KORONAVIRUS ONLINE: V Česku bylo večer 2 622 potvrzených případů

Počet obětí nemoci se zvýšil na 11, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Uzdravených zůstává 11. Noste roušky a chraňte sebe i ostatní!
28. 3. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: KORONAVIRUS ZASÁHL DOMOVY SENIORŮ, OPATŘENÍ MINISTERSTVA JE TĚŽKÉ SPLNIT
28. 3. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: KORONAVIRUS ZASÁHL DOMOVY SENIORŮ, OPATŘENÍ MINISTERSTVA JE TĚŽKÉ SPLNIT

08:57 Břeclavská nemocnice dnes po dvou týdnech znovu otevřela anesteziologicko-resuscitační oddělení a do plného provozu se vrací i oddělení ORL. Lékařům a sestrám skončila karanténa, ve které museli být kvůli pozitivním testům na nemoc COVID-19 u některých kolegů.

08:47 Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Ústeckém kraji stoupl na 102. Samospráva dostala dvě zásilky s pomůckami od ministerstva vnitra. Očekáváme souhrnná čísla za pátek.

08:39 Risk? Zatímco se svět obává vysoce nakažlivé nemoci COVID-19 a umírají na ni denně tisíce lidí, běloruský prezident Alexandr Lukašenko uspořádal v Minsku hokejový amatérský turnaj. Chtěl ukázat, že koronavir není hrozba. Bělorusko je také jedinou zemí v Evropě, kde se stále hraje nejvyšší hokejová i fotbalová liga. Diváci seděli na tribunách blízko sebe, neměli žádné roušky, které jsou nyní povinné téměř všude. V příštím týdnu by měla vyvrcholit v Bělorusku hokejová liga, bez omezení pokračuje také nejvyšší fotbalová soutěž. V sobotu, kdy Lukašenko hrál turnaj, bylo v zemi 85 lidí nakažených koronavirem.

08:31 Prezident Zeman odmítl kvůli koronaviru udělit amnestii

08:26 V posledních dnech roste také počet testů na koronavirus. Za pátek jich zdravotníci provedli 5247, tedy asi o 800 více než o den dříve. První tři případy onemocnění oznámilo Česko 1. března.

08:15 Ve světě mají nyní nejvíce potvrzených případů koronaviru Spojené státy. Podle údajů univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie monitoruje, počet nakažených Američanů překročil 121 000 a přes 2 000 lidí tam na nákazu zemřelo. Nejvíce obětí nemoci COVID-19 má Itálie, kde počet mrtvých přesáhl hranici 10 000. Třetí nejvyšší počet nakažených, téměř 82 000, zaznamenala Čína, kde se nový typ koronaviru objevil loni koncem roku poprvé a kde nemoci podlehlo na 3 300 lidí.

08: 00 Také v neděli vám zde nabídneme aktuální informace z domova i ze světa!

----------------------

21:42 Biskup Karel Herbst měl pozitivní test na koronavirus. V domácí karanténě je proto i Duka a další biskupové. Herbst je v nemocnici od pátku.

20:48 Potvrzených případů nákazy koronavirem v ČR dnes zatím přibylo 227 - na celkových 2 622, uvedlo ve 20:30 ministerstvo zdravotnictví. Dosud největší denní přírůstek je 373.

20:24 

19:48 V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se podle hygieniků potvrdila nákaza koronavirem u 26 lidí - dvaceti klientů domova a šesti jeho zaměstnanců. K 12 případům zjištěným do dnešního rána přibylo na základě dalších testů 14 osob s potvrzenou nákazou. 

19:47 Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této zemi prodala státu.

19:40 V Královéhradeckém kraji stoupl podle hygieniků počet potvrzených případů COVID-19 na 62, což je o 4 víc než dopoledne.V kraji je 12 nakažených na 100 000 obyvatel.

19:34 V Plzeňském kraji opět přibylo osob pozivních na koronavirus. Podle hygieniků je jich 80, ministerstvo uvádí 101 případů. V nemocnici je deset lidí.

19:23 Španělský premiér Sánchez oznámil, že všichni pracovníci, kteří nejsou zásadně důležití pro chod země, zůstanou po dva týdny doma s plným platem.

19:10 V Ústeckém kraji vzrostl počet prokázaných případů nákazy novým typem koronaviru na 91. Je to o sedm více než v pátek večer. Testují se senioři.

18:53 

18:31 Podle posledních údajů ministerstva na webu bylo ke zhruba 16:30 v Česku potvrzeno 2541 případů nákazy koronavirem. Za dnešek se tak počet nakažených zatím zvýšil o 146.

18:27 V Česku zemřeli další dva lidé na nákazu novým typem koronaviru, onemocnění si tak vyžádalo 11 obětí. Vyplývá to z informací, které dnes na webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Vyléčených zůstává 11 lidí.

18:23 Trump uvedl, že zvažuje v New Yorku vyhlásit karanténu, aby zamezil dalšímu šíření koronaviru. Karanténa bude znamenat mimo jiné omezení cestování.

18:12 Po nákaze koronavirem zemřelo v Itálii již přes 10 000 lidí, za posledních 24 hodin přibylo 889 obětí. Úřady evidují celkem 92 472 případů nákazy. S odvoláním na italskou civilní ochranu o tom dnes informovaly světové agentury.

18:02

17:58 Počet nakažených koronavirem v americkém státě New York se zvýšil na 52 318, počet obětí vzrostl na 728, oznámil guvernér Andrew Cuomo.

18:00 U jedinců, kteří poctivě dodržují karanténu a zabraňují tak dalšímu šíření koronaviru, se v momentální situaci nezřídka vyskytuje ponorková nemoc. To může mít podle britských psychologů za následek mnohem intenzivnější prožívání snů, které jsou delší a emotivnější než obvykle.

Spánek jako pomocník při hubnutí: 5 důvodů, proč ho nepodceňovat

Jaký má karanténa dopad na naše snění?

17:55 Albánie dnes vyslala do Itálie tým 30 lékařů a zdravotních sester, aby zde pomáhal ve zvládání epidemie koronaviru. Balkánská země patří k nejchudším státům v Evropě a její zdravotnictví teprve očekává hlavní nápor nemocných, upozornila agentura Reuters.

17:41 Británie si s koronavirem poradí dobře, pokud krizi zvládne s méně než 20 000 mrtvými, prohlásil ředitel zdravotnického systému NHS před novináři.

17:39 Podle ministryně Maláčové je nyní rozváženo do sociálních služeb v ČR půl milionu respirátorů, které zajistila ministerstva vnitra a zdravotnictví.

17:35 

17:22 Ministr zdravotnictví Vojtěch podporuje vzhledem k současné situaci prodloužení nouzového stavu o 30 dnů. Schválit by jej musela Sněmovna.

17:21 Na silnici první třídy číslo 38 u Poděbrad na Nymbursku zemřeli při nehodě dvou motocyklů dva motorkáři. Silnice mezi Kolínem a Nymburkem je uzavřena.

17:11 Japonský premiér Šinzó Abe dnes slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na ekonomiku země, která je třetí největší na světě. Opatření podle něj budou zahrnovat fiskální pobídky i daňové úlevy pro společnosti, detaily ale zatím nebyly zveřejněny, napsala agentura Reuters. ‚‚Jsme v kritické fázi. Musíme být připraveni na dlouhou bitvu," řekl Abe s tím, že se snaží být v tomto případě "zcela otevřený".

16:57 Česká politická scéna čelí kromě pandemie i ostré kritice a tvrdým komentářům na sociálních sítích. Jedním z problémů, které aktuálně řeší Ministerstvo vnitra a zdravotnictví, jsou roušky a respirátory pro lékaře a zdravotnický personál. Adam Vojtěch čelí útokům z řad uživatelů Twitteru, Jan Hamáček za údajnou pročínskou politiku.

Virus

Na sociálních sítích se rozpoutala ostrá kritika politiků

16:47 Resort ministerstva obrany k dnešnímu dni eviduje 12 nakažených koronavirem, v karanténě je 907 příslušníků, uvedla armáda na svém Twitteru.

16:34

16:21 Domovy pro seniory v Praze nemají informace o tom, že by dnes měly dostat respirátory, jak v pátek uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ochranné pomůcky od státu jim stále chybí, nikdo z vlády kvůli tomu domovy nekontaktoval.

16:20 Od soboty mají nově výjimku ze zákazu přítomnosti třetí osoby u porodu blízcí handicapovaných rodiček nebo třeba cizinek, které potřebují tlumočení. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, o kterém v pátek úřad informoval v tiskové zprávě. Stát 10. března zakázal kvůli šíření koronaviru návštěvy nemocnic, ale s výjimkou třeba právě u rodiček. Ministerstvo pak 18. března výjimku u rodiček zrušilo. Toto opatření napadla u soudu organizace Liga lidských práv, které vadí, že plošně zakázalo přítomnost otců u porodu.

Ilustrační foto

Otcové u porodu: Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření týkající se zákazu návštěv ve zdravotnických zařízeních

16:16 V Rakousku přesáhl počet lidí nakažených koronavirem hranici 8 000. Za 24 hodin se počet nových případů zvýšil o 7,9 procenta, tedy nejméně od začátku krize.

16:15 Mladí lidé na sociálních sítích v období celosvětové epidemie vymýšlí různé výzvy. Někteří influenceři však už neví, jak na sebe upoutat pozornost. Vymysleli výzvu v olizování čehokoliv na veřejných místech včetně záchodových prkének. Absurdní zábava si už ale vybrala svoji daň. 

Koronavirus výzva

VIDEO: Influenceři olizují záchodové mísy. Jeden z nich se nakazil

16:08 Zlínský kraj dnes poslal do 13 obcí s rozšířenou působností 48 650 roušek, 20 660 respirátorů a téměř 2 000 lahviček s dezinfekcí. V neděli se budou ochranné pomůcky v obcích vydávat. Určeny jsou pro praktické lékaře pro děti a dospělé, zubaře, ambulantní specialisty, jako jsou například ORL, gynekologové, kardiologové, a také pro lékárníky, sdělila v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová. Počty ochranných pomůcek jsou pro lékaře vždy konkrétně určeny.

15:50 Na okupovaném Západním břehu Jordánu potvrdili šest nových případů nákazy koronavirem. Celkem tak počet nakažených na palestinském území stoupl na 97, informovala palestinská agentura Wafa. Mluvčí palestinské vlády vyzval obyvatele, aby zůstávali doma a vyhýbali se i kontaktům se členy rodiny - právě tak se totiž virus zatím nejvíce rozšířil, napsal britský list The Guardian.

15:34

15:32 Při kontrole hranic se koronavirem nakazil voják 44. lehkého motorizovaného praporu v Jindřichově Hradci. Je v domácím léčení, onemocnění u něj má lehký průběh.

15:18 Počet obětí nákazy koronavirem ve Velké Británii překročil tisícovku a dosáhl 1019, uvedly dnes tiskové agentury s odvoláním na tamní úřady. Během posledních 24 hodin v ostrovní zemi podlehlo nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, 260 osob.

15:08 ČR využívá k dopravě ochranných pomůcek ze zahraničí několik dopravních spojů. Do leteckého mostu je zapojena česká letecká společnost Smartwings, čínská letecká společnost China Eastern, vojenské speciály a velkokapacitní letouny An-124 Ruslan, jejichž využití je součástí programu Severoatlantické aliance s označením SALIS, jehož členem je ČR od roku 2006. Materiál z Číny dopravuje také logistická společnost EGT Express, která dodávky ochranných pomůcek organizuje ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví. Zdravotnický materiál také přiletěl z Vietnamu. Česko plánovalo za nákupy zdravotních prostředků vynaložit přes tři miliardy korun.

14:54 Šíření koronaviru, kterým se po celém světě nakazilo více než 600 000 lidí, může údajně souviset se znečištěním ovzduší. Vyplývá to ze studie publikované italskými vědci, o které informoval list The Economist. Odborníci se domnívají, že virus SARS-CoV-2 se může přenášet i prostřednictvím prachových částic.

14:37 Na ostravském mezinárodním Letišti Leoše Janáčka dnes přistálo druhé letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny. Dopravilo k nám roušky, respirátory i obleky.

14:31 Několik osob v noci na dnešek pořádalo na diskotéce v Holešově na Kroměřížsku společenskou akci. V provozovně byli lidé bez roušek, podával se alkohol, kouřilo se uvnitř provozovny a navíc byla instalována a používána nafukovací vířivka, uvedla mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová na webových stránkách města.

14:25 Německo se postará o několik pacientů nakažených koronavirem z Itálie a Francie. Ze severoitalského Bergama dnes odstartovalo speciální letadlo německé armády se šesti těžce nemocnými na palubě, řekl agentuře DPA mluvčí vojenského letectva. Berlín navíc oznámil, že se postará o šest těžce nemocných z Francie.

14:11 V Rusku bylo podle Interfaxu během 24 hodin zjištěno 228 nových případů nákazy koronavirem, dohromady jich je 1264. Čtyři lidé nákaze podlehli.

13:40 Test prokázal onemocnění COVID-19 u druhého seniora v domově v Liberci, oba jsou v nemocnici. Nakazila se i pracovnice z přímé péče, ta je v izolaci.

13:37 Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) upozorňuje spotřebitele na další případy zneužívání obav veřejnosti v souvislosti s šířením onemocnění COVID-19, a to některými prodejci doplňků stravy na internetu.

Koronavirus - Jak se účinně bránit i chránit?

SZPI upozorňuje na další případy zneužívání virové epidemie při prodeji doplňků stravy!

13:28 Dokonce ani ta nejlepší opatření pandemii nezastaví. Pokud náš nový nepřítel kdekoliv na Zemi přežije, může i jediný turista zažehnout novou vlnu nákazy v zemích, které se jí zdánlivě zbavily. To se zřejmě stalo v Číně, Singapuru a dalších asijských státech, které zdánlivě dostaly situaci pod kontrolu.

Jak to dopadne s koronavirem? Tady jsou tři scénáře...

Jak skončí aktuální pandemie? Nabízíme tři reálné scénáře

13:16 Ministerstvo zdravotnictví do pátku do ČR dovezlo přes 2 miliony respirátorů a asi 6,7 milionu ústenek. Další miliony pomůcek dováží vnitro.

13:13 Ministerstvo vnitra požádalo o uvolnění dalších čtyř miliard korun na nákup ochranných pomůcek, zdravotnictví bude chtít tři miliardy. Dosud se uvolnilo asi 5 miliard.

13:10 Pravidelné denní vysílání pro středoškoláky spustí v pondělí Plzeňský kraj spolu se soukromým Gymnáziem Františka Křižíka v Plzni. Do zhruba půlhodinového denního vysílání se zapojí i pedagogové z jiných středních škol a zástupci různých institucí, jako je Techmania Science Center, Krajské centrum vzdělávání a Jazyková škola, Divadlo Alfa, zoo a další. 

12:59 Slovensko umožní otevřít některé prodejny, které byly uzavřeny kvůli koronaviru. Podnikatelé budou muset dodržovat přísnější hygienu, řekl premiér.

12:46 Roušky, které nechala ušít ze svých triček na zrušené play off Sparta, již dodala zástupcům PČR a Všeobecné fakultní nemocnice, bojovníkům proti koronaviru z první linie! 

12:30 Dušnost, kašel, malátnost - tak popsala příznaky klientů Domova pro seniory v Břevnici jeho ředitelka Hana Hlaváčková. Koronavirus se tu potvrdil u 10 seniorů a dvou zaměstnanců. Všichni zaměstnanci jsou vybaveni ochrannými osobními pomůckami, další respirátory dostanou dnes. Pozitivní klienti jsou izolováni v jiných pokojích, než klienti zatím čekající na výsledky testů. Stále není jasné, jak se senioři a personál nakazili. Stav dvou klientů se ale přes noc zhoršil a budou hospitalizováni. 

12:20 Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) podle německého velvyslance Christopha Isranga falešně obvinila Německo, že zadrželo ochranné pomůcky pro Středočeský kraj. Měla by své tvrzení dementovat, uvedl na twitteru. Jermanová řekla zhruba před dvěma týdny médiím, že v Německu byl na základě zákazu vývozu ochranných pomůcek kvůli šíření koronaviru zabaven kamion mířící do kraje. Server Manipulátoři.cz následně uvedl, že německá celní správa o takovém případu neví. Jermanová považuje velvyslancovo tvrzení za nešťastné.

Zadržení ochranných pomůcek je podle velvyslance fáma

Podle německého velvyslance je zadržení ochranných pomůcek fáma

12:05 

11:49 Státy světa dělají psí kusy pro to, aby nenechaly své ekonomiky padnout na dno. Jedním z instrumentů je i nakupování dlouhodobých vládních dluhopisů centrálními bankami. Český parlament to však odmítl.

Burza

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Ekonomický hazard politiků

11:48 Počet nakažených koronavirem ve Španělsku překonal 72 000, za posledních 24 hodin se nákaza potvrdila u 8 189 dalších lidí. Informoval o tom dnes deník El País. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, podlehlo dalších 832 pacientů, což je největší přírůstek za 24 hodin od počátku epidemie v zemi. Celkem v zemi zemřelo 5 690 lidí.

11:32 Hotel Slavia v Brně bude zavřený do konce roku. Jednatel propustil přes 30 zaměstnanců, tedy většinu. Ztráta by se v dalších týdnech zvyšovala.

11:31 Spolu s novou bilancí z Íránu počet případů nákazy celosvětově překonal hranici 600 000. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse.

11:18 Ve středních Čechách je 260 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, od pátku jich tak přibylo 29. Testováno na možnou nákazu bylo v kraji 1 747 lidí, uvedli dnes hygienici na svém webu. Statistiku onemocnění po okresech nejlidnatějšího kraje v zemi dnes hygienici zatím nezveřejnili.

11:08 V Íránu za den přibylo přes 3 000 případů nákazy koronavirem. Země má podle tamního ministerstva zdravotnictví 35 408 nakažených a přes 2 500 mrtvých.

10:54 Pro seniory s COVID z domovů důchodců se vyhradí 329 lůžek v nemocnicích Na Bulovce, Na Františku, v lázních Toušeň a Těchoníně, uvedl ministr Vojtěch. Letadlo China Eastern navíc dopravilo do ČR čtyři miliony ochranných rukavic. Hasiči dnes rozváží do krajů přes půl milionu respirátorů a tři miliony roušek.

10:52 Vnitro popírá, že vypracovalo analýzu změny právního základu pro vyhlášení nouzových opatření, zjistil ČRo. O analýze mluvila ministryně financí.

10:32 V Německu za 24 hodin zemřelo 72 lidí nakažených koronavirem, celkem už 325, uvedl Institut Roberta Kocha. Nově infikovaných je rekordních 6 294.

10:16 Předseda organizačního výboru olympijských her v Tokiu Joširo Mori zpochybnil možnost, že by se odložené soutěže pod pěti kruhy uskutečnily v jarních měsících. Funkcionář je přesvědčen, že se bude závodit přibližně ve stejné době, v níž se olympiáda měla konat letos, než byla kvůli pandemii koronaviru odložena na příští rok. Řekl to v rozhovoru pro japonskou televizi.

10:05 Počet nakažených koronavirem v USA přesáhl 100 000, uvedla to na svém webu americká Univerzita Johnse Hopkinse. Na celém světě se koronavirem už nakazilo téměř 590 600 lidí, z toho na 130 860 se jich už uzdravilo a téměř 27 000 jich zemřelo.

USA

USA překročily hranici 100 tisíc nakažených, Trump slibuje stejný počet plicních ventilátorů

9:40 V domově důchodců v Havlíčkově Brodě - Břevnici se potvrdila nákaza u 10 klientů a dvou zaměstnanců, uvedli hygienici. Ostatní klienty i personál testují.

9:36 Češi natočili edukativní video v angličtině. Poukazuje i na naši soudržnost v šití roušek a jak je důležité je používat. Cílem videa je poučit i zbytek zemí, kde ještě nezavedli přísnější opatření. Podpořil to i premiér Babiš.

09:14 Roste počet testů na koronavirus v zemi. Za pátek jich zdravotníci provedli 5247, tedy asi o 800 více než o den dříve. Celkem už bylo na koronavirus v Česku provedeno 36374 testů.

Počet pacientů vyléčených z nemoci COVID-19 se změnil naposledy v pátek, kdy lékaři oznámili 11. případ. Počet úmrtí pacientů s koronavirem zůstává na devíti.

09:10 Prezident Miloš Zeman odmítl vyhlásit amnestii. Reagoval tak na podnět advokátů, kteří mu tento krok navrhli v souvislosti s pandemií nového typu koronaviru. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že Zeman je zásadním odpůrcem plošné amnestie. Zároveň tento podnět v současné epidemiologické a ekonomické situaci považuje za škodlivý.

08:57 V Česku je k dnešnímu ránu 2422 potvrzených případů nákazy koronavirem. V pátek stoupl počet nakažených o 373, což je zatím nejvyšší denní přírůstek. 

08:50 Pevninská Čína zaznamenala v pátek 54 nových případů nákazy koronavirem, což je o jeden méně než ve čtvrtek. Všichni infikovaní si nemoc přivezli ze zahraničí. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na národní zdravotní komisi. Peking již dříve sdělil, že cizinci mají ode dneška vstup do Číny zakázán. 

08:44 Do pomoci se zapojují všichni:

08:37 Jihočeští hygienici zaznamenali v pátek v kraji 11 nových případů nemoci COVID-19. První případ se potvrdil na Jindřichohradecku, které dosud - jako poslední jihočeský okres - bylo bez prokázaných případů. V jižních Čechách je tak 69 prokázaných případů onemocnění COVID-19. 

08:30 Situaci v ekonomice stále sledujeme

08:20 

Jak to dopadne s koronavirem? Tady jsou tři scénáře...

Jak skončí aktuální pandemie? Nabízíme tři reálné scénáře

08:15 Agentura Fitch kvůli koronaviru zhoršila úvěrový rating Británie o jeden stupeň - na AA-. Británii tak nyní hodnotí stejnou ratingovou známkou jako ČR. Ztráty podnikatelů - téma pro opozici.

08:10 Americké úřady schválily prodej diagnostického testu,který je schopnen odhalit nákazu koronavirem do pěti minut. Společnost Abbott, která test vyvinula, začne v příštím týdnu vyrábět 50 tisíc testů denně.

08:00 Až do 20. dubna nelze počítat s uvolněním opatření, která Německo přijalo s cílem zastavit šíření koronaviru. Potvrdil to šéf úřadu kancléřky Merkelové.

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama