KORONAVIRUS ONLINE: Počet nakažených přesáhl v Česku pět tisíc

Podle aktualizovaných údajů na webu Ministerstva zdravotnictví bylo k dnešnímu podvečeru hlášeno 5221 lidí nakažených novým koronavirem. S nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo v nemocnicích od začátku epidemie 99 lidí. Naopak 233 pacientů se uzdravilo. V Česku bylo na koronavirus provedeno celkem 98 681 laboratorních testů.
Tisková konference

V pevninské Číně za úterý přibylo 62 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je zhruba dvojnásobek pondělního přírůstku. Dnes o tom s odvoláním na čínské zdravotnické úřady informovala agentura Reuters. Dva lidé pak v úterý na komplikace související s koronavirem zemřeli, v pondělí infekci nepodlehl nikdo.

Většina nových případů, konkrétně 59, byla zjištěna u lidí, kteří do Číny přicestovali ze zahraničí. Bilance těchto importovaných případů infekce vzrostla na 1042 a celkový počet nakažených v Číně vzrostl na 81 802.

 

21:07 Do všech domácností ve Fryšavě pod Žákovou horou na Žďársku dnes hasiči rozváželi dezinfekci. Dohromady tu žije 350 lidí. 

Hasiči ve Fryšavě pod Žákovou horou na Žďársku rozváželi dezinfekci do všech domácností.
Hasiči ve Fryšavě pod Žákovou horou na Žďársku rozváželi dezinfekci do všech domácností.

20:59 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy ve světě: Ve světě je přes 1,49 milionu potvrzených případů COVID-19, z toho více než polovina v Evropě. Ta eviduje podle agentury AFP přes 60 tisíc z celkových 85 tisíc obětí koronaviru ve světě. V USA dnes stoupl počet nakažených o více než 18 tisíc na celkových 418 559. Nejvyšší nárůst nemocích novým koronavirem v Evropě dnes zaznamenala Británie. Počet nakažených zde stoupl o 5,5 tisíce nakažených. Celkově se v zemi nakazilo už téměř 61 tisíc lidí včetně britského premiéra Borise Johnsona, který je od pondělí hospitalizován na jednotce intenzivní péče.

20:32 Podle České unie sportu (ČUS) by mělo být možné na znovuotevřených sportovištích využívat při dodržování stanovených podmínek i toalety. Unie se odvolává na právní výklad, který si nechala zpracovat po rozhodnutí vlády, která od úterý uvolnila opatření proti šíření koronaviru. Vláda uvedla, že nadále není možné využívat zázemí sportovišť, jako jsou sprchy nebo šatny.

20:30 Hlavní město zatím objednalo ochranné pomůcky proti koronavirové nákaze za zhruba 82,7 milionu korun. Magistrát nakupuje respirátory, dezinfekci či ochranné štíty. Na největší dodávku půl milionu respirátorů z Číny za 54,5 milionu korun město stále čeká, měla by dorazit příští týden. ČTK to dnes sdělila mluvčí Praha Sobě Julie Kochová. Podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě), která má na starost zdravotnictví, se magistrát snaží co nejvíce objednávat u českých firem.

20:27 V Polsku dnes 30 lidí podlehlo nemoci COVID-19 vyvolané koronavirem. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví. Podle listu Rzeczpospolita jde v zemi o dosud nejvyšší počet úmrtí během jediného dne. Většina z obětí nákazy byli starší lidé, trpící současně chronickými chorobami, dodalo ministerstvo podle zpravodajského serveru Onet.pl. Počet potvrzených případů nákazy v zemi stoupl o 357 na celkových 5 205, z toho celkem 159 lidí zemřelo.

19:47 Francouzská vláda ohlásila dalších 541 úmrtí pacientů s koronavirem, nové údaje z domovů důchodců neposkytla. Hospitalizováno je 30 375 nakažených. V zemi se nákaza nemocí COVID-19 prokázala u 109 tisíců lidí a v současné době je 77 tisíc nemocných. Téměř 11 tisíc nemoci podlehlo.

19:34 Stav epidemie COVID-19 v Česku je v mezinárodním srovnání i v rámci Evropy podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška unikátní. Situaci je potřeba využít a epidemii dál řídit, řekl dnes na tiskové konferenci. Úmrtnost v ČR činí 0,73 na 100 tisíc obyvatel, roste méně než ve většině zemí navzdory tomu, že podíl zachycených případů je na úrovni Polska či Kanady, proti Rakousku je poloviční. Rakousko provedlo dosud 120 tisíc testů, ČR zhruba 99 tisíc.

19:29 Ministr zahraničích věcí Tomáš Petříček se zúčastnil Rady EU pro zahraniční záležitosti, která byla zaměřena na humanitární a rozvojovou spolupráci v souvislosti s pandemií COVID-19.

19:22 Stav dvou pacientů s nemocí COVID-19 ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se zlepšil natolik, že mohli být přeloženi z anesteziologicko-resuscitační kliniky. Na klinice v těžkém stavu zůstává osm pacientů, dva jsou na mimotělní podpoře a zbylých šest na umělé plicní ventilaci. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. V kraji je dnes večer 312 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Proti úternímu večeru je to nárůst o 14. 

19:14 Markéta Volfová žije v italské Alessandrii už 22 let. Toto malebné městečko se nachází mezi Turínem a Milánem, tedy v jedné z nejhůře zasažených oblastí koronavirem. „S psychikou to pěkně zamávalo. Obava z koronaviru byla obrovská,“ říká Markéta, která v minulosti prodělala rakovinu prsu, v rozhovoru pro zpravodajství TV Prima a popisuje aktuální situaci panující na Apeninském poloostrově.

Markéta Volfová

ROZHOVOR: Překonala rakovinu, teď ji ohrožuje koronavirus. Naučila jsem se trpělivosti, říká Markéta žijící na severu Itálie

19:13 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy v USA: V americkém státě New York za posledních 24 hodin narostl počet zemřelých s koronavirem o 779, což je denní rekord. V úterý tento nárůst činil 731. Oznámil to dnes guvernér státu Andrew Cuomo. Guvernér zároveň uvedl, že křivka nově nakažených se patrně zplošťuje, ale vše bude záležet na dodržování omezení pohybu. Za oběti nemoci budou ve státě spuštěny vlajky na půl žerdi. V nejvíce zasaženém New Yorku se celkově nakazilo přes 142 tisíc lidí a zemřelo přes 6 tisíc lidí. V New Jersey se nákaza potvrdila u více než 44 tisíců lidí. Michigan má téměř 19 tisíc nakažených, Kalifornie necelých 18 tisíc a přes 16 tisíc pozitivních testů na COVID-19 hlásí Louisiana a Pensylvanie. Ostrovní stát Havaj registruje 410 pozitivních případů, z toho 5 lidí zemřelo.

19:11 Až desítky milionů korun už daly některé kraje z vlastních rozpočtů na ochranné pomůcky proti koronaviru. Nakupují roušky, respirátory, rukavice nebo dezinfekci. Kromě dodávek od státu tak samy krajské, ale i obecní samosprávy zásobují pomůckami zdravotníky či pracovníky sociálních služeb. Vyplývá to z ankety ČTK mezi samosprávami. Distribuci pomůcek od začátku března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy, provázely spory ve vládě a kritika kabinetu. Ještě koncem března uváděly nemocnice, že mají zásoby jen na dny. Na nedostatek pomůcek upozorňovala i Asociace poskytovatelů sociálních služeb.

18:41 Ministerstvo zahraničí na svém Twitteru připomíná, že ti, kteří se vrací ze zahraničí do ČR, mají povinnost se hlásit ambasádě či konzulátu v zemi, odkud se vrací.

18:27 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy ve světě: Na celém světě se nemocí COVID-19 nakazilo 1,5 milionu lidí. Nemoci podlehlo přes 85 tisíc lidí a uzdravilo se přes 316 tisíc. Smutné prvenství v počtu nakažených má USA. Pozitivní výsledek testu na nový typ koronaviru se prokázal u více než 405 lidí a nemoci podlehlo přes 13 tisíc lidí. Španělsko hlásí 146 tisíc nakažených, z toho téměř 15 tisíc úmrtí v důsledku nemoci COVID-19. V Itálii se od začátku pandemie potvrdilo téměř 140 tisíc případů a nemoci podlehlo téměř 18 tisíc lidí. V Německu se celkově nakazilo přes 109 tisíc lidí a nemoci podlehlo přes 2 tisíce lidí.

18:16 Britská bilance COVID-19 narostla na 7097 mrtvých, vláda hlásí o 938 obětí více než v úterý. Zároveň eviduje asi 8500 dalších lidí nakažených. Celkově je v zemi nakažených novým koronavirem téměř 61 tisíc.

17:49 Město Ostrava zahájilo distribuci 4 tisíc lehkých ochranných štítů ostravským praktickým lékařům, stomatologům, pediatrům a otorinolaryngologům. Zdravotníci si je vyzvednou ve výdejním místě v budově radnice na rohu Českobratrské ulice a Sokolské třídy. ČTK to dnes oznámila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

17:39 Evropská komise navrhla prodloužit uzavření vnějších hranic EU do 15. května. Omezení se vztahuje na schengenské země a přidružené státy - celkem zahrnuje 30 zemí.

17:36 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy v ČR: Z údajů na webu Ministerstva zdravotnictví aktuálně vyplývá, že v ČR je k dnešnímu podvečeru hlášeno 5221 lidí nakažených koronavirem. Počet úmrtí stoupl na 99, od rána tedy přibylo osm obětí. V naprosté většině jde o lidi starší 60 let. Uzdravených pacientů přibylo 52 a je jich 233. Během dneška zatím v Česku přibylo 204 případů nákazy novým typem koronaviru, což je oproti úterý nepatrně více. Smutné prvenství si podle aktualizovaných dat na webu Ministerstva zdravotnictví drží Praha, kde je 1274 potvrzených případů nákazy COVID-19. Ve Středočeském kraji je 635 potvrzených případů. V Moravskoslezském kraji se nakazilo 542 lidí a v Olomouckém kraji 477. V Jihomoravském kraji se nemoc COVID-19 prokázala u 312 lidí. Podobně je na tom i Ústecký a Plzeňský kraj.

17:06 Léto by nemuselo být úplně bez festivalů populární hudby. Klíčové budou závěry krizového štábu a jeho týmu epidemiologů při zpracovávání plánů uvolňování opatření proti šíření koronaviru včetně omezení shromažďování, které se bezprostředně dotýká festivalů. Jasněji by v této záležitosti mohlo být koncem příštího týdne. ČTK o tom po dnešním online jednání s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) informoval Marek Vohralík, výkonný ředitel asociace Festas, která sdružuje tři desítky významných festivalů.

16:53 Policisté a strážníci zřejmě dostanou možnost ukládat pokuty až do 10 tisíc korun lidem, kteří budou porušovat opatření proti šíření koronaviru. Počítá s tím vládní návrh zákona, který dnes schválila Sněmovna. Policisté by mohli pokutovat lidi například za porušení nařízení o omezení pohybu nebo za nezakrývání dýchacích cest. Kritici z řad opozice poukazovali na to, že opatření vlády i ministerstva zdravotnictví jsou přijímána ze dne na den a jejich výklad nebývá jednoznačný. Není například jasné, zda policie bude pokutovat dodržování dvoumetrových rozestupů v obchodech nebo nošení roušek v autech.

koronavirus

Policie bude podle všeho moci ukládat pokutu za přestupky ohledně koronaviru

16:47 Omezení volného pohybu lidí na Slovensku kvůli koronaviru dnes, v první den jeho platnosti, vyústilo už dopoledne kvůli plošným policejním kontrolám na silnicích v rozsáhlé kolony. Situace v dopravě vedla k slovní přestřelce mezi premiérem Igorem Matovičem a vicepremiérem Richardem Sulíkem. Matovič se odpoledne za problémy na silnicích omluvil, postup policie označil za sabotáž příslušného usnesení vlády. Odpoledne už policisté podle médií přistoupili pouze k namátkovým kontrolám řidičů.

16:45 První paměťové mapy z dat mobilních operátorů jako součást chytré karantény by se podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly měly začít používat dnes. Jejich využívání podle něj vázlo na smluvních vztazích mezi subjekty, které data využívají. Nový systém vyhledávání nakažených lidí, takzvaná chytrá karanténa, se na jihu Moravy testuje dva týdny, podle Prymuly se ukázala řada drobných problémů, i některých větších. Řekl to novinářům. Podle něj platí, že plošně bude chytrá karanténa nasazena po Velikonocích.

16:43 O příspěvek 25 tisíc Kč může podle MF požádat až 700 tisíc OSVČ, státní rozpočet by to mohlo stát až 17,5 mld. Kč. Příspěvek schválila Sněmovna.

16:41 Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové zemřel dnes dopoledne 84letý vážně nemocný pacient, jež měl pozitivní test na COVID-19. V hradecké FN bylo odpoledne 11 hospitalizovaných lidí s COVID-19. Šest pacientů bylo ve vážném stavu, z toho dva napojeni na plicní ventilaci.

16:39 Slovensko v úterý zjistilo 101 nakažených koronavirem, což je více než dvojnásobek dosavadního denního maxima. Novinářům to dnes řekl premiér Igor Matovič. Pozitivně testované jsou také tři desítky obyvatel romských lokalit, na které se úřady ve spolupráci s armádou zaměřily při testování od minulého týdne v obavě, že právě osady s nízkým hygienickým standardem se mohou stát ohništěm nákazy. Celkově testy na Slovensku dosud odhalily téměř 700 infikovaných, země dříve potvrdila dvě úmrtí v souvislosti s koronavirem.

16:38 V souvislosti s onemocněním COVID-19 zemřel první obyvatel Zlínského kraje. Starší muž zemřel v brněnské fakultní nemocnici, uvedl dnes v přenosu na facebooku hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).

V kraji je dosud 222 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Vyléčeno bylo 28 lidí.

16:11 Vítkovická nemocnice v Ostravě má od dnešního dne u vstupu do areálu zdravotnického zařízení speciální termokameru. Bezkontaktně dokáže během krátké chvíle změřit teplotu až 16 osobám najednou. Nemocnici má usnadnit třídění pacientů a pomoci k odhalení potenciálně nakažených pacientů s COVID-19. Novinářům to dnes sdělila mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

16:08 V Německu v úterý zemřelo dosud rekordních 254 lidí nakažených koronavirem, uvedl dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Podle webu Worldmeters registruje spolková republika celkem 2066 obětí a 109 180 infekcí. Vědci z univerzity z dolnosaského Göttingenu ale mají za to, že ve skutečnosti už se koronavirem nakazily stovky tisíc Němců.

16:05 Země Visegrádské čtyřky (V4) uvolní 250 000 eur (6,8 milionu korun) z Mezinárodního visegrádského fondu na pomoc zemím Východního partnerství při boji s epidemií koronaviru. Dnes se na tom dohodli ministři zahraničí Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, informovala v tiskové zprávě česká diplomacie. Jednání ministrů V4 prostřednictvím videokonference se uskutečnilo místo plánovaného summitu V4 s Východním partnerstvím, který se kvůli epidemii nemohl uskutečnit.

15:54 Ministerstvo zdravotnictví připraví postupné uvolnění nemocniční péče pro běžné pacienty, část kapacity pro lidi s COVID-19 zůstane vyhrazená. Plán chce mít připravený příští týden, řekl dnes ministr Adam Vojtěch (za ANO). Nemocnice musely nařízením ministerstva omezit poskytovanou péči jen na nezbytně nutná vyšetření a operace. Kvůli tomu přicházejí i o peníze.

15:52 Ve dvou řeckých uprchlických táborech severně od Atén se nákaza koronavirem potvrdila u 28 migrantů. Oznámil to dnes v řeckém parlamentu podle agentury DPA ministr pro migraci Notis Mitarakis. V táborech Malakasa a Ritsona, které jsou po prvních záchytech infekce už několik dní v karanténě, žije dohromady na 4800 lidí. V táborech na řeckých ostrovech dosud podle ministra nákaza evidována nebyla.

15:47 Na některých místech Spojených států dopadá koronavirus nepoměrně více na místní černošské obyvatelstvo. S odvoláním na data zveřejněná několika státy a velkými městy to napsal list The New York Times, podle nějž za tímto úkazem stojí hluboce zakořeněné nerovnosti v přístupu ke zdrojům a zdravotní péči u této americké menšiny.

15:34 Ve Švýcarsku začíná klesat počet nových potvrzených případů nákazy koronavirem. Třetí den v řadě jich bylo méně než 600, informoval dnes Spolkový zdravotnický úřad (BAG). Celkem se ve Švýcarsku virem SARS-CoV-2 podle webu Worldmeters nakazilo 22 789 lidí a nemoci COVID-19 podlehlo 858 pacientů. Příznivý trend hlásí také Rakousko, kde za 24 hodin přibylo jen 343 pacientů. Obětí si zde COVID-19 vyžádal 273.

15:36 Italský turistický sektor letos počítá kvůli koronavirové krizi s poklesem tržeb o 70 až 80 procent. Možné ztráty pak odvětví odhaduje na 120 miliard eur (3,3 bilionu Kč). V dnes zveřejněném rozhovoru s milánským listem Sole 24 Ore to uvedl prezident italského turistického svazu Confcommercio Confturismo Luca Patane. Cestovní ruch se podle Světové rady pro cestování a turistiku (WTTC) na hrubém domácím produktu (HDP) Itálie podílí asi 13 procenty.

15:29 Propad cestovního ruchu kvůli koronaviru z tuzemských regionů nejvíce zasáhne Prahu. Spotřeba tu může klesnout o téměř 64 miliard korun a ohroženo je přes 36 600 pracovních míst. Hned po hlavním městě současná situace nejvíce postihne Karlovarský a Jihomoravský kraj. V obou regionech je ohroženo bezmála 14 tisíc pracovních pozic. Vyplývá to z průzkumu, který pro státní agenturu CzechTourism, zpracovala společnost Economic Impact. 

15:14 Evropská komise se s členskými státy Evropské unie neshodla na společném plánu, který by koordinoval rušení mimořádných opatření zavedených kvůli koronaviru. Unijní exekutiva chtěla dnes původně prezentovat návrh strategie jejich uvolňování, po negativních reakcích části zemí jej však odložila přinejmenším o týden. Komisaři dnes prostřednictvím videokonference diskutovali o tom, jak zohlednit různou situaci v členských zemích, oznámil mluvčí EK.

15:06 V Nizozemsku za den přibylo 969 pozitivně testovaných a 147 mrtvých. Belgie hlásí dalších 205 úmrtí kvůli COVID-19, klesl však počet hospitalizovaných.

14:55 V Íránu za den přibylo 121 úmrtí na koronavirus a nově nakažených je tam za 24 hodin 1997. Oznámil to dnes mluvčí ministerstva zdravotnictví. Jak uvedla agentura Reuters, Teherán opravil své původní údaje o celkových počtech na 64 586 infikovaných a 3993 mrtvých. Původní čísla byla o něco vyšší. Mluvčí také sdělil, že mezi nakaženými je 3956 lidí v kritickém stavu.

14:52 Některé české čerpací stanice v souvislosti s šířením nemoci COVID-19, přijatými mimořádnými opatřeními vlády a slabší poptávce motoristů přerušily provoz. Řada dalších činnost omezila. Vyplývá to z vyjádření firem a zjištění ČTK. Dvojka trhu, skupina MOL, má v ČR mimo provoz 29 pump. Deset stanic z 33 má v provozu síť Free1 GAS, která působí na česko-německých hranicích. Lídr trhu, Benzina, omezil zhruba na 30 pumpách provozní dobu, dočasně uzavírat stanice se nechystá.

14:50 Senát bude příspěvek živnostníkům kvůli epidemii koronaviru schvalovat ve čtvrtek odpoledne. Projedná i návrhy, které se týkají nezaměstnaných a úřadů práce. Termín a návrh programu schůze dnes zveřejnil na svém webu. Senátoři chtějí přednostně projednat normy, které v úterý večer schválila Sněmovna ve stavu legislativní nouze.

14:45 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy ve světě vypadá následovně: Počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal v Evropě hranici 750 tisíc. Vyplývá to z dat, která shromáždila a dnes zveřejnila francouzská tisková agentura AFP. Celosvětově se virem SARS-CoV-2 nakazilo přes 1,4 milionu lidí. V Evropě je tak více než polovina všech nakažených na světě.

14:30 Středočeská města zareagovala na uvolňování vládních nařízení kvůli koronaviru a otevírají veřejná sportoviště. Například v Příbrami však zůstává nadále zavřený areál Nového rybníka, v Kolíně ještě nebudou v provozu uzamykatelná hřiště – například na Kmochově ostrově nebo na sídlišti. Radnice vyzývají návštěvníky, aby dodržovali bezpečnostní opatření.

14:26 Americká společnost Honeywell pravděpodobně postaví u Olomouce závod na výrobu respirátorů s kapacitou pět milionů kusů měsíčně. Vybudován by měl být během čtyř měsíců. Karel Havlíček uvedl, že zástupci vlády a vedení firmy jsou těsně před uzavřením dohody. Podle Havlíčka nepůjde o investiční pobídku, stát se ale zaváže odebírat část produkce.

14:22 Automobilka Škoda Auto dnes potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii koronaviru, a to až do 27. dubna. Původně se měla výroba spustit v pondělí 6. dubna. 

14:02 Systém tzv. chytré karantény v současnosti nikdo nevyužívá. Tvůrce vzpomínkových map ani operátoři nedostali za poslední týden žádný požadavek.

14:00 Itálie kvůli viru uzavře přístavy lodím, na nichž zachraňují migranty humanitární organizace. Podle vlády přístavy nemohou být považovány za bezpečné.

13:51 

13:46 Prezident Spojených států Donald Trump pohrozil Světové zdravotnické organizaci (WHO) pozastavením plateb z amerických fondů, což odůvodnil tím, že tato agentura OSN nezvládla situaci kolem šíření koronaviru a že je příliš zaměřená na Čínu. Americký prezident to prohlásil v úterý večer místního času na tiskové konferenci v Bílém domě. Ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge dnes odvětil, že pozastavení financování v akutní fázi pandemie není dobrý nápad, a popřel, že by organizace jakkoli stranila Číně.

Donald Trump

Prezident Trump pohrozil WHO zastavením plateb

13:28 Ligová fotbalová asociace, která řídí v Česku profesionální soutěže, má dnes jednání ligového výboru, na němž bude řešit dohrání přerušené sezony.

13:10 Míra nezaměstnanosti v ČR v březnu ještě na opatření spojená s šířením koronaviru prakticky nereagovala. Vykázala tak úroveň tří procent, což je výrazně lepší výsledek, než s jakým trh počítal (ve střední hodnotě analytických odhadů trh dle Bloombergu počítal s úrovní 3,6 procenta). Mezi analytiky se dokonce objevovaly odhady, že by míra nezaměstnanosti mohla už právě za březen překonat pětiprocentní úroveň.

Úřad práce ČR

Míra nezaměstnanosti v březnu stagnovala, náraz přijde v dubnu

12:53 V Česku se přes Velikonoce nebudou zpřísňovat bezpečnostní opatření, současná jsou dostačující. Po jednání Ústředního krizového štábu to dnes řekl jeho šéf Jan Hamáček (ČSSD). Policie bude podle něj dodržování opatření v ulicích kontrolovat stejně jako doposud.

12:48 Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky navíc pošle na neplacenou dovolenou.

12:35 Nemoc COVID-19 se v uplynulých týdnech vyskytla i na kolejích pražských VŠ. Potvrdila se u sedmi studentů, kteří pobývali na kolejích ČZU, VŠE a UK.

12:28 Ve středních Čechách zemřeli další dva lidé s koronavirem, celkem je v kraji osm obětí nemoci. V kraji je potvrzeno 573 případů nákazy.

12:23 Ústí nad Labem odeslalo pokuty za 102 000 korun za přestupky v souvislosti s dodržováním krizových opatření nařízených vládou. V březnu městská policie řešila 234 takových přestupků, týkaly se nenošení roušek, sdružování se na veřejných prostranstvích a podobně. 

12:03 Uzavření čínského města Wu-chan, kde koronavirová nákaza propukla, bylo po více než dvou měsících zrušeno.

11:54 Na Pradědu už se od dnešního rána opět lyžuje. Nadále platí nařízení ohledně rozestupů, a to i při nasedání na vlek. Lyžaři rovněž musí mít v rámci zamezení šíření onemocnění ochranné roušky.

11:37 Počet lidí nakažených koronavirem je ve světě celkem 1 436 841, obětí je podle nejnovějších informací více než 82 000. Vyléčit se doposud podařilo více než 303 000 lidí.

11:28 Nekontrolovatelné šíření koronaviru v ČR se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha podařilo zastavit, země se tak může pomalu začít připravovat na návrat k běžnému životu, řekl novinářům na dnešní tiskové konferenci.

11:18 V pražské zoo se za 25 dní, kdy je vyhlášen nouzový stav, narodilo 60 mláďat celkem šestadvaceti druhů zvířat. Mezi nimi je například slůně, lemuří dvojčata či jehně.

11:05 Úřad vlády informoval, že dnešní jednání vlády, jež mělo probíhat prostřednictvím videokonference, se přesouvá na čtvrtek. Na programu bude prodloužení nouzového stavu, finanční pomoc kultuře a další opatření související s koronavirem.

10:54 Dnes dopoledne proběhne další tisková konference Ústředního krizového štábu v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) na téma řešení situace ohledně pandemie koronaviru.

10:41 Adam Vojtěch informoval, že lidí zotavených z koronaviru je v ČR již 181, tedy o 9 více než včera.

10:33 Záchranářům v Jihomoravském kraji přináší tamní obyvatelé dezinfekce, roušky, jídlo, nápoje, ale také hračky, aby jim prokázali svou vděčnost a dodali energii. Jihomoravská záchranka má rovněž 8 nových nejmodernějších sanitek.

10:25 Donald Trump na Twitteru zkritizoval Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), podle něj je „pročínská“ a situaci ohledně koronaviru „zbabrala“, když na jejím počátku vydala špatné doporučení. WHO na konci ledna doporučila státům nezavírat své hranice. V ten samý den oznámil Washington nová omezení pro cestování z Číny do Spojených států, přičemž byl vstup do USA zakázán cizincům, kteří za posledních 14 Čínu navštívili. Podle Trumpa byl tento krok ukázkou toho, že americká vláda reagovala rychle a správně, ačkoli federální úřady na počátku roku varování odborníků ignorovaly. Sám Trump přitom ještě na konci února situaci ohledně koronaviru zlehčoval.

10:07 Nemocnice v Břeclavi ohlásila, že dalších pět sester z jejího interního oddělení se nakazilo koronavirem. V minulém týdnu se COVID-19 potvrdil u tří lékařů a tří sester z interny. Oddělení je momentálně v provozu, ale nepřijímá žádné nové pacienty. V kraji je nyní 303 potvrzených případů nákazy.

09:56 Zakladatel společnosti Twitter Jack Dorsey přislíbil darovat 1 miliardu dolarů na boj proti pandemii koronaviru. Chce tak inspirovat další lidi a především pomoci v souvislosti s nedostatkem plicních ventilátorů a ochranných pomůcek ve Spojených státech.

09:48 V Německu za včerejší den přibylo 4003 lidí nakažených koronavirem a 254 jich na komplikace související s nemocí zemřelo. Německo momentálně hlásí 103 228 nakažených a 1861 mrtvých.

09:32 Donald Trump na tiskové konferenci prohlásil, že Spojené státy v nadcházejících týdnech získají 110 000 ventilátorů, které jsou klíčové v péči o pacienty nakažené COVIDem-19 ve vážném stavu. Zároveň si však nemyslí, že budou tyto přístroje potřeba.

09:17 V Liberecké krajské nemocnici stoupl o tři na 11 počet pacientů s onemocněním COVID-19. Ani u jednoho není stav vážný. Deset pacientů se léčí na infekčním oddělení a jeden je na ARO. Liberecká nemocnice je v kraji jediná, která přijímá pacienty s tímto onemocněním.

08:58 Biosenzor, který má odhalit koronavirus v tekutinách i na površích, vyvíjejí vědci z Akademie věd. Prototyp by mohl být hotový do několika měsíců.

08:55 Britský premiér zůstává v nemocnici, je ale ve stabilizovaném stavu, uvedl člen vlády. Johnson strávil kvůli nemoci COVID-19 již druhou noc na JIP.

08:33 Kněz v Polsku v období Velikonoc nabízí věřícím zpověď z okénka jejich auta na parkovišti před kostelem ve Varšavě, kde působí. Jinde v silně katolickém Polsku duchovní za nynější koronavirové nákazy čekají na lidi ve svých autech, ti k nim najíždějí do bezpečné vzdálenosti a vyznávají se ze svých hříchů.

08:15 Na D2 je na hraničním přechodu Lanžhot-Brodské směrem na Slovensko dnes po ránu asi desetikilometrová kolona kamionů. Vyplývá to z údajů na webu Ředitelství silnic a dálnic. Slovensko kvůli šíření nového typu koronaviru obnovilo kontroly na hranicích. Kolona kolem 7:45 začínala zhruba mezi Břeclaví a Lanžhotem, podle dálniční informační tabule je mezi 50. až 60. kilometrem. Poslední volný sjezd je exit 48 Břeclav. 

08:00 

07:45 Včera večer se stal jednou z obětí koronaviru i muž hospitalizovaný v příbramské nemocnici. 

07:15 Turecko dnes oznámilo téměř 4000 nových případů nákazy koronavirem a také 76 dalších úmrtí z řad nakažených za poslední den. Celkem tak tato osmdesátimilionová země eviduje od prvního potvrzeného případu 34 109 nakažených a 725 obětí nemoci COVID-19. 

07:00 Velká cena Kanady formule 1 byla kvůli koronaviru odložena. Oznámili to organizátoři závodu, který se měl uskutečnit 14. června.

06:45 Na Slovensku kvůli boji proti koronaviru začíná platit citelné omezení volného pohybu lidí, opatření potrvá do 13. dubna. Země zároveň obnovuje kontroly na hranicích. Dopoledne bude francouzská vláda v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem jednat o situaci v zemi.
 
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama