celkem asi 7 800 případů COVID-19. Před týdnem odhady hovořily o 10 000 nakažených.

08:36 Počet vyléčených z nemoci COVID-19 v ČR přesáhl 2 000, proti středečnímu večeru stoupl o 13 na 2 002. Úmrtí přibyla dvě na 210. Případů nákazy je 7 136.

08:24 V Brně už u obou stanů pro testování kolektivní imunity vznikly davy zájemců. Testy začaly v 08:00. Ukážou, kolik lidí má protilátky na koronavirus.

08:21 Velikonoce se růstem případů COVID-19 zatím negativně neprojevily. Nelze to ještě vyloučit, ale není to pravděpodobné, vyplývá z prezentace Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR .

08:00 

07:45 Stovky lidí od brzkého rána dnes navštívily farmářské trhy V Českých Budějovicích. Tradiční akce se uskutečnila poprvé po uvolnění opatření proti šíření koronaviru. Farmářské trhy obnovují i jiná jihočeská města.

07:30

07:15 Celkový počet nakažených podle americké Univerzity Johnse Hopkinse dosáhl ve Francii, která má 67 milionů obyvatel, od začátku epidemie 159 313.

07:00 Generální tajemník OSN António Guterres upozornil na to, že některé země mohou boje proti koronaviru využít k zavedení represivních opatření, která s pandemií nemoci COVID-19 nemají nic společného. V dnes zveřejněném poselství řekl, že hrozí krize dodržování lidských práv.

06:45  Zákaz prodeje alkoholu v Jihoafrické republice v době šíření koronaviru zatím vedl k uvolnění kapacity v nemocnicích, ke zhroucení podniků či k brutalitě bezpečnostních složek a také ke zvýšenému zájmu o ananasy, popisuje zpravodajská stanice BBC prohibici v zemi, kde se zatím koronavirem nakazilo přes 3 400 lidí.

06:30 

06:15 Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku ve středu stoupl o 99 na 7 132. Denní přírůstek byl nejnižší v tomto týdnu. Z nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, se podle údajů ministerstva zdravotnictví vyléčilo 1 989 lidí, v nemocnicích zemřelo 208 pacientů. 

06:00 V Německu za uplynulý den přibylo 2 352 lidí infikovaných koronavirem a s onemocněním COVID-19 tam nově zemřelo 215 osob. S odkazem na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura Reuters. Počet nově nakažených se oproti středě zvýšil, celkem je jich 148 046. V souvislosti s virem Německo nyní registruje 5 094 mrtvých.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!