KORONAVIRUS ONLINE: V Česku je 694 nakažených! Doba vyhrazená jen seniorům od 65 let na nákupy se od pátku posouvá na 7:00 – 9:00. Týká se prodejen potravin, drogerií, nikoli už lékáren

ČR má aktuálně 63 hospitalizovaných pacientů s koronavirem, 5 ve vážném stavu. 694 lidí je pozitivních na COVID-19. Vycházet je povoleno jen s ochranou nosu a úst a vláda posunula na ráno nákupní hodiny vyhrazené seniorům. Konkrétně od 7:00 do 9:00. Všechny nemocnice akutní lůžkové péče v CŘ musejí mít povinně připravená lůžka pro pacienty s nemocí COVID-19 a také zajištěný personál pro péči u těchto lůžek. Nařídilo to Ministerstvo zdravotnictví. Vše sledujeme v online článku.
18. 03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: ZKUŠENOST OBYVATEL Z UZAVŘENÝCH OBCÍ S TESTOVÁNÍM NA KORONAVIRUS
18. 03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: ZKUŠENOST OBYVATEL Z UZAVŘENÝCH OBCÍ S TESTOVÁNÍM NA KORONAVIRUS

reklama

V souhrnu sledujeme aktuální dění doma i ve světě:

22:11 V době rezervované pro nákupy skupině koronavirem nejohroženěších lidí, od 7:00 do 9:00, mohou se seniory nově nakupovat také lidé s průkazem ZTP, uvedl ministr zdravotnictví. 

 

 

 

22:06 Letadlo s dodávkou respirátorů z Číny už odstartovalo, uvedl ministr vnitra na svém Twitteru. 

 

 

 

21:37 V pátek bude police, podle ministra vnitra, sledovat, zda lidé dodržují omezení cest, a to v souvislosti s obvyklými jízdami obyvatel na chaty a chalupy. Silniční kontroly ale ministr nečeká.

„Požádal jsem policejního prezidenta, aby na pátek připravil opatření, které zajistí plnění vládního nařízení,“ řekl ministr Jan Hamáček (ČSSD). Policie se podle něj podívá, zda lidé musí nebo nemusí cestovat. Podrobnosti neuvedl.

21:34 Posun maturit plánuje ministr školství! Plaga předloží zákon, kterým bude chtít posunout termín maturitních zkoušek na dobu, kdy se znovu otevřou školy, řekl premiér Babiš.

21:27 Mezinárodní filmový festival ve francouzském Cannes je další velkou akcí, která ustupuje pandemii. Pořadatelé ho odložili. Měl se konat od 12. do 23. května. 

21:21 Lékáren se nově nebudou týkat vymezené hodiny pro nákupy seniorů. Vláda tak zareagovala především na připomínky lékárníků.

21:08 V Česku je aktuálně 63 hospitalizovaných pacientů s koronavirem, uvedl ministr zdravotnictví. Ve vážném stavu je jich stále pět.

21:06 Premiér Babiš bude v pátek večer jednat v Lánech s prezidentem Zemanem o aktuální situaci kolem epidemie.

21:03 Přítomnost otců u porodu už nebude možná, vláda zrušila výjimku ze zákazu návštěv v nemocnicích.

20:55 Ošetřovné proplatí stát také zaměstnancům, kteří musejí doma pečovat o starší či postižené členy domácnosti po uzavření sociálních služeb. Sněmovna má schvalovat vládní předlohu o ošetřovném v úterý od 11:00, vyhlásila kvůli tomu stav legislativní nouze.

20:49 Všechny nemocnice akutní lůžkové péče musejí mít povinně připravená lůžka pro pacienty s nemocí COVID-19 a také zajištěný personál pro péči u těchto lůžek. Nařídilo to Ministerstvo zdravotnictví.

20:43 Doba vyhrazená pro nákup seniorů od 65 let se posouvá od pátku na 7:00 – 9:00. 

20:41 Izrael kvůli COVIDu-19 na týden omezí pohyb obyvatel, oznámil premiér Netanjahu. Výjimka bude platit pro cestu do práce či na nákup.

20:39 Také OSVČ dostanou ošetřovné! Stát ho zaplatí těm osobám samostatně výdělečně činným, které pečují o děti do 13 let. Dostanou 424 Kč za den, tedy zhruba 14 000 Kč měsíčně.

20:36 Seznam textilních společností, u kterých lze okamžitě nakoupit látky nebo přímo roušky je od této chvíle na webu Ministerstva průmyslu, oznámil ministr Havlíček (ANO). 

20:33 Stát proplatí zaměstnavatelům výdaje na náhrady výdělků pracovníků v karanténě. Uhradí také 80 procent mzdy zaměstnanců zavřených provozů, schválila vláda.

20:32 Irsko hlásí za posledních 24 hodin dosud nejvyšší nárůst nakažených. Počet se zvýšil z 366 na 557, informovala agentura Reuters.  

20:28 Od noci na sobotu budou smět přes hranice jen takzvaní pendleři s razítkem, které jim bude policie na hranicích dávat každé ráno při výjezdu a také při návratu.

20:26 Vláda posílá Sněmovně novelu, podle které stát doplatí ošetřovné za celou dobu uzavření škol či školek, a to rodičům dětí do 13 let. 

20:23 Zdravotnický materiál bude dodávat páteřním nemocnicím, záchranným službám a krajským hygienickým stanicím Ministertsvo zdravotnictví, vnitro pak zajistí dodávky státním i nestátním subjektům.

20:14 Lidé v drtivě většině resspektují bezpečnostní opatření, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). 

19:53 Ve Francii počet nakažených překonal hranici 10 000. Za posledních 24 hodin přibylo 108 úmrtí a obětí je tak celkem 372.

19:48 O úvěr z vládního programu na podporu podnikatelů je velký zájem. Českomoravská záruční a rozvojová banka přijala za tři dny od spuštění programu Úvěr Covid zhruba 3200 žádostí v objemu přes 10 miliard korun.

19:40 Počet nakažených v Olomouckém kraji večer vzrostl na 57, další dva případy jsou z územního obvodu Litovle, uvedl na Twitteru hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO). 

19:31 Prezident Miloš Zeman ve svém projevu na TV Prima vyzval občany k odvaze, protože strach oslabuje. Nemáme epidemii koronaviru zlehčovat, ale ani propadat panice a strachu, řekl.

19:28 První letadlo ze Šanghaje s dávkou respirátorů vzhledem k přesměrování odletí již v průběhu noci, uvedl na svém Twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

19:15 Světová zdravotnická organizace oznámila, že dokončuje dohody s čínskými dodavateli ochranných prostředků a testovacích sad. To by mělo zajistit průběžné dodávky tohoto zboží.

19:09 Koronavirus zrušil i Velkou cenu Monaka Formule 1. Zrušení slavného závodu plánovaného na 24. května oznámili pořadatelé.

19:04 Více než 860 milionů dětí muselo po celém světě zůstat místo školy doma kvůli pandemii COVIDu-19.

 

18:44 Muži, který šířil poplašnou zprávu o nakažené koronaviem, hrozí 8 let vězení. Na svůj facebook 30letý muž z Domažlicka napsal, že byla nakažena pokladní v jednom z obchodů v Horšovském Týně. Protože podle policie šířil poplašnou zprávu v době vládou vyhlášeného stavu nouze, hrozí mu vysoký trest. 

18:20 V Itálii už na COVID-19 zemřelo 3405 lidí. To je více, než hlásí Čína, kde nákaza začala. Počet nakažených v Itálii prudce stoupl, a to o 5322 – na 41035 lidí.

18:11 Útočník Realu Madrid Luka Jovič si po návratu do Srbska během přerušení španělské fotbalové ligy nelámal hlavu s nařízenou karanténou a v centru Bělehradu slavil narozeniny své přítelkyně. Naštval tím srbskou premiérku i svého zaměstnavatele, od kterého mu hrozí pokuta.

18:00 Nová čísla k 18. hodině: Hygienici za dnešek nahlásili 122 nových případů. Celkem je v ČR 694 potvrzených pacientů s koronavirem.

17:55 Armáda ČR zveřejnila na Twitteru záběry z ptačí perspektivy na vojenskou mobilní ošetřovnu, propouštěcí a odběrové místo v uzavřené Litovli.

17:52 Vzorky k vyšetření nákazy koronavirem od prvních 18 lidí odebrali dnes zdravotníci v nově otevřeném místě v areálu Rokycanské nemocnice. Venkovní stanoviště tam začalo fungovat dnes. Kromě toho se v kraji vzorky odebírají na infekční klinice plzeňské Fakultní nemocnice a jezdí tři sanitky. V pátek se otevřou odběrová místa v Domažlické nemocnici a v areálu bývalé vojenské nemocnice v Plzni.

17:48 Z infekčního oddělení nemocnice v Praze utekl pacient, který měl pozitivní test na COVID-19. 

17:42 Jihošvýcarský kanton Ticino, který sousedí s Itálií, přestává zvládat nápor pacientů s těžkým průběhem nemoci COVID-19. Místní úřady mají podle agentury Reuters problém zajistit dostatečný počet lůžek na jednotkách intenzivní péče.

17:38 Italský Janov se chystá otevřít na lodi zakotvené v místním přístavu nové provizorní nemocniční zařízení, které bude určeno pro péči o méně závažné případy nákazy koronavirem. Informovala o tom dnes italská média. Na lodi GNV Splendid by mělo být už o víkendu pro pacienty připraveno prvních 25 jednolůžkových kabin, kapacita se ale může postupně zvýšit až na 400 pokojů, uvedl janovský starosta Marco Bucci.

17:30 V Šanghaji už se nakládá 1,1 milionu respirátorů.

17:28 Americká vláda zvažuje využití experimentálních léků na koronavirus včetně Remdesiviru. Ten vyvinul americký tým v čele s Čechem Tomášem Cihlářem.

17:26 Únorový osmifinálový zápas fotbalové Ligy mistrů mezi Atalantou a Valencií hraný v Miláně mohl být podle italského imunologa Francesca Le Focheho jedním ze spouštěčů rychlého šíření nového typu koronaviru v Bergamu. Právě stejnojmenná provincie je nejhůře zasaženým místem v celé Itálii.

17:23 V Praze je podle informací hygieniků 223 pacientů nakažených novým typem koronaviru, za den přibylo 41 dospělých. Nemocné je i roční dítě a 98letý senior.

17:08 Na mobilní telefony útočí desítky podvodných aplikací s informacemi o koronaviru nebo lécích proti němu. Objevily se i programy šířící dezinformace.

17:07 Rusko dnes důrazně odmítlo středeční prohlášení Evropské unie, podle něhož ruská média spustila „významnou dezinformační kampaň“ proti Západu, aby zhoršila dopad epidemie koronaviru a aby vyvolala paniku a nedůvěru. Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že samo obvinění zaznívající z Bruselu je dezinformací.

17:06 Rakouští policisté dohlížejí na to, zda lidé mezi sebou dodržují alespoň metrové rozestupy s cílem zpomalit šíření nového koronaviru. Ministerstvo vnitra podle serveru oe24.at potvrdilo, že úřady budou dodržování nařízení tvrdě vyžadovat a jeho porušování trestat. Od pátku bude Rakousko nově kontrolovat na koronavir osoby překračující hranice ze Slovinska a Maďarska. Kontroly tak bude alpská republika provádět už na všech hranicích kromě těch s Českou republikou a Slovenskem.

17:02 Autobusový dopravce FlixBus zastaví od soboty kvůli krizi kolem koronaviru dočasně veškerý svůj provoz v ČR. Společnost už přestala jezdit v Německu.

16:58 Nizozemské zdravotnické úřady zahájily nový významný projekt týkající se šíření pandemie koronaviru. Ne u každého nakaženého se totiž příznaky nákazy projeví, v některých případech mohou být také velmi mírné. Tito lidé pak nevědomky šíří nákazu dále, informovala agentura Reuters. Projekt se zabývá testováním vzorků krve od dárců a jeho cílem je zjistit, jaký je počet případných přenašečů bez příznaků.

Krevní obraz z kapky krve

Revoluční metoda mapování koronaviru: V Nizozemsku testují výskyt COVIDu-19 na vzorcích dárců krve

16:52 V Itálii se už novým koronavirem nakazilo nejméně 2626 zdravotníků, kteří se dostali do styku s nemocnými, deset infikovaných lékařů zemřelo. 

16:51 Z Prahy dnes odpoledne vyjel na Ukrajinu mimořádný vlak, který tam přepraví její občany pracující v Česku. Další vlak by měl jet v sobotu. Ukrajinci patří k nejpočetnějším skupinám cizinců v ČR, podle statistik jich v tuzemsku pracuje přes 120 tisíc.

16:47 Ministr obrany informoval o poloze letounu Ruslan. Zastavil na mezipřistání v Baku, nad ránem pokračuje do Šen-čenu pro tuny zdravotnického vybavení.

16:44 Stovky Slováků nedodržely povinnou karanténu, kterou úřady nařídily pro některé skupiny občanů jako jedno z opatření proti šíření nového koronaviru. Novinářům to dnes řekla ministryně vnitra Denisa Saková. Slovensko dnes zaznamenalo dalších 19 nakažených, celkový počet potvrzených infikovaných osob tak překročil 120. Slovensko v přepočtu na obyvatele ale provedlo méně testů než například Česko.

16:43 Nemocnice v Praze začínají využívat výpomoc mediků. Do pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) se jich od minulého týdne přihlásilo 150. Zhruba třetinu jich nemocnice nasadí v klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. 

16:40 Monacký kníže Albert II. měl pozitivní test na nový typ koronaviru, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na oficiální sdělení monackého knížecího paláce. Ten rovněž uvedl, že stav dvaašedesátiletého panovníka není vážný. 

16:35 Vedení formule 1 odložilo kvůli pandemii koronaviru i Grand Prix v Nizozemsku, Španělsku a Monaku. Se zahájením sezóny počítá nejdříve v červnu.

16:32 Plzeň se intenzivně připravuje na možné problémy, které mohou v regionu vzniknout po propouštění zahraničních zaměstnanců, zejména agenturních. Ve městě jich pracuje až 18 500 a v Plzeňském kraji kolem 55 tisíc z EU i ze třetích zemí, což je téměř desetina všech obyvatel. 

16:32 Na ubytovnách v Kolíně zůstane po dobu odstávky výroby v automobilce Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) kvůli koronaviru asi 150 dělníků, především Ukrajinců. Dodržování vládou nařízené karantény bude kontrolovat nejen státní i městská policie, ale i bezpečnostní agentura z TPCA.

16:29 Rakousko překonalo hranici 2000 nakažených koronavirem. Rakouské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že registruje 2013 infikovaných, z nichž šest nemoci podlehlo. Oproti středečnímu odpoledni, kdy bylo hlášeno 1646 případů, se bilance zvýšila o takřka 400 infikovaných.

16:01 „Na Poliklinice Rožnov byla potvrzena nákaza u jednoho z lékařů. Všichni jeho pacienti a osoby, se kterými přišel do kontaktu, byli informováni. Ordinace a přilehlé prostory jsou desinfikovány. Poliklinika Rožnov je nadále v provozu, bohužel však dnes došlo k výpadku pevné telefonní sítě. Na opravě se aktuálně pracuje,“ informuje web města Rožnov pod Radhoštěm. „Vycházejte z oficiálních a relevantních zdrojů, nešiřte neověřené informace, které můžou zbytečně přejít v poplašnou zprávu.“

15:55 Severokyperské úřady se kvůli epidemii koronaviru rozhodly odložit prezidentské volby, které měly původně proběhnout 26. dubna. Nový termín byl vypsán na 11. října. Ve funkci do té doby setrvá stávající hlava státu Mustafa Akinci, informovala agentura AFP.

15:39 Pozor na podvodné prodejce roušek! Pardubická radnice apeluje na občany, aby se nenechali oklamat, ignorovali nabídku údajných zástupců pojišťoven a v žádném případě jim za roušky neplatili. „Pokud se někdo s podobnými podvodníky setká, měl by neprodleně informovat magistrát nebo radnici dotčeného městského obvodu,“ uvedla pro ČTK mluvčí magistrátu Iveta Koubková. Na podvodníky upozornila magistrát seniorka, která byla sama oslovena telefonicky. Již dříve ministryně financí Alena Schillerová varovala občany před falešnými e-shopy nabízejícími roušky.

15:28 Evropská centrální banka v rámci boje s ekonomickými dopady pandemie zavádí nový mimořádný podpůrný program nákupu dluhopisů. Banka začne nakupovat dluhopisy a další aktiva v objemu 750 miliard eur (v přepočtu 20,7 bilionu korun), které naopak formou měny uvolní do volného oběhu. Program potrvá do konce roku a bude se vztahovat na dluhopisy státního i soukromého sektoru, stejně jako na dluhopisy řecké vlády. „Mimořádné časy vyžadují mimořádná opatření,“ uvedla šéfka ECB Christine Lagardeová podle Reuters.

15:16 Ministr vnitra Jan Hamáček rezolutně odmítl, že by se připravovalo uzavření Prahy. „Je to NESMYSL! Nevěřte fámám!“ uvedl ministr na Twitteru s hashtagem #SpolečneToZvladneme.

15:08 Podle poslední aktualizace Ministerstva zdravotnictví ČR vzrostl celkový počet osob s prokázanou nákazou COVID-19 na 631 osob.

14:58 Italská armáda kvůli zahlcení tamních pohřebních služeb odvezla z města Bergamo na severu Itálie řadu těl obětí koronaviru. Vojenský mluvčí podle agentury Reuters potvrdil, že armáda vyslala 15 nákladních vozů a 50 vojáků pro převoz těl do sousedních provincií. Armáda reagovala na žádost Bergama o pomoc s kremacemi z důvodu kapacitního přetížení.

14:47 Informace a online poradna v souvislosti s novým koronavirem pro těhotné ženy jsou k dispozici v nové sekci webu Porodnice.cz: Těhotenství a COVID-19. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) postihuje nemoc COVID-19 těhotné ženy a jejich děti v současné době jen výjimečně. Netrpí zřejmě ani závažnější formou onemocnění než ostatní lidé ve stejné věkové skupině.

14:29 Všechny anglické fotbalové soutěže se kvůli šíření nákazy nebudou hrát nejméně do 30. dubna. Termín pro ukončení sezony se může prodloužit, informovala ČTK.

14:15 Ministerstvo vnitra dnes poděkovalo za pomoc s logistickým zázemím v Šanghaji skupině PPF a informovalo o podpisu smlouvy ke 100milionovému daru PPF na ochranné prostředky.

14:09 Výrobu o víkendu přeruší také největší zaměstnavatel Zlínského kraje, otrokovický výrobce pneumatik Continental Barum. Poté bude společnost zaměstnávající asi 5100 lidí fungovat v omezeném režimu a mimořádná odstávka potrvá od 28. března do Velikonoc. Podle mluvčí podniku jde o preventivní opatření vedení firmy a koncernu Continental z důvodu nákazy i z důvodu omezení odběratelů, automobilek.

14:01 První oběť koronaviru oznámilo podle agentury Reuters Chorvatsko. To doposud eviduje 102 případů nákazy a pět uzdravených. První chorvatskou obětí je sedmdesátiletý muž. V zemi budou ode dneška na 30 dnů zavřena kina, divadla, restaurace a bary. Obchody s výjimkou lékáren, obchodů s potravinami a čerpacích stanic budou mít zákaz prodeje. Školy jsou již uzavřené a děti se učí na dálku.

13:43 Zdravotnické úřady v Nizozemsku začaly s testováním krve svých dárců, aby zjistily, kolik lidí se mohlo nakazit koronavirem, aniž by cítili jakékoliv příznaky onemocnění, informovala agentura Reuters. „Je možné, že jste měli koronavirus, ale jste nebyli nemocní,“ uvedl mluvčí krevní banky Sanquin. Ta společně s Nizozemským ústavem pro veřejné zdraví a životní prostředí nyní vzorky krve dárců prověřuje. Otestovat mají 10 tisíc vzorků týdně. Nizozemsko zatím podle serveru Worldometers eviduje 2051 nakažených a 58 obětí.

13:35 Markéta Pekarová Adamová upozornila na zprávu paní šijící roušky v Brně. Ta informovala, že v galantériích docházejí keprovky, šňůrky a gumičky. Politička žádá od uživatelů informaci o tom, jaká je situace jinde. Pokud by šlo o plošný problém, pokusila by se zalarmovat ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka.

 

13:24 V době, kdy je řada odvětví ochromena pandemií, mají kromě výrobců ochranných pomůcek (roušek, respirátorů…) či dezinfekcí plné ruce práce také společnosti provozující soukromé lety (takzvané chartery). Zajímavou informaci přinesla agentura AFP. Ředitel jedné takové americké firmy uvedl, že eviduje 400procentní nárůst poptávek a 20–25procentní nárůst rezervací. Rovněž mluvčí hongkongské společnosti podnikající s lety soukromých tryskáčů uvedla, že zaznamenávají až 170procentní skokový nárůst nových zákazníků.

13:08 Do 14:00 se mohou Češi hlásit kvůli repatriaci do ČR ze Švýcarska. K dispozici jsou poslední místa v autobusech vypravovaných dnes v 18:00 z Curychu. Zájemci se mají hlásit na mail info_bern@mzv.cz.

 

12:57 Lidé během koronavirové pandemie více platí přes internet. Na e-shopech denně Češi nakoupí a kartou zaplatí zboží či služby za 67 milionů korun, což je o pět procent více než dříve. 

12:50 Bývalý ministr vnitra či zahraničí a poradce Andreje Babiše Cyril Svoboda apeloval na Čechy, aby se z exotických destinací snažili okamžitě dostat co nejblíže Praze, pokud možno do Evropy. Pak je možné je mnohem snáze přepravit do ČR. Svoboda nedoporučuje čekat, až se situace vyřeší v dané oblasti, protože potenciální restriktivní opatření naopak mohou způsobit uváznutí našich občanů na delší dobu. Češi mohou kromě českých konzulátů kontaktovat v zahraničí kterýkoliv zastupitelský úřad členského státu EU. Uvedl to v rozhovoru pro ČT.

12:42 Podle dat serveru Worldometers je celosvětově nakaženo novým koronavirem již přes 225 tisíc lidí, nákaze podlehlo přes devět tisíc lidí a uzdravilo se přes 85 tisíc nakažených.

12:36 Do Olomouckého kraje podle ČTK dorazilo 7 tisíc rychlotestů určených pro zjištění nákazy koronavirem, což je o 3 tisíce více, než se očekávalo. Testy získaly Fakultní nemocnice v Olomouci a prostějovská nemocnice, kde se nachází infekční oddělení a laboratoř, uvedl hejtman Ladislav Okleštěk. Jedná se o část zásilky 150 tisíc rychlotestů, kterou dopravilo z Číny do ČR v noci na středu vládní letadlo.

12:29 Počet nakažených i obětí výrazně roste ve Španělsku, které je po Itálii co do nakažených i obětí druhou nejvíce postiženou zemí. Počet všech případů se v zemi vyšplhal na 18 407, přičemž přibylo 2378 nakažených a 129 obětí. Celkem ve Španělsku už podlehlo koronaviru 767 lidí, uvádí server Worldometers.

12:20 Čínský letecký regulační úřad ve čtvrtek podle Reuters požádal letecké společnosti, aby v rámci boje s pandemií koronaviru snížily kapacity mezinárodních letů.

12:13 V Íránu si nový koronavirus za poslední den vyžádal dalších 149 obětí. Celkem v Iránu už kvůli nákaze zemřelo 1284 lidí. Počet nakažených v koronavirem nejpostiženější zemi na Blízkém východě vystoupal na 18 407. S odvoláním na sdělení íránského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

11:50 

íránskému prezidentovi Rohanimu jakoby nezáleželo, že v zemi zuří koronavir. Chce útočit proti USA

Ani pandemie nezastaví Írán v útocích. Nejvyšší duchovní propouští kvůli koronaviru deset tisíc vězňů

11:48 Ve FN u svaté Anny v Brně je první pacient s nemocí COVID-19 v těžkém stavu, uvedla mluvčí nemocnice. Muž, ročník 1961, je napojený na plicní ventilátor.

11:47 Mexiko hlásí první úmrtí způsobené novým koronavirem. Jedná se o muže ve věku 41 let, který trpěl cukrovkou. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že ve středu narostl počet případů nákazy novým koronavirem o čtvrtinu z 93 na 118 potvrzených případů.

11:44 Policie v Německu má plné ruce práce z rozpouštěním takzvaných koronavirových večírků, ke kterým se mládež i přes zákaz spolkového života schází na hřištích či v parcích. Akce, na kterých lidé podle médií společně popíjejí alkohol a grilují, mají mnohdy i více než stovku účastníků. Úřady takové počínání kritizují jako nezodpovědné, bezohledné a nebezpečné. Některé spolkové země již pohrozily, že zavedou zákaz vycházení, pokud lidé nebudou preventivní opatření dobrovolně respektovat.

11:36 Šéf vyjednávacího týmu EU o brexitu Michel Barnier oznámil, že byl pozitivně testován na nový koronavirus. Dodal, že se cítí dobře a neklesá na mysli.

11:31 Koruna dnes vůči euru poprvé po více než pěti letech oslabila nad úroveň kurzu 28,00. Naposledy se nad touto úrovní obchodovala 15. ledna 2015, v době intervenčního oslabování české měny ze strany České národní banky. S dnešním překročením úrovně 28 korun za euro citelně narůstá pravděpodobnost zásahu ČNB spočívajícího v odprodeji části devizových rezerv, píše ve svém komentáři ekonom Lukáš Kovanda.

11:30 Hraniční přechod na D2 Lanžhot-Brodské je znovu uzavřený. Řidiči mají použít exit 48. Na dálnici je nyní asi patnáctikilometrová kolona kamionů.

11:28 Pořadatelé OH v Tokiu převzali v Řecku olympijský oheň. Okleštěný ceremoniál na starověkém stadionu v Aténách byl kvůli koronaviru bez diváků.

11:24 Z Kyjeva vyletěl obří letoun Ruslan do Číny!

11:15 Hlavní město chce v souvislosti s šířením nákazy novým typem koronaviru nakoupit tři miliony chirurgických roušek a půl milionů respirátorů za celkem 123 milionů korun. Sloužit mají zejména pro pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách, ale i pro veřejnost. Nákup dnes schválili pražští zastupitelé. Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že materiál by měl dorazit do neděle, i když s ohledem na situaci na trhu to není jisté. Město podle něj také plánuje poskytnout veřejnosti dezinfekci, kterou nechává míchat na ČVUT z lihu zabaveného celní správou.

11:05  Dvě největší brazilská města Sao Paolo a Rio de Janeiro se stala ve středu večer svědky nezvyklé demonstrace milionů lidí proti prezidentovi Jairu Bolsonarovi a způsobu, jakým se staví k řešení epidemie nového koronaviru. Protest se neodehrával v ulicích, ale v oknech a na balkonech, ze kterých se ozývalo skandování lidí na pozadí úderů do pánví a dalšího nádobí.

11:00 Na Srí Lance se kvůli epidemii nového typu koronaviru neuskuteční příští měsíc parlamentní volby. Oznámila to dnes volební komise. Virus se v jihovýchodní Asii šíří stále rychleji. Nejhůře postiženým státem regionu je Malajsie, která registruje již 900 případů infekce, od středy jich přibylo 110. Velká část z nich je spojena s islámskou konferencí z konce února, jíž se zúčastnilo 16 000 lidí. Podobné náboženské shromáždění bylo plánováno na tento týden v Indonésii, dnes ho ale pořadatelé na poslední chvíli odvolali. Naprostá většina věřících je už ale stejně na místě.

10:57 Červený svetr se stal symbolem.

10:50 Česká pošta tento týden doručuje v průměru 195 tisíc balíků denně, což je o 35 tisíc více než na konci února. 

Doručování balíků - ilustrační foto

Doručení balíků v době pandemie? Zpožďování zásilek ze zahraničí, zájem jako před Vánoci a bezkontaktní předávání

10:44 Stylové roušky šijí i čeští skauti.

10:31 Někteří bezdomovci v Jihlavě odmítají roušky nabízené dobrovolníky, odhazují je na zem. Lidé jinak zákaz pohybu bez roušek respektují, strážníci zatím napomínali jen ty, kteří si roušku sundali proto, aby si vykouřili cigaretu. Nosit roušky na veřejnosti je od dnešního dne povinné v celé zemi kvůli koronavirové pandemii.

10.24  Lidé skupují Paralen a léky s obsahem paracetamolu, kterých je nedostatek. V příštích dnech jsou plánované dodávky v řádu několika set tisíc balení. Ministerstvo zdravotnictví ČR a SÚKL zároveň jednají o zajištění dalšího dovozu. Přesto vyzývájí všechny, aby zbytečně nehromadili léčivé přípravky, a prosí o ohleduplnost k dalším pacientům, kteří svou léčbu také potřebují.

10:15 Pokud obyvatelé Bavorska nezačnou dobrovolně dodržovat preventivní opatření proti koronaviru, vyhlásí tato německá spolková země zákaz vycházení. Dnes tím Bavorům podle agentury DPA pohrozil zemský premiér Markus Söder.

10:06 Že by konečně lidé pochopili?

09:58 Německé aerolinky Lufthansa jsou kvůli potížím spojeným s šířením koronaviru nuceny odstavit zhruba 95 procent letadel. Řekl to dnes šéf společnosti Carsten Spohr, když představoval výsledky hospodaření za loňský rok. Upozornil zároveň, že pokud současná situace potrvá dlouho a vlády odvětví letecké dopravy nepodpoří, sektor tuto krizi nemusí přežít. Lufthansa už přijala více opatření, chce zkrátit pracovní dobu a zatím nebude vyplácet dividendy.

09:50 Česká pošta ode dneška do odvolání bude přepravovat zásilky s rouškami zdarma, tedy bez nutnosti platit poštovné. Podmínkou je, že odesílatel bude roušky posílat zdarma bez požadavku o zaplacení adresátem a nebude chtít po adresátovi za dodané zboží žádné peníze, ani ve formě dobírky. Zásilka musí být v průhledném obalu a označená poznámkou „ROUŠKY“.

09:47 Další české občany se podařilo dostat domů. 

09:45 Účastníci reality show v Německu byli v šoku, co se venku děje:

SEVER ITÁLIE V KARANTÉNĚ

Soutěžíci německé reality show doposud nevěděli, co se ve světě děje. Zjištění pro ně bylo šokující

09:40 Karlův most v centru Prahy, jak ho neznáme!

Karlův most osiřel
Autor: Jan Shürger Karlův most osiřel

09:35 Vojenští policisté vybudovali v noci na dnešek nedaleko Litovle novou mobilní odběrovou stanici. Urychlí testování obyvatel z uzavřené zóny.

09:27 Rusko ohlásilo první úmrtí na koronavirus. Nákaze podlehla 79letá žena, která se léčila v Moskvě, uvedl Interfax s odvoláním na úřady.

09:22 Dnešní jednání vlády se uskuteční až od 14.00 a tiskovou konferenci po jednání očekáváme v 16.00. Ministři vyhodnotí aktuální průběh a možné opatření proti šíření koronaviru. 

09:17 Země se ekonomicky propadá. Ministerstvo financí už počítá s nárůstem schodku až o desítky miliard Kč. 

ilustrační foto

Bilionový plán vlády na pomoc pro podnikatele? Hospodářská komora: Musí to být hlavně rychle!

09:15 Celá země se semkla a po vzoru Italů a Francouzů lidé děkují všem v první linii: lékařům, policii, armádě, hasičům a dalším. Takhle zachytila včerejší spontánní potlesk na Praze 4 naše reportérka Kateřina Sejková!

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Praha 4 děkuje potleskem

09:00 Aktuálně v ČR: Ranní aktualizace dat informuje o 9402 testovaných a 572 pozitivních pacientech. Nezapomeňte, že ode dneška je možné vycházet na veřejnost pouze s ochranou nosu a úst a platit začaly dopolední nákupní hodiny pro seniory. 

08:37 Všech sedm členů týmu formule 1 McLaren, kteří byli v Austrálii otestováni na koronavirus, mělo negativní výsledky. Britská stáj dále oznámila, že mechanik, jenž minulý týden v Melbourne odevzdal původní pozitivní test, je nyní bez příznaků nemoci COVID-19.

08:36 Testy v českobudějovické nemocnici potvrdily nákazu koronavirem u tří lidí ze Strakonicka. Celkem má nemoc COVID-19 na jihu Čech 19 lidí.

08:30 Česká vláda dál stahuje občany, kteří uvízli při návratu do země. 

08:29 Na dálnici D2 byla na přechodu Lanžhot směrem na Slovensko dnes po ránu stále zhruba desetikilometrová kolona kamionů. Vyplývá to z webu Dopravniinfo.cz. Problém je už na hranicích Slovenska s Maďarskem, které také zavedlo na hranicích přísná opatření kvůli šíření koronaviru. V úterý a ve středu kolona odpoledne měřila kolem třiceti kilometrů, slovenská strana kamiony pouštěla ve vlnách.

08:15 Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) připravuje pro krajský úřad tisíce litrů dezinfekce a k její výrobě využije všechny své laboratoře, které jsou pro tento účel vybaveny. K výrobě bude mimo jiné sloužit líh zabavený celníky. Dezinfekce pomůže v krajských nemocnicích a sociálních zařízeních. Hasiči pomáhají s praktickými nápady!

08:06 Lidé dál šijí v Česku roušky. 

08:00 V celém Česku platí zákaz vycházení bez zakrytých úst a nosu! Někteří chtěli s nedostatkovým zbožím spekulovat!

07:45  Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku kvůli pandemii koronaviru zastaví od pondělí na dva týdny výrobu. Zaměstnanci budou doma se 70 procenty průměrného výdělku. Informaci potvrdil mluvčí automobilky Pavel Barvík.

07:34 Austrálie kvůli šíření koronaviru zakazuje lidem, kteří nejsou jejími občany a ani v této zemi nemají trvalý pobyt, vstup na své území. Dnes to oznámil premiér Scott Morrison. Opatření začne platit od pátečního večera. Stejné nařízení dnes vydal i Nový Zéland, tam ale vstoupí v platnost už od dnešní půlnoci místního času (dnes 12:00 SEČ). Informuje o tom agentura Reuters.

07:30 Pohonné hmoty v Česku nadále zlevňují. Pokles cen za poslední týden zrychlil, rozdíl je téměř korunový. Litr benzinu stojí 30,09 Kč, nafty 29,73 Kč. 

07:16 Ve 12 hodin se znovu sejde vláda!

07:13 Armádní tranzity pomáhají v Bergamu převážet rakve do krematoria. Počet mrtvých v Itálii kvůli nemoci způsobené novým typem koronaviru vzrostl za 24 hodin o 475 na celkových 2978. Jde o nejvyšší dosud zaznamenaný denní nárůst, uvedla agentura Reuters. Za posledních 24 hodin Itálie rovněž potvrdila 4207 nových případů nákazy. Celkový počet infikovaných v zemi je tak 35 713. Italská vláda zvažuje, že zakáže i veškeré cvičení venku, což bylo dosud v rámci celostátní karantény povoleno.

07:08 Čínské město Wu-chan, odkud se na začátku letošního roku do světa rozšířil nový typ koronaviru, dnes poprvé od začátku nynější pandemie nehlásí žádný nový potvrzený případ nákazy. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na čínskou národní zdravotní komisi. V Číně ale přibývá importovaných případů infekce, za středu jich bylo 34 oproti úterním třinácti. To vyvolává obavy z možné druhé vlny nákazy. Jako o importovaných případech se mluví o nemocných, u nichž se nákaza prokázala po příjezdu do Číny ze zahraničí. Celkem jich je asi 190. 

07:00 Letecký koridor Česko-Čína je otevřený. 

reklama

reklama