KORONAVIRUS V ČESKU: V Ústí nad Labem potvrdili 4. případ nákazy. Ruší se lety z Jižní Koreje

Česko má čtvrtý případ nákazy koronavirem. Pozitivní test měla třiapadesátiletá žena v ústecké nemocnici. Vláda zastaví kvůli šíření koronaviru lety z Jižní Koreje. Plánuje také omezení letů z Milána, Benátek, Boloni a Bergama. Podle Asociace provozovatelů mobilních sítí bylo v zemích s vyšším rizikem nákazy přes 25 tisíc Čechů. Nejvíce právě v Itálii.
Bezpečnostní rada státu
Bezpečnostní rada státu
CTK

reklama

V ústecké nemocnici se potvrdil 4. případ nákazy v Česku

Česko má čtvrtý případ nákazy koronavirem. Pozitivní test měla třiapadesátiletá žena v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Serveru iDNES.cz to řekl primář oddělení Pavel Dlouhý. Žena byla v Itálii ve stejném hotelu jako muž z Děčína, u kterého se nákaza potvrdila v neděli.

Žena se z Itálie vrátila v pátek. Měla horečku, zimnici, bolesti svalů a kloubů a kašel. Zůstane v izolaci.

Přeruší se letecké spojení se severní Itálií?

O přerušení letů ze severu Itálie jedná vláda s EK. Podle ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) lze využít výjimku pro evropské dopravce na pozastavení letů v případě „nepředvídatelných okolností“ na dva týdny. Protože pravidla počítají s oznamovací podmínkou, ministerstvo už v této věci komunikuje.

České aerolinie přerušily svou linku do Soulu už ve čtvrtek. Další linka z Prahy do Soulu od Korean Air dosud fungovala beze změn.

Letiště Praha od minulého týdne vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie. Platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening, kdy si má personál všímat cestujících s příznaky respiračního onemocnění a odkazovat je na lékařskou službu. V neděli testy v Česku odhalily první tři případy nemoci, všichni tři pacienti přitom pobývali na severu Itálie, která se s koronavirem potýká v širším měřítku od minulého týdne.

Itálie patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším destinacím, loni bylo podle statistik Letiště Praha na těchto linkách v Praze odbaveno více než 1,46 milionu cestujících. Itálie tak byla druhou nejvytíženější zemí po Velké Británii.

V ústecké nemocnici vyčlenili oddělení pro lidi s podezřením na koronavirus

Krajská zdravotní, která zřizuje pět nemocnic v Ústeckém kraji, vyčlenila jednu stanici infekčního oddělení v ústecké nemocnici pro pacienty s podezřením na nový typ koronaviru. ČTK to dnes řekl mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký. Ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková ČTK řekla, že k dnešnímu dni je v karanténě v Ústeckém kraji 14 lidí.

Jako sex bez orgasmu, reagoval biatlonista Michal Krčmář na závody bez diváků

Světový pohár v biatlonu se bude tento týden konat v Novém Městě na Moravě bez přítomnosti diváků. Rozhodla o tom dnes Bezpečnostní rada státu (BRS), která se pořádáním závodů zabývala v souvislosti se šířením koronaviru. Na biatlonové závody ve Vysočina Areně se chystaly desetitisíce fanoušků. 

„Snažím se pochopit a přijmout rozhodnutí vlády. Zatím se mi to nepovedlo. Také se snažím najít nějaké přirovnání, které vystihne závodění v Novém Městě na Moravě bez fanoušků. A našel: bude to jako sex bez orgasmu,“ uvedl Krčmář na svém Instagramu.

IKEM kvůli koronaviru zakázal návštěvy a omezil provoz ambulancí

Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) kvůli riziku nákazy novým typem koronaviru zakázal návštěvy na lůžkových odděleních. Omezený je také provoz ambulancí, kam nemocní docházejí. Po ranním jednání bezpečnostní rady státu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) doporučil, aby návštěvy omezily léčebny dlouhodobě nemocných a další lůžková zařízení pro seniory.

Vedení Prahy zatím nezakáže návštěvy v domovech důchodců a podobných zařízeních. Vedení jednotlivých domovů ale vyzve k jejich omezení. Zároveň bude informovat starosty městských části a jejich krizové manažery o postupu v případě výskytu nákazy.

Zlínský kraj doporučil svým příspěvkovým organizacím v sociálních službách omezit návštěvy.

Kromě ČZU ruší výuku i Mendelova univerzita v Brně

Z preventivních důvodů ruší od úterý na dva týdny výuku i Mendelova univerzita v Brně. Studenti budou dostávat úkoly zejména elektronicky, zavřené zůstanou také menza, knihovna a studovny. Opatření lze podle aktuální situace dále prodlužovat, uvedl v tiskové zprávě mluvčí školy Filip Vrána. Dotýká se zhruba 8000 studentů.

Česká zemědělská univerzita (ČZU) v Praze kvůli nákaze svého pedagoga nemocí COVID-19 zrušila dnes a v úterý výuku. Profesor byl v kontaktu s dvěma desítkami studentů a s 24 pedagogy. Všichni budou preventivně v domácí karanténě. 

Se studentkou z USA, která se nakazila koronavirem, jsou v izolaci i dvě její kamarádky

Se studentkou z USA, která se nakazila koronavirem, jsou v izolaci na Bulovce i dvě její kamarádky, které s ní cestovaly. Ty žádné příznaky nemají, řekla hygienička.

Všechny nové vzorky testované na koronavirus byly negativní, v ČR jsou tedy stále tři pacienti s nemocí COVID-19. Celkem bylo vyšetřeno 211 lidí.

Omezení kulturních akcí by mělo velký ekonomický dopad

Omezení činnosti kulturních institucí by mělo významný ekonomický dopad, řekl novinářům před dnešním zasedáním kabinetu ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Požádá vládu, aby se mohl účastnit jednání Bezpečnostní rady státu (BRS). Následky pro kulturu mohou být vážné, protože veškerý provoz souvisí s návštěvami hromadných akcí, dodal ministr.

Hamáček doporučí vládě podle situace zvážit nouzový stav

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) doporučí kvůli nákaze novým koronavirem vládě, aby do budoucna podle dalšího vývoje situace zvážila vyhlášení nouzového stavu. Bude ji o tom dnes informovat a materiál přednese i na příštím setkání Bezpečnostní rady státu, řekl novinářům po jednání krizového štábu Ministerstva vnitra. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pro vyhlášení nouzového stavu nyní není důvod, řekl v rádiu Impuls. Testy v neděli odhalily v Česku první tři případy nákazy novým typem koronaviru.

České aerolinie a RegioJet ruší spoje do Itálie

České aerolinie (ČSA) dnes s okamžitou platností zastavily kvůli doporučení Bezpečnostní rady státu své linky do Milána a Boloni, kde je zvýšený výskyt koronaviru. Lety budou přerušeny zatím do 6. dubna. Dopravce už minulý týden pozastavil kvůli šíření nákazy i linku do jihokorejského Soulu.

Spoje ruší i dopravce RegioJet. Od konce týdne nebude vypravovat autobusové spoje na dvou linkách z Prahy do Říma a do Milána. Nepojedou až do odvolání. Poslední spoj do Itálie pojede tento týden v pátek, aby se z jižní země lidé mohli vrátit. Dopravce také umožní vrátit všechny objednané jízdenky na cesty do 31. března bez stornopoplatku, uvedl v tiskové zprávě mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Fakulta strojní ČVUT i vyhlásila kvůli koronaviru samostudium

Studenti a zaměstnanci Fakulty strojní Českého vysokého učení technického (FS ČVUT) zůstali dnes doma. Kvůli obavám z šíření koronaviru vyhlásil děkan fakulty Michael Valášek samostudium a práci z domova. „Muž, který se vrátil z konference v Udine (kde byl ve společnosti jednoho nakaženého) a je hospitalizován na Bulovce, je z České zemědělské univerzity. Jeho kolega (stále zdravý) byl ve čtvrtek na obhajobě doktoranda v Dejvicích na FS ČVUT,“ upřesnil Valášek.

V e-mailu zaměstnancům, který má ČTK k dispozici, je napsáno, že muž, který byl na fakultě více než tři hodiny na státních zkouškách, je v karanténě. Zároveň vyzývá studenty i zaměstnance, aby sledovali svůj zdravotní stav. „Pravděpodobnost problému je samozřejmě malá, ale je nutné učinit tato preventivní opatření,“ píše se v e-mailu.

ČZU do úterý kvůli nemoci COVID-19 ruší výuku

Česká zemědělská univerzita (ČZU) v Praze kvůli nákaze svého pedagoga nemocí COVID-19 zrušila dnes a v úterý výuku. Ve 13:00 chystá tiskovou konferenci s detaily k opatřením proti šíření nemoci. ČTK to dnes řekla mluvčí školy Jana Kašparová.

Testy v Česku v neděli odhalily první tři případy nákazy novým typem koronaviru, který nemoc COVID-19 způsobuje. Mluvčí školy uvedla, že jeden z nakažených je profesor z Technické fakulty ČZU. Už v neděli škola uvedla, že neprodleně zavede opatření, která jí doporučí hygienici.

Nakažená Američanka se měla pohybovat i na jižní Moravě

Testy v České republice odhalily první tři případy nákazy novým typem koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že pozitivní nálezy se týkaly dvou lidí v pražské Nemocnici Na Bulovce a jednoho v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Jedná se o dva Čechy a jednu Američanku. Podle posledních zpráv se žena měla pohybovat i na jižní Moravě.

O víkendu bylo v zemích s vyšším rizikem koronaviru přes 25 tisíc Čechů

V zemích se zvýšeným výskytem nového koronaviru se o víkendu zdržovalo zhruba 25 400 Čechů. Všichni dostali prostřednictvím mobilních operátorů informační SMS o nebezpečí nákazy a odkaz na webové stránky Ministerstva zdravotnictví. Vyplývá to z informací Asociace provozovatelů mobilních sítí.

V Itálii se podle počtu telefonů přihlášených v roamingu zdržovalo 23 900 lidí, v Číně zhruba 400, v Jižní Koreji 420, v Singapuru 250, v Japonsku 390 a v Íránu 64. Operátoři přitom nerozlišovali, zda se lidé v dané zemi nacházejí v ohnisku nákazy. SMS dostali všichni Češi.

Koronavirus se šíří od prosince z Číny. Celkem je na světě skoro 90 tisíc nakažených, asi 3 tisíce lidí zemřelo. Většina případů se týká pevninské Číny, další případy se ale objevily asi v šesti desítkách zemí, například v Jižní Koreji, Íránu nebo v evropských zemích, z nichž je nejvíce zasažená Itálie se stovkami nakažených a desítkami obětí.

iPrima/ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!