KORONAVIRUS ONLINE: Česko má 4091 nemocných,72 uzdravených a 53 obětí. Od Světové zdravotnické organizace dnes přišla změna názoru na nošení roušek

Krizový koordinátor Světové zdravotnické organizace Michael Ryan prohlásil, že zahalování nosu a úst, které má chránit před kašlem nebo kýcháním, není špatný nápad. WHO tak mírní své dřívější prohlášení, že ve všeobecném nošení roušek nevidí užitek. V ČR je nakažených už více než 4000 lidí, během dneška zatím přibylo 233 případů na celkem 4091 nemocných. Z nemoci se podle posledních informací Ministerstva zdravotnictví dosud v republice vyléčilo 72 lidí a zemřelo 53.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

UP-MZ Koronavirus - Jak postupovat při návštěvě lékaře?

reklama

V pevninské Číně za čtvrtek přibylo 31 nových potvrzených případů nákazy koronavirem a čtyři další úmrtí na nemoc COVID-19, kterou virus způsobuje. Počet infikovaných je o čtyři nižší, než byl ve středu. S výjimkou dvou byly všechny nové případy nákazy zjištěny u lidí, kteří se do Číny vrátili z ciziny. Sledujeme vše podrobně zde:

21:24 USA: Každý v „těsné blízkosti“ prezidenta Trumpa nebo viceprezidenta Pence se má podrobit rychlému testu na koronavirus, všímá si CNN:

21:04  Na webu MPO naleznete přehled všech opatření a schvalené podpory, upozorňuje úřad na Twitteru. 20:46 Světová zdravotnická organizace zřejmě mění názor na nošení roušek! Zástupce WHO Michael Ryan se podle agentury Reuters vyslovil pro širší používání podomácku vyráběných roušek. Podle něj zahalování úst nakonec není špatný nápad. Ještě 30.3. WHO prohlašovala, že nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek.

 

20:30 Koronavirus má podle šéfky Mezinárodního měnového fondu mnohem horší dopad na ekonomiku, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009.

20:15 Francie: Zemřelo už 6500 lidí s koronavirem. K 588 dnešním obětem v nemocnicích  úřady oznámily i dalších 532 úmrtí v pečovatelských domovech. COVID-19 se potvrdil u 64 338 pacientů v nemocnicích, v pečovatelských zařízeních je nákaza potvrzena nebo na ni panuje podezření u dalších téměř 18 000 lidí. 

20:12 Turecko: Prezident oznámil rozšíření zákazu vycházení na osoby mladší 20 let a na veřejných místech budou povinné roušky. 

20:08 Jihočeský kraj: Testy dnes potvrdily dalších sedm případů koronaviru. Hygienici v regionu zatím evidovali celkem 117 nemocných.

19:43 Podle ministryně financí Aleny Schillerové dosáhne na jednorázovou podporu ve výši 25 tisíc kroun až 700 tisíc drobných podnikatelů. „Pětadvacítka pro OSVČ. Dali jsme jí ta nejmírnější pravidla a na pomoc díky tomu dosáhne až 700 tisíc drobných podnikatelů,“ uvedla ministryně s tím, že 25 tisíc korun pošle Finanční správa ČR podnikatelům do konce dubna.

19:33 Hygienici evidovali dnes večer v Praze 946 případů nákazy onemocnění COVID-19 a 26 obětí. Podle ministerstva zdravotnictví je v Praze téměř 1100 nakažených, uvedla ČTK.

19:22 Do Velikonoc by podle premiéra Andreje Babiše mohla opět otevřít papírnictví, obchody s obuví, nebo některá venkovní sportoviště. „Asi budeme chtít uvolnit i nějaké obchody, protože rodiče si to vyžadují z hlediska školy - papírnictví nebo obuv, protože samozřejmě děti rostou,“ uvedl Premiér v Rádiu Z.

19:11 ČR je osmou nejméně zasaženou zemí EU dle úmrtí (v souvislosti s COVID-19) na milion obyvatel. ČR eviduje v přepočtu na milion obyvatel 4,95 úmrtí. Vůbec nejlépe je na tom v tomto ohledu v EU Slovensko s 0,18 úmrtí na milion lidí. Dále jsou před námi ještě Polsko (1,56), Bulharsko (1,73), Chorvatsko (1,95), Maďarsko (2,69), Litva (3,31) a Finsko (3,61). Naopak nejhůře je na tom s 233,88 úmrtí na milion osob Španělsko a Itálie (230,15). Vyplývá to z dat serveru Nakit.

19:04 BESIP dnes spustil online výuku pro žáky středních škol. Děti si budou moci procvičovat znalosti o bezpečném chování v silničním provozu, pro učitele pak fungují vzdělávací on-line semináře. Aplikace bude podle útvaru fungovat trvale, do budoucna ji tak učitelé budou moci využit i při výuce ve školách. BESIP na nově uvedené aplikaci spolupracoval s Týmem silniční bezpečnosti, Asociací Záchranný kruh a společností Bezpečné cesty.

18:52 „Chtěla bych všem popřát pevné nervy, protože si myslím, že nás to testuje úplně ve všech možných způsobech. Ať už je to soužití, nebo nějaké omezování vlastní svobody a tak dále,“ uvedla tenistka Andrea Hlaváčková s tím, že jí osobně pomáhá v karanténě držet si určitý režim.

18:46 Další tisícovka vojáků nastupuje na hranice, kde se střídají stráže. „Společně s policií pokračujeme v plnění úkolu. Jsme připraveni. Jsme armáda,“ informuje Armáda ČR na svém Twitteru.

18:42 Na pomoc v boji s pandemií koronaviru poskytla německá vláda nejhůře zasažené Itálii pro přepravu nejtěžších případů speciálně upravený Airbus A310 MRT. Letoun, na jehož palubě mohou zdravotníci provádět prakticky všechny lékařské zákroky s výjimkou operací, transportoval koncem března prvních šest pacientů z italského Bergama do Kolína nad Rýnem. V rámci humanitárního programu MEDEVAC mohou podobné péče využít i tisíce českých turistů, kteří uvízli v zahraničí.

Nemocniční airbus německé Luftwaffe přepravuje z Itálie nakažené koronavirem

FOTOGALERIE: Nemocniční airbus německé Luftwaffe přepravuje z Itálie nakažené koronavirem

18:38 Papež František v pátek daroval 60 tisíc eur (v přepočtu asi 1,7 milionu korun) nemocnici v Bergamu, která leží v epicentru nákazy v italském regionu Lombardie. „Jde o svěží znamení jeho blízkosti,“ uvedla lokální diecéze.

18:33 Počet obětí v Itálii za poslední den vzrostl o 766 a vyšplhal se od začátku vypuknutí nákazy v zemi na 14 681 zemřelých, uvedly italské úřady. Ve srovnání s přechozím dnem zemřelo o šest lidí více. Počet nových případů COVID-19 vzrostl o 4 585 případů - na 119 827. Více nakažených evidují pouze USA, a to 259 750 lidí. Co se týká obětí, drží si Itálie smutné celosvětové prvenství.

18:25 „Zatím jsme mezi vás distribuovali 29 milionů roušek, 5 milionů respirátorů a 4 miliony rukavic,“ informovalo dnes ministerstvo vnitra s tím, že nic není perfektní, ale spolu s hasiči ČR dělá úřad na tom, aby ochranné pomůcky mělo maximum potřebných.

18:22 Takzvaná chytrá karanténa se podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly na sklonku příštího týdne má rozšířit na severní Moravu a do Prahy, v Jihomoravském kraji se testuje. Informovala o tom ČTK s odkazem na jeho rozhovor v Českém rozhlase.

18:17 Podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv se změní přístup k léčbě Remdesivirem. Evropská léková agentura (EU Medicines Agency) vydala doporučení, jehož cílem je společný přístup všech členských států k tomuto experimentálnímu léku.

18:13 Výzkumný a vývojový ústav Sigma rozšiřuje výrobu ochranných filtrů nejvyšší úrovně FFP3. Za necelé dva týdny se s pomocí Acam Solutions podařilo výrobu automatizovat, informovala agentura CzechInvest.

 

17:58 Pokud se Poslanecká sněmovna rozhodne prodloužit nouzový stav do 30. dubna, budeme to respektovat, řekl ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Pak bude ale podle něj potřeba prodloužit jej znovu.

 

17:49 Počet lidí vyléčených z COVID-19 stoupl v Česku od rána o jednoho člověka - na 72. Počet zemřelých nakažených koronavirem se zvýšil o sedm - na 53.

17:32 Zápisy dětí do mateřských škol se letos v první polovině května budou konat bez přítomnosti dětí. Školky by měly zápisy organizovat tak, aby do nich nemuseli chodit osobně ani rodiče. Přihlášku by mělo být možné poslat elektronicky nebo poštou. Ve svém opatření kvůli epidemii koronaviru to dnes uvedlo ministerstvo školství.

16:59 Volit, nebo nevolit? Polská politická scéna vede spor o volby v dobách koronaviru. Odmítání ze strany polské opozice i ústavních expertů se zatím dočkal dnešní návrh vicepremiéra Jaroslawa Gowina namísto květnových prezidentských voleb, ohrožených epidemií koronaviru, prodloužit z pěti na sedm let mandát stávajícího šéfa státu Andreje Dudy, pocházejícího z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

16:52 Davy lidí uvázly v malých prostorách na letištích v USA. Někde se tvořily i čtyřhodinové fronty.

 

 

16:43 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu dosáhl téměř 80 000. Za posledních 24 hodin přibylo 6174 infikovaných, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Nemoci COVID-19, kterou koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje, podlehlo v zemi více než tisíc lidí. Opatření přijatá v boji proti nákaze ale už podle RKI přináší první výsledky. Úmrtnost nyní činí 1,2 % nakažených a zřejmě bude dále stoupat. Průměrný věk obětí je 80 let, 872 z nich bylo přes 70 let, 55 jich bylo mladších 60.

16:25 Logopedické ambulance kvůli opatřením proti koronaviru nabízí v současnosti terapie prostřednictvím videohovorů po internetu. Na jejich proplácení se domluvily s většinou pojišťoven. Podle některých logopedů je terapie na dálku lepší než osobní setkání s ochrannými pomůckami, protože přes roušku není vidět na ústa. Jiní jsou připraveni pokračovat v prezenčních terapiích i s ochrannými prostředky.

16:20 Mělník chce ve městě další odběrové místo pro testy na onemocnění COVID-19, a to se systémem drive-in. Systém umožňuje odběry přímo z auta, snižuje tak riziko šíření nákazy. Testování už dělá mělnická nemocnice ve svém areálu, ale město chce zajistit dostupnost testů většímu množství lidí. 

16:16 V americké ekonomice zaniklo v březnu zhruba 701 tisíc pracovních míst, což je výrazně více, než se čekalo. Kvůli dopadům koronaviru tak skončilo období rekordního růstu ekonomiky i trhu práce, které trvalo 113 měsíců. Informovalo o tom dnes americké ministerstvo práce. Míra nezaměstnanosti v březnu vystoupala na 4,4 procenta z 3,5 procenta v předchozím měsíci. Únorový údaj byl nejnižší za 50 let. Nárůst míry nezaměstnanosti o 0,9 procentního bodu byl největším meziměsíčním růstem od roku 1975.

15:30 Velká Británie hlásí nový rekord v počtu obětí nového koronaviru, za den zemřelo 684 lidí. Celkem už nemoci podlehlo 3605 lidí. Zaznamenáno bylo celkově již 38 168 nakažených. S odvoláním na statistiky ministerstva zdravotnictví to napsala agentura Reuters. Británie se řadí mezi nejhůře zasažené na světě.

15:28 Koronavirová krize, kvůli které se snížily přepravy cestujících až na desetinu jejich původního počtu, způsobuje dopravcům v Česku obří ztráty v tržbách. Například České dráhy odhadují ekonomické dopady krize v řádech miliard korun, stamilionové škody očekávají i další dopravci. Propouštění však podle firem nehrozí. Vyplývá to z odpovědí dopravců na dotazy ČTK. 

15:26 Výzkumné centrum Nové technologie v Plzni (NTC), vysokoškolský ústav Západočeské univerzity, nabídlo pomoc Ministerstvu zdravotnictví, které chce nainstalovat do všech nemocnic termokamery. Upozornilo na úskalí termovizního měření. Nezávislý výzkumný ústav nabídl  konzultace také dalším subjektům. Stát pořídí do všech nemocnic v ČR kamery snímající teplotu, 31. března jich podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) objednal ze Švýcarska 500. Měly by pomáhat odhalovat potenciálně infekční lidi nakažené koronavirem.

14:59 Lékaři v Česku by mohli k léčbě nemoci COVID-19 brzy začít používat krevní plazmu od uzdravených. Schválil to Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Nyní se pracuje na přípravě přesného postupu. 

14:49  V pátek ve 4 hodiny ráno dorazila do oblasti Torrejón nedaleko Madridu dvě letadla A400 a C130 z Hamburku. Přivezla zdravotní materiál včetně respirátorů.

 

14:47 V nemocnici v Břeclavi se vyskytly nové případy nákazy koronavirem u zatím neupřesněného počtu lékařů a sester, všichni jsou z interního oddělení. Už dříve muselo zařízení kvůli dvěma nakaženým lékařům a dvěma nakaženým sestrám zavřít ARO a ORL, které o víkendu opět zprovoznilo

14:23

14:05 Saúdská Arábie na třech místech prodloužila o čtyři hodiny zákaz nočního vycházení zavedený v rámci opatření, jež mají zastavit šíření koronaviru. Zákaz vycházení bude v Táifu, Katífu a Dammámu platit od 15:00 místního času místo původních 19:00, a to do 06:00.

Dosud země zaznamenala 1885 případů nákazy a 21 lidí onemocnění COVID-19 podlehlo. Počet infikovaných v Saúdské Arábii převyšuje okolní státy, jako jsou Katar, Kuvajt, Bahrajn, Omán či Spojené arabské emiráty. Největší výskyt koronaviru v regionu nicméně stále má Írán, kde nemoci podlehlo už 3294 lidí a přes 53 000 se nakazilo.

13:51 Svaz průmyslu chce po vládě, aby ještě do Velikonoc přišla s jasným plánem, jak a s jakými podmínkami bude uvolňovat omezení přijatá v souvislosti s šířením koronaviru. Firmy musí mít čas, aby se na obnovení chodu připravily, řekl na videokonferenci viceprezident svazu Radek Špicar.

13:30 Rakousko eviduje přes 11 tisíc nakažených koronavirem, 168 z nich infekci podlehlo. Švýcarsko hlásí více než 19 tisíc infikovaných a 484 mrtvých.

13:15 Pacient s jedním z nejvážnějších průběhů nemoci COVID-19 v Česku, který se léčil ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) experimentálním lékem Remdesivir, je při vědomí a podle ošetřujícího lékaře je ve fázi uzdravování. Lékaři plánují testovat jeho spontánní plicní ventilaci bez přístrojů. 

12:55 Koronaviru v Íránu podlehlo za uplynulých 24 hodin 134 lidí, počet obětí tak vystoupal na 3294. Nakažených bylo zaznamenáno 53 183. S odvoláním na mluvčího íránského ministerstva zdravotnictví to napsala agentura Reuters.

12:45 Rusko přepraví jedenácti vojenskými lety do Srbska jednotku specialistů, zařízení a techniku pro boj s nákazou koronavirem. 

12:30 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes po necelých dvou týdnech opustila domácí izolaci, kde z preventivních důvodů pobývala kvůli kontaktu s lékařem nakaženým koronavirem. Podle agentury DPA to oznámil vládní mluvčí Steffen Seibert, který doplnil, že Merkelová je opět v kancléřství.

12:10 Ve Středočeském kraji je k dnešku 429 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, což znamená denní nárůst o 21 případů. Hygienici evidují čtyři úmrtí, o jedno více než ve čtvrtek. Vyléčených lidí zůstává sedm. Nejvíce potvrzených případů nákazy je v okresech Praha-východ a Praha-západ.

12:00 Ve Zlínském kraji přibylo od čtvrtečního večera pět potvrzených případů nákazy novým koronavirem, je jich celkem 160. Hygienici v kraji evidují jednoho vyléčeného, nikdo v souvislosti s onemocněním COVID-19, které koronavirus způsobuje, nezemřel, řekla dnes ČTK Vendula Ševčíková z krajské hygienické stanice.

11:50 Počet nakažených koronavirem se ve Španělsku za posledních 24 hodin zvýšil o 7472 na 117 710, což je druhý nejvyšší počet ve světě po USA. Dosud byla druhá v počtu nakažených Itálie, která ale ještě dnešní údaje neoznámila. Za den přibylo ve Španělsku 932 úmrtí z řad nakažených, celkem tak v zemi zemřelo už 10 935 lidí s koronavirem.

11:40 Polské ministerstvo zdravotnictví dnes potvrdilo 203 nových případů koronaviru a další dvě úmrtí. Celkový počet nakažených koronavirem v zemi tak dosáhl 3149, z toho 59 lidí zemřelo, uvedla televize TVN 24 na svém webu.

11:30 Letecká společnost Emirates obnoví 6. dubna osobní lety do vybraných destinací. Dubajské aerolinky to dnes oznámily v tiskové zprávě. Týká se to letů pro cizince, kteří se chtějí vrátit do vlasti, konkrétně na londýnské letiště Heathrow, dále pak do Frankfurtu nad Mohanem, Paříže, Bruselu a Curychu.

11:20 Tichomořský stát Nauru patří mezi poslední dvacítku zemí, kde ještě nebyl zaznamenán jediný případ nákazy koronavirem. Ostrovnímu státečku, který patří k nejméně navštěvovaným místům světa, nepochybně v tomto ohledu prospívá jeho izolovanost, přijal však také přísná preventivní opatření. Právě Tichomoří zůstane zřejmě před nákazou uchráněno nejdéle, říkají epidemiologové a demografové, které cituje zpravodajský server BBC News.

11:10 ČR v sobotu vypraví repatriační let ze Srí Lanky a Nepálu. Příští týden letadla vyzvednou Čechy uvízlé v Indonésii, v Austrálii a na Novém Zélandu.

10:56 Pardubičtí strážníci si museli obstarat všechny ochranné pomůcky, roušky a desinfekci sami.

10:50 Desítky milionů korun dali Češi na crowdfundingové projekty pomoci kvůli šíření koronaviru. Financují tak výrobu plicních ventilátorů či roušek, mohou i podpořit živnostníky zasažené opatřeními vlády, která preventivně uzavřela část obchodů a provozoven. Vyplývá to z informací crowdfundingových serverů. 

10:40 V Londýně se dnes otevře obří polní nemocnice, která bude poskytovat lékařskou péči až 4000 pacientům. Inaugurace se na dálku zúčastní britský princ Charles, který se nedávno vyléčil z koronavirem způsobené nemoci COVID-19, informoval deník The Guardian.

10:35 Konglomerát The Trump Organization, který zastřešuje podnikatelské aktivity rodiny amerického prezidenta Donalda Trumpa, kvůli dopadům pandemie způsobené koronavirem usiluje o odklad půjček a nájemních plateb. Informoval o tom deník The New York Times

10:25 Města v Olomouckém kraji začínají postupně otvírat sběrové dvory, které byly uzavřeny v březnu na začátku epidemie koronaviru. Pro pohyb ve sběrových dvorech ale platí přísnější pravidla. Připravuje se i obnovení provozu kompostáren, kam se sváží bioodpad

10:20 Pokud by na Velikonoční pondělí platil nouzový stav, budou moci být otevřené i prodejny nad 200 metrů čtverečních, uvedla Česká obchodní inspekce.

10:10 Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném zúčtování klesl na 29,7 bodu z únorové hodnoty 51,6 bodu, oznámila dnes organizace IHS Markit, která aktivitu sleduje. 

10:00 Spojené státy hlásí přes 245 tisíc případů onemocnění COVID-19 a přes 6 tisíc úmrtí. Itálie má celkově přes 115 tisíc případů a bezmála 14 tisíc lidí nemoci podlehlo. Ve Španělsku se potvrdilo už více než 112 tisíc případů a přes 10 tisíc osob v souvislosti s nemocí COVID-19 zemřelo.

09:50 Počet potvrzených případů COVID-19 je nejvyšší v Praze, aktuálně 1029. Ve Středočeském kraji 476. Počet potvrzených případů se zvýšil i v Olomouckém kraji na 356. V Moravskoslezském kaji je 347 potvrzených a 234 v Jihomoravském kraji.

09:45 V Plzeňském kraji zemřel první člověk infikovaný koronavirem. Starší pacient byl v nemocnici napojený na plicní ventilaci. Měl i jiné komplikace.

09:40 Nemocnice Břeclav má nové případy nákazy koronavirem u lékařů a sester. Všichni jsou z interního oddělení, řekl dnes ČTK ředitel nemocnice Petr Baťka. Počet zatím upřesňovat nechtěl. Nakažených je i několik pacientů. Nemocnice na internu nepřijímá nové pacienty. Nově testuje všechny pacienty přijímané na hospitalizaci. Už dříve muselo zařízení kvůli dvěma nakaženým lékařům a dvěma nakaženým sestrám zavřít ARO a ORL, které o víkendu opět zprovoznilo.

09:37 Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů (104,5 bilionu Kč), což je asi pět procent světového hrubého domácího produktu (HDP). Odhaduje to Asijská rozvojová banka (ADB). Záviset bude hlavně na tom, do jaké míry se nemoc COVID-19 rozšíří v Evropě, ve Spojených státech a dalších velkých ekonomikách.

09:27 V ČR je 3869 nakažených. Včera bylo provedeno nejvíce testů od začátku epidemie, konkrétně 6291. Pozitivních bylo 269, zatímco ve středu bylo a v úterý 307. I přes dosud největší testování tak počet nových případů klesl. Uzdravilo se již 71 osob, 46 zemřelo.

09:00 Městská policie v Pardubicích rozdává také radost. Osamocené seniory chodí pravidelně navštěvovat, aby se ubezpečili, že se jim daří dobře. Nosí jim nové roušky, vitamíny v podobě čerstvého ovoce, a dokonce velikonoční přání a dekorace od dětí z dětského domova.

Strážníci v Pardubicích se starají o osamocené seniory

VIDEO: Pardubičtí policisté umí vykouzlit seniorům úsměv na tváři

08:47 Laboratoře v Německu pracují na plné obrátky, týdně provedou na 300 000 testů na koronavirus. Aby zdravotnické úřady udržely krok s šířící se infekcí, kdy je klíčové otestovat co nejvíce lidí, pracují laboranti na směny, problémem je ale nedostatek materiálu pro testování i pro práci výzkumníků

08:37 Tenisty nezastaví ani pandemie. 

 

08:24 Počet lidí v Česku vyléčených z nemoci COVID-19 způsobované koronavirem stoupl oproti čtvrtečnímu večeru o čtyři na 71. Množství zemřelých lidí nakažených koronavirem vzrostlo o dva na 46. Vyplývá to z údajů na webu Ministerstva zdravotnictví k dnešním 08:30. Oba nově oznámení zemřelí byli podle webu ve věku nad 60 let a byli z Prahy a Plzeňského kraje. Jeden zemřel už ve čtvrtek a druhý dnes.

08:11 V Ústeckém kraji počet prokázaných případů nákazy novým typem koronaviru vzrostl od čtvrtečního večera o 29 na 258. Vyplývá to z aktuálních údajů Ministerstva zdravotnictví.

08:00 Ze švýcarského alpského střediska Zermattu se každý den po setmění zaměří světla na štít Matterhornu a vytvoří na něm obraz podle návrhu Švýcara Gerryho Hofstettera. Zermatt, uvyklý na ruch a turisty, nyní zeje kvůli koronaviru prázdnotou. Iluminační akcí chce prokázat solidaritu s celým světem, který čelí smrtící epidemii.

07:50 Americké námořnictvo zbavilo funkce kapitána letadlové lodi USS Theodore Roosevelt, na jejíž palubě se potvrdilo několik desítek případů nákazy koronavirem. Kapitán Brett Crozier podle ministra námořnictva vyvolal paniku, když dopis, v němž žádal nadřízené o pomoc, adresoval příliš mnoha lidem. Psaní následně zveřejnila americká média. Bývalý viceprezident USA Joe Biden, který je uchazečem o prezidentskou nominaci Demokratické strany, rozhodnutí zbavit Croziera velení zkritizoval.

07:38 Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo večer údaje o počtu úmrtí na chřipku. 

07:30 Rekordní přírůstek nakažených mělo včera také Rusko, které zatím není nákazou tak těžce postiženo jako Západ. Za 24 hodin zaznamenaly úřady 771 nových případů, v zemi jich je tak již 3548. Nemoci dosud podlehlo 30 lidí. Prezident Vladimir Putin oznámil prodloužení nynějšího režimu nepracovního týdne kvůli koronaviru až do konce dubna.

07:20 Jiný kraj, jiný mrav:

Thajský král Ráma X. se svou manželkou, královnou Suthidou

Thajský král utekl před koronavirem, vzal si 20 milenek. Jeho lid se nebývale vzbouřil

 

07:15 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu dosáhl už téměř 80 000. Za posledních 24 hodin přibylo 6174 infikovaných, informoval dnes na své webové stránce Institut Roberta Kocha (RKI). Nemoci COVID-19, kterou koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje, podlehlo v zemi již více než tisíc lidí. Od čtvrtka přibylo 145 mrtvých.

07:12 Globální poptávka po letecké osobní přepravě v únoru kvůli koronaviru meziročně klesla o 14 procent. Zaznamenala tak nejprudší propad od teroristických útoků v USA ze září 2001. 

 

07:00 Denní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku klesl už ve středu z úterních 307 na 281. Ve středu se ale také zároveň snížilo množství provedených testů na koronavirus z úterních 6206 na 5973. Kolik bylo provedeno testů ve čtvrtek, zatím ministerstvo nezveřejnilo.
 

reklama

reklama