KORONAVIRUS V ČESKU: Testy potvrdily další tři nakažené, děti infikované ženy koronavirus nemají

Ministerstvo zdravotnictví ve středu potvrdilo další 3 nakažené koronavirem. U dětí jedné z nakažených žen se přítomnost koronaviru neprokázala. Bezpečnostní rada státu rozhodla, že kvůli viru není třeba omezovat hromadné akce. K omezování shromáždění podle premiéra Andreje Babiše (ANO) není důvod.
04.03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: POČET LIDÍ V ČR NAKAŽENÝCH KORONAVIREM STOUPL NA 8
04.03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: POČET LIDÍ V ČR NAKAŽENÝCH KORONAVIREM STOUPL NA 8

reklama

Tři děti ženy z Prahy 6, u níž dnes test potvrdil nový typ koronaviru, nákazu nemají. Negativní test měl i jejich dědeček. Výsledek testu manžela nakažené ženy byl nejednoznačný a bude se muset opakovat. Na tiskové konferenci to ve středu večer řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dvě děti nakažené ženy chodily v pondělí a v úterý do základní školy v pražském Bubenči, podle ministra může vzhledem k výsledkům testů výuka v této škole pokračovat.

Rodina byla na jarních prázdninách ve středisku Passo Tonale v provincii Trentino, která nebyla označena za rizikovou oblast. Zimní středisko ale leží na pomezí s Lombardií, která je jedním z ohnisek šíření koronaviru v Itálii.

Ženu nejprve testovala soukromá laboratoř, později přítomnost nukleové kyseliny viru potvrdila i Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu.

Nakažených je nyní osm

Ministerstvo zdravotnictví už během středečního odpoledne potvrdilo tři nové případy nákazy. „Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu dnes vyšetřila další tři vzorky s pozitivním výsledkem na koronavirus. Ve dvou případech se jedná o rodinné příslušníky ženy, která již byla vyšetřena jako pozitivní v předchozích dnech,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí Ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová s tím, že oba byli v domácí karanténě a nyní budou hospitalizováni v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

Dalším povrzeným případem je žena z Prahy, která se nechala testovat v soukromé laboratoři. „Vzhledem k tomu, že neexistuje potvrzení o kvalitě původního vzorku, byl v Nemocnici Na Bulovce u dané pacientky odebrán vzorek nový a odeslán znovu na vyšetření do Národní referenční laboratoře,“ upřesnila Štěpanyová.

Akce se celoplošně rušit nebudou

Všechny akce a shromáždění nad 5 000 lidí budou pořadatelé podle ministra zdravotnictví Vojtěcha muset hlásit krajským hygienickým stanicím, aby posoudily riziko. I podle něj není nutné rušit akce plošně.

Premiér Babiš současně hájil pondělní rozhodnutí nevpustit diváky na Světový pohár v biatlonu na Vysočině. „Pokud to nikdo nepochopil, je to akce nad 100 000 lidí,“ uvedl. Naposledy se světový pohár konal v Itálii, odkud jeden nakažený divák odjel do Německa. Bezpečnostní rada státu podle Babiše v tomto případě rozhodla správně, a to na doporučení hlavní hygieničky Evy Gottvaldové.

O případném zákazu akcí a shromáždění nad 5000 lidí mluvil v úterý ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Opozice vládu kritizovala v souvislosti s omezením Světového poháru v biatlonu za nejednotný postup.

Posledním letadlem z Bergama do Brna přiletělo jen 16 lidí

Poslední let z italského Bergama do Brna dnes využilo pouhých 16 cestujících, opačným směrem odletělo brzy odpoledne o jednoho člověka méně, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Letiště Brno Jakub Splavec. V neděli už letadlo společnosti Ryanair nepřiletí, protože vláda na začátku týdne zakázala přímé letecké spojení s letišti v severní Itálii kvůli snížení rizika šíření nákazy novým typem koronaviru. Opatření platí od čtvrtka zatím na dva týdny. Dopravce navíc od 17. března ruší více letů z různých zemí do Itálie kvůli výraznému snížení poptávky.

Kvůli obavám z nákazy koronavirem dělají opatření i MHD

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) začal dnes kvůli koronaviru své autobusy a tramvaje dezinfikovat ozonem. Odborná firma by měla postupně ošetřit všech 160 vozů, podnik to podle odhadu vyjde na 150 000 korun. ČTK to řekl člen představenstva dopravního podniku Václav Sosna. Stejnou technologii používá k dezinfekci vozů třeba Pražský dopravní podnik nebo dopravní společnost FTL – First Transport Lines, která zajišťuje MHD v Prostějově.

V Ústí nad Labem využívá v těchto dnech městskou hromadnou dopravu zhruba o 40 procent méně cestujících kvůli obavám z nákazy koronavirem. Město zatím neplánuje, že by zrušilo otevírání dveří autobusů a trolejbusů tlačítky a nechalo centrálně otevírat všechny dveře řidičem. K tomu z hygienických důvodů přistoupily například Praha nebo Hradec Králové. Podle vedení Ústí by to ale způsobilo zmatky. Novinářům to dnes řekli zástupci města.

Hamza vyčíslil ztráty biatlonového SP na téměř 50 milionů

Předseda organizátorů biatlonového Světového poháru v Novém Městě Jiří Hamza vyčíslil v České televizi ztráty kvůli zákazu účasti diváků na 45 až 50 milionů korun. Odpoledne chce o kompenzaci jednat s ministrem školství Robertem Plagou i s premiérem Andrejem Babišem.

Země V4 budou sdílet informace ohledně nákazy koronavirem

Země Visegrádské čtyřky (V4), tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, si budou vyměňovat informace ohledně nákazy novým typem koronaviru. V případě potřeby zváží i vzájemnou výpomoc u dodávek zdravotnických prostředků, řekl dnes po mimořádném summitu skupiny v Praze premiér Andrej Babiš (ANO). Česko zatím eviduje pět případů nákazy koronavirem, Polsko jeden. Ve zbývajících zemích V4 se nákaza neobjevila.

 

Nové Město n. M. pomůže při biatlonu nemocnici s tlumočníky

Zabezpečení biatlonového areálu v Novém Městě na Moravě, kam během závodů nesmějí diváci, bude na pořadatelích. Dohled nad veřejným pořádkem zajistí policie, město posílí hlídky strážníků přímo ve městě a nemocnici pomůže se zajištěním tlumočníků pro komunikaci se zahraničními návštěvníky. ČTK to dnes řekl starosta Michal Šmarda (ČSSD), podle kterého je ve městě část, zejména zahraničních, fanoušků, kteří o zákazu nevěděli a překvapil je.

Primátor Prahy informoval o novém případu koronaviru. Ministr zdravotnictví jeho informace uvedl na pravou míru

Primátor Zdeněk Hřib ve svém příspěvku na Twitteru informoval o novém případu koronaviru. Jde o matku dítěte ZŠ na Praze 6. Dále informoval ČTK, že výsledky testů zatím nepotvrdila Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu. Na to na reagoval na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, že výsledek testů se nedá brát jako 100% průkazný. Žena se totiž nechala testovat v soukromé laboratoři a neinformovala hygieniky. Potvrdil však, že Národní referenční laboratoř výsledky prověřuje. Výsledek by měl být znám dnes odpoledne.

Zákaz vývozu dezinfekce a respirátorů

Ministr zdravotnictví Vojtěch pak na tiskové konferenci oznámil, že chce zakázat vývoz dezinfekce do zahraničí, podobně jako tomu je v případě respirátorů třídy FFP3. Ministerstvo má podle něj silné signály o nedostatku dezinfekce v různých institucích.

„Myslím si, že musíme skutečně opět udržet výrobní kapacitu a produkty na území České republiky ve prospěch našich institucí, které potřebují dezinfekci, jako jsou nemocnice, lékaři a podobně,“ řekl Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli novému koronaviru v úterý večer informovalo o tom, že zakazuje ode dneška vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo Česko a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy. „Cílem je zajistit dostatek respirátorů pro lékaře v nemocnicích, lékaře v terénu, sestry, lékárníky, hygieniky, záchranáře, policisty, hasiče či armádu a zamezit tak šíření tohoto onemocnění a udržet v případě vypuknutí epidemie bezproblémový chod kritických složek státu,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že Ministerstvo financí vydá do 12:00 rozhodnutí o cenové regulaci respirátorů, aby se nestaly předmětem černého obchodu. Na některých internetových stránkách se už totiž podobné případy objevily. Respirátory třídy FFP3, jejichž původní maloobchodní cena se pohybovala okolo 100 korun, nyní někteří prodejci nabízejí za několikanásobně vyšší cenu. Například na jednom z aukčních portálů požaduje prodejce za 10 kusů těchto respirátorů 7000 korun. 

Respirátory za tisíce
Respirátory za tisíce

Česko mělo ještě ve čtvrtek ráno pět potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, přičemž se dosud testovalo 262 lidí. Zatím poslední nakaženou byla žena z Ekvádoru, která doprovázela Američanku, u níž se nákaza potvrdila už v neděli. Onemocnění u Ekvádorky ukázal až opakovaný test. Všichni nakažení mají mírné příznaky a jejich stav je dobrý.

Kvůli podezření na nákazu novým typem koronaviru byly izolovány dvě třídy prvního stupně Základní školy Antonína Čermáka v Praze 6. Škola o tom informovala na svém webu. Jeden z rodičů byl testován, jeho děti chodily dva dny do školy. Škola bude uzavřená, pro ostatní třídy bude zajištěn náhradní program. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ČTK napsal, že výsledky testu zatím nepotvrdila Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu. Výsledky by podle webu Prahy 6 měly být známé ve večerních hodinách.

Omezení provozu či návštěv a zvýšená hygienická opatření hlásí kvůli novému typu koronaviru další nemocnice, školy, firmy, úřady či dopravní podniky po celé zemi, ruší se také některé veletrhy, kongresy či konference. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nicméně není důvod k panice a hysterii.

Jaký je rozdíl mezi koronavirem a chřipkou?

ROZHOVOR: Jaký je rozdíl mezi chřipkou a koronavirem?

Ministr včera ve Sněmovně řekl, že neexistují signály o epidemii nového koronaviru v Česku, byť počet nakažených lidí může ještě růst, a nehrozí nyní ani větší karanténní opatření, jako je uzavírání měst nebo oblastí. Na středečním zasedání Bezpečnostní rady státu ale navrhne zákaz pořádání akcí nad určitý počet návštěvníků, podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by tato hranice měla být nad 5000 lidí.

„Není důvod k jakékoli panice, k jakékoli hysterii, k vykupování potravin. Situace v České republice je v tuto chvíli pod kontrolou. Nečelíme žádné epidemii, která by se šířila na území České republiky, byť nemůžeme vyloučit nějaký nárůst v následujících dnech,“ řekl Vojtěch poslancům.

Čistý provoz v továrně

VIDEO: Počet nakažených v Číně pomalu klesá

Česko už navázalo kontakt s americkou firmou Gilead vyvíjející lék proti nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Pokud by se objevil pacient s vážným průběhem, dodá experimentální lék do ČR, řekl po jednání se zástupci nemocnic v pražském Motole náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Na COVID-19 zatím neexistuje žádný lék ani vakcína. Lékaři tak nakaženým podávají pouze přípravky, které zmírňují symptomy nemoci, mezi něž patří horečka, kašel a dušnost.

První tři případy byly v Česku oznámeny v neděli, všichni nakažení pobývali v rizikových oblastech na severu Itálie. Šlo o americkou studentku z Milána, profesora, který se účastnil odborné konference v Udine, a muže z Děčína, který byl s rodinou na lyžích v Benátsku. Dalším případem je třiapadesátiletá žena zatím hospitalizovaná v Ústí nad Labem, která byla na dovolené ve stejném hotelu jako muž z Děčína. Posledním případem je žena z Ekvádoru, která byla od soboty v izolaci. Čtyři z nakažených jsou hospitalizováni Na Bulovce, pátá žena bude zřejmě z ústecké Masarykovy nemocnice také převezena do Prahy. Hygienici prověřili všechny jejich kontakty a tito lidé jsou v domácí karanténě.

iPrima/ČTK 

reklama

reklama