Poslanci zvolili nového ombudsmana, stane se jím Stanislav Křeček

Novým veřejným ochráncem práv bude bývalý zástupce ombudsmana Stanislav Křeček. Sněmovna ho dnes zvolila ve druhém kole tajné volby. Kandidát prezidenta Miloše Zemana získal 91 hlasů ze 175 odevzdaných, oznámil poslancům předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník. Prezident Miloš Zeman Stanislavu Křečkovi ke zvolení do funkce veřejného ochránce práv poblahopřál a poděkoval všem, kteří mu vyslovili podporu.
Stanislav Křeček
Stanislav Křeček

Křečkovým soupeřem byl ve finále vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm, kterého navrhoval Senát. Ve druhém kole získal podporu 53 poslanců. Ke zvolení bylo třeba 88 hlasů.

Jednaosmdesátiletý Křeček, který byl také dlouholetým předsedou Sdružení nájemníků ČR, nastoupí na místo po Anně Šabatové. Její šestiletý mandát skončí příští týden.

Šabatová za své vhodnější nástupce označila Křečkovy protikandidáty, tedy Schorma a advokáta Jana Matyse, kterého rovněž nominoval Senát. Matys skončil už v prvním volebním kole, když mu hlas dalo jen 20 poslanců. 

Senát

Senát bude svého nového předsedu vybírat 19. února

Zeman původně do funkce navrhoval poslankyni ANO a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou. Ta se ale nominace vzdala poté, co vyšlo najevo, že za předlistopadového režimu spolupracovala na jednom z odborných článků s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Ten se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou nebo Rudolfem Slánským.

Případné zvolení Křečka jako nástupce končící ombudsmanky Anny Šabatové vyvolalo odmítavou reakci spolku Milion chvilek. Křeček podle nich v době normalizace chválil socialistickou revoluci a socialistické volby. V případě jeho zvolení je spolek připraven uspořádat demonstraci. Poslanci Václav Klaus a Pavel Plzák nebo Jaroslav Foldyna to před volbou označovali za nepřiměřený nátlak na poslance.

Zvolení Křečka ombudsmanem degraduje celý úřad, uvedla šéfka TOP 09 Pekarová Adamová. Podle ní i šéfa STAN Rakušana se Křeček nezastává menšin.

Podle Kolovratníka (ANO) někteří poslanci mohli podporou Křečka reagovat na výrok Milionu chvilek, že pokud bude zvolen, uspořádá spolek demonstrace. 

Autor: ČTK

reklama