KORONAVIRUS ONLINE: ČR má třetí oběť COVID -19. Zemřela 71letá žena v pražské VFN. Sněmovna večer schválila vládou navržená podpůrná opatření pro rodiče nebo OSVČ. Posunula i termín maturit a přijímacích zkoušek

Česká republika měla k úternímu večeru 1 394 potvrzených případů nákazy koronavirem a třetí oběť. Zemřela 71letá žena v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Podle ministra Adama Vojtěcha (ANO) měla další zdravotní problémy. "Máme ale také dobré zprávy. Ústecký a Plzeňský kraj hlásí vyléčené. Jejich počet tak vzrostl na 10," dodal ministr.
23. 3. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: VLÁDA VYDALA DALŠÍ BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ / VLÁDA PRODLOUŽILA STÁVAJÍCÍ OPATŘENÍ PROTI ŠÍŘENÍ KORONAVIRU DO 1. DUBNA
23. 3. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: VLÁDA VYDALA DALŠÍ BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ / VLÁDA PRODLOUŽILA STÁVAJÍCÍ OPATŘENÍ PROTI ŠÍŘENÍ KORONAVIRU DO 1. DUBNA

reklama

Čínské úřady podle agentury Reuters v pondělí hlásily 78 nových případů nákazy nemocí COVID-19 způsobené novým koronavirem. Čína také informovala o 7 dalších obětech. Aktuální statistiky podle analytického serveru Worldometers:

- celkový počet nakažených: 407 660

- celkový počet úmrtí: 18 250

- celkový počet uzdravených: 104 673

Minimálně jeden případ nákazy nemocí COVID-19 potvrdilo 196 států a oblastí.

21:45 Úvěry až do výše 2 procent HDP slibuje poskytnout členským zemím zasaženým koronavirem záchranný fond eurozóny. Celkem má k dispozici 410 miliard eur.

21:15 V Česku zemřel třetí pacient s COVID-19, 71letá žena v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Podle ministra Vojtěcha měla další zdravotní problémy. ‚‚Máme ale také dobré zprávy. Ústecký a Plzeňský kraj hlásí vyléčené. Jejich počet tak vzrostl na 10," dodal ministr. 

‚‚Žena trpěla CHOPN a dušností, měla celou řadu dalších chronických problémů. V době příjmu nebylo podezření, že by mohla být nakažena COVID – 19. Až následně oznámila, že byla v kontaktu s příbuznou v Itálii. Poté testy nákazu potvrdily," popsal Adam Vojtěch v ČT. 

 

 

20:40 Seznam zemí s vysokým rizikem nákazy COVID -19 dnes ministerstvo zdravotnictví změnilo. Vyřadilo z něj Čínu a Jižní Koreu, nově zařadilo USA.

 

20:34 Poslanci souhlasí i s navrhovaným schodkem státního rozpočtu. Ten se letos zvýší ze 40 na 200 miliard. Příjmy pak klesnou o 89,8 miliard, výdaje vzrostou o 70,2 miliard Kč.

20:24 Sněmovna potvrdila plán ministra školství, přijímací zkoušky na střední školy se pravděpodobně uskuteční dva týdny po znovuotevření škol, maturity za tři týdny. Změny ještě musí potvrdit Senát. 

20:20 Česká armáda dnes dočasně stáhla vojáky z Iráku. Zdůvodnila to výrazným omezením operačních úkolů, bezpečnostními hrozbami i epidemií koronaviru.

20:16 OSVČ zřejmě nebudou muset hradit půl roku odvody na zdravotní a sociální pojištění. Odvody od března do srpna jim budou zcela odpuštěny. Předpokládá to vládní novela, kterou schválila Sněmovna. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.

20:11 ‚‚Pochvala od našich šéfů se cení," komentovali na svém Twitteru i hasiči návštěvu generálporučíka Drahoslava Ryby a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Prakticky neustále totiž HZS rozváží ochranné pomůcky.

 

20:07 Podnikatelům se dočasně uleví od EET. Elektronická evidence tržeb se pozastaví na dobu vyhlášeného stavu nouze a následující tři měsíce. Žádný podnikatel tak nebude muset evidovat své tržby a úřady tuto povinnost nebudou kontrolovat. 

20:04 Francie už má 1 100 obětí COVID-19. K dosavadním 860 úmrtím dnes přibylo dalších 240. V kritickém stavu je v zemi přes 2 500 pacientů.

20:02 V Olomouckém kraji počet nakažených stoupl z pondělních 99 na 124. Dva pacienti se vyléčili a byli propuštěni z nemocnice.

19:58 Rodiče dětí do 13 let, kteří museli zůstat se svými potomky po uzavření škol doma, mají dostat 60 % redukovaného vyměřovacího základu po celou dobu, co budou školy nepřístupné, a to i zpětně. Návrh zvláštního vládního zákona, který to předpokládá, schválila dnes Sněmovna se dvěma změnami. Opoziční návrhy na úpravy předlohy zamítla.

 

19:43 Různé země, různá řešení. Francie v rámci boje proti koronaviru přichází s rychlovlakem TGV vybaveným zdravotnickým zázemím. Velká Británie zase do „boje“ posílá tisíce studentů posledního ročníku medicíny nebo žádá zpět do služby sestry a lékaře, kteří v nedávné době odešli do důchodu.

19:28 Tým z Fakulty elektrotechnické ČVUT připravuje v rámci projektu FreMEn contra COVID novou aplikaci, která má pomoci naplánovat si bezpečnou cestu na nákup, na úřad nebo jinam v době nouzových opatření kvůli koronaviru. Vědci žádají o pomoc také veřejnost, aby do pilotní aplikace FreMEn Explorer zaznamenala tři požadované údaje o koncentraci osob v určitém čase v různých lokalitách. Umělá inteligence tak bude mít z čeho se učit a vědci naprogramují konečnou verzi aplikace, kterou poskytnou zdarma. „Systémy pro boj s koronavirem, které připravuje vláda ve spolupráci s technologickými korporacemi, počítají s monitorováním pohybu na individuální úrovni. To může vést ke stigmatizaci potenciálně nemocných a v důsledku obav z reakce okolí i k chování prohlubující epidemii. My před podobnou erozí soukromí varujeme. Navrhujeme vydat se cestou prevence a osobní zodpovědnosti, která je udržitelná dlouhodobě a v souladu s principy vyspělé společnosti. Proto jsme se rozhodli nabídnout náš systém postavený na zpracování anonymních dat pokročilými algoritmy umělé inteligence modelující lidské chování. Tyto již byly nasazeny např. ve vídeňské nemocnici Haus der Barmherzigkeit specializující se na dlouhodobou léčbu starších pacientů,“ říká duchovní otec projektu, doc. Ing. Tomáš Krajník, Ph.D. z Katedry počítačů FEL ČVUT.

19:05 Česká mincovna eviduje od začátku pandemie obrovský zájem o investice do zlata. Zájem je podle mluvčí společnosti o jakoukoli formu fyzického zlata. Poptávka je po investičních cihlách či slitcích, stejně jako po mincích. Prodeje na e-shopu společnosti byly v únoru téměř dvakrát vyšší než v loňském listopadu, kdy předvánoční prodej tradičně dosahuje nejvyšších cifer.

18:53 Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová předpokládá, že prodělala onemocnění COVID-19. „Cítila jsem se unavená, měla jsem zimnici, bolelo mě v krku a kašlala jsem,“ uvedla podle ČTK. Prohlásila, že se nenechala testovat, protože to ve Švédsku není možné, pokud člověk nepotřebuje naléhavou lékařskou péči. „Ale vzhledem k symptomům a okolnostem je mimořádně pravděpodobné, že jsem to měla.“ Na dva týdny se dle svých slov izolovala od matky a sestry v pronajatém bytě. V rozhovoru s nadací agentury Reuters Thunbergová měla prohlásit, že na koronaviru není nic pozitivního, ale ukázal, jak svět dokáže rychle zareagovat, když je to nutné.

18:45 Automobilka Ford se dnes podle Reuters zapojila po bok předních amerických výrobců napříč odvětvími (jako General Electric’s nebo 3M) a v rámci partnerství nazvaného „Project Apollo“ pomáhá s urychlením produkce tisíců ventilátorů a respirátorů potřebných v boji proti šíření koronaviru.

Olympijské kruhy v Tokiu

Olympijské hry jsou poprvé v historii odloženy, zrušeny byly přitom už několikrát. Uhodnete kdy a proč?

18:36 Před Vojenskou nemocnicí v Olomouci Armáda ČR postavila nové odběrové místo, kam se lze přijít otestovat. Podmínkou je však žádanka od lékaře.

18:33 Ministerstvo vnitra děkuje lidem za to, že dodržují opatření, i když jsou pro mnohé těžká. „A těm z první linie, že jedou na 200 %“.

18:27 V případě potřeby lze kompletní informace pro takzvané pendlery nalézt na webu Ministerstva vnitra. Informoval o tom Jan Hamáček.

18:22 Ministr zahraničí Tomáš Petříček informoval, že italské straně s omluvou předal 110 tisíc roušek jako náhradu za ty nedopatřením zabavené v Lovosicích. Autobusem do Itálie ministerstvo poslalo 40 Italů, zpátky jím přijede 34 Čechů.

18:17 V Itálii zemřelo na onemocnění COVID-19 dalších 743 lidí a nadále tak země Apeninského poloostrova navyšuje svůj náskok v této smutné statistice. Celkem zemřelo v Itálii v souvislosti s nákazou už 6 820 občanů, 69 176 je nakažených, tedy o 5 249 více než o den dříve.

18:04 Indický premiér Naréndra Módí nařídil 21denní zákaz vycházení ve druhé nejlidnatější zemi na světě. Přes 1,3 miliardy lidí tak od úterní půlnoci nebude smět opustit své domovy. „Jediný způsob jak se zachránit před koronaviry je, že nebudeme opouštět naše domovy - ať už se stane cokoliv, zůstaneme doma,“ uvedl podle Reuters.

17:53 V České republice stoupl počet nakažených osob na 1 394, od rána tedy přibylo 105 nakažených. Počet provedených testů podle nejnovějších dat činí 19 624, osm lidí se vyléčilo, dvě osoby nákaze podlehly.

null

17:44 Měsíční odstávku plánuje od 30. března závod skupiny Bosch v Krnově v Moravskoslezském kraji, kde pracuje asi 200 lidí. V dalších zatím fungujících závodech v Jihlavě a Českých Budějovicích se firma dohodla s odboráři na tom, že zaměstnanci, kteří budou muset zůstat doma, dostanou náhradu mzdy ve výši 70 procent, v pozdějších týdnech 75 procent. Kolika zaměstnanců se to bude týkat, nelze nyní podle informací ČTK říci. Tuzemský Bosch patří do skupiny největšího výrobce komponentů do aut. Skupina Bosch má závody v Brně, Jihlavě (4 500 zaměstnanců), Krnově a Českých Budějovicích (téměř 3 800 zaměstnanců) a opravárenské centrum elektrického nářadí v Mikulově.

17:31 Pražský primátor Zdeněk Hřib požádal občany, kteří mají nebo vědí o nejúčinnějším respirátoru FFP3 ve svém okolí, zda by jej neposkytli zdravotníkům v prvních liniích, kteří jej potřebují nejvíc, výměnou za respirátor FFP2, který pro běžné použití stačí. Lidé, kteří budou k tomuto ochotni, mají psát na koronavirus@prahamp.cz.

17:24 Do České republiky se z Hurghady vrátilo letecky 104 českých občanů. Během dalších čtyřiadvaceti hodin přiletí do tuzemska letadla s českými občany z Filipín, z Hondurasu a Mexika, uvedlo ministerstvo zahraničních věcí.

17:19 Nemocnice Na Bulovce informuje, že dnes byla potvrzena nákaza COVID-19 u lékaře z ORT kliniky a sestry z Neurologického oddělení. Má jít o manželský pár, který je nyní v domácí izolaci. Nemocnice v souvislosti se zjištěním podniká veškeré nutné kroky.

17:14 Další díl seriálu vojenské psychologické služby je zaměřen na to, jak uklidnit vaši babičku. A nejenom ji. „Dejte pozor na to, abyste nesdělovali informace, které nejsou pravdivé. Nelžete jim, nesdělujte vlastní vytvořené domněnky a neslibujte jim, že to všechno bude dobré a že za týden bude všechno v pořádku, protože to je slib, kterému nemůžete dostát. Situaci ani nezlehčujte,“ radí členka Armády ČR na videu. „Doporučte jim změnit aktivitu. Navrhnout změnu.“

17:06 Nový systém identifikace nakažených, takzvaná inteligentní karanténa umožní pomocí dat z mobilů a platebních karet zmapovat pohyb nakaženého za posledních pět dní. Systém by měl být spuštěn po Velikonocích. Nakažený bude muset s monitorováním souhlasit. „Až bude spuštěn, budou postihy přísnější, bude skutečně možno člověka vytrasovat a policie bude dodržování postihovat,“ řekl předseda krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula pro ČTK.

16:56 Distribuce roušek pro občany Příbrami, kteří nemají jinou možnost, jak si je obstarat, proběhne v pátek 27. března od 13 do 15 hodin na náměstí T. G. Masaryka, náměstí 17. listopadu a březohorském náměstí J. A. Alise. Díky solidaritě švadlenek a práci členů příspěvkových organizací má město Příbram k dispozici látkové roušky, které je možné dát k dispozici těm, kteří si je prozatím nezajistili z vlastních zdrojů. K dispozici zhruba kolem jednoho tisíce roušek. Organizátoři žádají o maximální solidaritu, aby se v rámci této nabídky přednostně dostalo těm, kteří skutečně nemají jiný zdroj. Roušky budou zájemcům dávány balené po dvou kusech. Občanům starším 65 let je doporučeno, aby se v případě zájmu obrátili na naší zelenou linku pomoci (tel.: 800 555 600, 800 444 401) a na náměstí osobně nechodili. V případě, že máte doma našité roušky a rádi byste pomohli ostatním, obracejte se na bezplatná telefonní čísla Zelené linky.

16:45 Fakulta chemická Vysokého učení technického v Brně začala s výrobou dezinfekce Anti-COVID podle receptury Světové zdravotnické organizace (WHO). Dezinfekce bude určena nejen pro budovy univerzity, ale podle mluvčí fakulty se její pracovníci snaží pomoci i brněnským organizacím, které dezinfekci naléhavě potřebují. Povolení vyrábět dezinfekci nazvanou Anti-COVID udělilo ministerstvo zdravotnictví zatím 24 subjektům, mezi nimiž jsou firmy, ale i střední a vysoké školy, informovala ČTK.

16:38 Co představuje prodloužení krizových opatření pro obce? Informuje o tom Ministerstvo vnitra ČR. Například zastupitelstvo může být svoláno jen mimořádně ve dvou případech: „je-li nutné přijmout opatření proti nákaze“, nebo „je-li nutné zabránit škodám, tj. schválit rozpočtová opatření, smlouvy, dotace“. Více na webu ministerstva mvcr.cz.

16:30 Česká republika má osmého vyléčeného pacienta. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Výlečený je z Olomouckého kraje.

16:17 Zástupci Číny se v ČR dle médií v uplynulých měsících pokoušeli koupit důležitý zdravotnický materiál. Vládu před tím varovala BIS, ta vývoz zakázala.

16:16 Schůzka předsedů sněmovních stran s premiérem Andrejem Babišem (ANO), na které měli jednat o aktuální situaci s epidemií koronaviru, byla odložena z dneška na čtvrtek. Důvodem je dnešní mimořádná schůze Sněmovny, které se účastní všichni předsedové stran. 

16:15 Hasiči varují lidi, aby nesterilizovali textilní roušky v mikrovlnné troubě. Hrozí totiž, že bavlněná látka začne v troubě hořet. Vhodné je roušku vyprat na nejvyšší teplotu nebo převařit v hrnci, a následně ještě vlhkou vyžehlit.

16:12 Obecní úřady fungují i při nouzovém stavu, a to v pondělí a ve středu maximálně tři hodiny. Neodkladné návštěvy by se měly předem potvrdit telefonicky nebo e-mailem.

16:05 Úlevy živnostníkům v hrazení odvodů na zdravotní pojištění jsou ve Sněmovně před schvalováním. ODS chce, aby výpadek příjmů pojištění nahradil stát.

16:01 Nová situace, se kterou se potýká naše země v souvislosti s koronavirem samozřejmě nabízí spoustu otázek. A my na Primě se pokusíme nabídnout vám všem divákům alespoň pár odpovědí. A proto se dnes poprvé dívejte ve 21:40, hned po Slunečné, na nový pořad „Karanténa aneb jedeme v tom všichni“.

Nový pořad Karanténa aneb Jedeme v tom všichni

Startuje nový pořad Karanténa aneb jedeme v tom všichni! Dívejte se poprvé dnes od 21:40 na Primě!

15:59 Průvodci v Praze nyní přicházejí podle Sdružení průvodců o 20 milionů Kč měsíčně. Mnozí přerušují nebo ukončují živnost a hlásí se na úřadech práce.

15:48 Dobrovolníci v Brně vytvořili neziskový projekt nazvaný Nákup babičce. Internetový e-shop nabízí základní potraviny a drogerii za velkoobchodní ceny a rozvážku do všech obcí v Jihomoravském kraji. Zástupci projektu o tom informovali v tiskové zprávě.

15:46 Letečtí dopravci začínají místo zrušených letů kvůli opatření kolem koronaviru nabízet za letenky poukazy na pozdější lety. Postupně ustupují od vracení plateb, chtějí tak snížit ekonomické ztráty. Vyplývá to z aktuálních informací prodejců letenek pro ČTK. Poukazy místo zrušených zájezdů nabízejí i cestovní kanceláře.

15:43 Vojáci v Pardubicích připravují techniku na přílet velkokapacitního letounu An-124 Ruslan, který přiveze tuny ochranných prostředků.

15:39 Evropská kosmická agentura (ESA) na čtvrteční odpoledne připravila pětihodinový program #SpaceConnectsUs (Vesmír nás spojuje), ve kterém kosmonauti, vědci a umělci budou radit, jak zvládnout nucené sociální odloučení způsobené koronavirem Vysílat bude ESA přes svou internetovou televizi a také na svém kanále na portálu YouTube.

15:37 V Libereckém kraji dnes přibyly další tři potvrzené případy onemocnění COVID-19. V kraji je tak 16 nemocných, což je stále nejméně v celé republice.

15:36 Prohřešků souvisejících s porušením vládních opatření vyhlášených k zamezení šíření koronaviru v Moravskoslezském kraji přibývá. Jen v pondělí jich policie zaznamenala deset. Minulý týden to byly jednotlivé případy za den. Lidé vycházejí bez roušek nebo se shromažďují. 

15:35 Inteligentní karanténa zmapuje elektronicky, kudy se nakažený pět posledních dnů pohyboval, řekl Prymula. Při pohovoru se pak zjistí, s kým se potkal.

15:33 Australský premiér Scott Morrison dnes vyhlásil zákaz cest do ciziny pro všechny Australany a sérii dalších opatření, jejichž cílem je omezit šíření koronaviru. Zákaz cestování do zahraničí vstoupí v platnost od středy, informovala tisková agentura Kjódó.

15:31 Vodárna Plzeň má připravený i krizový scénář pro výrobu pitné vody. Může vyrábět kvalitní a bezpečnou vodu i v případě, kdy by nastala nejhorší varianta kontaminace celého okolí, řekl dnes ČTK generální ředitel Jiří Kozohorský. Epidemie koronaviru ale pitnou vodu v Plzni podle mluvčí vodáren Dany Veselé neohrožuje. „Lidé se nemusejí obávat toho, že by jim mohla téct z kohoutku infikovaná voda. Zavedli jsme řadu preventivních opatření a je vyloučené, že by se vir mohl dostat lidem domů pitnou vodou či kanalizací," uvedla.

15:30 Sasko si chce udržet Čechy pracující ve zdravotnictví. Dostanou 40 eur denně navíc, pokud nyní v práci zůstanou. Podpora je připravena i pro rodiny.

15:29 V Nizozemsku i Belgii dál roste počet nakažených koronavirem a pacientů, kteří podlehli nemoci COVID-19. V Nizozemsku se počet potvrzených případů nákazy za posledních 24 hodin zvýšil o více než 800, v Belgii za stejnou dobu výrazně vzrostl počet obětí, a to z 88 na 122. Informovala o tom místní média.

15:27 Fakultní nemocnici v Motole začínají docházet testovací sady na zjištění přítomnosti koronaviru. Aktuálně jich má 800, což při kapacitě 200 vyšetření denně je zásoba na čtyři dny. Kvůli zvýšeným a dlouhodobým nárokům na její laboratoř, která zpracovává vzorky od 5. března, má i nedostatek chemikálií potřebných pro testování. Nemocnice o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

15:26 Místo cukrovinek nebo baget z něj vypadne rouška. Na nedostatek ochranných pomůcek proti hrozbě nákazou koronavirem pro obyvatele zareagovali zástupci radnice v Brně-Řečkovicích. Na Palackého náměstí lidé najdou takzvaný rouškomat.

rouška

VIDEO: Další rouškomat, tentokrát v Brně!

15:25 Podnikatelská aktivita ve Spojených státech klesla v březnu na rekordní minimum. Ve své předběžné zprávě to dnes uvedla konzultační společnost IHS Markit. Pandemie způsobená koronavirem utlumila aktivitu jak ve zpracovatelském sektoru, tak v sektoru služeb. Výsledky průzkumu IHS Markit posilují očekávání analytiků, že americká ekonomika už je v recesi, informovala agentura Reuters

15:23 Diecézní charita Brno má v boji proti koronaviru nedostatek ochranných pomůcek, přesto denně pomáhá asi 3000 lidí z Jihomoravského kraje i části Kraje Vysočina. Žádá proto o podporu a finanční pomoc veřejnost. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí charity Simona Císařová. Více informací najdou zájemci na webových stránkách.

15:21 Barma a Laos se dnes zařadily mezi státy postižené koronavirem, každá ze zemí registruje své první dva pacienty s nemocí COVID-19. Thajsko je připraveno vyhlásit ve čtvrtek kvůli koronaviru nouzový stav. Vietnamská obchodní metropole Ho Či Minovo Město oznámila, že až do 31. března uzavře restaurace. Indonésie zrušila kvůli koronaviru celostátní zkoušky, kterých se mělo zúčastnit přes osm milionů žáků středních škol.

15:20 Pražští strážníci k dnešnímu dni evidují 4912 porušení nařízení mít zakrytý nos a ústa, které zavedla vláda v rámci opatření proti koronaviru. Necelá polovina přestupků byla v MHD. 

15:18 Nájemci komerčních prostor v Praze 12 budou platit o polovinu nižší nájemné. Radnice také nebude penalizovat nájemce, kteří nájemné neuhradí včas. Dnes o tom rozhodla rada městské části. Usnesení se týká prostor, které vlastní Praha 12. Důvodem jsou opatření v boji s koronavirem, kvůli kterým jsou zavřeny obchody a provozovny. 

15:16 Condor 2 s tunami ochranných prostředků už tankuje v pákistánském Karáčí. V noci přistane v Pardubicích.

15:14 Banky přijaly přes 10 tisíc žádostí o odklad splátek hypoték, leasingů a úvěrů klientů postižených koronavirem. Část z nich již vyřídily.

14:46 Druhou obětí koronaviru v České republice je muž, kterému selhávaly orgány kvůli nádorovému onemocnění. O tomto onemocnění ale muž nevěděl. Nákaza koronavirem jeho smrt urychlila. V tiskové zprávě to dnes uvedla nemocnice v Havířově na Karvinsku, kde pacient zemřel. Hospitalizován byl od minulé středy. 

14:42 Na letišti v Jižní Koreji byl pozitivně testován na koronavirus zahraniční student Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vracel se domů do Koreje. Před návratem bydlel na olomouckých kolejích, o potvrzené nákaze informovala škola hygieniky i jeho spolubydlící, kteří nyní zůstávají v karanténě a podstoupí testování. 

14:42 Británie se dnes probudila do nového přísného režimu, který občanům ve snaze zabránit šíření koronaviru v pondělí večer naordinoval premiér Boris Johnson. První hodiny života v karanténě však v zemi provázely zmatky, nedorozumění i zjevné porušování nových pravidel. Sociální sítě byly například plné fotografií metra v ranní dopravní špičce, kde byla na nástupištích i ve vagonech dál hlava na hlavě, řetězec obchodů se sportovním vybavením Sports Direct odmítl uzavřít své pobočky a tisíce občanů zahltily úřady dotazy ohledně přesné definice některých opatření, informoval dnes server BBC a další britská média.

14:40 Plicní ventilátor pro pacienty s těžkým průběhem nemoci COVID-19 vyvinuli výzkumníci z ČVUT. Nyní dolaďují přípravy a ve spolupráci s firmami se pustí do výroby první stovky kusů. Ventilátory by pomohly v případě nárůstu počtu pacientů ve vážném stavu. ČTK to dnes řekl šéf výzkumného týmu Karel Roubík z Fakulty biomedicínského inženýrství.

14:39 Evropa má už více než 200 tisíc potvrzených případů nákazy koronavirem. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnila francouzská agentura AFP. Více než polovina všech evropských případů nákazy připadá na Itálii a Španělsko. Tyto dvě jihoevropské země přitom už mají dohromady více nakažených než celá Asie.

14:38 Jordánská policie v minulých třech dnech zatkla kvůli porušení zákazu vycházení přes 1600 lidí. Zákaz platí od soboty a má Jordánce chránit před nákazou koronavirem. V zemi je potvrzených 127 případů. Od středy začne platit zákaz nočního vycházení v Egyptě, který má 366 potvrzených případů nákazy a 21 úmrtí. Saúdská Arábie dnes oznámila první úmrtí na koronavirus – podle ministerstva zdravotnictví jde o cizince.

14:36 Školy na Vysočině vyhodnocují první týden vyučování na dálku. Kvůli jarním prázdninám s ním začaly se zpožděním. Většinou s dětmi komunikují přes internet. Bez potřebného vybavení je podle oslovených ředitelů škol jen minimu domácností. Některé školy upustily od známkování, jiné chtějí s dětmi dělat testy pomocí speciálních aplikací.

14:33 Automobilka Škoda Auto zahájila ve spolupráci s Institutem pro informatiku, robotiku a kybernetiku (CIIRC) ČVUT výrobu respirátorů. Vyrábí je pomocí 3D tisku, do hotových masek se následně pouze našroubuje filtr. Denně ve firmě vznikne asi 60 kusů.

14:26 V Olomouci využívají k testování lidí kromě stanu i autobus.

14:22 ČSSZ dostala v březnu zatím 21 460 e-neschopenek kvůli karanténě. Za pondělí jich přibylo 1440. Do dneška měla dvoutýdenní izolace skončit 2878 lidem.

14:19 Americká firma Gilead ve spolupráci se zdravotníky vytvoří schéma, podle nějž se experimentální lék Remdesivir v Česku dostane k nejpotřebnějším pacientům. Novinářům to dnes řekl zástupce přednosty anesteziologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) Martin Balík. Do ČR se podle něj dostane možná pár desítek nebo pár stovek ampulí léku, který může pomáhat proti nemoci COVID-19 způsobované novým koronavirem.

14:18 Centrum Londýna sice zeje prázdnotou, ale rozsáhlá předměstí britské metropole připomínala do pondělního večera mraveniště překypující horečnatou aktivitou.

14:07 Větší jihočeská města zvažují, že by odpustila nebo odložila platbu za nájmy v podnicích, které se musely uzavřít kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru. Jde hlavně o provozovny živnostníků, zavřená je většina obchodů, restaurace, hotely nebo kavárny. Jihočeská města berou úlevu na nájmu jako pomoc podnikatelům.

13:43 V době, kdy je zdravotnický personál vytížený kvůli pandemii koronaviru, napadl ve znojemské nemocnici zdravotní sestru pacient nožem. Hrozí mu až tři roky vězení.

null

13:31 Olympijské hry v Tokiu se letos v létě neuskuteční. Japonský premiér Šinzó Abe se s šéfem MOV Thomasem Bachem dohodl na přeložení her na příští rok.

13:28 Technická univerzita v Liberci začala vyrábět filtry z nanovláken, které jsou určené do bavlněných roušek. S filtrem se taková rouška blíží mírou ochrany respirátoru, chrání přitom nejen okolí, ale i toho, kdo ji nosí. Kapacity laboratoří jsou ale omezené, proto univerzita oslovuje velké firmy, aby se do výroby také zapojily. „Lidi už ty roušky mají a je to ta nejrychlejší cesta, jak poskytnout ochranu všem,” tvrdí vedoucí projektu Josef Šedlbauer z Technické univerzity v Liberci.

Nanofiltry do roušek

VIDEO: Nanofiltry do roušek. Účinnost v zachytávání virů dosahuje až 90 procent

13:14 Z infekčního oddělení Nemocnice Prostějov byl propuštěn druhý pacient v Olomouckém kraji vyléčený z nemoci COVID-19. Starší muž tam ležel deset dní.

13:13 Světová zdravotnická organizace očekává výrazný nárůst počtu nakažených a úmrtí na nemoc z koronaviru. USA by se mohly stát novým ohniskem nákazy.

13:01 Irská letecká společnost Ryanair předpokládá, že v dubnu a květnu nebude kvůli koronaviru provozovat žádné lety. Evropským vládám pak nabídla, že mohou využít její letadla, například k přepravě léků či ochranných prostředků. V prohlášení k zákazníkům o tom dnes informoval šéf podniku Michael O’Leary.

12:59 V rámci zamezení šíření koronaviru vyhlásil Egypt dvoutýdenní zákaz vycházení, a to od 19:00 do 6 rána.

12:55 Německá vláda se po odeznění koronavirové krize vrátí k úsporné politice, uvedl ministr hospodářství. Kabinet zavádí opatření za 750 miliard eur.

12:53 Itálie se sice stále potýká s náporem pandemie způsobené novým typem koronaviru, ale kromě snižujícího se počtu nových nemocných přišla nedávno i jedna další dobrá zpráva – první pacient, kterému byla v únoru diagnostikována nemoc COVID-19, se po měsíci v nemocnici vrátil domů. Italská média informovala, že 38letý manažer Mattia v pondělí opustil nemocnici v Pavii, kde týdny ležel v kritickém stavu, a stihl se tak vrátit včas k manželce, která mu každým dnem porodí prvorozenou dceru.

12:51 Podle rakouského kancléře omezení kvůli koronaviru potrvají ještě dlouho, návrat k normálu bude pomalý. Ve Švýcarsku už je skoro 9000 nakažených.

12:49 Soudy ve Spojených státech odloží projednávání žádostí o azyl tisíců migrantů, kteří čekají na rozhodnutí v Mexiku. Podle agentury Reuters o tom dnes informovala vláda prezidenta Donalda Trumpa, která krok označila za součást boje proti šíření koronaviru.

12:48 MŠMT připravuje úpravu zákona, aby mohly VŠ posunout své přijímací zkoušky, řekl rektor ČZU. Dle současného zákona je VŠ musí vyhlásit 4 měsíce předem. 

12:42 Městská část Brno-střed kvůli opatřením v souvislosti s šířením nákazy koronavirem zrušila sedm staveb. Sami svatebčané svatby odkládají nebo je ruší.

12:32 Tři brněnské firmy a chráněná dílna se spojily při výrobě ochranných obličejových štítů. Pro veřejnost je nabízejí v e-shopu, deset procent výroby posílají do nemocnic zdarma. Firmy o tom informovaly v tiskové zprávě.

12:31 Sněmovna dnes potvrdila stav legislativní nouze, jak jej minulý čtvrtek vyhlásil její předseda Radek Vondráček (ANO). Stav legislativní nouze umožní při nynější koronavirové krizi zrychlené projednávání vybraných zákonů. Pro jeho potvrzení hlasovalo 98 ze 106 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo.

12:24 Vietnam je příklad země, které se podařilo dostat šíření koronaviru pod kontrolu, i když má omezené finanční prostředky. Na rozdíl od Jižní Koreje nevsadil Vietnam na drahé plošné testování, ale soustředí se na izolování infikovaných a dohledávání jejich kontaktů, popisuje dnes deník Financial Times.

11:56 Ve Španělsku za posledních 24 hodin zemřelo dalších 514 lidí nakažených koronavirem, celkový počet obětí je nyní 2696. Oznámilo to dnes tamní ministerstvo zdravotnictví. V pondělí úřady evidovaly 2182 mrtvých.

11:44 Česko si vede ve zvládání pandemie koronaviru dobře, vláda by ale měla řešit také hypotéky, exekuce, ceny energií nebo hrazení odvodů, uvedl Okamura.

11:34 Koronavirová situace převrátila trh práce. Nejhorší dopad má na pracovníky v gastronomii a cestovním ruchu. Naopak nabírají e-shopy či řetězce.

11:27 Španělské ministerstvo obrany sdělilo, že vojáci zapojení do boje proti koronaviru objevili opuštěné staré lidi v domovech důchodců. V některých případech leželi již mrtví ve svých postelích. Se zprávou přišla španělská ministryně obrany Margarita Roblesová ve vysílání soukromé televize Telecinco a uvedla, že „takové nelidské zacházení nebude tolerováno a že bude potrestán kdokoli, kdo ignoruje své povinnosti.“ 

Zdravotníci v improvizovaném středisku pro boj s koronavirem ve španělském hlavním městě Madridu.

Španělsko: Vojáci nacházejí v domovech důchodců opuštěné staré lidi, kteří leží mrtví ve svých postelích

11:22 FN Hradec Králové má tři pacienty z hematologické kliniky s COVID-19. Zhruba 30 zaměstnanců hematologie je v karanténě. Klinika je dál v provozu.

11:00 V Plzeňském kraji je 22 lidí pozitivně testovaných na koronavirus, v nemocnici jsou čtyři, jeden z nich má kvůli dalším komplikacím plicní ventilaci.

10:43 Smutná zpráva oblétla Česko!

Koronavirus

Druhý pacient z Česka zemřel. Léčil se v Havířově

10:30 Kromě slova koronavirus je v Česku nejčastěji používáno slovo rouška!

Česko šije roušky

Roušky aneb Šije celé Česko

10:20 Hasiči jedou naplno, zaslouží si respekt a obdiv. Stejně jako další v první linii v boji s koronavirem!

10:11 Slováci budou muset nosit roušku při pohybu mimo své bydliště, v případě stání ve frontě budou nařízeny odstupy mezi lidmi, řekl premiér Matovič.

10:06 Všeobecná fakultní nemocnice už má k dispozici lék Remdesivir a začíná jej podávat pacientovi s těžkým průběhem nemoci COVID-19, uvedl Vojtěch.

10:00 Na dnešní den jsou naplánované odlety do Londýna, Dubaje, Kyjeva či Amsterdamu.

09:55 Sněmovní zdravotnický výbor podpořil úlevy živnostníkům v hrazení odvodů na zdravotní pojištění beze změn. Pozměňovací návrhy poslanci neuplatnili.

09:43 Počet pozitivních pacientů vzrostl na 1289 nakažených.

09:41 Koronavirová krize dostává kamionové dopravce do velkých problémů, některým klesly zakázky až o půlku. Část firem odstavuje auta, některé i propouští.

09:30 Sněmovní sociální výbor podpořil úpravy v ošetřovném v souvislosti se zavřením škol se změnami. Rodiče se na něm budou moci i vícekrát střídat.

09:20 Pan Nguyen věnoval personálu nemocnice v Pardubicích zásoby vody, džusů a vitamínů.

09:22 Hromadné akce budou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) opět povolené jako jedny z posledních, podobně otevření škol. Rozvolňování opatření umožní podle jeho náměstka Romana Prymuly takzvaná chytrá karanténa, kdy se budou rychle vyhledávat a izolovat kontakty nakažených. Zásadní je nastartování průmyslu, řekl dnes Prymula novinářům.

09:05 Lékařů intenzivní péče je asi 4000, sester 15 500. Lůžek na odděleních intenzivní péče je asi 4450, plicních ventilací je na nich 2080. Jejich kapacita je využitá asi na 63 procent, řekl dnes novinářům předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý.

08:47 Na konci března by podle Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) mohlo být v ČR asi 3000 případů nákazy COVID-19. Na konci dubna se očekává kumulativně asi 15 000 nakažených, včetně už vyléčených. Lůžková péče by tento počet měla zvládnout, řekl dnes ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Denní přírůstky nakažených klesají a zřejmě budou stagnovat. Hospitalizovaných je podle ÚZIS deset až 11 procent ze všech nakažených. Zhruba pětina z nich potřebuje intenzivní péči. Jeden nakažený v ČR nakazil 12. března v průměru 2,64 osoby. Po opatřeních číslo podle ÚZIS klesá, za týden by mohlo být 1,2.

08:37 Podíl seniorů mezi nakaženými COVID-19 je podle ředitele ÚZIS Duška v Česku asi 17 procent, daří se je zřejmě chránit. Španělsko má asi 50 procent. 

08:32 Na Twitteru koluje dojemné video 88leté Španělky nemocné Parkinsonovou chorobou! I přes obrovský třes rukou pomáhá a šije roušky!

08:31 V pondělí se z nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, vyléčil sedmý pacient. Česko má zatím jednu oběť, v neděli večer zemřel pětadevadesátiletý senior v pražské Nemocnici Na Bulovce, který trpěl dalšími zdravotními potížemi.

08:20 ČR mělo k půlnoci 1287 potvrzených případů nákazy koronavirem, řekl Vojtěch. Během pondělka tak přibylo 126 případů. Testováno bylo přibližně 19 600 lidí. Hospitalizovaných je podle ÚZIS asi 10 až 11 procent ze všech nakažených novým typem koronaviru. Zhruba pětina z nich potřebuje intenzivní péči.

08:15 Prioritou je podle ministra zdravotnictví mapování kapacit lůžek pro nemocné s COVID-19 a navýšení testování. Akademie věd se zapojí tento týden.

08:03 Mimořádná opatření kvůli šíření koronaviru, která ochromují každodenní život i ekonomiku v Česku, pokračují. Omezení volného pohybu, zavření restaurací a většiny obchodů potrvá prozatím do 1. dubna, s otevřením škol se počítá nejdřív v polovině května. Česko za dobu své existence nečelilo takové zkoušce, jako je pandemie koronaviru, řekl dnes večer v projevu odvysílaném třemi hlavními televizemi premiér Andrej Babiš (ANO). Výjimečná opatření podle něj mohou trvat déle, než vláda očekávala.

08:00 Včera promluvil k občanům premiér Andrej Babiš. 

Projev Andreje Babiše

07:50 ZASEDNE SNĚMOVNA! V úsporném režimu se dnes poslanci sejdou ke zrychlenému schvalování šestice vládních předloh souvisejících s nynější koronavirovou krizí. Jde o změny v ošetřovném, o dočasné pozastavení elektronické evidence tržeb a úpravu přijímacích zkoušek na střední školy a maturit. Sněmovna bude jednat také o prohloubení schodku letošního státního rozpočtu a o půlročním odpuštění minimálních záloh osobám samostatně výdělečně činným na zdravotní a sociální pojištění. Poslanci budou muset v úvodu schůze potvrdit stav legislativní nouze. 

07:40 Lidé ve světě reagují i na aktuální situace a paniku. Německá webová stránka, která nabízí uživatelům on-line kalkulačky pro výpočty potřebné v různých životních situacích, nabízí novou funkci. Vzhledem k nákupní panice, která kvůli šíření koronaviru zasáhla řadu zemí světa, se správci rozhodli zájemcům umožnit vypočítat, jak velkou spotřebu toaletního papíru ve skutečnost mají. Bliztrechner.de dokáže například i výpočet procent, spotřeby masa či termínu porodu.

07:35 Jak ovlivní opatření českou ekonomiku?

null

07:30 Každý večer se ve městech po celém světě tleská všem v prví linii. Včera se zase tleskalo i v Bruselu. 

07:15 Čínská provincie Chu-pej, jež byla epicentrem nákazy v Číně, uvolní od středy omezení pohybu pro místní občany. Karanténa tam platí od ledna. Země se nyní snaží zabránit tomu, aby virus do země zavlekli cestující ze zahraničí. Z dnes oznámené bilance přijelo 74 nakažených z ciziny, čtyři lidé se však nakazili lokálně. Čína přitom v minulém týdnu zaznamenala několik dní, kdy byl počet domácích přenosů nulový.

07:07 Dorazily další ochranné pomůcky pro zvládání epidemie koronaviru. V noci je na pražské Letiště Václava Havla přivezlo druhé letadlo skupiny Smartwings. Ihned po jeho příletu začali hasiči a policisté 1,9 milionu roušek a 100 000 respirátorů vykládat. Na Twitteru o tom informoval předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Další zdravotnický materiál přiveze dnes do Pardubic velkokapacitní letoun An-124 Ruslan.

07:00 V České republice je nedostatek zdravotních ochranných prostředků. Stát je nyní nakupuje v Číně, se kterou se dohodl na zprovoznění leteckého mostu, v jehož rámci se budou pomůcky převážet. Vedle Smartwings je do něj zapojena také letecká společnost China Eastern, první její letadlo přiletělo do Prahy v pátek, další v neděli. Letadla s ochrannými pomůckami by podle Ministerstva vnitra měla v Česku přistávat zatím šest týdnů. Česko plánuje za nákupy zdravotních prostředků vynaložit přes tři miliardy korun.

reklama

reklama