KORONAVIRUS ON-LINE: Část Evropy se zlehka nadechuje. Česko má 6 961 nakažených

Ačkoli s nemocí COVID-19 nadále umírají v některých západních státech stovky lidí denně, na mnoha místech se stále více potvrzuje trend mírného poklesu počtu nově zemřelých či infikovaných. Případů koronaviru v Česku je k úternímu podvečeru 6 961. V pondělí jich přibylo 154, nejvíc za pět dní. Vyléčených je podle ministerstva zdravotnictví 1 753, úmrtí 201.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Exkluzivně premiér Andrej Babiš o nouzovém stavu

reklama

Některé vlády se proto chystají uvolňovat přísná ochranná opatření přijatá s cílem zpomalit šíření nákazy. Podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) ale svět to nejhorší z hlediska současné pandemie teprve čeká. Německá kancléřka Angela Merkelová zase varovala před příliš unáhleným návratem k běžnému hospodářskému životu.

Ve světě se koronavirus dosud prokázal u 2,5 milionu lidí, z nichž přes 176 tisíc zemřelo. Jenom z USA bylo dosud hlášeno na 806 tisíc nakažených a přes 44 tisíc mrtvých s nemocí COVID-19. 

Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku se blíží 7 000. V pondělí jich přibylo 154, nejvíc za pět dní. Vyléčených z nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, je podle ministerstva zdravotnictví 1 753, s onemocněním v nemocnicích zemřelo 201 lidí.

Podrobně vše sledujeme zde:

 

21:00 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy ve světě: Koronavirem se na celém světě nakazilo už více než 2,5 milionu lidí, přes 176 tisíc z nich zemřelo. Obětí i nově infikovaných však nyní v porovnání s předchozím týdnem přibývá pomaleji. Epicentrem pandemie jsou Spojené státy, kde se dnes počet nakažených přehoupl přes 800 tisíc. V Británii za poslední den přibylo 828 obětí viru, více než 500 dalších mrtvých dnes hlásí i Francie a Itálie.

20:50 Jan Hamáček na svém facebookovém profilu uvedl, že při povodních bylo vždy pravidlem, že krizová opatření se ruší až v případě, kdy začne klesat voda a přestává pršet. Případy koronaviru ale zatím stále rostou, i přesto, že pomalu. ‚‚Tak zásadní věci by se měly nejprve prodiskutovat s odborníky a pak na vládě. ANO však má většinu a s tím související větší odpovědnost. Pokud si pan premiér nepřeje pokračování nouzového stavu, nemá smysl o prodloužení žádat. Zadám na Ministerstvu vnitra pokyny k přípravě ukončení centrální distribuce ochranných pomůcek k 30. dubnu s tím, že se od 1. května budeme řídit všichni standardnim postupem podle zákona o zadávání veřejných zakázek a kompetenčního zákona. To znamená, že zdravotnictví zabezpečí ochranné pomůcky i testování, kraje a ostatní instituce si zajistí materiální i personální kapacity. Policie, vojáci i hasiči se mohou vrátit ke své práci,‘‘ stojí v příspěvku.

20:43 Výjimku z povinného nošení roušky na veřejnosti by mohli dostat lidé trpící astmatem. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula dnes v rozhovoru pro Frekvenci 1 řekl, že vnímá problém, který těmto pacientům působí zakrývání dýchacích cest. Poukázal na to, že už dřív stát povolil nenosit roušku autistům. Roušky podle Prymuly budou nedílnou součástí vycházení i nadále. Podle vývoje epidemie by ale časem nemusely být povinné na venkovních prostranstvích, dál je budou muset lidé nosit například ve veřejné dopravě, obchodech, či jiných místech s velkou koncentrací lidí. 

20:30 V Belgii za poslední den přibylo 170 případů úmrtí lidí nakažených koronavirem a je jich celkem 5 998. V sousedním Nizozemsku se počet mrtvých po nákaze zvýšil o 165, na celkových 3 916. Dnes o tom informovaly úřady těchto zemí. Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil, že 11. května se otevřou školky a základní školy. Do září ale budou zakázané akce, na které chodí hodně lidí, jako jsou hudební festivaly nebo sportovní utkání.

20:15 Fond evropské pomoci nejchudším poskytuje potraviny, základní potřeby a sociální podporu potřebným:

20:00 Poté, co Dánsko částečně zrušilo opatření zavedená před měsícem kvůli pandemii koronaviru, se v zemi opět otevřely kadeřnické salóny. Dostat se do nich však není tak jednoduché. Netrpěliví klienti vzali podniky útokem.

Kadeřník

Je to naprosté šílenství: Dánové vzali kadeřníky útokem

19:45 Oficiální bilance spojená s nemocí COVID-19 dnes ve Francii opět vzrostla o více než 500 úmrtí, denní přírůstek byl ale oproti pondělku mírně slabší. Nemocnice a domovy důchodců nově za den nahlásily 531 mrtvých, celkem tak ve Francii těchto případů evidují 20 796. V pondělí zároveň pokračoval pokles vytíženosti francouzských nemocnic, oznámil dnes zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon. Součet pacientů s COVID-19 se za 24 hodin snížil bezmála o 500 - na 30 106, zatímco na jednotkách intenzivní péče obsazenost klesla z 5 683 na 5 433 míst.

19:31 Premiér Andrej Babiš ani ostatní ministři za ANO nechtějí dál prodlužovat nouzový stav, který v Česku platí do konce dubna kvůli šíření koronaviru. V televizi Prima dnes předseda vlády řekl, že ministři za sociální demokracii jsou naopak pro prodloužení. Vláda bude tento rozpor mezi koaličními partnery řešit ve čtvrtek. „Musíme si vyříkat argumenty," uvedl Babiš.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Exkluzivně premiér Andrej Babiš o nouzovém stavu

19:11 Ve Švédsku od pondělka přibylo 185 lidí, kteří zemřeli v důsledku nemoci COVID-19. Podle britského listu The Guardian jde o nejvyšší denní nárůst počtu mrtvých. Tato skandinávská země na rozdíl od většiny evropských států přijala poměrně mírná opatření proti šíření nákazy a zatím spoléhá na to, že lidé se jimi řídí dobrovolně. Úřady odhadují, že do začátku května se koronavirem nakazí třetina z milionu obyvatel Stockholmu.

18:53 Požadavky na očkování dětí se uvolní méně, než jak to chtěl Senát. Sněmovna schválila svou verzi, která jen zmírňuje povinnost očkování kvůli pobytu na školách v přírodě. Rozhodla také o tom, že očkování proti meningokoku u dětí do jednoho roku věku bude zdarma. Změny přinese novela o ochraně veřejného zdraví, kterou nyní dostane k podpisu prezident.

18:50 Nařízenou preventivní karanténu, kterou museli dodržovat lidé, kteří sice neměli test na COVID-19 pozitivní, ale byli s někým nemocným v kontaktu, budou od středy ukončovat praktičtí lékaři. Někteří ale den před začátkem této povinnosti potřebné rychlotesty nemají, řekl ČTK předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Budou tak dál posílat pacienty na odběrová místa. Ukončovat karanténu rychlotestem vyšetřujícím protilátky s negativním výsledkem nařídilo ministerstvo zdravotnictví lékařům 16. dubna.

18:43 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy v USA: Ve Spojených státech se nemocí COVID-19 nakazilo už 802 590 lidí. Dnes přibylo 1 031 úmrtí, celkově nemoci v zemi podlehlo přes 43,5 tisíce lidí. Nejvíc zasažen je New York, kde se koronavirová nákaza potvrdila u více než 256 tisíců lidí. Nemoci tam podlehlo už 19 410 pacientů. Newyorská policie místní obyvatele pravidelně informuje a podporuje prostřednictvím sociálních sítí.

18:38 V Itálii zemřelo za poslední den 534 lidí infikovaných koronavirem, oproti pondělku je to o 80 více. Jde o nejvyšší denní bilanci mrtvých od pátku. Ve srovnání s předchozím dnem stoupl i počet nově nakažených - těch v zemi registrovali 2 729, o den dříve to byl rekordně nízký přírůstek 2 256 nových případů. Informoval o tom dnes úřad civilní ochrany.

18:30 Ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s potomky v souvislosti s uzavřením škol a školek kvůli koronavirové krizi, se zřejmě zvýší. Zpětně od dubna má podle vládní novely činit 80 procent denního vyměřovacího základu zaměstnance místo nynějších 60 procent. Předlohu dnes schválila zrychleně ve stavu legislativní nouze Sněmovna. Stát by měl podle novely vyplácet zaměstnancům ošetřovné nejdéle do letních prázdnin.

18:27 Úřady práce schválily od vyhlášení nouzového stavu 1 476 žádostí o dávku mimořádné okamžité pomoci. Rozhodly o vyplacení 4,75 milionu korun. Celkem obdržely od 12. března do 17. dubna zhruba 3 300 žádostí o peníze. ČTK to sdělilo ministerstvo práce. Podle něj počet žadatelů pozvolna roste. Údaje rezortu ale ukazují, že ve druhé půli března uspěla zhruba polovina žádostí a v dubnu zatím tři pětiny. Z pravidelných zpráv o vyplacených dávkách vyplývá, že stát po zavedení omezení kvůli koronaviru zatím lidem víc mimořádných dávek než dřív nevyplácí.

18:24 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy v krajích: Smutné prvenství si podle aktualizovaných dat na webu Ministerstva zdravotnictví stále drží Praha, kde je 1648 potvrzených případů nákazy COVID-19. V Moravskoslezském kraji se nakazilo už 863 lidí. Ve Středočeském kraji je 831 potvrzených případů. V Olomouckém kraji 643 a v Plzeňském kraji se nákaza potvrdila u 564 lidí. Ústecký kraj hlásí 455 případů a Jihomoravský kraj 397.

18:15 Armáda má mobilní odběrové týmy ve všech krajích.

18:11 Ve věznici na jihu Maroka se rozšířil koronavirus. Na místě se patrně nakazilo 68 lidí. Většinu z nich přitom tvoří zaměstnanci. S odkazem na vedení věznice o tom informovala agentura Reuters. V Maroku se dosud nákaza potvrdila u 3 186 lidí, z nichž 144 zemřelo.

18:07 Venkovní bazény by se mohly otevřít 8. června, obnovení provozu vnitřních se bude průběžně vyhodnocovat.

18:04 Chytrá karanténa dokáže nahradit významnou část plošných opatření proti šíření koronaviru, pokud se podaří do domácí izolace dostat tři pětiny lidí, kteří byli ve větším kontaktu s nakaženými. Zjistil to tým vědců z iniciativy Model antiCOVID-19 pro ČR. Někteří z autorů výsledky dnes představili na tiskové konferenci. Iniciativu tvoří 29 vědců a vědkyň z dvaceti domácích i zahraničních institucí. Zaměřili se na opatření proti šíření koronaviru i na jejich postupné odstraňování. Model A porovnává plošné kroky s chytrou karanténou. Model B sleduje případný vývoj nemoci ve 206 městech a obcích s rozšířenou působností u dětí do 18 let, dospělých a seniorů nad 65 let pomocí údajů mobilních operátorů.

18:00 Pražská obchodní centra ze skupiny Unibail-Rodamco-Westfield se velké koncentrace lidí po obnovení kompletního provozu neobávají. Napovídají tomu zkušenosti ze zahraničí. Na otevření jsou připravena, počítala s ním už v těchto dnech. Počet personálu budou zvyšovat v závislosti na počtu zákazníků, vytvořila plán zvýšené bezpečnosti a hygieny. Pro pracovníky servisních organizací na vlastních 3D tiskárnách vyrábí ochranné štíty. V rozhovoru s ČTK to dnes uvedly provozní ředitelka skupiny center Unibail-Rodamco-Westfield Karolina Šustrová a ředitelka Metropole Zličín Kseniia Burman.

17:55 V britských nemocnicích za poslední den zemřelo dalších 823 lidí nakažených koronavirem. Dnes o tom na Twitteru informovalo Ministerstvo zdravotnictví. Británie tak eviduje celkem 17 337 případů úmrtí pacientů s nemocí COVID-19. V předchozích dvou dnech byl nárůst počtů mrtvých nižší, v pondělí Británie ohlásila, že smrtelných případů přibylo 449, nejméně za dva týdny. Britské zdravotnické úřady nyní evidují 129 044 případů nákazy koronavirem.

17:45 Koronavirem se na celém světě nakazilo už více než 2,5 milionu lidí, přes 173 tisíc z nich zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu Worldmeters. Za týden přibylo půl milionu případů, hranice dvou milionů nakažených statistika dosáhla 15. dubna. Nejvíce infikovaných hlásí Spojené státy, které mají téměř 800 tisíc nakažených, tedy skoro čtyřikrát víc, než druhé nejpostiženější Španělsko. Tam je přes 204 tisíc nakažených a jen dnes přibyly téměř čtyři tisíce případů.

17:30 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy v ČR: Počet potvrzených případů v ČR je podle posledních informací na webu Ministerstva zdravotnictví 6 961, z toho 5 007 je stále nemocných. Vyléčených je 1 753, úmrtí 201.

17:12 Slovensko od středy umožní plošné otevření menších prodejen, vnějších sportovišť a tržišť, jakož i dalších provozoven. Jde o první ze čtyř plánovaných fází uvolnění karanténních opatření v souvislosti s pandemií způsobenou koronavirem, kterou dnes schválil ústřední krizový štáb. Novinářům to řekl premiér Igor Matovič. Uvolnění opatření dříve ohlásily i jiné evropské země včetně Česka.

17:05 Itálie do konce tohoto týdne představí plán, který by měl detailně stanovit, jak bude země od začátku května postupně uvolňovat karanténní opatření kvůli koronaviru. Informoval o tom premiér Giuseppe Conte. V Itálii karanténa platí od první půlky března a Conte předpokládá, že řada opatření zejména v oblasti společenského života bude muset zůstat v platnosti až do doby, kdy bude dostupná vakcína na nemoc COVID-19.

16:40 Světová zdravotnická organizace dnes uvedla, že netopýři z Číny jsou podle všech dostupných důkazů zdrojem koronaviru SARS-CoV-2, který se rozšířil do celého světa. Ve Španělsku a v Německu oproti pondělí přibylo mrtvých s nákazou. Infikovaných rychle přibývá v Rusku či v Singapuru, naopak jejich počet podle úřadů dál klesá v Číně. Celosvětově se podle statistik Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo téměř 2,5 milionu lidí, přes 171 000 pacientů s nemocí COVID-19 zemřelo. V Česku je nyní 6 914 potvrzených případů nákazy a 196 úmrtí.

16:30 Epidemie onemocnění COVID-19 se v Turecku blíží svému vrcholu, uvedl dnes prezident Recep Tayyip Erdogan. Hlava státu zopakovala, že by se země mohla navrátit k běžnému životu na konci května. Informovala o tom agentura Anadolu. S celkem 90 980 dosud potvrzenými případy nákazy je osmdesátimilionové Turecko sedmé na světě, počty nových případů se v zemi už skoro dva týdny pohybují zhruba mezi čtyřmi a pěti tisíci za den. Dosud tam zemřelo 2 140 pacientů s nemocí COVID-19.

16:20 Armáda ČR na svém Twitteru poctivě informuje. „Naši zdravotníci na odběrových místech mají práce dost. A zdraví vás z Prahy a Nových zámků. Jsme připraveni. Jsme tu pro vás.“

16:13 Estonský parlament přijal nový zákon, který umožňuje vyhostit zahraniční pracovníky ze zemí mimo Evropskou unii poté, co přišli o práci během krize způsobené koronavirem. Oznámila to dnes agentura Reuters s tím, že v pobaltské zemi je nejvíce zahraničních pracovníků z Ukrajiny, Ruska, Běloruska, Spojených států a Indie.

16:08 Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové bylo dnes odpoledne v léčení devět pacientů s COVID-19, tedy stejně jako v pondělí. Tři byli ve vážném stavu, z nich dva napojeni na plicní ventilaci. ČTK to dnes v 15:40 řekl náměstek ředitele hradecké fakultní nemocnice Zdeněk Tušl. Oproti pondělí se ale skupina pacientů s COVID-19 mírně proměnila, jeden pacient se uzdravil a byl propuštěn domů a jeden nemocný přibyl.

16:00 Španělská vláda zatím nerozhodla, kdy začne uvolňovat omezení zavedená kvůli koronaviru. Některé obchody s oděvy už ale řeší, jak budou po znovuotevření fungovat. Jednou z hojně diskutovaných otázek je, co dělat s oblečením, které si zákazník vyzkouší a nekoupí, napsal dnes deník La Vanguardia. Podle některých studií přežívá koronavirus na látce za určitých podmínek až 48 hodin. Například sdružení katalánských prodejců textilu Modacc zvažuje, jak by šlo oblečení dezinfikovat a zda by šlo použít ultrafialové záření či ozónová dezinfekce.

15:50 Většina okresních měst na jižní Moravě posouvá termíny pro úhradu poplatků za komunální odpad a za psy. Radnice tak chtějí ulehčit lidem v době pandemie koronaviru. Města preferují platby převodem. Těm, kteří si přejí zaplatit osobně, doporučují odklad na dobu, kdy pominou současná omezení. Někde ještě nové termíny splatnosti musí schválit zastupitelé. ČTK to řekli mluvčí jihomoravských okresních měst.

15:40 U 150 migrantů ubytovaných provizorně v hotelu na řeckém poloostrově Peloponés prokázaly testy nákazu koronavirem. Informoval o tom dnes náměstek ministerstva pro civilní ochranu Nikos Chardalias. Celkem našlo v hotelu ve městě Kranidi útočiště 470 migrantů převážně ze subsaharské Afriky, už od pondělka jsou všichni v karanténě, uvedla agentura DPA.

15:30 Česká republika doposud investovala do záchrany ekonomiky postižené koronavirovou krizí výrazně nižší částky než jednotlivé členské státy EU, uvedli dnes ekonomové z občanské iniciativy KoroNERV-20. Česká vláda přitom podle nich může být díky nízkému zadlužení daleko aktivnější. Proto vyzvaly vládu, aby poskytla malým a středním podnikům a osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) větší přímou pomoc v podobě odkladu plateb DPH a sociálního pojištění minimálně do ledna 2 021 nebo plošně poskytla garantované úvěry pro zasažené sektory.

15:26 Italský ministr sportu Vincenzo Spadafora upozornil představitele fotbalu, že chystané uvolnění přísných opatření proti šíření koronaviru zatím neznamená blížící se obnovení přerušené ligy. Jasno by podle něj mohlo být po středečním jednání se zástupci svazu.

15:20 V Rakousku se 15. května znovu otevřou restaurace uzavřené v polovině března kvůli šíření koronaviru. Na tiskové konferenci to dnes oznámil kancléř Sebastian Kurz. Zároveň potvrdil, že už od 1. května budou otevřené všechny obchody i nákupní centra. V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo jen 78 potvrzených případů nákazy koronavirem. Země uvažuje také o postupném otevírání hranic pro turisty. Nyní jedná hlavně s Českem a Německem.

14:50 Pardubický kraj přispěje sedmi miliony korun na 11 projektů, které navrhují inovace ve výrobě ochranných prostředků. Projekty schválili krajští radní, podpořit to ještě musí zastupitelé, uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Kraj podpůrný program nazval Zlaté české ručičky podle pozitivního stereotypu o Češích. Podle hejtmana má morálně i finančně podpořit podnikatele v době koronavirové epidemie.

14:40 Finanční ztráty jihomoravských zoologických zahrad budou asi 20 milionů korun, pokud se venkovní expozice návštěvníkům otevřou 25. května a pavilony a vnitřní expozice 8. června, jak stanovila vláda. ČTK to řekli zástupci zařízení. Jihomoravské zoo se připojily k zahradám, které po vládě chtějí dřívější termín otevření. Pražské zoologické zahradě během dvanácti dní přispěli lidé téměř 1,4 milionu korun. Peníze od 692 dárců jsou určeny na chov zvířat, které dárci podpořili sponzorským darem nebo adoptovali. Dnes to za pražskou zoo uvedla vedoucí publikačního oddělení Helena Petáková.

14:18 Klub ANO zatím nerozhodl, jak by hlasoval o možné žádosti o prodloužení nouzového stavu. Počká na argumenty vlády a krizového štábu, řekl Faltýnek.

13:48 Irán dnes ohlásil za poslední den dalších 88 obětí v důsledku nákazy novým koronavirem. Celkový počet úmrtí se tak v zemi od začátku pandemie vyšplhal na 5 297. Nově potvrzených případů nákazy přibylo 1 297 na celkem 84 802.

13:39 Počet obětí onemocnění COVID-19 ve Španělsku vzrostl za posledních čtyřiadvacet hodin o 430 na 21 282, informovala podle Reuters tamní vláda. O den dříve zemřelo v zemi 399 lidí. Počet prokázaných pozitivních případů se ve Španělsku za poslední den zvýšil z 200 210 na 204 178.

13:28 Česká republika bude mezi pěti zeměmi zapojenými do klinické studie vlivu hydroxychlorochinu na léčbu onemocnění COVID-19. Firma Sanofi do studie podle ČTK zapojí desítky pacientů.

13:20 Hospodářský pokles kvůli restriktivním opatřením z důvodu COVID-19 může až zdvojnásobit počet lidí, kteří čelí „akutní potravinové nejistotě“. Podle Světového potravinového programu (WFP) se může počet těchto lidí vyšplhat na 265 milionů, napsala agentura Reuters.

13:15 Starají se o seniory v jejich domácím prostředí, ale dosud neměli šanci zjistit, jestli nejsou pozitivní na koronavirus. Řeč je o terénních pracovnících v sociálních službách. Stát sice do krajů poslal statisíce rychlotestů, ty ale adresoval pracovníkům v pobytových službách, jako jsou domovy důchodců. Pečovatelé v terénu tak musejí čekat, jestli na ně nějaké testy zbydou.

Eva Štanclová, ředitelka terénní pečovatelské služby Liberec

ROZHOVOR: Jak vypadá testování pečovatelek? Ty se bojí, že by mohly své klienty nakazit

13:10 Zájemci, kteří se chtějí dobrovolně zúčastnit studie kolektivní imunity, najdou veškeré informace na webu covid-imunita.uzis.cz. Studie má probíhat v Praze, Brně a okolí, Olomouci a okolí, Litoměřicích, Litovli a Uničově. Pokud zájemci splní kritéria, mohou bez registrace přijít na odběrové místo, kde odběry začnou 23. dubna.

 

13:02 Informatici z brněnského Vysokého učení technického sestavili přístroj, který slouží k dezinfekci vzduchu a povrchů pomocí ultrafialového záření (takzvaný germicidní zářič) pro Fakultní nemocnici Brno. Podle Ivety Zieglové z Fakulty strojního inženýrství pandemie koronaviru způsobila, že germicidní zářiče jsou na trhu nedostatkovým zbožím.

12:55 Všechny dostupné důkazy svědčí o tom, že zdrojem koronaviru SARS-CoV-2 jsou netopýři z Číny. Uvedla to na úterní tiskové konferenci mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Fadela Chaibová. „Všechny dostupné důkazy svědčí o zvířecím původu viru a o tom, že není upravený nebo vyrobený v laboratoři nebo někde jinde,“ uvedla podle Reuters mluvčí WHO. „Je pravděpodobné, že je virus zvířecího původu.“

12:38 

12:36 Lubomír Zaorálek chystá jednání s epidemiology a Vojtěchem, jaké kulturní akce a objekty kdy otevřít. Rozdíl může být třeba mezi zříceninami a zámky, řekl.

12:18 V Olomouckém kraji bude od pátku plošně testováno téměř 7 000 lidí. Zhruba 4 000 z nich by mělo projít testem na onemocnění COVID-19 na odběrovém místě v Olomouci, dalších 2 500 lidí v Uničově a v Litovli. K účasti na studii, která poskytne odborníkům cenné informace v boji proti pandemii koronaviru, vyzývá kromě zdravotníků a vědců také Olomoucký kraj. Plošné testování ukáže, v jaké míře přišli lidé do kontaktu s koronavirem. Odborníci díky studii také zjistí klíčové údaje pro výzkum choroby.

12:03 Česká společnost Cobra reaguje na koronavirovou krizi a uvádí na trh dveřní kování Cobra CU+ vyrobené z antibakteriální mědi se schopností hubit bakterie a viry přímo na samotné klice. Kování je vhodné do veřejných prostor (nemocnice, kanceláře) i do domácností.

11:47 Ministerstvo obrany uzavřelo s Českou zbrojovkou smlouvu na nákup až 39 000 ručních zbraní za 2,35 miliardy korun. Pořídí útočné pušky a pistole.

11:21 Některé nemocnice, které na Vysočině dělají odběry vzorků na COVID-19, zaznamenaly v posledních dnech nižší počty testovaných lidí. U Nemocnice Jihlava dokonce klesl na třetinu. Svou kapacitu přes 20 odběrů denně naopak drží nemocnice v Novém Městě na Moravě, prodloužila i provozní hodiny odběrného místa.

11:10 Radní Zlínského kraje schválili zřízení dočasné odlehčovací sociální služby na Velehradě na Uherskohradišťsku. Pobývat by tam mohli klienti, o které se nebude mít kdo postarat i vzhledem k pandemii koronaviru. Poslouží k tomu objekt bývalého domova pro lidi se zdravotním postižením v Salašské ulici. Prvním klientům bude zařízení s kapacitou 24 lůžek sloužit od 1. května.

10:59 Hnutí Trikolóra, jež má dva poslance, v úterý Sněmovně navrhne ukončení nouzového stavu k 27. dubnu. Vyhlášen je do 30. dubna, vláda zvažuje prodloužení.

10:49 Středočeský kraj ve středu udělá testy na možnou nákazu koronavirem ve většině dětských domovů v regionu. Využije k tomu rychlotesty, které kraj domovům poskytl. Testovat se budou děti i zaměstnanci.

10:35 Program magistrátu na podporu podnikatelů COVID Praha byl podle primátora hlavního města Zdeňka Hřiba vyčerpán za devět minut. Metropole do programu vložila 600 milionů korun z evropského operačního programu Praha – pól růstu. Dohromady půjde o záruky za 1,4 miliardy korun. Program magistrát založil, protože se pražští podnikatelé nemohou hlásit do vládního programu podpory COVID II.

10:21 Německá federální vláda zřídí, vyškolí a zafinancuje 105 mobilních testovacích týmů pro lokální sledování šíření koronavirové nákazy. Oznámila to podle DPA kancléřka Angela Merkelová.

10:18 Občané přestávají nakupovat dražší zboží. Vede je k tomu nejistota z budoucnosti.V obchodech tráví méně času, objem nákupů se ustálil, uvedl Svaz obchodu.

10:14 Komisař EU pro vnitřní trh Thierry Breton v úterý uvedl, že podpůrný ekonomický balíček na pomoc členským státům při zotavení z krize způsobené restriktivními opatřeními proti šíření pandemie, může být ve výši okolo 1,6 bilionu euro (asi 44 bilionů korun). Breton podle Reuters rovněž zmínil potřebu „Marshallova plánu“ na pomoc evropského turismu.

10:01 Rusko za poslední den zaznamenalo 5 642 nových případů nákazy COVID-19 a celkový počet pozitivně testovaných v zemi tak vzrostl na 52 763. Za posledních čtyřiadvacet hodin zemřelo v Rusku 51 pacientů, celkem od začátku epidemie pak 456.

9:53 Armáda ČR zveřejnila další ze série instruktážních videí, které mají lidem během koronavirové karantény dát tipy na některé cviky, které mohou sami aplikovat doma. „Tento týden cvičíme s tankány z Přáslavic. Dnes se zaměříme na břicho,“ uvedla armáda na Twitteru.

9:47 Rozvojová banka Rady Evropy (CEB) schválila úvěr pro ČR ve výši 300 milionů eur (asi 8,2 miliardy korun). Půjčka má sloužit k financování zdravotnických výdajů v boji proti pandemii nemoci COVID-19. „Půjčka od CEB podpoří českou vládu v její snaze o zmírnění šíření a dopadů nemoci COVID-19 pokrytím 90 procent celkových nákladů, které budou v nejbližší době potřeba,“ uvedla banka. „Umožní nákup lékařského materiálu a zařízení, včetně testů, ventilátorů a respirátorů i ochranných pomůcek pro personál v první linii.“

9:38 Plošné testování v rámci nové studie kolektivní imunity zadané ministerstvem zdravotnictví bude pro účastníky zcela dobrovolné. Výzkumníci mají předdefinované skupiny lidí, které osloví. Vítání jsou také všichni, kteří přijdou „sami od sebe“. Testování a odběry mají začít ve čtvrtek a budou se týkat Prahy, jižní Moravy, Litoměřicka a Litovelska. Ve středu se začnou stavět stanoviště. Výsledky mají být k dispozici začátkem května.

9:30 Tisková konference Ministerstva zdravotnictví ČR:

9:28 Australská ekonomika může v první polovině roku klesnout kvůli restrikcím spojeným s bojem proti onemocnění COVID-19 asi o deset procent, což by bylo nejvíce od 30. let minulého století. Míra nezaměstnanosti by se mohla v červnu téměř zdvojnásobit, uvedl v úterý podle agentury Reuters guvernér australské centrální banky Philip Lowe.

9:21 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch informoval o zadání nové klinické studie, v rámci které má být vyšetřeno až 27 tisíc osob. Studie má vládě pomoci pochopit, v jaké fázi epidemie COVID-19 se ČR nachází a pomoci s dalšími predikcemi či budoucím plánem postupného rozvolňování.

9:13 Největší pivní festival světa – německý Oktoberfest – se kvůli koronaviru neuskuteční. Informoval o tom bavorský premiér. Slavnost měla v Mnichově začít 19. září.

8:50 Automobilka Nissan Motor v úterý uvedla, že začátkem května na šestnáct dní uzavře své globální japonské sídlo. Jedná tak (podle Reuters), aby zabránila šíření nákazy, ačkoliv tamní vláda povolila ponechat pracoviště otevřená, aby se ekonomika nezastavila.

8:38 Česká republika eviduje k dnešnímu ránu 6 914 pozitivních případů nákazy novým koronavirem. V souvislosti s onemocněním COVID-19 zemřeli v tuzemsku další dva lidé a celkový počet obětí tak vzrostl na 196. Počet provedených laboratorních testů je 178 617. Hospitalizováno je 390 pacientů.

08:00 

Chalupa pro rekreaci

Dovolená na české chalupě? Zaručuje „bezkontaktní“ pobyt, termíny už skoro nejsou

07:45 Dopravní podnik v Pardubicích týdně přichází kvůli nouzovému stavu o miliony korun na tržbách z provozu městské hromadné dopravy. Na příští rok proto zatím zastavil všechny investice a plány na nákup nových vozidel. Podnik stoprocentně dokončí projekty, na které má slíbené dotace a které jsou připravené. Do června příštího roku zprovozní například nový odbavovací systém. Naopak se možná zdrží stavby nových trolejbusových tratí, jedna z nich má vést po nadjezdu přes Paramo.

07:30 Jak zvládnout situaci, radí na Twitteru ministerstvo financí:

 

07:15 WHO: V tuto chvíli není možné určit odkud se vzal koronavirus. Ochranná opatření uvalená jednotlivými vládami je také nutné uvolňovat jen postupně, jinak hrozí další rozpuk nákazy. Lidé si proto musí zvyknout na nový způsob života, aby mohla společnost fungovat, dokud nebude objevena vakcína. Prohlásil to regionální ředitel Světové zdravotnické organizace pro západní Pacifik Takeši Kasai. Dostupné důkazy nicméně poukazují na to, že se nákaza přenesla na člověka ze zvířat. Americký prezident Donald Trump minulý týden prohlásil, že se jeho vláda snaží určit, zda virus nevzešel z jedné z laboratoří v čínském městě Wu-chan, kde se koronavirus potvrdil loni poprvé.

07:00 Ministerstvo zdravotnictví dnes představí podrobnosti k testování reprezentativního vzorku populace v Česku na přítomnost onemocnění COVID-19. Plošné testování začne ve středu a bude se týkat Prahy, jižní Moravy, Litoměřicka a Litovelska, uvedl již dříve ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Cílem je zjistit podíl nakažených mezi obyvateli Česka. Lékaři by podle ministrova náměstka Romana Prymuly měli otestovat až 28 000 lidí.

06:45 

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Vědci bojují proti koronaviru

06:30 Pevninská Čína zaznamenala za posledních 24 hodin 11 lidí, kteří se nově nakazili koronavirem. Za toto období přitom nezaznamenala žádné nové úmrtí v souvislosti s nemocí COVID-19. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura Reuters. Poslední bilance je o jednoho nakaženého nižší než o den dříve. Denní přírůstek tam klesá již třetí den v řadě.

06:15 Americký prezident Trump na Twitteru oznámil, že se v reakci na pandemii chystá podepsat exekutivní příkaz pozastavující veškerou imigraci do země.

06:00 Množství nových případů obvykle souvisí s počtem provedených testů, který byl během víkendu nižší než ve všedních dnech. Počet testů za pondělí ministerstvo také zveřejní kolem 08:30, dosud jich, včetně opakovaných u stejného člověka, bylo provedeno přes 172 000. Aktuální počet nemocných 5 147 je o 62 vyšší než v pondělí vpodvečer.

Nejvíc je nemoc COVID-19 rozšířená v Praze, případů v hlavním městě je 1 634, což představuje 120 nemocných na 100 000 obyvatel. Téměř 100 případů na 100 000 obyvatel má Olomoucký kraj. Nejméně je zasažený Jihočeský kraj, kde na 100 000 obyvatel připadá jen něco přes 25 nemocných.

reklama

reklama