Ministr školství Robert Plaga a předseda STAN Vít Rakušan v Partii: Jak to bude s termínem maturit?

Pevný termín letošních maturit bude stanoven na začátku května a odvíjet se bude od výsledků šíření nového typu koronaviru o Velikonocích. V nedělním pořadu FTV Prima Partie to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Ten zároveň odmítl kritiku, že by se vláda v otázce otevírání škol řídila veřejným míněním v podobě různých petic.
Hosty v nedělní Partii byli ministr školství Robert Plaga a předseda STAN Vít Rakušan
Hosty v nedělní Partii byli ministr školství Robert Plaga a předseda STAN Vít Rakušan
archiv FTV Prima

reklama

České školy vláda kvůli nákaze koronavirem uzavřela 11. března. Kabinet v uplynulém týdnu informoval, že pokud to vývoj epidemie dovolí, maturanti se do škol vrátí 11. května. Skupinám mladších školáků se dveře do tříd otevřou 25. května. Výuka na prvním stupni bude omezena doporučením, aby se v jedné skupině učilo pouze 15 dětí bez možnosti průběžně složení skupiny měnit. Nejméně se počítá s návratem žáků druhého stupně základních škol a středoškoláků nižších ročníků. Asociace ředitelů základních škol vládní plán kritizovala, že je plný nejasností.

Zástupce opozice a předseda STAN Vít Rakušan v Partii uvedl, že báze dobrovolnosti, zda se děti prvního stupně do školy vrátí, nebo ne, by se měla týkat i žáků druhého stupně. Plaga vysvětloval nedobrovolnost návratu starších žáků do základních škol tím, že žáky deváté třídy čekají přijímací zkoušky. Uvedl také, že podporuje nárok na ošetřovné pro ty rodiče, kteří své děti do školy zatím nepošlou.

Maturity až o prázdninách? Všechno je možné, řekl Plaga

Debatovalo se také o přijímacích zkouškách na střední školy, které se budou oproti loňskému roku odehrávat pouze v jednom termínu. To se nelíbí některým rodičům i žákům. Pouze jeden termín zkoušek označil ministr Plaga za výsledek dlouhých debat na resortu školství. Uznává ale, že zdaleka nejde o nejlepší řešení.

„Všichni bychom si přáli, aby byly dva termíny. Že mají všichni jeden termín, je nouzové řešení, a je spravedlivé. Ale že by mě to naplňovalo blahem? Kdyby situace byla standardní, byly by termíny dva,” řekl Plaga. Předseda STAN ale namítl, že bude-li vývoj šíření koronaviru pozitivní, druhý termín se může uskutečnit. To Plaga slíbit nechtěl.

Ministr také nevyloučil, že termín jednotných přijímacích zkoušek na střední školy může být až o prázdninách. „Možné je téměř všechno, krocení epidemie v ČR je křehké. Pevně ale doufám, že jednotné přijímací zkoušky budou v první polovině června,” uvedl Plaga.

Školy se budou moci rozhodnout, zda otevřou i jídelny

Do konce dubna budou zveřejněny metodologické materiály pro obnovený provoz ve školách, podle kterých se jednotlivé školy rozhodnou, zda zvládnou dle hygienických a epidemiologických pokynů otevřít i školní jídelny, slíbil Plaga na Primě. „Školy se budou moci rozhodnout, zda to zvládnou, nebo ne,” uvedl ministr.

Ke slibovanému navyšování platů učitelů Plaga uvedl, že by bylo ostudné, kdyby vládní slib kabinet nenaplnil. Navyšování platů pedagogů je v programovém prohlášení vlády. Plaga i Rakušan se shodli, že učitelé mimořádnou situaci v podobě distančního vzdělávání zvládají, ačkoli pracují ve větším tempu než v běžném provozu.

Rakušan: Vláda nemá informovat každý den jinak

Předseda STAN kritizoval protichůdné výroky vládních představitelů a vládních epidemiologů. Poukázal například na rozporuplné výroky o vycestování do zahraničí a zavřených hranicích, které z úst vládních představitelů zaznívaly. „Vláda rozhoduje o našich základních svobodách, má dávat jasné informace, a ne každý den jinak. Prymula informoval o zavřených hranicích na dva roky. Na to reagoval Babiš, že šlo o neuvážené prohlášení,” připomněl Rakušan. 

Celou Partii si můžete přehrát zde:

Epidemie koronaviru v ČR dosud usmrtila 181 lidí, vyléčilo se ale 1 235. Nakazilo se 6 657 lidí a testů se doposud provedlo 168 096. Čísla jsou aktuální k neděli 19. dubna.

 

Karolína Neubergerová

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!