KORONAVIRUS ONLINE: Více testovaných, více nakažených. Vláda chce po Sněmovně, aby prodloužila nouzový stav až do 11. května

Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku v úterý vzrostl na 3508. Denní nárůst se tak opět zvýšil k deseti procentům, v předchozích dvou dnech se pohyboval pod touto hranicí. Z nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, se uzdravilo 48 lidí, v nemocnicích zemřelo 39 pacientů. Vyplývá to z informací na webu Ministerstva zdravotnictví. I dnes sledujeme vše kolem pandemie u nás i ve světě podrobně v online článku.
31. 03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: ČESKO VYDÁ NOVOU PŘEDPOVĚĎ, JAK SE DAŘÍ BOJOVAT S KORONAVIREM
31. 03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: ČESKO VYDÁ NOVOU PŘEDPOVĚĎ, JAK SE DAŘÍ BOJOVAT S KORONAVIREM

reklama

Denní nárůst o 307 nemocných je zatím druhý nejvyšší v Česku. Více pacientů přibylo jen minulý týden v pátek, konkrétně 373. Odhalených případů ale bývá obvykle víc, pokud se víc testuje. První tři případy onemocnění české úřady oznámily 1. března.

21:39 Měření teploty při příjmu, pokoje po jednom, první dva týdny samostudium - tak vypadá  pro nové vojáky kvůli koronaviru kurz základní přípravy, na který dnes nastoupili ve Vyškově. Oproti běžnému režimu bude kurz kvůli pandemii zkrácen na šest týdnů a výcvik intenzivnější, uvedla Armáda ČR.

20:53 Nákaza koronavirem se celosvětově potvrdila už více než 900 000 lidí. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse, která pandemii monitoruje.

20:27 Lidé vyjadřují na sociálních sítích dík a vděčnost lékařům, hasičům i policistům. A například hasiči ze Zlínska takto odpověděli neslyšícím:

20:18 Světová zdravotnická organizace: Koronavirem je zasaženo 205 států a území světa. Počet nakažených brzy dosáhne milionu. Šéf WHO je znepokojen exponenciálním růstem počtu nákaz.

20:06 Francie: V nemocnicích zemřelo už 4032 lidí s koronavirem, nárůst obětí za 24 hodin je přes 500. 

19:53 "Další pomůcky pro zdravotníky dorazily do ČR. Obří Ruslan dnes přivezl naši objednávku 1 000 000 respirátorů, 550 000 rychlotestů, 100 000 ochranných obleků a 40 000 výtěrových setů," oznámil na Twitteru ministr Adam Vojtěch (ANO).

19:41 Policisté možná dostanou pravomoc ukládat na místě pokuty až 10 000 Kč za porušení opatření zavedených kvůli koronaviru, schválila to vláda.

A sám vicepremiér Hamáček (ČSSD) dnes také "pokutu" 10 000 Kč dobrovolně zaplatil/daroval nemocnici za to, že byl na veřejnosti přistižen bez roušky: 

19:37 Nájemník, který nebude schopen kvůli opatřením proti koronaviru platit nájemné, nesmí podle návrhu zákona schváleného vládou dostat výpověď z bytu. 

19:34 Konec plošného zákazu vývozu léků kabinet zmírnil dva týdny starý zákaz a ten se nově týká zhruba 300 léků, včetně těch uvažovaných na COVID-19, antivirotik i paralenu nebo penicilinu.

19:27 Vláda souhlasí, aby šest domácích výrobců ochranných pomůcek proti koronaviru zásobovalo přednostně ministerstvo vnitra.

19:22 Vláda chce prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, jak navrhl krizový štáb. Platil by do 11. května. O návrhu rozhodne příští týden Sněmovna. Prodloužení nouzového stavu o 14 dní by podle ministra zdravotnictví nebylo efektivní. Vláda by pak musela žádat Sněmovnu o jeho opakované prodloužení.

19:20 Výjimka ze zákazu prodeje: Prodejny domácích potřeb, které budou nabízet ochranné prostředky, budou moci být od čtvrtka 06:00 otevřeny. Schválila to dnes vláda.

19:01 V Česku zemřelo s nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, celkem 39 lidí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví na webu. Oproti ranním údajům stoupl počet obětí o sedm.

18:56 Domácnosti s osobou, která onemocněla COVID-19, či je v povinné nařízené karanténě, dočasně nesmí třídit odpad. Platí pro ně také zvláštní opatření ohledně vynášení běžných odpadků. Cílem je ochránit popeláře před rizikem nákazy. Pravidla bezpečného postupu popsalo na webu ministerstvo životního prostředí (MŽP).

18:40 Stát neobjednal 500 kamer snímajících teplotu do nemocnic od čínské společnosti, ale od švýcarské.

18:27 Lidé a firmy budou smět zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na klientech. Návrh zákona schválila vláda. O odklad splátek je nutné požádat s čestným prohlášením, že jde o situaci vyvolanou pandemií. Banky prý věc přezkoumávat nebudou. Přerušeno bude splácení úroků i jistiny. Pouze u úvěrů firem bude pozastaveno splácení jen jistiny, úroky budou firmy platit dál. Za přerušení si banky nebudou účtovat poplatky.

18:15 Itálie zaznamenala za posledních 24 hodin dalších 727 obětí nemoci COVID-19. Koronavirem se tam nakazilo již více než 110 000 lidí.

18:09 V České republice je již 61 uzdravených lidí, informuje na svém webu Ministerstvo zdravotnictví.

18:04 Turecká politická strana AK prezidenta Erdogana přišla v úterý s návrhem zákona, v rámci kterého by mělo být kvůli boji s šířením koronaviru dočasně propuštěno okolo 45 tisíc vězňů a podobný počet by měl být propuštěn podle jiné legislativy permanentně. To vše v rámci redukce přelidněnosti tamních věznic, uvedla Reuters. Opatření se však nemá vztahovat na politické vězně, jako novináře, lidskoprávní aktivisty nebo opoziční politiky.

17:51 Opatření v souvislosti s aktuální pandemií stála tuzemské mobilní operátory za poslední tři týdny dohromady přes jednu miliardu korun. Oznámila to podle ČTK Asociace provozovatelů mobilních sítí po společném jednání s Českým telekomunikačním úřadem a Ministerstvem průmyslu a obchodu.

17:34 Celkový počet nakažených koronavirem vzrostl k dnešní půl šesté večer na 3 508 osob. Z onemocnění COVID-19 se podle webu Ministerstva zdravotnictví uzdravilo 48 lidí. Počet obětí vzrostl na 39.

17:25 Poprvé od druhé světové války se z důvodu koronavirové pandemie neuskuteční tenisový Wimbledon, nejstarší ze čtyř grandslamových turnajů. Oznámil to All England Club (Tenisový klub ve Wimbledonu) po mimořádném jednání, uvedla agentura AP. Wimbledon se měl v na kurtech v Londýně odehrát mezi 29. červnem až 12. červencem. V následujícím roce se turnaj uskuteční mezi 28. červnem a 11. červencem 2021. Historický první Wimbledon proběhl v roce 1877 a kromě dvou úseků v letech 1915-1918 a 1940-1945 z důvodu dvou světových válek se až doposud uskutečnil v každém roce.

17:08 Odběrové týmy složené z vojenských zdravotníků vyráží podle informací české armády do akce. „Zatím na jižní Moravě. Potenciálně nakažený nebude muset nikam jezdit, my se o odběr vzorku postaráme.“

17:05 Americký prezident Donald Trump podle Reuters v souvislosti s bojem proti koronaviru varoval Američany před „velmi bolestivými“ následujícími dvěma týdny. „Je absolutně zásadní pro americký lid řídit se pokyny po následujících třicet dní. Je to otázka života a smrti,“ uvedl Trump. Modely podle Trumpa ukázaly, že počet obětí napříč národem by měl vrcholit zhruba v polovině dubna. „Chceme, aby Američani byli připraveni na těžké dny, které leží před námi,“ řek americký prezident a předpověděl po tom všem světlo na konci tunelu.

16:45 Armáda ČR zveřejnila video, na kterém se můžete podívat, „jak cvičí starý kapitán od speciálních sil na apríla“. U řady cviků se můžeme inspirovat i my. Dostatek pohybu a cvičení je nejen v této době velmi důležitý.

16:40 Koronavirus na olomouckých kolejích: 12 nakažených studentů, dalších 100 v karanténě. 

Nakažení studenti na olomouckých kolejích

VIDEO: Koronavirus na olomouckých kolejích: 12 nakažených studentů, dalších 100 v karanténě

16:37 Ministerstvo financí informovalo, že o státní dluhopisy je velký zájem. „V dnešní aukci se prodaly dluhopisy za 87,4 miliard Kč, přičemž celková poptávka po nich byla 2x větší. Díky tomu MF pokrylo všechny letošní korunové splátky státního dluhu a navýšilo rezervy státní pokladny o 40 miliard Kč,“ napsal rezort.

16:29 Unie evropských fotbalových asociací UEFA odložila všechny mezinárodní fotbalové zápasy, které se mají hrát v červnu. Odloženy jsou do odvolání i všechny další soutěžní zápasy UEFA včetně mezinárodních přátelských zápasů.

16:23 Na pardubickém letišti dnes přistál ruský letoun An-124 Ruslan s dalšími asi 45 tunami zdravotnického materiálu z Číny. Připravených 30 nákladních vozů jej podle ČTK rozveze do skladů Správy státních hmotných rezerv v Sedlčanech a Kostelci nad Černými Lesy. „Dnešní náklad obsahuje v drtivé většině materiál, který objednalo Ministerstvo zdravotnictví. Je tam také asi 35 palet, které objednalo Ministerstvo vnitra,“ uvedl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Ministerstvo zdravotnictví dostane ze zásilky asi milion respirátorů FFP2, ochranné obleky a rychlotesty.

16:15 Už dva tisíce roušek pro nemocnice ušili studenti a dobrovolníci z pedagogické fakulty ústecké univerzity. V souvislosti s tíživou sociální situací vlivem karanténních opatření současně zavedla fakulta možnost mimořádného stipendia pro studenty, kteří jsou podnikatelé.

Přes dva tisíce roušek od studentů putuje do českých nemocnic

VIDEO: Studenti ústecké univerzity šijí roušky pro nemocnice. Darovali jich už přes dva tisíce

16:05 „Nejdůležitějším bodem dnešního mimořádného jednání vlády bude projednání žádosti Poslanecké sněmovně o prodloužení nouzového stavu,“ informuje na Twitteru Úřad vlády ČR. Ten vláda vyhlásila na třicet dnů od 12. března, skončit má 11. dubna.

15:59 Česká národní banka zmírnila limity pro posuzování nových hypoték, když „s okamžitou platností uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky“. Kupříkladu limit výše hypotéky (kromě „investičních“) se zvyšuje v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti na 90 % z předchozích 80 %.

15:53 Na dvou hlavních náměstích v Příbrami probíhá druhá distribuce roušek pro občany, kteří nemají jinou možnost si je sehnat. Počet roušek je omezen na dva kusy na osobu.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Druhá distribuce roušek potřebným v Příbrami

15:50 Plošné testování reprezentativního vzorku populace se bude týkat pěti tisíc obyvatel Prahy. Uvedl to náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v České televizi s tím, že o testování se postará 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy.

15:40 Ekonomický tým Ústředního krizového štábu, který se bude zabývat i dlouhodobými dopady omezení na společnost, povede ředitel Centra pro globální a hospodářskou politiku Jan Švejnar. „Očekávám, že Ústřední krizový štáb bude schopen vládě dávat doporučení i v oblasti dlouhodobějších ekonomických a stabilizačních opatření,“ uvedl podle ČTK ministr vnitra Jan Hamáček s tím, že ekonomický tým se bude mimo jiné inspirovat ekonomickými opatřeními v zahraničí. V týmu dále budou rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, Tomáš Sedláček z ČSOB a Univerzity Karlovy (UK), docentka ekonomie Ilona Švihlíková, ekonom ČMKOS Martin Fassmann, ekonom ETUI Jan Drahokoupil, Daniel Münich, Filip Matějka a Štěpán Jurajda z CERGE-EI, Michal Mejstřík z Institutu ekonomických studií UK, bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a ekonom České spořitelny Petr Zahradník.

15:33 Zhruba 1,5 milionu Izraelců si za poslední týden stáhlo mobilní aplikaci, která podle tamního ministerstva zdravotnictví upozorňuje uživatele, pokud se jim „zkříží“ cesty s pacientem s koronavirem. Aplikace „HaMagen“ má zlepšit sledování pandemie. V prvním týdnu podle Reuters oznámilo 50 tisíc uživatelů této aplikace, že dobrovolně vstoupili do karantény. V Izraeli žije přes osm milionů lidí.

15:25 Hlavní město Praha vynaložilo na opatření související s bojem proti šíření nového koronaviru už přes miliardu korun, uvedl ČTK pražský radní pro majetek Jan Chabr. Další náklady vzniknou, pokud vedení města schválí například odpouštění nájemného u vlastních prostor pro postižené podnikatele.

15:16 Výzkumný a zkušební letecký ústav informoval, že jeho 3D tiskárny se zapojily do výroby štítů od Josefa Průši pro naše zdravotníky.

15:07 U pražských hasičů je 31 příslušníků s pozitivním testem na koronavirus. Sedm dnů už ale nehlásí žádný nárůst. Přes 100 pražských hasičů je stále v karanténě.

14:57 Tabákový koncern British American Tobacco (BAT) dnes oznámil, že pracuje na vývoji potenciální vakcíny proti COVID-19 s pomocí bílkovin extrahovaných z tabákových listů. Úkolu se zhostila americká dceřiná společnost BAT, která se specializuje na biotechnologie. Napsala o tom agentura Reuters.

14:49 Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) žádá stát, aby byla výroba léků zařazena do režimu takzvané kritické infrastruktury. Důvodem podle ní je zajistit v současné situaci nepřerušení výroby a zajištění přístupu lidí k lékům a léčbě, kterou potřebují. ČAFF to dnes sdělila ČTK. Uvedla, že v záležitosti už oslovila premiéra Andreje Babiše (ANO) a příslušné ministry. Podle ČAFF je nezbytné, aby se k lékům dostali bez jakýkoliv výpadků všichni pacienti včetně těch, kteří je musí užívat dlouhodobě, bez ohledu na koronavirovou krizi.

14:46 Ústřední krizový štáb navrhne vládě, aby nařídila některým firmám přednostní dodávky pro stát. Jde o výrobce ochranných pomůcek, řekl dnes Hamáček.

14:45 Zemřel druhý senior s COVID-19 z litomeřického domova důchodců, kde je 52 nakažených. V Ústeckém kraji stoupnul počet vyléčených, je jich 14.

14:21 Ve Španělsku se koronavirem nakazilo už přes 100 tisíc lidí, za den přibylo 7719 nových případů. Z celkových 102 136 potvrzených případů nákazy se na 22 600 lidí už vyléčilo. Obětí z řad infikovaných registruje Španělsko už 9053. Už pátý den po sobě zemřelo za předchozích 24 hodin v zemi přes 800 lidí, uvedl deník El País. Přes sto tisíc nakažených koronavirem evidují i Itálie (105 800) a USA (189 tisíc).

14:18 Nizozemsko hlásí 134 nových úmrtí na COVID-19, počet nakažených koronavirem od úterka stoupl o 1019. Bilance obětí narostla méně než v úterý. Celkový počet nakažených v zemi je 13 614 a nákaza si vyžádala už 1173 obětí.

14:07 Rakouská armáda vydala stručnou příručku, jak se chovat při epidemii koronaviru. Jedno z doporučení vojákům základní služby zní, aby o koronaviru příliš nepřemýšleli, napsala dnes agentura APA. „Příliš přemýšlení o možných dopadech a následcích krize může vyvolat dodatečný stres. Buďte si vědomi a snažte se o to, abyste přemítání omezili na zdravou míru,“ píše se v 16stránkové příručce.

14:05 Nákaza COVID-19 se objevila u dvou lékařů ostravské fakultní nemocnice. Krajská hygienická stanice tam nařídila epidemiologická opatření.

14:04 Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke konci března byl schodek 9,2 miliardy korun. Informovalo o tom dnes Ministerstvo financí. Letošní březnový výsledek je nejhorší od roku 2010, tehdy skončil ke konci března rozpočet ve schodku 45,9 miliardy korun. Sněmovna minulý týden kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun.

13:58 Praha dnes zahájila pravidelné dezinfikování vltavských náplavek. Kromě toho se také dezinfikují náměstí, zastávky MHD, veřejné budovy nebo společné prostory bytových domů v majetku magistrátu. Novinářům to dnes na podskalské náplavce řekl radní Jan Chabr (TOP 09). K dezinfekci veřejných míst již dříve přistoupily i některé městské části.

13:57 Evropská komise navrhla systém podpory krátkodobých pracovních míst z veřejných zdrojů. Podle von der Leyenové má sloužit k překonání koronavirové krize.

13:56 Schodek státního rozpočtu Slovenska do března meziročně vzrostl o třetinu na 1,55 miliardy eur. Přesáhl tak polovinu plánované celoroční hodnoty.

13:55 Indonéské úřady plánují předčasně propustit na 50 tisíc vězňů ve snaze zabránit možnému rozšíření koronaviru v přeplněných káznicích v zemi. Dnes vyšlo na svobodu prvních 5500 zadržovaných. Indonésie zaznamenala již 157 obětí nákazy koronavirem, což je nejvíc v jihovýchodní Asii. Infikovalo se celkem 1677 lidí. Indonéský prezident Joko Widodo již v úterý vyhlásil v zemi stav zdravotní nouze. Do příštího týdne chce Indonésie otevřít novou nemocnici pro pacienty s koronavirem na neobydleném ostrově Galang.

13:53 Krizový štáb navrhne vládě, aby policisté mohli ukládat lidem na místě pokuty za porušení vládních nařízení. Nyní musí posílat do správního řízení.

13:42 Krizový štáb doporučí vládě, aby požádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Stav neovlivní případné uvolňování omezení, řekl Hamáček.

13:37 Dodávka respirátorů pro lékárníky dorazila do skladu. Rozváží se lékárníkům-krajským koordinátorům, na okresy a do každé lékárny.

13:31 Země Severoatlantické aliance chtějí co nejlépe využívat své kapacity při vzájemné pomoci v boji proti šíření koronavirové nákazy. Ministři zahraničí zemí NATO budou proto ve čtvrtek na dálku debatovat o tom, jak zrychlit pomoc mezi partnery a dále rozšířit možnost působení aliance. Řekl to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož by se ministři rovněž měli shodnout na posílení výcvikové mise v Iráku.

13:21 Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3036, za uplynulých 24 hodin přibylo 138 mrtvých. V televizním vysílání o tom dnes informoval mluvčí íránského ministerstva zdravotnictví, napsala agentura Reuters.

13:18 Podnikatelé v krátkodobých pronájmech typu Airbnb čelí kvůli koronaviru vysokým ztrátám. Agentury zaměřené na tuto činnost mají měsíční propady o statisíce až miliony korun. Část nemovitostí je nyní v nabídce na tři měsíce, část na dlouhodobý pronájem. I po otevření hranic ale bude trvat, než se do České republiky vrátí zahraniční turisté, kteří jsou nejčastějšími hosty tohoto ubytování. Opětovný nárůst poptávky se nedá očekávat dříve než za rok. 

12:56 V Praze se zrušila pravidelná měsíční zkouška sirén. Cílem je nevyvolávat v lidech paniku.

12:38 Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mohou od dnešní rána podávat žádosti o ošetřovné na děti do 13 let v souvislosti s uzavřením škol. Nárok mají na 424 korun za den, maximálně mohou dostat 13 144 korun měsíčně. Na podporu je vyčleněno 100 milionů korun, žádosti přijímá Ministerstvo průmyslu a obchodu. Vyplněný formulář mohou lidé vyplnit online, poslat přes datovou schránku, e-mailem či poštou. Podrobné informace i formulář žadatelé najdou na webu ministerstva. S vyplněním žádosti pomohou i živnostenské úřady.

12:32 Pendleři jezdící za prací do zahraničí založili sdružení Pendleři bez hranic. Chtějí prosadit zmírnění přísných omezení a diskutovat o nich s vládou.

12:29 Bezmála šest milionů kontrol a přes 350 tisíc sepsaných protokolů o pokutách. Taková je ve Francii bilance policie při vymáhání pravidel karanténního režimu, uvedl dnes francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. V televizním rozhovoru také důrazně vyzval obyvatele, aby si neplánovali žádné jarní dovolené.

12:06 Krizový štáb momentálně zasedá nově pod vedením ministra vnitra Jana Hamáčka.

11:55 Místopředseda vlády Karel Havlíček uvedl, že očekávané žádosti o ošetřovné pro OSVČ byly spuštěny. Lze je podávat prostřednictvím online formuláře nebo osobně na živnostenském úřadu.

11:45 Podle Ústavu zdravotnických informací a statistik ČR lze na našem území v půlce dubna očekávat až 8000 případů lidí nakažených koronavirem, na konci tohoto měsíce jich podle odhadů může být až 14 200. Podíl nakažených seniorů by z těchto měřítek mohl stoupnout až na 40 procent. 

11:25 Aktuální přehled situace v Česku je následující: celkově bylo na koronavirus testováno na 55 017 lidí, z nich byla přítomnost nákazy potvrzena u 3330 lidí. Z COVIDu-19 se doposud uzdravilo 45 lidí, 32 jich nákaze podlehlo.

11:03 Adam Vojtěch oznámil, že nákupy ochranných pomůcek byly stabilizovány a jsou domluveny jejich pravidelné dodávky. Do terénu bylo poskytnuto na 6 milionů ochranných pomůcek.

11:00 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na dnešní tiskové konferenci uvedl, že Česko zvládá pandemii koronaviru velmi dobře. Situace se dle jeho slov vyvíjí podle předpokladů vlády.

10:55 Čínské úřady oznámily další pokles nových případů koronaviru. V úterý jich přibylo 36, v pondělí bylo číslo nově nakažených 48. Čína rovněž v úterý uvedla, že začne zveřejňovat i počty pacientů s koronavirem, u kterých se příznaky onemocnění neobjevily. 

10:35 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) bude dnes znovu jednat s hejtmany prostřednictvím videokonference o narůstajícím počtu nakažených v domovech pro seniory. V těchto zařízeních chce zavést rázná opatření týkající se testování seniorů na přítomnost COVIDu-19. Rovněž chce najít řešení pro případy, kdy by se o nemocné lidi v domovech neměl kdo starat.

10:18 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na Twitteru informoval o zásobování českých nemocnic ochrannými obleky, respirátory, rukavicemi, brýlemi a ochrannými štíty Armádou ČR.

10:05 Koronavirus má v Británii nejmladší oběť, je jí 13 letý chlapec z Londýna. Na vybrání peněz na výdaje spojené s jeho pohřbem založila tamní univerzita Madinah transparentní účet. V ponděli ohlásily belgické úřady smrt tamní obyvatelky, dívence, která zemřela rovněž na Covid-19, bylo 12 let.

09:53 Panama zpřísnila karanténní opatření proti šíření koronaviru: od dnešního dne budou muži a ženy smět vycházet ze svých domovů v různých dnech. V příštích dvou týdnech jsou mužům vyhrazeny úterky, čtvrtky a soboty, a to dvě hodiny denně, aby si mohli zajít do obchodu či do lékárny. Pondělky, středy a pátky jsou vyhrazeny pro ženy. V neděli jsou všechny pochůzky zakázány, bez ohledu na pohlaví.

09:43 Ministerstvo zahraničí infromuje o letu z USA:

09:40 Ústavní soud obdržel další dvě stížnosti na vládní opatření proti šíření koronaviru. Jedna směřuje proti usnesení vlády o vyhlášení nouzového stavu a proti povinnému nošení roušek nebo jiné alternativní ochrany nosu a úst. Druhý podnět zpochybňuje zákaz přeshraničního cestování. Celkem tak už soud obdržel nejméně pět podnětů proti vládním opatřením.

09:31 

09:27 Lektoři, kteří učí děti cizinců v Pardubicích český jazyk, přešli do on-line prostředí. Spojují se s dětmi pomocí komunikačních aplikací. Práce je obtížnější, osobní kontakt nahradit nelze. Organizace je kvůli riziku šíření koronovirové nákazy zavřená od 16. března.

09:16 U nemocnice Třebíč dnes začalo fungovat třetí stabilní místo pro odběr vzorků na testy na koronavirus na Vysočině. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Jitka Mácová. Stejné už je v Jihlavě a Havlíčkově Brodě. Mimo ně ještě v kraji vzorky odebírá výjezdová skupina Zdravotní záchranné služby Kraje Vysočina, která vyjíždí z Jihlavy. Odběrní místo je přístupné autem vjezdem ze Sportovní ulice. Ve všední dny bude v provozu od 07:00 do 17:00, o víkendech od 08:00 do 13:00. 

09:11 Ochranné pomůcky míří stále do první linie.

09:00 Jedním z uzdravených je i sportovec Lukáš Konečný. V reportáži popsal, jak se léčil:

08:57 Zakladatel oděvního řetězce Zara a jeden z nejbohatších lidí na světě věnoval španělským nemocnicím zdravotnické pomůcky na boj proti koronaviru za 63 milionů eur (1,7 miliardy Kč). Na 1450 ventilátorů, 450 postelí a milion rychlotestů dovezl Amancio Ortega z Číny, část ze tří milionů darovaných roušek pak nechal vyrobit v deseti velkých továrnách mateřské společnosti Zary – Inditex – přímo ve Španělsku, informovala agentura APA.

08:46 Ústřední krizový štáb dnes bude probírat další opatření proti pandemii koronaviru. V čele štábu vystřídal epidemiologa Romana Prymulu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ten má jako první bod na programu pokračování dodávek ochranných pomůcek a řešení situace v domovech seniorů. Prymula se mezitím bude věnovat tzv. chytré karanténě. V úterý vytvořil krizový štáb několik týmu – mediální skupinu, zdravotní skupinu, ekonomický poradní tým apod. Ti budou mít za úkol řešit mimo jiné dopady omezení spojených s koronavirem.

08:40

Když Rusko posílá humanitární pomoc do USA...

1. 4. 2020 - Svět při středeční ranní kávičce Terezy Spencerové

08:28 Nemoc COVID-19 si v ČR vyžádala život dalšího seniora, počet úmrtí stoupl na 32. Případů nákazy je 3330. Testů bylo v úterý dosud nejvíc, přes 6200.

08.15 Ze svých domovů či kanceláří budou příští týden v pondělí poprvé hlasovat členové zastupitelstva Olomouce, kteří se tentokrát kvůli epidemii nového typu koronaviru nemůžou sejít ve velkém sále magistrátu. Jednání pětačtyřicetičlenného zastupitelstva je proto chystáno pomocí videokonference na dálku. 

08:05 Pandemie nemoci COVID-19, kterou způsobuje koronavirus, si ve Spojených státech vyžádá 100 000 až 240 000 obětí. Předpokládá to podle agentury AP Bílý dům v případě, že budou dodržována stávající preventivní opatření. Prezident Donald Trump varoval, že zemi čekají dva obtížné týdny, které ale USA překonají. Zároveň vyzval spoluobčany, aby se v zájmu boje proti koronaviru vyvarovali sociálních kontaktů. Nákaza si v USA podle nejnovějších údajů Univerzity Johnse Hopkinse vyžádala přes 4000 obětí, přičemž jen město New York hlásí více než 1000 mrtvých. Nakažených je v celé zemi bezmála 190 000.

07:54 Policie stanovila škodu na 455 tisíc korun, pro nešťastného včelaře je ale škoda nevyčíslitelná.

07:50 Čína hlásí další pokles nově potvrzených případů koronaviru: za úterý jich bylo 36 oproti 48 o den dříve. Téměř všechny nové infekce byly do země dovezeny z ciziny, čímž celkový počet případů importované nákazy stoupl na 806. Jediný úterní místní případ byl hlášen z provincie Kuang-tung. Čínské úřady v úterý oznámily, že od dnešního dne začnou zveřejňovat také počty pacientů s koronavirem, kteří nejeví příznaky onemocnění. Až dosud do statistik tyto pacienty nezahrnovaly. To ale znepokojovalo veřejnost, protože i pacienti bez příznaků mohou koronavirus přenášet.

07:40 Irák, několik desetiletí poznamenaný boji a smrtí, nemá slitování s těmi, kdo teď umírají kvůli koronaviru. Lidé odmítají poskytnout hřbitovy a pozemky pro hroby, márnice se plní oběťmi nemoci COVID-19. Kmenové zvyklosti jsou zákon a kmeny kategoricky odmítají poskytnout své pozemky k pohřbení lidí, jež zabil koronavirus, napsala agentura AFP.

07:30 Sledovali jste další díl pořadu Karanténa aneb Jedeme v tom spolu s Liborem Boučkem a Markétou Fialovou? 

I on ve svých klinikách bude muset propouštět. Souhlasí s názorem WHO na nošení roušek? I na to odpovídal v pořadu Karanténa aneb Jedeme v tom spolu! prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

Hostem druhého dílu karantény byl Roman Šmucler

Nejde zarýglovat Česko na další měsíce, řekl Šmucler v Karanténě. Koronavirus chce porazit technologicky

07:24 Koronavirus útočí i na důležité buňky v nose. Vědci z americké Harvardovy univerzity tak podle agentury Bloomberg vysvětlují ztrátu čichu a chuti, která patří mezi hlavní příznaky nemoci COVID-19. Vědci provedli studii na základě dat z genomů lidí a myší. Zjistili, že určité buňky v zadní části nosu obsahují specificky tvarované proteiny, na které koronavirus cílí při vpádu do organismu. 

07:14

07:10  Sousední Německo v úterý potvrdilo nákazu koronavirem u 5453 lidí, celková bilance tak vzrostla na 67 366 případů. Vyplývá to ze statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI). Pro srovnání: v pondělí v Německu přibylo 4615 nových případů. Úterní nárůst je tak o takřka tisícovku vyšší. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, dosud v zemi podlehlo 732 lidí. V úterý zemřelo 149 infikovaných, v pondělí činila bilance 128 obětí.Nejvíce postiženou spolkovou zemí zůstává Bavorsko (16 497 nakažených a 225 obětí), které sousedí s Českem.

07:05 A další příběh s dobrým koncem v době pandemie jsme právě zveřejnili na našem Twitteru!

07:00 Dobré ráno, vítejte! A začneme pozitivní zprávou. Příklad páru seniorů z německo-dánského pohraničí ukazuje, že ani v době nynější pandemie láska nezná hranic. O 85leté Dánce a jejím o čtyři roky starším partnerovi z Německa, kteří si povídají přes hranici a dodržují přitom bezpečný odstup, už ví díky internetu celý svět. Hranice Ingu Rasmussenovou a Karstena Tüchsena Hansena rozdělila před dvěma týdny. Oba se stali místními celebritami, když je starosta městečka Tönder na dánské straně během projížďky na kole „přistihl“ na jejich přeshraničním dostaveníčku. Rasmussenová si se svým německým partnerem povídá, on si někdy dopřává skleničku kořalky, ona se drží kávy. 

reklama

reklama