ONLINE: Silný vítr paralyzuje už druhý den Česko

Orkán Sabina se znovu žene Českem! V několika krajích je kvůli přerušeným dodávkám elektřiny dále vyhlášený kalamitní stav. Spadlé stromy si kromě výpadků proudu a přerušení železniční i silniční dopravy vyžádaly také jedno zranění. Na Prachaticku byl jeden člověk lehce zraněn po pádu stromu na auto. Vítr ovlivnil i leteckou dopravu. Preventivně byly uzavřeny některé parky, hřbitovy či zoologické zahrady.
10. 2. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: BOUŘE SABINE ŘÁDILA V ČESKU
10. 2. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: BOUŘE SABINE ŘÁDILA V ČESKU

reklama

17:40 V Brně se kvůli větru utrhla část kovové konstrukce. Zranila ženu, jež stála na zastávce. Je v nemocnici, záchranáři mají podezření na těžké zranění.

16:40 Meteorologové prodloužili výstrahu. Silný vítr místy s nárazy nad 65 kilometrů v hodině má v Česku foukat až do středečního večera. Bez dodávek elektřiny zůstávalo dnes odpoledne zhruba 20 tisíc domácností hlavně v jižních Čechách. Hasiči měli ještě dnes kvůli následkům větru stovky zásahů. Přerušený či omezený provoz je na desítce železničních tratí. 

16:00  Pražští hasiči evidují v celkovém součtu  350 zásahů kvůli silnému větru.

 

15:50 Škody způsobené vichřicí, která zasáhla Česko v pondělí, stouply na několik set milionů korun. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. První náhrady škod už vyplatily. Případy se podle nich týkají hlavně poničených střech. Škody budou zřejmě nižší, než jaké před časem způsobily vichřice Eberhard či orkány Herwart a Kyrill.

15:25 Energetici odvolávají v krajích kalamitní stavy. ČEZ k 15:00 odvolal kalamitní stav v části pěti krajů, kde ještě platil. Nadále tak zůstává jen kalamitní stav vyhlášený firmou E.ON na jihu Čech.

15:20 Jihomoravští hasiči dnes od ranních hodin znovu vyjížděli k událostem spojeným se silným větrem, k 15:00 jich evidovali bezmála 90. Nejčastěji jde o popadané stromy, řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Energetici v kraji evidují asi 1400 domácností bez elektřiny, kalamitní stav dopoledne odvolali.

 

15:15 V Libereckém kraji energetici k 15:00 odvolali kalamitní stav, který vyhlásili v pondělí kvůli následkům silného větru. Bez proudu je 1000 odběratelů.

14:35 Ve většině Evropy se počasí ve srovnání s pondělím uklidňuje, varování před dozvuky mohutné bouře nazývané Sabine či Ciara ale trvá. Déšť provázený silným větrem dnes hlásí severovýchod i jihovýchod Německa, rakouští meteorologové varují před větrem na horách. Výstraha před bouřkami a záplavami dál platí na severu Francie, na ostrově Korsika naměřili vítr o rychlosti téměř 220 kilometrů za hodinu. Nepříznivé počasí panuje i na jihu Polska, slovenští meteorologové naopak výstrahy od pondělí snížili. Bouře, která se v neděli a v pondělí prohnala Evropou, si vyžádala nejméně deset lidských životů.

13:50  V Úvalech u Prahy dnes brzy ráno hořela střecha skladu a práci hasičům komplikoval silný vítr, problémy měli i s dopravou vody. Předběžná škoda je odhadnuta na deset milionů korun. 

12:37 Společnost E.ON zásobující elektřinou většinu Vysočiny odvolala ke 12:00 kalamitní stav. Bez proudu je asi 1000 domácností, třetina oproti ránu.

12:25 Pražští lesníci zjišťují škody v lesích a parcích způsobené silným větrem, který Česko zasáhl v noci na pondělí. Orientačně lze zatím říci, že nejsou velké, uvedla pro ČTK mluvčí Lesů hlavního města Prahy (LHMP) Petra Fišerová. Nadále podle ní mají ale lidé při pohybu v lesích a parcích dbát zvýšené opatrnosti, protože v korunách stromů mohou být ulomené větve. V metropoli je kvůli nepřízni počasí stále přerušen provoz přívozu v Troji a jsou uzavřeny hřbitovy. 

12:10 Na Sněžce i dnes dosahoval vítr v nárazech rychlosti orkánu, tedy více než 117,7 kilometru v hodině.

11:45 Kvůli silnému větru je dnes dopoledne přerušený či omezený provoz na 15 železničních tratích. Vlaky nejezdí mimo jiné mezi Vimperkem a Volary, Českými Budějovicemi a Českými Velenicemi či Chodovou Planou a Mariánskými Lázněmi. Vyplývá to z údajů Správy železnic k 11:00. V pondělí, kdy silný vítr zasáhl Česko, byl přerušen provoz na 132 tratích. Na řadě míst popadaly stromy na koleje.

11:40 V Plzeňském kraji se postupně uklidňuje situace po pondělním silném větru. Klesá počet domácností bez elektrické energie, oproti pondělku výrazně klesl počet výjezdů hasičů. Silný vítr foukal zejména dopoledne. "Bez elektřiny je nyní v kraji 1600 odběrných míst a jejich počet klesá," uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

11:15 V Královéhradeckém kraji se energetikům daří opravovat poruch způsobené silným větrem. K dnešním 10:00 bylo bez elektřiny přibližně 5000 domácností, zatímco ráno jich bylo bez proudu zhruba 10.000. Kalamitní stav trvá v okresech Náchod a Trutnov.

10:26 Silný vítr s nárazy nad 65 km/h bude v Česku foukat až do středečního večera. Meteorologové prodloužili platnost výstrahy, platí pro všech 14 krajů.

10:05 V lesích, které v Libereckém kraji spravují Lesy ČR, poškodila pondělní větrná bouře Sabine podle prvního odhadu asi 10.000 metrů krychlových dřeva.

09:09 Hasiči mají stále plné ruce práce!

08:57 Hasiči od rána zasahovali u požáru střechu v Úvalech. Hašení komplikoval silný vítr.

08:35 Kvůli silnému větru je bez proudu v Moravskoslezském kraji zhruba 3000 odběratelů. Problémy jsou především na Bruntálsku a Novojičínsku.

08:14 Spadlý strom zastavil na trati Praha – České Budějovice v úseku Roudná – Planá nad Lužnicí vlak Ex 542. 

08:06 Strom, který spadl na dálnici D3 u Soběslavi na Táborsku, zablokoval dnes ráno oba pruhy ve směru na České Budějovice. Do stromu narazila dvě auta, nikdo nebyl zraněn. 

08:00 Bez dodávek elektřiny je dnes ráno kvůli silnému větru 56 000 domácností v Česku. V síti distribuční společnosti ČEZ jde o 37 000 míst, společnost E.ON má míst bez proudu 19 000. Nejvíce poruch je v jižních a středních Čechách a v Královéhradeckém kraji. 

07:45 Dobré ráno! Opět pokračujeme v našem online článku vzhledem k přetrvávajícímu nebezpečí silného větru. V Česku má nadále foukat silný vítr, který zemi zasáhl v noci na pondělí, na řadě míst způsobil výpadky proudu a zkomplikoval dopravu. Upozornění platí do 20:00. Proměnlivá oblačnost, místy postupně ojedinělé sněhové přeháňky, pod 400 m déšť. Maximální teploty 3 až 7 °C.

20:01 Na jižní Moravě odpoledne a v podvečer citelně přibylo lidí bez elektřiny. Zatímco okolo 15:00 jich byly necelé dva tisíce, kolem 19:00 už jich bylo 16 tisíc na Břeclavsku, Znojemsku, Vyškovsku i Blanensku. Ve tmě se ocitlo například celé centrum Břeclavi. Opravy v terénu navíc energetici večer již ukončili a budou pokračovat až ráno za světla, uvedla v tiskové zprávě mluvčí společnosti E.ON Martina Slavíková.

19:15 Ačkoli pražští hasiči informovali o uklidnění orkánu, ti v Olomouckém kraji zaznamenali opět velký nárůst počtu událostí spojených se silným větrem. Problémy hlásí lidé nejen na severu kraje, ale především už také na Prostějovsku či Přerovsku. Dosavadní počet událostí už podle hasičů od nedělní noci překročil hranici 150 výjezdů.

19:04 Společnost E.ON vyhlásila na Vysočině kvůli poruchám způsobených větrem kalamitní stav. Bez dodávek je tam asi 6900 jejich odběratelů. E.ON, která kalamitní stav vyhlásila k 18:00, má zákazníky na většině území kraje vyjma Havlíčkobrodska, kde působí společnost ČEZ Distribuce. Na Havlíčkobrodsku platí kalamitní stav od 16:00 a podle mluvčí společnosti ČEZ Distribuce Šárky Lapáčkové Beránkové je tam bez proudu asi 5000 domácností.

18:44 Pražští hasiči informují, že Sabina se v Praze od 18. hodiny trochu uklidnila. Do této chvíle evidují necelých 300 zásahů kvůli silnému větru.

18:15 Bouře Sabine, která od neděle pustoší evropský kontinent, si vyžádala další dvě oběti: matku s patnáctiletou dcerou v polské Tatranské Bukovině, na něž spadla vichrem stržená střecha půjčovny lyží.

Bouře Sabine v Polsku

Oběti bouře Sabine: Matka s dcerou v Polsku, muži ve Švédsku, Slovinsku, Německu, Anglii a zřejmě i v ČR

17:00 Na odpolední nehodu u Nové Vsi na Sokolovsku, při níž zemřel muž, měl patrně vliv silný vítr. Na auto buď spadl strom, nebo do něj vůz narazil.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Nehoda

16:30  Při dopravní nehodě osobního automobilu u Nové Vsi na Sokolovsku dnes zemřel muž. Žena se středně těžkým zraněním byla převezena do Karlovarské krajské nemocnice. Silnice číslo 230 je po havária uzavřena, potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí. 

 

16:21 Orkán Sabine v Ústeckém kraji udeřil hlavně v menších obcích ve vyšších polohách. Například v Homoli u Panny kvůli vichru padaly dráty elektrického vedení i stromy.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Homole

16:20 Česká pošta musela kvůli bouři Sabine omezit provoz u zhruba stovky z 3200 poboček. Hlavním důvodem bylo přerušení dodávek elektrického proudu. S výpadky energie se potýkaly i desítky základnových stanic mobilních operátorů. 

16:10 Na cestě z Hradce Králové do Hostinného jsou popadané stromy. 

Královéhradecký kraj
Autor: (ZDROJ: Julia Olšová) Královéhradecký kraj
Královéhradecký kraj
Autor: (ZDROJ: Julia Olšová) Královéhradecký kraj
Královéhradecký kraj
Autor: (ZDROJ: Julia Olšová) Královéhradecký kraj

16:00 Divácký reportér Kamil, natočil poničenou střechu na Praze 4. Na místě zasahují hasiči.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Poničená střecha na Praze 4 (ZDROJ: Kamil Sabbagh)

15:50 Od šesté hodiny ráno do této chvíle vyjížděli hasici na Vysočině už k více než 160 událostem v souvislosti s počasím. Větrem nejpostiženější obcí je obec Rohozná na Jihlavsku, kde dopoledne vítr strhl střechy na 46 domech včetně hasičské zbrojnice. Na místě zasahují dvě desítky hasičů. Ty se snaží střechy alespoň u některých domů provizorně opravit.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rozhovor z Jihlavska

15:25 V pražských Klánovicích spadl po větrném poryvu strom a poranil 2 děti ve věku 14 a 15 let. Obě skončily v nemocnici.

 

15:05 V Praze odlětěla plechová garáž na luxusní automobil. 

 

14:45 Středočeští hasiči vyjížděli mezi 13:00 a 14:00 k 339 událostem, minimálně 322 z nich souvisí se silným větrem, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Kvůli silnému větru vyjížděli středočeští hasiči od nedělních 22:00 k více než 900 událostem. Nárůst za uplynulou hodinu je zatím nejvyšší, který hasiči zaznamenali. 

14:20 Od šesté hodiny ráno do této chvíle vyjížděli hasiči na Vysočině už k více než 160 událostem v souvislosti s počasím. Větrem nejpostiženější obcí je Rohozná na Jihlavsku, kde dopoledne vítr strhl střechy na 46 domech včetně hasičské zbrojnice. Na místě zasahují dvě desítky hasičů. Hasiči se snaží střechy alespoň některých domů provizorně opravit.

14:10 Situace v Semilech u autobusového nádraží.

 

13:54 Ani v Miletíně není situace o moc lepší. 

Miletín
Miletín
Miletín
Autor: Štěpán Laušman Miletín

13:29 A takhle to vypadá na pražské Palmovce, kde vítr utrhl ze střechy synagogy kus krytiny. Na místě jsou dvě velká hasičská auta a automobilový žebřík.

Palmovka
Palmovka

13:15 Orkán vytrhl v plzeňské Doubravce strom i s kořeny. Kmen spadl přímo na vchod panelového domu. Na stejném domě se pak vlivem silného větru uvolnila část střechy. V obou případech se naštěstí nikomu nic nestalo.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Doubravka Plzeň

12:20 V Ústeckém kraji vyjely hasičské jednotky k dalším 41 událostem způsobeným silným větrem.

 

12:15 Zásahy hasičů ve Středočeském kraji nekončí. Za poslední hodinu přibylo 29 událostí, 26 z nich bylo v souvislosti se silným větrem.

 

12:05 Pražští hasiči hlásí, že do dnešního polede zatím zasahovali u 125 událostí spojených se silným větrem. Situace se v Praze stabilizovala.

 

12:00 Orkán Sabine v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) podle prvních předběžných odhadů už poničil asi milion metrů krychlových dřeva. Lesníci předpokládají, že nejvíce budou poškozené porosty po kůrovcové těžbě, které hůře odolávají bouřlivému větru. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil, řekla dnes ČTK mluvčí LČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

11:45  Libereckému kraji se ohlášená vichřice většinou vyhnula. Lyžařská střediska v Jizerských horách i Krkonoších jsou tak v provozu. Výjimkou je největší středisko v kraji – Rokytnice nad Jizerou, která zůstala mimo provoz. Podle provozovatelů středisek nepůsobí vítr problémy, ani v nárazech nepřekračuje 60 kilometrů v hodině. Provoz lanovek tedy není třeba omezovat. V minulém týdnu zažili v horách i silnější vítr, uvedli.

11:30 Kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám jsou dnes preventivně zavřeny zoologická i botanická zahrada v pražské Troji. „Sabine to podle všeho myslí hodně vážně,“ uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek na Twitteru.

 

11:25 Počet domácností bez elektřiny na jihu Čech a Vysočině klesl z 50 tisíc na 35 tisíc. Přibylo však poruch na vedení vysokého napětí, je jich osm desítek.

11:20 K událostem spojeným se silným větrem začali v poslední hodině vyjíždět i jihomoravští hasiči, jde převážně o popadané stromy. Od půlnoci ohledně toho evidují 15 zásahů. Nejvážnější událost je aktuálně v Moutnicích na Brněnsku, kde vítr utrhl střechu rodinného domu a ta poškodila jiný rodinný dům, řekl ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

11:15 Hasiči mají v Rohozné na Jihlavsku práce nad hlavu, je zde hned několik desítek sesunutých střech a zničených domů.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Vyjádření starostky
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rozhozná na Jihlavsku
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rozhozná

10:55 Kvůli orkánu Sabine vzrůstá počet výjezdů i hasičům v Moravskoslezském kraji. V souvislosti se silným větrem vyjížděli do dnešních 10:20 už více než stopadesátkrát. Odstraňovali spadlé stromy i stržené či uvolněné střešní krytiny, pomáhali také řidičům, kteří narazili do spadlých stromů. Novinářům to sdělil mluvčí hasičů Petr Kůdela.

10:50 KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Orkán Sabine zatím nedosáhl síly loňského orkánu Eberhard, pojišťovny ale i letos budou sčítat miliardové škody

Bouře Sabine napáchala škody také v německém Freiburgu

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Orkán Sabine zatím nedosáhl síly loňského orkánu Eberhard, pojišťovny ale i letos budou sčítat miliardové škody

10:45 V souvislosti s dnešním větrným počasím zasahovali hasiči z Vysočiny od rána asi na 40 místech, zejména kvůli odklízení stromů ze silnic. Někde vítr poškodil střechy rodinných domů, řekla mluvčí hasičů Petra Musilová. Problémy v dodávkách energie jsou na Havlíčkobrodsku nebo Pelhřimovsku, kde je bez proudu 6000 domácností.

10:35 A takhle to vypadá v Rohozné na Jihlavsku. 

Jihlavsko
Jihlavsko
Rohozná na Jihlavsku
Rohozná na Jihlavsku

 

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rohozná na Jihlavsku

10:25 Ve Středočeském kraji je kvůli silnému větru bez elektřiny 28 tisíc odběratelů, energetici se snaží odstranit 43 poruch na vedení. ČEZ vyhlásil kalamitu.

10:10 Pražští hasiči hlásí lehké zklidnění situace. Na kontě měli v 10:00 rovných 100 zásahů spojených s řáděním silného větru:

10:05 V České Třebové strhl poryv větru střechu pivovaru

V České Třebové strhl poryv větru střechu pivovaru
Autor: HZS Pardubického kraje V České Třebové strhl poryv větru střechu pivovaru
V České Třebové strhl poryv větru střechu pivovaru
Autor: HZS Pardubického kraje V České Třebové strhl poryv větru střechu pivovaru

10:00 Kvůli hromadění poruch na vedení vyhlásil ČEZ kalamitní stav v Karlovarském, Plzeňském a Středočeském kraji. V síti ČEZ je 70 tisíc míst bez proudu. Ke stejnému kroku přistoupil také E.ON v Jihočeském kraji. Bez proudu je v regionu asi 50 tisíc odběratelů. Celkově je v Česku bez dodávek elektřiny přes 120 tisíc odběratelů

9:50 I v Kladně řádí vítr. Jedna z místních hospůdek přišla o část střechy.

Vítr v Kladně
Autor: Ivana Škapcová-Doksanská Vítr v Kladně

9:30 Zásahů hasičů ve Středočeském kraji stále přibývá:

9:25 Hasiči v Česku už mají za sebou přes 900 zásahů (od půlnoci do 8:00). To je skoro šestkrát častěji než normálně za celý den. Hasiči vyjíždějí hlavně kvůli popadaným stromům a větvím. 

9:20 Ve Středočeském kraji zůstávají kvůli silnému větru zavřené některé školy. Dnešní výuku zrušilo Gymnázium Jiřího Ortena v Kutné Hoře, zavřená je také Střední odborná škola Čelákovice

9:10 V souvislosti s počasím zasahovali hasiči na Vysočině od ranních hodin do této chvíle u 20 událostí. Nejvíce událostí zatím evidujeme na Pelhřimovsku. Ve většině případů se jedná o odstranění stromů a větví, které padly na komunikace a vytvořily tak překážku silničního provozu. V pelhřimovské nemocnici zasahovali hasiči u pádu stromu na zaparkovaný osobní automobil, v Novém Rychnově u spadlého sloupu elektrického vedení.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Vítr na Vysočině
Hasiči zasahovali na Vysočině
Hasiči zasahovali na Vysočině
Nejvíce událostí se eviduje na Pelhřimovsku
Nejvíce událostí se eviduje na Pelhřimovsku

9:08 Na Liberecku orkán lámal stromy. Hasiči už mají několik desítek výjezdů.

 

9:05 V Brně se kvůli obavám před následky silného větru uzavřou některé parky a hřbitovy. Zevřeny by měly být až do úterního poledne.

8:55 Kvůli silnému větru bylo na pražském Letišti Václava Havla zrušeno pro dnešek zatím sedm zpátečních letů. Další spoje mohou kvůli nepříznivému počasí nabírat zpoždění na příletu i na odletu.

8:45 Pražští hasiči evidují už desítky výjezdů

8:40 Kvůli silnému větru nejezdí vlaky z Českých Budějovic. Provoz na všechny směry z jihočeské metropole blokují popadané stromy nebo porušené vedení. Zatím není jasné, jak dlouho omezení potrvá. Kvůli silnému větru je nyní na jihu Čech 10 tisíc domácností bez elektřiny.

08:27 Lovci bouřek z Czech Thunderstorm Research Association dál upřesnili informace: Squall line přešla přes Prahu s nárazy větru okolo 25 m/s (90 km/h), aktuálně postupuje dále k jihovýchodu. Největší odrazivost radar zaznamenává nedaleko Plzně, kde registrujeme také bouřku. Linie bude přecházet dále do jižních Čech s nárazy větru přes 90 km/h a na horách s nárazy okolo 120 km/h. Další části linie nevykazují takovou radarovou odrazivost, nicméně i zde může vítr v nárazech dosáhnout 90 km/h. 

08:24 Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický zveřejnil následující fotografie:

08:13 AKTUALIZUJEME: Nefunguje server Českých drah. Počet zrušených vlakových spojů narůstá:

08:00 Silný nárazový vítr začíná ovlivňovat provoz i na Letišti Václava Havla. Piloti Airbusu A320 společnosti Qatar Airways se po neúspěšném pokusu o přistání rozhodli letadlo odklonit do Vídně. „Pro vzlety a přistání se aktuálně používá hlavní dráha RWY 24. Již včera večer došlo na letišti k zajištění staveb, manipulační techniky a upevnění předmětů, které by se mohly vlivem větru uvolnit,“ potvrdila nám mluvčí letiště Kateřina Pavlíková. Při odbavení letadel se podle ní postupuje podle předepsaných pravidel pro silný vítr. Letadla, která byla zaparkována na letištní ploše, byla rovněž zajištěna nebo případně umístěna do hangárů. V tuto chvíli je zrušeno celkem sedm zpátečních letů na dnešní den, pondělí 10. února, konkrétně do Curychu, Mnichova, Frankfurtu, Düsseldorfu, Londýna a Amsterdamu. Situace se může během dne měnit, proto všem cestujícím doporučujeme, aby sledovali aktuální informace u své letecké společnosti nebo na webových stránkách letiště.

07:51 Stejnou informaci zveřejnil i ředitel pražské Zoo Miroslav Bobek na svém Facebooku: 

07:45  V pohotovosti jsou od rána také hasiči z Ústeckého kraje. Vyjíždějí převážně k popadaným větvím a stromům. Z bezpečnostních důvodů je zavřený také Zoopark v Chomutově.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

V pohotovosti jsou od rána také hasiči z Ústeckého kraje

07:42 Hasiči Pardubického kraje vyjíždějí do Načešic, směr Vyžice. Je tu spadlý strom přes silnici.

07:36 Orkán zastavil v Česku i některé vlaky:

07:31 Lovci bouřek z Czech Thunderstorm Research Association vysílali živě:

07:00 Hasiči v Praze zasahují ve čtvrti Karlín, kde vítr na cestu skácel strom. Od včerejší 22. hodiny do dnešní 6. hodiny evidují středočeští hasiči 114 událostí v souvislosti se silným větrem – nejčastěji jde o popadané stromy. Nejhorší je nyní situace na Příbramsku, Berounsku, Kladensku, Rakovnicku a v Praze-západ. Vítr bude zesilovat.

06:52 Parky v Prostějově dnes kvůli silnému větru budou pro veřejnost uzavřeny. 

06:33 Silný vítr doprovází v Ústí i déšť

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Aktuálně D8 Ústí nad Labem

06:22 Hasiči už od brzkého rána měli po celé republice desítky zásahů, hlavně kvůli popadaným stromům. Například před 05:00 u obce Libínské Sedlo na Prachaticku spadl strom na osobní auto. „Zde je jedna zraněná osoba,“ oznámili jihočeští hasiči.

06:00 Meteorologové zvýšili stupeň výstrahy před silným větrem. Ráno přesáhl sílu orkánu. Orkán Ciara/Sabine hlavně na západě země dosáhne rychlosti i 110 km/hod!

05:40 Silný vítr ráno také přerušil dodávky proudu. K 06:00 bylo bez proudu kvůli pádům stromů a větví na vedení 34 000 odběratelů elektřiny v síti ČEZ, oznámila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Nejvíce poruch na vedení bylo podle ní aktuálně v Plzeňském a Středočeském kraji.

05:30 V Raspenavě na Liberecku večer spadl strom na rodinný dům. Nikdo nebyl zraněn, hasiči okolí uzavřeli, nezasahují, hrozí pád dalších stromů.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Na Liberecku spadl strom na rodinný dům

05:15 Dálnice D4 zatím sjízdná, jen v otevřených úsecích zpomalte, nárazový boční vítr je velmi silný! Jak řídit ve vichřici radí expert Roman Budský zde:

23:05 Liberecký kraj kvůli orkánu doporučil dnes večer rodičům, aby v pondělí nechali raději děti doma. Hrozí zastavení dopravy, pády stromů a další komplikace.

22:50

22:40 V Raspenavě na Liberecku spadl strom na rodinný dům. Nikdo nebyl zraněn, hasiči okolí uzavřeli, nezasahují, hrozí pád dalších stromů.

22:25 Velké problémy působí bouře Sabine v Německu. V Padebornu zasáhla padající větev stromu 16letého chlapce, který byl s těžkými zraněními hlavy převezen do nemocnice. Část dálnice A7 z Hannoveru do Kasselu je po pádu stromu neprůjedzná. Zcela neprůjezdná je také A45 u města Hagen. Problémy jsou hlášeny i na dalších silnicích na západě Německa.

22:05 Na pražské Letiště Václava Havla dnes zatím nedorazilo deset spojů, zřejmě kvůli silnému větru. Šlo o čtyři linky z Londýna, dvě z Amsterdamu, dále Kolína nad Rýnem, Düsseldorfu, Frankfurtu a Milána. Samotné letiště kvůli počasí zatím problémy nemá.

21:55 Britský železniční dopravce Networdk Rail Kent and Sussex zveřejnil na svém twitterovém profilu fotky trampolín, které na koleje odnesl orkán.

21:52 V Německu kvůli orkánu lidé v pondělí nedostanou předplacené noviny a časopisy, k dispozici budou pouze elektronické verze.

21:45 Protože 33 metrů vysokému jeřábu v Pinnebergu hrozilo převrácení, hasiči v této oblasti evakuovali několik budov. 120 postižených lidí - s výjimkou čtyřčlenné rodiny - zůstalo u příbuzných a známých, uvedlo ve večerních hodinách sdružení hasičských sborů Pinneberg.

21:17 V německém Paderbornu byl mladík (16) zasažen padající větví. Teenager byl okamžitě převezen do nemocnice se závažnými zraněními hlavy.

21:04 Gymnázium Jiřího Ortena v Kutné Hoře zrušilo kvůli očekávanému silnému větru pondělní výuku. Kolem budovy je lešení a hrozí nebezpečí úrazu. ‚‚Nerad bych, aby se stalo nějaké neštěstí, například z důvodu uvolněné podlážky či jiného stavebního materiálu," uvedl ředitel Vladislav Slavíček. Výuka se proto ruší v plném rozsahu, obědy škola studentům odhlásí.

20:50 Problémy orkán přináší i v letecké dopravě. Společnost Eurowings zrušila téměř všechny lety z Berlína, Hamburku, Hannoveru, Dortmundu, Düsseldorfu, Kolína nad Rýnem a Stuttgartu. Desítky letů různých společností odřeklo největší německé letiště ve Frankfurtu nad Mohanem. Výpadky už pocítila i Praha, kam dnes nedorazily dva německé spoje z Kolína nad Rýnem a Düsseldorfu.

20:40 Německá železniční společnost Deutsche Bahn kvůli orkánu postupně zastavuje dálkovou železniční dopravu na území celé spolkové republiky. Aerolinky Eurowings zase kvůli bouři, která už naplno zasáhla západ a sever Německa, zrušily téměř všechny lety. Řadu spojení odřekla také Lufthansa i další společnosti. Stovky letů odpadnou v pondělí. 

20:27 Kvůli orkánu jsou na letišti v Hamburku zrušeny desítky pondělních letů několika leteckých společností. Podle plánu zveřejněného na letištním webu bylo zrušeno více než 40 příletů a odletů. 

20:17 V německém Iserlohnu spadl na koleje strom a zasáhl vlak. Následkem toho začalo hořet. Ve vlaku je aktuálně 15 osob, které tam musí prozatím zůstat. Železniční trať je až do dalšího oznámení uzavřena. O zraněných německá média neinformují.

20:10 Úřady varovaly veřejnost mimo jiné i před venkovními sportovními aktivitami.

19:58 Okresní úřad v Mnichově dnes večer oznámil, že kvůli orkánu zůstanou v pondělí veřejné školy zavřené.

19:55 Rodiče školáků v německém Bádensko-Württembersku se mohou v pondělí rozhodnout, zda je cesta do školy pro jejich děti bezpečná. Své děti mohou z důvodu nepříznivých povětrnostních podmínek ze školy uvolnit. Škola ovšem musí být informována.

19:28 Hasiči, silničáři i provozovatelé v horských střediscích v Libereckém kraji se připravují na příchod vichřice. Podle meteorologů může rychlost větru dosahovat na hřebenech hor až 125 km/h.

"Největší nebezpečí je tam, kde je les, kdyby se vyvrátil větší strom. Brzy ráno tam vyrazí čety, a pokud by k něčemu takovému došlo, tak to hned budeme odstraňovat. Jen se modlíme, aby k tomu nedošlo," řekl ČTK ředitel skiareálu v krkonošské Rokytnici nad Jizerou Vít Pražák.

19:22 Letiště Václava Havla provádí bezpečnostní opatření proti silnému větru. Provoz na pražském letišti je momentálně bez omezení.

19:15 Podle předpovědi meteorologů to zatím vypadá, že Českou republiku velmi silný vítr zasáhne až zítra v šest hodin ráno.

19:00 Ve velké části Francie platí druhá nejvyšší meteorologická výstraha. Úřady vyzvaly místní i turisty, aby nevycházeli ven. Silný vítr zasáhl také Paříž, kde museli být z cirkusového stanu evakuováni lidé.

18:53 Na pražské letiště nedorazí další spoj, tentokrát z Frankfurtu. Celkem tak dnes nedorazilo šest linek. Zároveň se zrušilo pět zítřejších odletů z Letiště Václava Havla do Curychu, Mnichova, Frankfurtu Amsterdamu a Düsseldorfu.

18:35 Orkán už dorazil i do Francie. Způsobil tam výpadky elektřiny a prodlevy letů.

18:25 Bouře už naplno zasáhla sever a západ Německa. Vítr místy dosahuje až 180 km/h. Letecká spojení ruší kromě Eurowings také Lufthansa a další německé společnosti.

18:10 Takto řádí orkán Sabina v Německu.

18:09 Britští železničáři důrazně doporučují obyvatelům necestovat.

 

18:05 Orkán už napáchal škody ve Velké Británii i v Německu. V noci na pondělí by měl silný vítr zasáhnout i Českou republiku. Nejhorší bude situace v pondělí dopoledne, k večeru by se měla ustálit. Druhá vlna však přijde v úterý.

17:58 Největší německý vlakový dopravce Deutsche Bahn postupně zastavuje veškerou dálkovou dopravu. Německá nízkonákladová letecká společnost Eurowings zrušila téměř všechny lety.

17:40 Hasiči Středočeského kraje nařídili zákaz rozdělávání ohně v přírodním prostředí. Spalováním látek v době nepříznivých větrných podmínek hrozí riziko vzniku požáru.

17:00 Na Letiště Václava Havla dnes nejspíše kvůli silnému větru nedorazilo pět letů. Šlo o linky z Amsterdamu, dále z Londýna, Kolína nad Rýnem a Düsseldorfu.

 

„V souvislosti se silným větrem, který by podle meteorologů mohl dosáhnout hranice orkánu a od neděle zasáhnout Českou republiku, situaci od soboty detailně monitorujeme. Jsme v trvalém kontaktu s drážními hasiči, silničáři, letovým provozem, provozovateli přenosové soustavy i energetiky," informoval ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček.

„Všichni jsou v pohotovosti a upozorňují veřejnost, aby lidé při cestování byli opatrní. A pokud to jde, zajistili si například svoje mrazáky, ledničky, nabili si počítače, telefony aj. To samozřejmě preventivně, kdyby vítr pokácel stromy nebo poškodil rozvody a došlo k výpadku proudu,“ dodal.

Ministr vnitra Jan Hamáček oznámil, že jsou v pohotovosti hasiči i záchranáři. Na svém Twitteru sdílel některé rady metereologů.

Tipy na to, jak se připravit na zítřek, sdílel za hasiče také jejich tiskový mluvčí Martin Kavka. Lidé by si měli například připravit svítilnu v případě výpadku elektřiny.

Pro řidiče situace sleduje Ředitelství silnic a dálnic a doporučuje před cestou sledovat dopravní situaci na jejich webových stránkách.

Informace o případném omezení provozu a poloze vlaků monitoruje Správa železnic na svém webu. České dráhy zavedly zvýšený pohotovostní režim.

 

 

Na příchod orkánu se připravují také železničáři.V pohotovosti je speciální tým, který je připraven zasáhnout, pokud na trať pokácí strom nebo přeruší trakční vedení.

Už s prvním příchodem orkánu Sabina hrozí možné přerušení elektrického vedení, škody na majetku, poškození stromů a lesního porostu a nebezpečí úrazu předměty, které ulomí vítr. Během zítřejšího dne bude podle meteorologů zítra vítr komplikovat především situaci v dopravě a energetice.

Autor: iPrima, ČTK

reklama

reklama