KORONAVIRUS ONLINE: Obětí nemoci COVID-19 je na světě už přes 10 tisíc. V ČR je 833 nakažených a 4 vyléčení

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl na 833. Počet nakažených onemocněním Covid-19 od rána vzrostl o 68. Vyléčeni jsou 4 lidé. Informaci zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví na webu o koronaviru. Pět nakažených je ve vážném stavu! Letadlo s ochrannými pomůckami přistálo v Praze.
19. 03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: NÁPOR PACIENTŮ S PODEZŘENÍM NA NÁKAZU KORONAVIREM NEPOLEVUJE. ZDRAVOTNÍCI JSOU VYČERPANÍ
19. 03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: NÁPOR PACIENTŮ S PODEZŘENÍM NA NÁKAZU KORONAVIREM NEPOLEVUJE. ZDRAVOTNÍCI JSOU VYČERPANÍ

reklama

I dnes sledujeme dění ve světě i doma v online článku! 

23:45 Policie se zabývá zvukovou nahrávkou ze sociálních sítí, podle níž má být v Česku v noci na pondělí nebo po dosažení tisícovky nakažených novým koronavirem zaveden zákaz vycházení. Policie to uvedla na twitteru. Je to nesmysl, uvedl na twitteru k obsahu nahrávky premiér Andrej Babiš (ANO).

23:00 Opatření proti šíření koronaviru způsobí v Česku podle Asociace producentů v audiovizi (APA) ve filmovém průmyslu a na něj navázaných oborech ztráty ve stovkách milionů korun. Podle APA je ve hře pokles filmové výroby o 75 procent do konce roku. 

22:10 Ve středních Čechách je 75 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, od čtvrtka jich přibylo 19, jde tak zatím o největší denní nárůst potvrzených případů v kraji. Nejvíce nakažených je na Praze-východ a Benešovsku, shodně 13 případů

21:39 První oběť koronaviru potvrdil Izrael. Jde o 88letého muže, který mě i jiné zdravotní komplikace.V zemi je 705 nemocných.

21:29 Až mínus 200 miliard může dosáhnout schodek státního rozpočtu, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) v České televizi po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Rozpočet tak počítá s poklesem příjmů a výdaji na podporu firem.

21:28 Jednou z mnoha odložených akcí se stal i turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu v Ostravě. Hrát se mělo od 20. do 24. května. Nový termín  není znám.

21:16 Hasiči zajišťují pomoc svým kolegům, kteří se nakazili koronavirem, nebo musejí být v domácí karanténě. Zprávu o průběžném plnění této mise sdílejí na svých Twitterech

20:49 První srbskou obětí koronaviru je 59letý muž. Stopa jeho nákazy vede přes 2 lidi do italského Milána. I další z kontaktů v této linii nákazy už bojuje o život.

20:45 Tvrdá opatření v karanténě ještě dále navyšuje italská vláda. Zakáže rekreační aktivity venku, od soboty se zavřou parky a veřejné zahrady.

20:22 V případě nouze je Jihočeský kraj schopný zvýšit počet lůžek v nemocnicích pro pacienty s koronavirem o 307. Nyní jich má 67. Po dnešním zasedání krizového štábu to řekla jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) s tím, že v záloze má kraj i variantu, že pro tento účel vyčlení celou jednu nemocnici, a to v Táboře.

20:00 Na kolejích České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) byli dva studenti, kteří se nakazili koronavirem. V současnosti jsou v domácí karanténě, na kolejích už nepobývají. Škola ve spolupráci s hygieniky o tom nyní informuje lidi, kteří s nimi mohli být v kontaktu. ČTK to řekla mluvčí ČZU Karla Mráčková. Univerzita ve čtvrtek informovala, že někteří studenti na jejích kolejích ignorovali zákaz shromažďování.

19:53 Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes varoval mladé lidi, že ani oni nejsou pro koronavirus SARS-CoV-2 nepřemožitelní, a vyzval je k omezení společenského života v zájmu nejzranitelnějších. Tedros rovněž označil za naději pro svět skutečnost, že v čínském městě Wu-chanu, které je původním ohniskem pandemie, nebyl od čtvrtka zaznamenán žádný nový případ nákazy.

19:56 Na Slovensku dnes přibylo 14 nových potvrzených případů nakažení koronavirem SARS-CoV-2. Celkem je tak nyní v zemi 137 lidí s touto infekcí. 

19:53 Ministryně Maláčová chce odpustit živnostníkům kvůli koronavirové krizi na půl roku platby na důchodové pojištění. Opatření by bylo účinné od března.

19:31 Ve Spojených státech dnes přistálo letadlo se stovkami Američanů a Kanaďanů, kteří pobývali na palubě obří výletní lodi Costa Luminosa. Na té onemocnělo několik lidí a panovalo u nich podezření na nákazu koronavirem. Podle agentury AP se u tří lidí na palubě letadla potvrdila nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Dalších 13 je nemocných, ale testy zatím nepodstoupili.

19:28 Globální provoz komerčních letadel je v tomto týdnu o deset procent slabší než loni v březnu a dál klesá. Uvádí to newsletter služby sledování letů FlightRadar24.

19:22 Slovinská vláda dnes nepustila novináře na tiskovou konferenci, kde chtěla informovat o situaci v zemi v souvislosti se šířící se nákazou koronavirem. Otázky museli žurnalisté předem poslat e-mailem. Kabinet premiéra Janeze Janši to měl za dobré preventivní opatření právě proti šíření koronaviru, avšak média reagovala tvrdou kritikou kroku, který podle nich ohrožuje kontrolní úlohu sdělovacích prostředků.

19:15 Klienti domovů pro seniory mají zákaz vycházek. V pražských domovech pro seniory a domech s pečovatelskou službou nejsou povoleny návštěvy. Většina klientů z domů nevychází. Omezeny jsou aktivizační a společné programy. Prioritou je hygiena, ale ochranné pomůcky v zařízeních často chybí.

19:12 Ukrajinská vláda dnes vyhlásila stav nouze v hlavním městě Kyjevě a ve dvou oblastech na západě a východě země, které jsou nejvíce zasažené šířením koronaviru. Oznámil to dnes premiér Denys Šmyhal. Nouzový stav od dnešního dne platí kromě metropole v Dnipropetrovské oblasti na východě a Ivano-Frankivské na západě země.

19:06 Ministerstvo vnitra k dnešku utratilo za ochranné pomůcky 1,5 miliardy Kč, spotřebují se za dva týdny. Každý týden bude stát miliardu, uvedl Hamáček.

18:59  Doba vyhrazená pro nákupy osob starších 65 let by podle Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) a skupiny COOP neměla platit pro malé prodejny. Výjimka by měla být udělena minimálně o víkendech, kdy mají obchody zkrácenou provozní dobu. Nové vládní nařízení, kdy mohou mezi 07:00 a 09:00 v potravinách a drogeriích nakupovat výhradně senioři, způsobuje v malých prodejnách zmatky a konflikty mezi lidmi. V tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci AČTO a COOPu.

18:57 Ukrajinská vláda vyhlásila stav nouze v hlavním městě Kyjevě a dvou oblastech na západě a východě země zasažených nejvíc šířením koronaviru.

18:55 Veškeré restaurace, bary a kavárny ve Velké Británii zastaví s platností od dnešní půlnoci provoz. Jako další opatření britské vlády v boji s šířením nákazy koronaviru to dnes v Londýně oznámil premiér Boris Johnson. Vláda zároveň rozhodla, že vyrovná podnikatelům část mzdových nákladů, aby zabránila propouštění. Nemocí COVID-19 se ve Spojeném království zatím nakazilo přes 3000 lidí, 184 osob zemřelo.

18:50 Fanoušci Formule 1 se po zrušení úvodních sedmi Velkých cen sezóny dočkají náhražky ve formě virtuálních závodů, kterých se zúčastní i skuteční piloti F1. Vedení šampionátu spustilo oficiální sérii videoherních Grand Prix a první se pojede tuto neděli, kdy se měla původně uskutečnit Velká cena Bahrajnu.

18:45 Univerzita Karlova (UK) kvůli současné situaci kolem koronaviru zřejmě prodlouží období výuky na různých fakultách až o čtyři týdny. Zkouškové období pro své studenty upraví tak, aby trvalo po celý červenec a zhruba první tři týdny v září. V případě, že by opatření vlády kvůli koronaviru trvala déle než 30 dní, zváží možnost konání státních závěrečných zkoušek distanční formou. Přijímací zkoušky, které se měly konat před 10. květnem, škola odloží na později. Vyplývá to z informací na webu univerzity.

18:40 Liberecký kraj vyzval rekreanty, kteří navzdory nařízené karanténě opustili trvalé bydliště a odjeli na své chaty a chalupy, aby se přihlásili na speciální linku krizového štábu 485 226 999 nebo na e-mail krizovy.stab@kraj-lbc.cz. Zatím to udělalo 12 rodin, řekl dnes na dotaz ČTK po jednání krizového štábu liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

18:37 Mobilní ošetřovna v Litovli dnes spustila provoz.

18:35 Švýcarsko s Lichtenštejnskem v rozmezí jednoho dne zaznamenaly 952 nově nakažených koronavirem, aktuální společná bilance obou zemí je 4 840 infikovaných, z nichž 43 zemřelo. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Švýcarsko dnes přitvrdilo ve svých krocích proti šíření koronaviru, když zakázalo shromažďování více než pěti osob. Země však odmítá nařizovat zákaz vycházení, jako některé jiné evropské státy. Švýcarský ministr vnitra dnes taková opatření označil za „politickou show", napsala agentura AFP.

18:33 Středočeský kraj začne nejpozději ráno rozdělovat 76 000 respirátorů. Kolem 20 000 respirátorů FFP2 získal vlastními silami a zbytek dostane od vlády.

18:28 Guvernér amerického státu Kalifornie Gavin Newsom vyhlásil kvůli šíření nového typu koronaviru celoplošnou karanténu. Nejlidnatější stát USA má téměř 40 milionů obyvatel, kteří ode dneška mohou z domovů vycházet jen ve výjimečných případech, informovala agentura AP. K podobnému opatření se později uchýlil také guvernér státu New York, který nařídil uzavření všech podniků a nařídil lidem, aby neopouštěli domovy. Opatření se netýká nezbytných služeb. V USA je celkově 16 489 nakažených koronavirem. 

18:10 V Itálii za uplynulý den zemřelo dalších 627 lidí nakažených koronavirem, což je největší nárůst od února, kdy se nemoc COVID-19 v jihoevropské zemi poprvé objevila. Celkem tak počet obětí stoupl na 4032. Infikovalo se už 47 412 lidí. Oproti čtvrteční bilanci se tak počet infikovaných zvýšil téměř o 6 tisíc. Informoval o tom italský úřad civilní ochrany.

18:09 V ČR je 833 pozitivních pacientů. Počet nakažených onemocněním Covid-19 od rána vzrostl o 68. Do této chvíle se provedlo 11 619 testů.

18:05 Ve Španělsku zemřelo už 1041 pacientů s nákazou novým koronavirem, infekce se od února potvrdila u 20 412 lidí.

18:03 Fotbalové mistrovství Evropy se kvůli pandemii koronaviru bude konat až příští rok. Ponechá si ale název Euro 2020. Dnes to potvrdila kontinentální fotbalová asociace UEFA, jež letos chtěla oslavit 60. výročí šampionátu "panevropským" turnajem ve dvanácti zemích.

18:00 Hamáček zveřejnil fotografie  z letiště v Szhenzenu, odkud ukrajinský Ruslan doveze 5 mil. roušek, 2 mil. respirátorů, 200 tis. rychlotestů, 120 tis. ochr. obleků a 80 tis. brýlí . Děkuji všem v první linii a nejen těm! Tento náklad k Vám dostaneme co nejdříve! Další Ruslany v úterý a v pátek.

17:58 V Praze je aktuálně podle hygieniků 241 potvrzených případů nákazy koronavirem. Od čtvrtečních 17:00 jich přibylo 18. Praha má nejvíc nakažených v ČR.

17:25 Španělsko se chystá v madridském konferenčním centru zřídit obří dočasnou nemocnici pro nakažené koronavirem. Bude mít 5500 lůžek i pro vážné případy.

17:16 Královéhradecký kraj z dnešní zásilky respirátorů z Číny dostal 23 400 kusů. Respirátory jsou typu FFP2. 

17:12 Americký stát New York zavádí plošná karanténní opatření. Zavřít musí všechny podniky a lidé nemají chodit z domu. Příkaz se netýká nezbytných služeb.

17:09 Liga lidských práv v otevřeném dopise vyzvala Ministerstvo zdravotnictví a vládu, aby zrušily zákaz přítomnosti otců u porodu. Organizace v tiskové zprávě uvedla, že opatření nemá žádné rozumné opodstatnění z hlediska ochrany veřejného zdraví, ale zato hrubě zasahuje do práva nastávajících rodičů a má negativní vliv na porod a jeho výsledek. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek řekl, že kabinet vyslovil souhlas s rozhodnutím ministerstva dosavadní výjimku zrušit.

17:04 Polsko má šestou oběť nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus. V nemocnici v Lańcutu na jihovýchodě země nákaze podlehla sedmadvacetiletá žena, která před několika dny porodila. Uvedla to dnes polská média.

17:02 Pro pacienta, který leží v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v kritickém stavu s nemocí COVID-19, budou moci lékaři použít experimentální lék Remdesivir. Americká firma Gilead, která ho vyrábí, schválila zařazení pacienta do svého programu a lék již odeslala do Česka. Nemocnice ho zatím neobdržela. 

16:59 V Polsku podle ministerstva zdravotnictví od rána přibylo 56 lidí infikovaných koronavirem. Celkem je tak v zemi 411 potvrzených případů nákazy.

16:57 Do skladu v Opočínku dorazil konvoj nákladních aut se zdravotnickým materiálem z Číny. Asi 1,1 milionu respirátorů přivezl letoun na letiště v Praze.

16:55 Krizový štáb Plzeňského kraje a hejtman požadují po vládě, aby co nejdříve zastavila přejezd pendlerů za každodenní prací do Německa. Protiepidemiologická opatření České republiky a Německa nejsou kompatibilní, uvedl dnes plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD). Štáb hned zaslal usnesení Ústřednímu krizovému štábu ČR.

16:49 V jihovýchodní Asii rychle přibývají případy lidí infikovaných koronavirem, informovala dnes agentura Reuters. Nejvíce zasaženou zemí v regionu je Malajsie, kde bude od neděle s kontrolou omezení pohybu lidí pomáhat armáda. Indonéské zdravotnictví nezvládá příliv nemocných a na COVID-19 zde umírá nejvíce lidí z celé jihovýchodní Asie. Významné zvýšení počtu případů hlásí za dnešní den také Singapur.

16:47 Pro těžce nemocné koronavirovou infekcí bude podle předsedy Ústředního krizového štábu a náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly připraveno 400 lůžek s okamžitou možností na rozšíření kapacity na 800 lůžek. Limitem bude podle Prymuly umístit 1500 těžce nemocných. O přípravě na vyšší počet pacientů nemocných dnes jednal krizový štáb na Ministerstvu zdravotnictví. Tam by v případě nutnosti také vznikl velín, který by sledoval a organizoval rozmístění lůžek a kapacity celého systému. Zdravotníci se chystají na přeškolování sester na obsluhu přístrojů.

16:44 Francouzské úřady v rámci opatření proti šíření koronaviru uzavřely některá veřejná místa včetně pařížského nábřeží Seiny či přímořské promenády v Nice. Informovala o tom dnes agentura AFP. Lidé v metropoli od dnešního odpoledne nesmějí například na Esplanádu Invalidovny či na Martova pole u Eiffelovy věže, což jsou oblíbené zelené plochy, které Pařížané rádi využívají k rekreaci.

16:40 Do Evropy se dostává velké množství neúčinných či nebezpečných „ochranných" prostředků proti koronaviru, které nabízejí podvodníci zejména v internetových obchodech. Informoval tom dnes Evropský úřad pro boj s podvody (OLAF), který začal obchody s nefunkčními obličejovými maskami či falešnými koronavirovými testy vyšetřovat.

16:38 V Mladé Boleslavi přestanou od soboty jezdit kvůli pandemii koronaviru autobusy městské dopravy. Zůstanou pouze speciální linky zavedené pro seniory.

16:36 Izraelská farmaceutická společnost Teva pošle do Spojených států miliony pilulek, které se užívají k léčbě malárie a které by potenciálně mohly pomoci v boji s koronavirem. Informoval o tom dnes izraelský zpravodajský server The Times of Israel.

16:34 České firmy mohou nově vyrábět dezinfekční prostředky na ruce podle receptury, kterou doporučila Světová zdravotnická organizace (WHO). Budou je distribuovat pod názvem Anti-COVID. Povolení pro výrobu operativně udělilo Ministerstvo zdravotnictví.

16:32 Ve světě zemřelo přes 10 tisíc lidí s COVIDem-19, v Evropě přes 5 tisíc. 

16:30 Armáda spásy v Ostravě dnes vyzvala veřejnost, aby jí pomohla s přípravou balíčků pro lidi bez domova. Organizace plánovala, že balíčky mezi bezdomovce v terénu začne distribuovat už od příštího týdne. Jen v Ostravě je lidí bez domova v ulicích zhruba 600. Zatím ale nemá dostatek materiálu a s pomocí tak nemůže začít. 

16:24 V čínském Šen-čenu přistál kolem 15:45 velkokapacitní ukrajinský letoun An-124 Ruslan. Do České republiky v sobotu přiveze přes 100 tun zdravotnického materiálu včetně roušek, respirátorů nebo ochranných obleků.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dodal, že začíná nakládání objednaného materiálu.

15:57 Portugalsko oznámilo, že každý, kdo od příštího týdne vstoupí do země ze zahraničí, bude muset do povinné čtrnáctidenní karantény, informovala agentura Reuters. V Portugalsku je nyní evidováno 1020 případů nákazy a šest obětí koronaviru.

15:52 Centrum polymerních systémů zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB) vyvinulo se zlínskou společností Spur nanomateriál, který je schopen zachytit koronavirus. Materiál SPURTex VS splňuje normy pro výrobu zdravotnických roušek, po kterých je obrovská poptávka. Jeho filtrační účinnost je 99 procent pro velikost částic 400 nanometrů a odpovídá třídě FFP3. Výrobci roušek mají podle firmy o nanomateriál velký zájem, informovala ČTK.

15:42 Roman Prymula opět striktně odmítl, že by se jakkoliv uvažovalo o uzavření Prahy nebo jiného většího města. O zákazu vycházení by se podle Prymuly uvažovalo pouze tehdy, pokud by všechno selhalo.

15:36 Ministr zahraničí Tomáš Petříček navrhl vyčlenit část hotelů tak, aby bylo možné zdravotníkům poskytnout ubytování u zdravotnických zařízení, uvedl na tiskové konferenci náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

15:32 „Nehodláme kontrolovat, jestli má někdo v kufru motyčku a jídlo na 3 dny… Pokud musíte na chalupu, jeďte… ALE nechoďte mezi místní, dodržujte nařízení vlády a neohrožujte sebe ani ostatní,“ zveřejnila Policie ČR ve svém prohlášení.

15:25 Státní agentura na podporu obchodu CzechTrade začala ode dneška do odvolání nabízet českým podnikům bezplatné exportní poradenství v 58 zemích. Poplatky zruší také u rozjednaných zakázek. Zástupci agentury mohou podnikům pomoci při řešení potíží s dopravou zboží, prověřením trhu nebo analýzou konkurence. Podnikatelé mohou využít služeb CzechTradu prostřednictvím pracovníků pražské centrály i zahraničních kanceláří. Zahraniční kanceláře CzechTrade připravují pro podnikatele zpravodajství o zahraničním obchodu v souvislosti s koronavirem na webu CzechTrade i na portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz/koronavirus.

15:12 V Hongkongu zaznamenali druhý případ psa nakaženého novým koronavirem. Dvouletý německý ovčák, jehož majitelka má onemocnění COVID-19, je v karanténě. S odkazem na South China Morning Post o tom informovala ČTK. V únoru měli v Hongkongu podezření na nákazu u jiného sedmnáctiletého psa. Test u něj původně ukázal „slabou“ přítomnost viru, další testy však byly negativní. Podle expertů je pravděpodobné, že se nejednalo o nákazu, ale pouze o kontaminaci. Pes tehdy dva dny po propuštění z karantény uhynul. Podle veterinářů mohl být příčinou jeho smrti stres způsobený karanténou a odtržením od majitelů. Podle Vanessy Barrsové ze City University of Hongkong neexistují žádné důkazy o tom, že by se lidé mohli novým koronavirem nakazit od svých domácích mazlíčků.

15:01 Armáda ČR pro veřejnost i vojáky spustila Vojenskou linku psychologické pomoci. Linka má poskytovat podporu a poradenství při zvládání aktuální situace. Telefonní čísla jsou v provozu denně od 7 hodin do půlnoci.

14:56 Velká Británie v rámci boje s koronavirem požádala 65 tisíc bývalých lékařů a sester, aby se vrátili zpět do služby. Do „boje“ vyšle rovněž studenty posledního ročníku medicíny. Uvedla to s odkazem na tamní ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters. Britské úřady obepisují více než 50 tisíc bývalých sester a dalších zhruba 15 500 lékařů.

14:45 Tak, jak je to s těmi chalupáři? „Já chci jasně říci, že ta opatření vlády mají jediný smysl. Na maximum omezit mezilidský kontakt. Pokud jste se svojí rodinou doma a nemusíte jezdit na chalupu, nejezděte,“ apeluje ministr vnitra Jan Hamáček v čerstvě zveřejněném videu.

14:38 „Nejlepší by bylo, kdyby přes hranici už nemohl přecházet nikdo kromě zdravotníků a ošetřovatelů,“ uvedl na Twitteru Andrej Babiš s odkazem na to, že Bavorsko po vzoru ČR zavedlo přísná opatření.

14:33 Ve středních Čechách přestanou ode dneška jezdit noční vlakové spoje, které po půlnoci převáží cestující mezi Prahou a například Kladnem, Berounem či Kolínem. ČTK o tom informovala Helena Frintová z krajského úřadu Středočeského kraje. Kvůli malému počtu cestujících kraj už dříve rozhodl o omezení autobusové integrované dopravy.

14:28 Devět z deseti tuzemských firem v souvislosti s koronavirem již registruje problémy a necelá třetina řeší potíže s cash flow. Vyplývá to z průzkumu provedeného mezi dvěma stovkami podniků, který na dnešní videokonferenci představil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Pokud by současný stav trval déle než tři měsíce, mělo by vážný problém s udržením firmy zhruba 70 procent tuzemských podniků.

14:18 Prezident italské Lombardie podle Reuters uvedl, že vláda souhlasila s rozmístěním armády v regionu, aby zabezpečila respektování karantény. V koronavirem silně zasažené oblasti bude zatím rozmístěno 114 vojáků. V celé zemi je podle posledních informací 41 035 evidovaných případů nákazy, 3405 pacientů doposud zemřelo.

13:51 Počet pražských hasičů nakažených koronavirem dnes vzrostl z 11 na 13 případů. V karanténě je 79 hasičů. Testům se podrobilo 120 příslušníků sboru.

 

13:41 Tradiční anketa Fotbalista roku letos přijde o své slavnostní vyhlášení. Výsledky budou oznámeny pouze formou tiskové zprávy, kterou zveřejní Fotbalová asociace ČR. Favoritem na nejlepšího fotbalistu loňského roku je záložník aktuálně anglického West Hamu Tomáš Souček, který vloni s pražskou Slavií vyhrál českou ligu i pohár a patřil k lídrům reprezentace.

13:35 Ministerstvo průmyslu a obchodu dočasně zastavilo přechod na nový televizní standard DVB-T2 a prodlouží stávající digitální vysílání. Důvodem je podle ČTK informovanost lidí kvůli epidemii.

13:30 „Chtěl bych všechny občany požádat, aby nejezdili na chaty a chalupy za účelem rekreace a zůstali doma. Pokud na chalupu musíte, setrvejte v jejím prostoru a minimalizujte kontakt s okolím. Je to důležité,“ přidal se k předchozím výzvám ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

13:25 Saúdská Arábie v rámci boje s koronavirem od sobotního rána na dva týdny zastaví autobusovou i vlakovou dopravu, vnitrostátní lety a zakáže provozování taxislužeb. Informovala o tom agentura AP.

13:14 Čtvrtým vyléčeným pacientem v České republice je žena z Moravskoslezského kraje.

13:09 „Bude to tvrdé, čekají nás náročné časy, budeme muset být připraveni se uskromnit,“ uvedl v souvislosti s výhledem na ekonomickou situaci ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v rozhovoru pro ČT. Uvedl také, že stát je připraven nadále investovat a pomáhat firmám. Zdůraznil, že firmám doporučuje si své zaměstnance držet.

13:05 Vietnam od soboty 21. března postaví do karantény všechny příchozí v rámci mezinárodní příletů či příjezdů. Oznámilo to podle Reuters tamní ministerstvo zdravotnictví. Země eviduje 87 případů nakažení novým koronavirem.

12:56 Největší z šestnácti německých spolkových zemí, Bavorsko, od dnešní půlnoci zavede další rozsáhlé restrikce a výrazně omezí vycházení. Oznámil to podle ČTK tamní ministerský předseda Markus Söder, který občany vyzval, aby zůstávali doma. Občané budou moci i nadále chodit do práce, k lékaři, na nutný nákup nebo na zdravotní procházky. Zakázán bude pohyb ve větších skupinách. Kompletně uzavřené zůstanou restaurace, prakticky vyloučené budou návštěvy v nemocnicích a domovech důchodců. Platnost opatření bude zatím na 14 dní.

12:48 Gruzie zcela přeruší letecké spojení s ostatními zeměmi, uvedl podle Reuters mluvčí tamního premiéra. Opatření má vstoupit v platnost dnes. Vláda má koordinovat lety společnosti Georgian Airways, která má přivézt zpět do země gruzínské občany ze zahraničí. Země zatím eviduje 43 nakažených pacientů. Tři lidé byli již vyléčeni.

12:41 Andrej Babiš na svém Facebooku informoval, že Česká republika má 4. vyléčeného pacienta!

12:39 Čtvrteční počet nakažených koronavirem v České republice se podle premiéra Andreje Babiše pohybuje těsně pod vládními předpoklady. Pokud by lidé stávající restriktivní nařízení nedodržovali, musela by se zpřísnit, uvedla ČTK.

12:35 „Nestrašme zákazem vycházení! Neděsme lidi, nešiřme paniku. Respektuji stávající vládní restrikce a vybízím veřejnost, ať se jimi řídí,“ vyzval poslanec za ODS Jan Skopeček.

12:28 Ministerstva zdravotnictví zveřejnilo instruktážní video, v němž je ilustrováno několik jednoduchých základních pravidel, jejichž dodržování nás má navzájem chránit před dalším šířením nákazy.

12:19 Ministerstvo zahraničních věcí informovalo, že poslední lety z Istanbulu do Prahy budou odbaveny dnes, v sobotu a v neděli. Úřad upozorňuje, že se tyto lety mohou rychle vyprodat.

12:14 Ve Španělsku si COVID-19 vyžádal již 1002 obětí a země je po Itálii (3405 obětí), Číně (3248 obětí) a Iránu (1433 obětí) čtvrtým státem, kde počet obětí nákazy překročil jeden tisíc.

12:09 Po celém světě je již evidováno přes 252 tisíc případů nakažení novým koronavirem, přes 10 tisíc lidí v jeho důsledku zemřelo a více než 89 tisíc pacientů bylo vyléčeno, informuje statistický server Worldometers.

11:56 Ministerstvo zdravotnictví vyzývá, aby lidé vycházeli ze svých domovů jen v nejnutnějších případech a omezili návštěvu chat a chalup na minimum. Zároveň upozorňuje, aby občané s nařízenou karanténou nebo po kontaktu s pozitivním člověkem v žádném případě neopouštěli svá bydliště.

11:40 Počet obětí nového koronaviru v Íránu za 24 hodin stoupl o dalších 149. Nemoci COVID-19 tak dosud podlehlo 1433 lidí. Počet potvrzených nákaz stoupl o 1237, tedy na 19 644. S odvoláním na sdělení íránského ministerstva zdravotnictví to napsala agentura Reuters. Írán patří k zemím, které pandemie koronaviru zasáhla nejvíce.

11:38 S rouškou na tváři a s ochrannými rukavicemi dnes noví slovenští poslanci skládali slib na ustavující schůzi sněmovny, která byla svolána necelé tři týdny po únorových volbách. Jednání Národní rady kvůli pandemii nového koronaviru provázela mimořádná opatření. Budova parlamentu byla uzavřena pro veřejnost.

11:24 Letadlo s pomocí Česku z Číny už přistálo na Ruzyni! Dodávka obsahuje 1,1 milionu respirátorů z Číny. Ještě dnes mají být převezeny do centrálního skladu a distribuovány do krajů.

11:16 Do Česka by podle plánu státu měla mířit každý týden tři letadla s dodávkami zdravotnického materiálu z Číny, a to po dobu minimálně šesti následujících týdnu, uvedl dnes ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Dnes dorazí na pražské letiště zakoupená zásilka s 1,1 milionu respirátorů. Podle ministra budou ještě dnes převezeny do centrálního skladu v Pardubicích a následně distribuovány do krajů. Další dvě dodávky se zdravotnickým materiálem mají dorazit v sobotu.

11:13 Vláda už oznámila obecný rámec přímé a nepřímé podpory podnikatelů, firem i občanů. Pomoc by měla činit zhruba jeden bilion korun, z toho 100 miliard přímo a zbytek jako záruky. Jednotlivá opatření je třeba podle rady zaměřovat tam, kde buď zabrání významným sociálním problémům spojeným například s krachy podniků, živnostníků či propouštěním, nebo přinesou pozitivní stimul ekonomice.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Majitel restaurací ve Zlíně musí kvůli koronaviru začít propouštět

11:11 KORONAVIRUS ČESKO: V zahraničí se nakazilo 40 procent pacientů, zbytek v Česku. Lidé se infikovali zejména v Itálii a Rakousku. Místy nákazy jsou ale také Německo, USA, Španělsko, Británie, Belgie, Irsko, Egypt, Maďarsko, Francie, Izrael, Švýcarsko, Slovensko, Thajsko, Řecko, Švédsko, Albánie, Indonésie, Portugalsko, Spojené arabské emiráty a Nizozemsko. Dnes by měl opět jednat Ústřední krizový štáb. O koronaviru bude s prezidentem Milošem Zemanem večer v Lánech mluvit premiér Andrej Babiš (ANO). Není ani vyloučeno další jednání vlády.

11:05 Nejvíce infikovaných má Praha (121), na ni se dotahuje Středočeský kraj s 91 případy, nejméně nákaz eviduje Liberecký kraj (7). Mezi nakaženými převažují muži nad ženami v poměru 301 : 256. Co se týče věkových skupin, nejvíce potvrzených případů (110) je mezi 35 až 44 lety, kde dominují muži s 71 případy. U seniorů nad 65 let, kteří jsou považováni za nejvíce ohroženou skupinu, je prokázáno 73 případů nákazy. I tady převažují muži. 

11:00 Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo seznam firem, kde si lidé mohou koupit roušky nebo materiál na jejich výrobu. V seznamu aktuálně figuruje osm společností, další budou přibývat.

Výroba roušky

Kde si lze koupit roušky nebo materiál na jejich výrobu? Ministerstvo vydalo seznam firem

10:55 Šátky s motivem Tříkrálové sbírky posloužily v Olomouci řadě bezdomovců jako ochranný prostředek proti koronaviru. Šátky i roušky jim do terénu rozvážejí pracovníci olomoucké charity, pro jejich výměnu zřídili i sběrná místa. Nadále funguje také denní centrum, jeho služby jsou však omezené.

10:46 Poslanci se sejdou ke schvalování změn v ošetřovném z preventivních důvodů v polovičním počtu. Veřejnost bude moci sledovat úterní schůzi na webu.

10:38 Olympijská pochodeň dorazila do Japonska. Letadlo s olympijským ohněm dnes přistálo na vojenské základně Macušima na severovýchodě Japonska, kde si ho při skromném uvítacím ceremoniálu převzali pořadatelé her v Tokiu. Na letišti pak také slavnostně zažehli oheň ve zvětšené maketě pochodně. Kvůli šíření nového typu koronaviru organizátoři upustili od velkolepého uvítání s množstvím diváků.

 

10:33 Zrušený je i filmový festival v Cannes. Opatření proti šíření koronaviru způsobí v Česku podle Asociace producentů v audiovizi (APA) ve filmovém průmyslu a na něj navázaných oborech ztráty ve stovkách milionů korun. Podle APA je ve hře pokles filmové výroby o 75 procent do konce roku.Tuzemský audiovizuální průmysl zažívá podle producentů největší krizi, netočí se seriál s Orlandem Bloomem, oblíbené tuzemské televizní seriály, odloženy byly premiéry nových filmů a kvůli zavřeným kinům zmizel z distribuce i dokument V síti, který upozorňoval na sexuální zneužívání dětí přes internet.

10:27 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku dopoledne stoupl na 774, od půlnoci přibylo dalších devět nakažených. Vyléčeni zůstávají 3 lidé.

10:11Koronavirus komplikuje i leteckou dopravu ve světě. 

10:05 Solidarita funguje!

09:55 Dokumentarista Jan Látal dělal minulé dva dny skype rozhovory s lékaři napříč republikou. Jejich prosby směrem k veřejnosti se víceméně opakují:  Nepřetěžujte zbytečně zdravotnický systém, třeba ho budou brzy potřebovat i vaši blízcí. Striktně dodržujte doporučení ohledně nošení roušek, sociální izolace a mytí rukou. Oddálíte tak nápor na zdravotnický systém. Chraňte své starší rodiče a prarodiče před nákazou. Dodržováním pravidel chráníte ohrožené skupiny, tedy hlavně seniory, nemocné i samotné zdravotníky. Ve videu vystupují tito lékaři a zdravotníci: MUDr. Zuzana Švadlenková (praktický lékař pro dospělé, Praha 6), Eliška Šafránková (medička, 5. ročník), MUDr. Petr Smejkal (hlavni infektolog a epidemiolog IKEM, Praha), Prof. MUDr. Robert Lischke, PhD. (přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol), Kateřina Fuxová (medička, 5. ročník), Viola Nedvědová, DiS. (zdravotní záchranářka), Dana Mokrá (lékařka JIP, Interní klinika FN Motol) a MUDr. Petr Kolouch MBA (ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy).

 

 

09:47 Klesá důvěra v ekonomiku!

09:46 Pokud budou lidé obcházet karanténu, přijde na řadu úplný zákaz vycházení, řekl v rozhovoru pro Právo šéf krizového štábu Roman Prymula.

09:35 Došlo k omezení styku mezi jednotlivými 10 stanicemi. Zavřená je stanice Krč do zítřejšího rána a byla dezinfikována. 11 hasičů je nakažených. Nákaza přišla zvenku! 100 hasičů bylo testováno. K dispozici mají 7000 roušek. Dostává se jim podpory od obrovského množství lidí. Darovali hasičům jídlo a pití. „DRŽTE NÁM PALCE!“ zaznělo závěrem. 

09:33 Letadlo s pomocí aktuálně přeletělo hranice mezi Ruskem a Běloruskem.

09:17 V Pardubické nemocnici bylo dnes otevřeno takzvané drive-in odběrové místo k vyšetření na nemoc COVID-19. Lidé s doporučením k odběru vzorků do něj vjedou vlastním autem, stěry z krku a nosohltanu jim zdravotníci odeberou přímo ve voze. Za hodinu takto zvládnou šest pacientů, řekla novinářům mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. Zatím je systém nastavený tak, že odběrové místo bude fungovat od 8:00 do 12:00 v pracovní dny, od 9:00 do 12:00 o neděli, v sobotu se odebírat nebude.

09:00 Nové důkazy z Evropy a USA naznačují, že mladší dospělí nejsou tak imunní vůči novému koronaviru, který nyní koluje po celém světě, jak se původně myslelo, napsal zpravodajský server Bloomberg. Původní údaje z Číny sice ukazovaly, že nejzranitelnější jsou starší lidé a ti, kdo mají jiné zdravotní problémy. Ale těžký průběh onemocnění mohou mít i mladí lidé ve věku mezi dvaceti a čtyřiceti lety – a mnozí vyžadují intenzivní péči, jak vyplývá ze zpráv z Itálie a Francie. Riziko je obzvlášť vysoké u těch, kteří trpí dosud nediagnostikovanými nemocemi.

08:48 Česko dál posílá autobusy pro lidi, kteří uvízli v zahraničí. Ve čtvrtek se do Česka letecky vrátilo 202 Čechů, kteří uvízli v Maroku. Dalších zhruba 200 Čechů dovezly autobusy z evropských zemí.

 

08:32 Za mimořádných preventivních opatření kvůli novému koronaviru se dnes dopoledne sejde na ustavující schůzi po únorových parlamentních volbách slovenská sněmovna. Zvolení zákonodárci na ní kromě jiného složí poslanecký slib. Po skončení schůze dosluhující vláda Petera Pellegriniho předá svou demisi prezidentce Zuzaně Čaputové, která pak v sobotu jmenuje nový kabinet premiéra Igora Matoviče. Před vstupem do jednacího sálu sněmovny si poslanci budou muset dezinfikovat ruce a nasadit roušku. Odložení podle ústavy nebylo možné. 

08:30 Nové vládní nařízení se citelně dotkne i největších moravských lázní v Luhačovicích. Lázně totiž už nemohou přijímat kvůli koronaviru nové pacienty. To bude mít podle vedení lázní finanční dopady v řádech stovek milionů korun. Navíc teď řeší, co bude s objednanými pacienty, kteří jsou třeba po operaci a příští měsíc mají nastoupit na rehabilitace. 

08:20 Útočník Realu Madrid Luka Jović si po návratu do Srbska během přerušení španělské fotbalové ligy nelámal hlavu s nařízenou karanténou a v centru Bělehradu slavil narozeniny své přítelkyně. Naštval tím srbskou premiérku i svého zaměstnavatele, od kterého mu hrozí pokuta.

Útočník Realu Jovič místo karantény slavil v Bělehradu narozeniny
Útočník Realu Jovič místo karantény slavil v Bělehradu narozeniny

08:17 Guvernér amerického státu Kalifornie Gavin Newsom vyhlásil kvůli šíření nového typu koronaviru celoplošnou karanténu. Nejlidnatější stát USA má téměř 40 milionů obyvatel, kteří ode dneška mohou z domovů vycházet jen ve výjimečných případech, informovala agentura AP. Kalifornie je prvním americkým státem, který přistoupil k plošnému omezení pohybu.

08:14 Hasiči už jsou na ruzyňském letišti. 

07:59 Na dálnici D2 byla na přechodu Lanžhot směrem na Slovensko dnes po ránu stále zhruba desetikilometrová kolona kamionů. Vyplývá to z webu Dopravniinfo.cz. Problém je už na hranicích Slovenska s Maďarskem, které také zavedlo na hranicích přísná opatření kvůli šíření koronaviru. Dlouhé kolony na hranicích se tvoří od úterý.

07:47 Ministerstvo zdravotnictví informovalo o včerejším plánu distribuce pomůcek. V deset hodin by mělo přistát na Ruzyni letadlo Ruslan s dalšími ochrannými pomůckami. Na letišti už čekají desítky hasičských vozů v koloně, aby je mohli hasiči ihned rozvézt na potřebná místa. 

07:44 Španělsko do týdne zavře kempy i hotely. Bude to mít obrovský dopad na ekonomiku. 

07:35 Dnes ráno by mělo přiletět do Prahy první letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny. Letadlo čínské společnosti China Eastern dopraví do země především 1,1 milionu respirátorů. Další dodávky zdravotnickým pomůcek z Číny budou následovat v dalších dnech. První letadlo z Číny s dodávkou 150 000 rychlotestů na zjišťování nákazy novým typem koronaviru přistálo v Praze v noci na středu.

07:26 Přísná opatření, která v uplynulých měsících zavedla v boji s novým typem koronaviru Čína, vedla k čistějšímu ovzduší. Vyplývá to ze satelitních snímků Evropské kosmické agentury (ESA). 

07:14 Šíření nového typu koronaviru zasadilo tvrdou ránu plánům amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vrátit se do roku 2024 na Měsíc. Ředitel úřadu Jim Bridenstine totiž kvůli výskytu viru mezi zaměstnanci nařídil dočasně uzavřít dvě zařízení, ve kterých se vyrábí a testují rakety.

07:00 Stát se chystá doplatit ošetřovné za celou dobu uzavření škol rodičům dětí do 13 let, kteří s potomky zůstali doma. Shodla se na tom dnes vláda. Čas vyhrazený pro nákupy seniorů v obchodech s potravinami či drogeriích bude nově od 07:00 do 09:00 namísto nynějších dvou hodin před polednem. Ministr školství Plaga navíc předloží zákon, kterým bude chtít posunout termín maturit na dobu, kdy se znovu otevřou školy, řekl premiér Babiš. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!