KORONAVIRUS ONLINE: Počet nakažených v Česku opět stoupl

Nákaza nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, se v Česku potvrdila u 5467 lidí. Vyplývá to z aktualizovaných dat na webu ministerstva zdravotnictví. S nemocí COVID-19 zemřelo v nemocnicích 112 lidí. Z hlediska úmrtnosti na nový typ koronaviru, která se pohybuje na úrovni 0,73 nakaženého na 100 000 obyvatel, je Česko na úrovni Kanady.
Koronavirus

reklama

Stav epidemie COVID-19 v Česku je v mezinárodním srovnání i v rámci Evropy podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška unikátní. Situaci je potřeba využít a epidemii dál řídit, řekl dnes na tiskové konferenci. Úmrtnost v ČR činí 0,73 na 100 000 obyvatel, roste méně než ve většině zemí navzdory tomu, že podíl zachycených případů je na úrovni Polska či Kanady, proti Rakousku je poloviční. Rakousko udělalo dosud 120 000 testů, ČR zhruba 99 000.

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4974 lidí, u nichž testy prokázaly nákazu koronavirem. Vyplývá to z údajů zveřejněných dnes Institutem Roberta Kocha. Počet nových případů se tak zvýšil třetí den za sebou po předchozím poklesu, upozornila agentura Reuters. Nakažených je v Německu celkem 108 202, z nichž 2107 kvůli nemoci COVID-19 zemřelo. Oproti předchozímu dnu se nyní počet obětí zvýšil o 246. Za úterý spolková republika zaznamenala rekordní nárůst mrtvých. Vše sledujeme online.

20:30 Premiér Babiš vyzval občany, aby o Velikonocích dodržovali pravidla a zůstali doma. Neměli by podle něj navštěvovat příbuzné či chodit na koledu.

Andrej Babiš

Projev Andreje Babiše: Podle premiéra chytrá karanténa pomůže návratu do normálního života

20:23 Vláda podle premiéra po svátcích představí plán uvolňování opatření přijatých kvůli šíření koronaviru. Zákazy nebudou rušeny živelně, ale řízeně, uvedl v projevu Andrej Babiš.

20:20 Andrej Babiš vyzval v projevu občany, aby o Velikonocích dodržovali platná vládní opatření. Neměli by podle něj navštěvovat příbuzné, být v uzavřených prostorech s mnoha lidmi či chodit na koledu. Lidé by měli také nadále nosit roušky a neshlukovat se. Premiér doufá, že nikoho nenapadne o svátcích navštěvovat starší lidi. Velikonoce se podle premiéra mohou stát svátkem naděje v zápase s koronavirem, pokud lidé udrží disciplínu.

20:14 Jedním z nejdůležitějších projektů v boji s epidemií COVID-19 je podle Andreje Babiše takzvaná chytrá karanténa je podle Babiše. Premiér chce testovat až 20 tisíc lidí denně.

20:05 Projev premiéra Andreje Babiše

19:44 Francie k dnešnímu dni eviduje podle ČTK 12 210 zemřelých občanů s onemocněním COVID-19.

19:34 Počet obětí v USA přesáhl 16 tisíc. Nakažených je ve Spojených státech přes 450 tisíc, tedy o více než 300 tisíc více než v druhém co do případů nejvíce postiženém Španělsku. Vyplývá to z údajů statistického serveru Worldometers.

19:19  Prezident Miloš Zeman dnes podepsal následující tři zákony:

„1. zákon ze dne 9. dubna 2020 o některých úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s nouzovým stavem při epidemii v roce 2020,

2. zákon ze dne 9. dubna 2020 o kompenzačním bonusu v souvislosti s krizovými opatřeními v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2,

3. zákon ze dne 9. dubna 2020 o některých úpravách v oblasti zaměstnanosti v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020 a o změně zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů,“ informoval na webu Hradu mluvčí Jiří Ovčáček.

19:06 Vláda dnes schválila i finanční podporu krajským hygienickým stanicím a zdravotním ústavům ve výši zhruba 165 mil. Korun, informoval na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ty v posledních týdnech podle ministra odvádí velmi náročnou práci a mají velký podíl na tom, že je epidemie pod kontrolou.

19:00 Rusko poslalo v podpory boje proti epidemii COVID-19 lékařskou pomoc Srbům v Bosně a Hercegovině. První z celkem tří letounů s lékařským vybavením dnes podle ČTK přistál na letišti v Banja Luce, která je správním střediskem bosenské Republiky srbské. Bosenští Chorvaté se naopak dočkají pomoci ze Záhřebu. Na finanční podpoře země se dohodla i Evropská unie a v rámci pomoci přispěje i Česká republika.

 

18:46 Americký FED (americká centrální banka) dnes oznámil v rámci opatření proti důsledkům koronavirové krize uvolnění 2,3 bilionu dolarů (necelých 57 bilionů korun) na podporu ekonomiky skrze úvěry pro místní vlády a malé a střední podniky, informovala agentura Reuters.

18:39 Lék favipiravir má být podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv českým pacientům k dispozici během několika dní. Česká republika ho získá od Japonska, kde je registrován. Část tablet máme obdržet zdarma.

18:34 „Věříme, že nový právní rámec, který zde doposud chyběl, může přinést záruky těm, kteří se očkování obávají. A také, že přispěje k vyšší proočkovanosti,“ informovalo ministerstvo zdravotnictví k zákonu o náhradě újmy způsobené povinným očkováním, který včera vstoupil v platnost.

18:30 V Itálii zemřelo kvůli onemocnění COVID-19 za poslední den dalších 610 lidí, což je o 68 lidí více než včera, a celkový počet obětí v zemi vzrostl na 18 279. Počet nově nakažených se zvýšil o 4 204 na 143 626. Co do počtu obětí Itálie nadále drží smutné prvenství před USA (15 819) a Španělskem (15 238).

18:20 Francouzská vláda dnes více než zdvojnásobila očekávané náklady na krizová opatření pro vypořádání se s nejhorší recesí od dob přinejmenším druhé světové války a tlačí rozpočtový deficit a národní dluh na rekordní úroveň. Tamní ministr financí Buno Le Maire podle Reuters uvedl, že vláda očekává, že krizový balíček bude stát 100 miliard eur (asi 2,7 bilionu korun).

18:15 Finanční správa ČR informovala, že na svém webu zveřejnila vzor žádosti o kompenzační bonus pro OSVČ. „Interaktivní formulář je jednostránkový a vyplnění je pro žadatele otázkou několika minut. Stejně jednoduše lze žádost místně příslušnému finančnímu úřadu i odevzdat,“ napsala Finanční správa ČR.

17:51 Maďarsko prodloužilo celostátní omezení pohybu na neurčito ve snaze zabránit šíření koronaviru, uvedl Reuters s odvoláním na Orbánovo vyjádření.

17:47 Domažlicko čeká kvůli koronaviru zpřísnění opatření – více dezinfekce a ochranných prostředků, hlášení rozhlasu i letáky. Plošná karanténa asi nebude.

17:41 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy v krajích: Smutné prvenství si podle aktualizovaných dat na webu ministerstva zdravotnictví drží Praha, kde je 1334 potvrzených případů nákazy COVID-19. Ve Středočeském kraji je 663 potvrzených případů. V Moravskoslezském kraji se nakazilo 574 lidí a v Olomouckém kraji 505. Jihomoravský a Ústecký kraj zatím nepřekročily hranici 350 nakažených nemocí COVID-19.

17:31 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy v ČR: Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví aktuálně vyplývá, že v ČR je k dnešnímu podvečeru hlášeno 5467 lidí nakažených koronavirem. Počet úmrtí stoupl na 112. Uzdravených pacientů je k dnešnímu podvečeru 301. 

17:24 Maláčová apeluje na správné vyplňování formulářů v programu Antivirus. Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo seznam 10 nejčastějších chyb a také podrobný manuál pro zaměstnavatele.

17:04 Hlavní město příští týden otestuje prvních 200 kusů polomasek s vyměnitelnými filtry s nanovrstvou, které vyvinulo České vysoké učení technické (ČVUT) ve spolupráci s Akademií věd ČR (AVČR). Po otestování bude magistrát usilovat o to, aby masky u pražských zdravotníků, sociálních pracovníků a dalších zaměstnanců nahradily asijské respirátory. Po dnešním jednání pražského krizového štábu to řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Masky podle něj lépe sedí, jsou levnější a lze je používat opakovaně s nutností pouze měnit filtr.

16:59 Všeobecná fakultní nemocnice v Praze začne příští týden postupně obnovovat i běžnou péči o pacienty. Šéfové klinik dostali za úkol připravit plány.

16:57 Řadu afrických zemí čeká v nadcházejících týdnech plný zásah pandemie nemoci COVID-19, v regionu by se proto měly zásadně zvýšit kapacity pro testování koronaviru. Ačkoli počet nakažených zůstává v Africe zatím relativně nízký a pohybuje se nyní kolem 11 tisíc, tak poslední dobou rychle roste. „Za poslední čtyři dny se čísla zdvojnásobila,“ varoval dnes zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) Michel Yao

16:55 Lesníci státních Lesů České republiky (LČR) čekají o nadcházejícím prodlouženém velikonočním víkendu hodně lidí v lesích. Vyrážejí tam hlavně proto, že kvůli restrikcím v době nouzového stavu je nabídka trávení volného času omezená. Lesníci upozorňují na to, že lidé musejí v lesích dodržovat řadu pravidel, především v nich nesmějí rozdělávat oheň a kouřit. 

16:53 Školy všech stupňů, které jsou kvůli šíření koronaviru měsíc zavřené, by se měly znovu otevřít až od září. Do prázdnin by měly být přístupné už jen pro žáky, kteří vystupují ze vzdělávacího systému anebo končí na nižším stupni a snaží se o přijetí na vyšší. Jde primárně o to zajistit bezpečnost dětí, pro ten klid by se měla dálková výuka nechat až do konce června, řekla dnes ČTK náměstkyně plzeňského hejtmana Ivana Bartošová (Koalice pro Plzeňský kraj). Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) by se mohly školy otevřít už ve druhé polovině května.

16:50 V jihoafrické Botswaně jsou nyní kvůli koronaviru ve dvoutýdenní karanténě všichni poslanci i prezident země Mokgweetsi Masisi. Izolaci hygienici zákonodárcům nařídili poté, co se nákaza prokázala u jedné ze zdravotnic, která členům parlamentu ve středu měřila teplotu, informovala dnes agentura Reuters.

16:38 Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000 korun jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem. Vládní návrh dnes beze změny schválil Senát. V úterý ho ve zrychleném projednávání schválila Sněmovna, nyní ho dostane k podpisu prezident republiky. O takzvaný kompenzační bonus budou moci požádat vedle živnostníků například samostatní zemědělci nebo lékaři. Žádosti se budou podávat finančním úřadům.

ilustrační foto

Senát příspěvek 25 000 korun pro OSVČ schválil

16:12 Ministerstvo financí promine od 12. března do konce nouzového stavu DPH u služeb nebo zboží dodaných bezúplatně záchranářům, armádě nebo zařízením sociálních služeb.

15:58 Newyorská policie rozváží seniorům potraviny. Právě New York je nejvíce zasaženou oblastí v USA, kde se nákaza prokázala u více než 151 tisíců lidí. Přes 6 tisíc lidí tam nemoci COVID-19 podlehlo.

15:41 Ministr vnitra Hamáček vyzval na Twitteru lidi, aby zůstali o svátcích doma.

15:38 Belgické úřady dnes oznámily 283 nových obětí nemoci COVID-19, což je dosud druhý nejvyšší denní počet. Koronavirus se tam také za posledních 24 hodin prokázal u nejvíce pacientů za několik posledních dní. V Nizozemsku nákaze podlehlo 148 lidí, tedy v podstatě stejně, jako úřady ohlásily ve středu. Nově nakažených tam však přibylo téměř nejvíce od začátku pandemie.

15:14 Národní sportovní agentura (NSA) korigovala své původní stanovisko a odvolala informaci o možném konání turnajů na znovuotevřených venkovních sportovištích. Do právního výkladu vládního nařízení, který zveřejnila, se tento odstavec dostal nedopatřením. Agentura nevyloučila zpřístupnění zázemí, pokud by se v něm pohybovali maximálně dva lidé, kteří nejsou členy jedné domácnosti, a zaměstnanci.

15:12 Medici prošli školením na jihomoravské hygieně. V kraji začíná ostrý provoz chytré karantény včetně vzpomínkových map. Zjednoduší se trasování, telefonování s lidmi v kontaktu s nakaženými i samotné testování.

14:58 Vláda rozhodla o zařazení výrobců léčiv do režimu takzvané kritické infrastruktury. Na tiskové konferenci to po jednání vlády řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Léčiva jsou podle něj strategickou komoditou. Do budoucna bude muset stát podle Vojtěcha pracovat na tom, aby na svém území farmaceutické firmy udržel a nebyl tak závislý na dovozu.

14:55 O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech minulý týden zhruba 6,61 milionu lidí. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Výsledek znamená mírné zlepšení proti předchozímu týdnu, je ale výrazně horší, než čekali analytici. Od začátku krize, kterou vyvolala pandemie způsobená koronavirem, už přišlo v USA o práci více než 16 milionů lidí.

14:51 Ministr zdravotnictví Vojtěch popřel, že by bylo možné pořádat turnaje, jak uvedla Národní sportovní agentura. Sportovat lze pouze individuálně.

14:50 Krajské hygienické stanice a zdravotní ústavy obdrží od státu 165 milionů korun. Peníze mají být zejména určeny na mimořádné odměny pro zaměstnance. U krajských hygien to vychází na zhruba 50 tisíc korun na osobu. Na tiskové konferenci po dnešním zasedání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

14:45 Řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách nebudou muset nosit roušky, stejně tak členové domácnosti jedoucí v jednom autě. O uvolnění povinnosti nosit v době epidemie koronaviru na veřejnosti přes ústa a nos roušky či jiné ochranné prostředky pro vybrané skupiny informoval po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Výjimku dostali i autisté. Nosit roušku už podle dřívější úpravy opatření nemusejí také děti ve věku do dvou let. Chránit si nos a ústa rouškou či šátkem nemusejí ani lidé při jízdě na kole či běhu v přírodě. V případě, že jich jede či jde víc, musejí dodržovat odstup dvou metrů.

14:42 Vláda prodloužila omezení provozu úřadů do 19. dubna. Od 20. dubna by už měly plně fungovat, budou ale platit zvýšené hygienické nároky.

14:38 Pracovníci ve zdravotnictví už nebudou mít zakázáno čerpání dovolené po dobu nouzového stavu. Podle vlády už zákaz není nutný, řekl Vojtěch.

14:36 Zdravotní stav britského premiéra Borise Johnsona nakaženého koronavirem se nadále zlepšuje, uvedl mluvčí. Premiér dál dostává podpůrný kyslík.

14:32 Vláda na pomoc kultuře zasažené opatřeními proti koronaviru uvolní přes miliardu korun. Nezávislé umění z toho dostane 440 milionů korun, na podporu regionální kultury půjde 300 milionů korun. Příspěvkové organizace v resortu, kam mezi 29 institucí patří třeba Národní divadlo, Národní muzeum či Národní památkový ústav, dostanou z balíčku zatím 300 milionů korun. V tiskové zprávě to ČTK sdělil tiskový odbor ministerstva.

14:13 Tisková konference po mimořádném jednání vlády. Ta prodloužila nouzový stav do 30. dubna.

 

14:07 Stotisícový dar dnes předali zástupci vietnamské komunity Krajské nemocnici v Liberci. Peníze jsou určené na péči o nemocné s koronavirem.

Stotisícový dar liberecké nemocnici

Vietnamská komunita věnovala stotisícový dar na péči o pacienty s koronavirem

14:00 Česko daruje 25 milionů korun na pomoc zemím postiženým pandemií koronaviru. Peníze půjdou z rozpočtu ministerstva zahraničí na humanitární pomoc a budou určeny přednostně Bosně, Ukrajině, Moldavsku, Gruzii a Kambodži. O dnešním rozhodnutí vlády informoval na Twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

13:54 Vážná situace, do níž se kvůli koronaviru dostaly lázeňské firmy v Karlovarském kraji, může podle kraje ještě zhoršit problémy Karlovarského kraje.

13:40 Do dočasné izolace poslalo dva brněnské strážníky chování devětatřicetileté polsky mluvící ženy, která žebrala v Brně. Poté, co ji kolemjdoucí muž nedal cigaretu, na něj začala plivat. Přivolaní strážníci pak museli z preventivních důvodů i se služebními auty podstoupit dekontaminaci.

Žena začala na kolemjdoucího plivat

Kolemjdoucí nedal ženě cigaretu, ta na něj začala plivat

13:29 Vláda dnes rozhodla o zvýšení počtu vojáků vyčleněných ve prospěch policie o 2000 na až 4096 osob. Pomáhat budou po dobu nouzového stavu, uvedl na Twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). O navýšení počtu podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška požádalo ministerstva vnitra, chce tak zvýšit kapacitu policie, řekl ČTK.

13:17 Moravskoslezský kraj chce ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem, hygieniky a univerzitami připravit projekt plošného testování v regionu. Zaměřil by se zřejmě na tři oblasti – Bruntálsko, které je nákazou COVID-19 nejméně zasažené, a pak také na Ostravsko a Frýdecko-Místecko. Novinářům to po dnešním jednání krizového štábu řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

13:05 Vláda dnes prodloužila nouzový stav na území celé České republiky do čtvrtka 30. dubna. ČTK o tom informoval premiér Andrej Babiš (ANO). Nouzový stav kvůli ohrožení zdraví obyvatel epidemií nového typu koronaviru platí v Česku od 12. března od 14:00 a měl vypršet v sobotu 11. dubna. Kabinet o možnost prodloužit nouzový stav musel požádat Sněmovnu, která s tím vyslovila souhlas v úterý.

12:53 Na plicní klinice Thomayerovy nemocnice (TN) v Praze připravují dárce pro odběr krve s protilátkami proti nemoci COVID-19. Až bude léčba plazmou povolena, bude vyzkoušena u prvních pacientů v TN. Nyní se pacienti nakažení novým koronavirem léčí například pomocí experimentálního léku Plaquenil. V Thomayerově nemocnici je 21 nakažených pacientů. Dnes to nemocnice uvedla na svých webových stránkách.

12:41 V Nemocnici Znojmo vznikne příští týden stan pro odběry u pacientů s podezřením na nákazu novým typem koronaviru. ČTK to řekl ředitel nemocnice Martin Pavlík. Bude to třetí odběrový stan v kraji. Jeden funguje v Brně a druhý v Břeclavi.

12:30 Nemoci COVID-19 podlehla v 81 letech slavná postava historie fotbalového Atlética Madrid Miguel Jones. Bývalý ofenzivní hráč, jenž byl hvězdou týmu v šedesátých letech minulého století, bojoval s rakovinou.

12:15 V Plzeňském kraji zemřel třetí člověk infikovaný koronavirem. Testy v kraji odhalily zatím 372 nakažených lidí, vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nejpostiženějším okresem je Domažlicko.

12:14 Moravskoslezský kraj má zatím 8 úmrtí souvisejících s COVID-19. Dvě ženy byly z Alzheimercentra Ostrava a domova Iris. 

12:00 Nemoc COVID-19 si ve Španělsku vyžádala dalších 683 obětí, v zemi zemřelo již 15 238 lidí. Nakažených je přes 152 tisíc, informovala španělská vláda.

11:54 Zatímco město Wu-chan, původní ohnisko epidemie koronaviru v Číně, se ve středu po více než dvou měsících otevřelo a čínská vláda postupně uvolňuje opatření proti koronaviru i jinde, v odlehlém čínském městě Suej-fen-che na hranicích s Ruskem platí nově omezení pohybu. Ve středu totiž přes zdejší hraniční přechod přicestovalo do Číny několik lidí, u kterých testy prokázaly koronavirus, píše BBC. Čína rovněž dočasně uzavřela všechny své pozemní hraniční přechody s Ruskem, Rusko k tomuto kroku přistoupilo již dříve.

11:49 Britský premiér Boris Johnson je i po třetí noci strávené kvůli nemoci COVID-19 na jednotce intenzivní péče ve stabilním stavu. Náměstek ministra kultury Oliver Dowden dnes v rozhovoru s veřejnoprávní stanicí BBC řekl, že se ministerskému předsedovi daří poměrně dobře. Ve středu ministr financí Rishi Sunak řekl, že se Johnsonův stav zlepšuje. Britská vláda dnes bude jednat o dalším postupu v boji s šířením koronaviru, který si vyžádal v zemi již přes 7000 obětí.

11:45 V Polsku od středy přibylo 136 potvrzených případů nákazy koronavirem a dalších šest infikovaných osob zemřelo, informovalo dnes ve Varšavě ministerstvo zdravotnictví. V Maďarsku se podle vládního webu Koronavirus.gov.hu nově nakazilo 85 lidí a úmrtí je o osm víc.

11:23 Japonský lék Favipiravir by měl být pro české pacienty s COVID-19 dostupný v řádu dní. Část Japonsko daruje, část Česko zaplatí tamní firmě. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

11:20 V Kanadě je 119 438 nakažených koronavirem, za 24 hodin přibylo téměř 1400 případů. Počet mrtvých se podle webu Worldmeters zvýšil na 435.

11:19 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy vypadá následovně: ve světě se celkově nakazilo přes 1 522 000 lidí. V důsledku COVIDu-19 jich zemřelo téměř 89 tisíc a z nákazy se vyléčilo přes 332 tisíc lidí. Čísla stále rostou.

11:07 S uvolňováním nařízení se dnes otevírá další skupina obchodů jako jsou například hobbymarkety, stavebniny, železářství apod. V každém obchodě budou informační letáčky s pravidly, jak se při nakupování chovat.

10:54 Americké zpravodajské služby vystopovaly šíření nákazy novým koronavirem v Číně už loni v listopadu. Oznámila to dnes zpravodajská televize CNN. První zprávy tak do Washingtonu přicházely už několik týdnů předtím, než byla informace o nebezpečném viru poprvé zařazena do tajného briefingu pro prezidenta Donalda Trumpa, uvedla stanice s odvoláním na armádní zdroje.

10:52 Na znovuotevřených venkovních sportovištích je možné při splnění předepsaných podmínek pořádat i turnaje ve vybraných sportech. S odvoláním na svůj právní výklad vládního nařízení to uvedla Národní sportovní agentura (NSA). Nevyloučila ani zpřístupnění zázemí, pokud by se v něm pohybovali maximálně dva lidé, kteří nejsou členy jedné domácnosti a zaměstnanci. Venku se může hrát například tenis, badminton, nohejbal nebo volejbal s maximálně dvěma hráči na každé straně. Agentura s odvoláním na svůj právní výklad uvedla, že v těchto sportech lze pořádat i turnaje. Aktuálně nehrající sportovci musejí být mimo kurt s dodržováním dvoumetrových odstupů a používáním roušek.

10:48 Adam Vojtěch na Twitteru uvedl, že se spouští pravidelné testování na koronavirus u pracovníků domovů pro seniory.

10:34 Virová nákaza v Rusku dál rekordně roste, oznámil dnes v Moskvě krizový štáb. Počet nemocných přesáhl hranici 10 tusíc, nově se koronavirem nakazilo skoro 1500 lidí. Počet mrtvých se zvýšil o 13 na 76. Rekordní nárůst nemocnosti hlásí i sousední Ukrajina. Tam bylo oproti středě zjištěno dalších 224 případů nákazy a počet nemocných se zvýšil na 1892. Nákaze podlehlo 57 lidí. Předchozí den se počet infikovaných zvýšil o 206.

10:21 Ve Zlínském kraji přibylo 11 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, je jich celkem 233. Vyléčených je stále 28, jeden člověk zemřel.

10:12 Práce navíc, dlouhé směny, vyčerpání, boj s koronavirem v první linii. Kromě lékařů to zažívá řada zdravotních sester a pečovatelek v sociálních službách. Premiér Andrej Babiš (ANO) už se nechal slyšet, že by za své nasazení měli dostávat finanční odměny. Peníze si ale musejí nemocnice i domovy seniorů prozatím sehnat samy. To se má podle premiéra po Velikonocích změnit.

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Odměny pro zdravotníky doplatí stát, připustil Babiš. Nemocnice si zatím peníze shánějí samy

10:11 Ve středních Čechách je 612 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, za středu jich tak přibylo 39. Jde o nejvyšší denní nárůst v kraji. Zemřelých je 9.

09:40 V Číně za středu přibylo 63 nových případů nákazy koronavirem. Informovaly o tom dnes místní zdravotnické úřady. Podle agentury Reuters země zažívá druhý den v řadě nárůst nově infikovaných. Z nich 61 se nakazilo v zahraničí, což je nejvíce od 25. března. Celkově se tak v pevninské Číně koronavirem nakazilo 82 867 lidí.

09:35 Ve svatoanenské nemocnici v Brně zemřel pacient s nemocí COVID-19, je to v nemocnici třetí oběť koronaviru. Zůstává tam sedm pacientů ve vážném stavu.

09:20 V Ústeckém kraji počet případů nového typu koronaviru stoupl o osm na 346. V domově pro seniory v Litoměřicích testy ukážou, zda se lidé uzdravili.

09:14 V Libereckém kraji zemřel první člověk v souvislosti s koronavirem. Naopak počet uzdravených stoupl ze tří na osm. Celkem je v kraji 167 případů COVID-19.

09:00 Počet lidí s nemocí COVID-19, kteří zemřeli v českých nemocnicích, převýšil 100 případů. Podle aktualizované statistiky ministerstva zdravotnictví stoupl počet úmrtí za středu a dnešek o 11 na 104. Celkem je v Česku k dnešnímu ránu 5335 prokázaných případů nákazy novým koronavirem.

08:07 

08:00 

sobota v posteli

Lékaři čekají příchod „koronavirových“ dětí za 10 až 12 měsíců

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

MZ Koronavirus - Jak nakládat s ochrannými prostředky?

07:33 V Česku se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podařilo zastavit nekontrolované šíření nemoci COVID-19 a země se může začít připravovat na návrat k běžnému životu. Na konci měsíce dubna odhaduje 10 600 pacientů, před týdnem se hovořilo o zhruba 14 200 nemocných. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška se daří chránit seniory, mezi nakaženými je jich 24 procent a podíl výrazně neroste.

07:15 Na vysokoškolských kolejích v Praze pobývá měsíc po uzavření škol v důsledku vládních opatření proti šíření koronaviru jen zlomek studentů. Většinou jsou to cizinci nebo Češi, kteří v Praze pracují. Studentům, kteří z kolejí odjeli nebo se zapojili do dobrovolnických aktivit, pražské univerzity snížily kolejné nebo jim budou vracet peníze. 

07:00 Lidé bez domova v Praze s podezřením či s nemocí COVID-19 budou moci od čtvrtečního rána pro dodržení karantény využívat nové stanové městečko v Povltavské ulici v Troji. 

reklama

reklama