Česko opět trápí počasí: Silný vítr, popadané stromy, hrozí povodně

Hasiči v Česku hlásí desítky výjezdů spojených se silným větrem. Většinou jde o popadané stromy. Komplikace hlásí železnice, vlaky na některých tratích nejezdí. Meteorologové varovali také před stoupáním hladiny některých řek.
23. 2. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: PŘI SILNÉM VĚTRU NEVYCHÁZEJTE DO ULIC
23. 2. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: PŘI SILNÉM VĚTRU NEVYCHÁZEJTE DO ULIC

reklama

Vítr v Královéhradeckém kraji dnes lámal stromy a voda ze silných dešťů a tání ucpala kanalizaci. Nejvíce bylo zasaženo Trutnovsko. Hasiči tam měli do večera zatím asi deset výjezdů. Odstraňovali popadané stromy nebo větve a zasahovali u případů, kdy byly kvůli ucpání kanalizace zatopeny některé budovy.

Desítky výjezdů dnes zaznamenali hasiči z Libereckého kraje. „Řešíme zejména popadané stromy, spadlý sloup elektrického vedení na komunikaci, dále dopravní nehodu vlaku, který najel na větev, ve vlaku cestovalo 30 osob. Bez zranění. V Liberci spadl strom na fasádu rodinného domu“, uvedli hasiči na Twitteru.

Středočeským hasičům dnes odpoledne a večer přibylo výjezdů kvůli silnému větru, před nímž varovali meteorologové. Od dopoledne zasahovali kvůli větru více než stokrát. Většinou odstraňovali stromy a větve popadané přes cesty, řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Podle něj jsou následky mírnější než v případě bouře Sabine, která se prohnala Českem počátkem minulého týdne.

Pražští hasiči evidovali do nedělní půnoci 32 výjezdů v souvislosti se silným větrem. „V Cimburkově ulici zasahujeme u spadlé části střechy domu na zaparkovaná auta. Zajišťujeme střechu domu. Ulice je uzavřena,“ informovali hasiči na Twitteru.

Vítr dosáhl síly orkánu, komplikace hlásí železnice

Vítr dnes v Česku opět dosáhl síly orkánu, na Sněžce měl rychlost přes 187 km/h. Podobnou rychlost měl minulé pondělí při ničivé bouři Sabine.

Silný vítr, který láme větve a vyvrací stromy, komplikuje od dnešního odpoledne dopravu na některých železničních tratích v Česku. Vlaky nejezdí například mezi Rumburkem a Krásnou Lípou v Ústeckém kraji nebo Havlíčkovým Brodem a Hlinskem na Vysočině. Vyplývá to z údajů ministerstva dopravy a webu Českých drah. Velmi silný vítr bude dnes večer a v noci na pondělí podle varování meteorologů foukat téměř v celém Česku. Popadané stromy a větve působí problémy i na silnicích.

Spadlý strom přerušil železniční dopravu mezi Rumburkem a Krásnou Lípou krátce před 17. hodinou. Zhruba o půl hodiny později zastavil před stromem spadlým na trať i osobní vlak mezi stanicemi Pernink a Nové Hamry na Karlovarsku. Stejnou příčinu má i přerušení dopravy na trati z Aše do Hranic v Čechách nebo mezi stanicemi Červená nad Vltavou a Vlastec na jihu Čech.

Na Vysočině nejezdí vlakové spoje mezi Havlíčkovým Brodem a Hlinskem v Čechách. Dráhy tam zavedly náhradní autobusovou přepravu. O něco lepší situace je na důležité trati mezi Havlíčkovým Brodem a Kolínem. Nedaleko zastávky Pohleď spadl strom na trolej a vlaky mohou jezdit jen po jedné ze dvou kolejí.

Silný vítr působí problémy i na silnicích. Na Vysočině už kvůli větru museli hasiči vyjíždět ke třem desítkám případů, především k odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji.

V Krásném Jezu na Karlovarsku dnes odpoledne spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Dva lidé se při tom lehce zranili.

Desítky výjezdů hasičů

Silný vítr začal odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů, především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku a naštěstí nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. „Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít,“ řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku či v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu.

Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

Na Karlovarsku spadl na autobus strom

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl dnes vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě. 

„Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné,“ dodal Kopřiva.

Hladiny řek stoupají

Hladina Divoké Orlice v Orlickém Záhoří na Rychnovsku po silném dešti a odtávání sněhu dnes odpoledne vystoupala nad hranici nejnižšího - prvního - povodňového stupně. Vyplývá to z dat hradeckého ústředí Povodí Labe. Pro oblasti s řekami odvodňujícími Krkonoše a Orlické hory platí výstraha meteorologů před vydatnými dešti a vzestupem hladin vodních toků.

Hladina Divoké Orlice v Orlickém Záhoří hranici prvního povodňového stupně 90 centimetrů překročila dnes v 16:00 a před 17. hodinou byla na 105 centimetrech. Od dnešního rána se hladina Divoké Orlice zvedla více než trojnásobně z necelých 30 centimetrů.

Déšť a tání vzedmuly hladiny řek i v Krkonoších. K hranici prvního povodňového stupně se tam ale řeky zatím nepřiblížily. Například hladina Labe ve Špindlerově Mlýně stoupla z ranních 98 centimetrů na 138 centimetrů v podvečer. Hranice prvního povodňového stupně je pro Labe ve Špindlerově Mlýně 165 centimetrů.

V Německu zrušili karnevaly

Silný vítr s deštěm dnes na řadě míst Německa znemožnil konání tradičních karnevalových pochodů. V Kolíně nad Rýnem musel být například na poslední chvíli odvolán známý karnevalový pochod městem, který pravidelně přiláká statisíce zvědavých diváků. Na osm tisíc účastníků už bylo přichystáno vyrazit, když přišel pokyn, který nadšené očekávání zmrazil.

Předtím už podobně dopadlo připravované veselí v Düsseldorfu. Tam byl zrušen velice populární pochod, který se pravidelně koná na boulevardu Königsallee v samém centru metropole Severního Porýní-Vestfálska.

Karnevalové přehlídky naplánované na dnešek zmařilo silně nepříznivé počasí také na východě a jihu Hesenska. Neuskutečnil se kvůli tomu ani dětský průvod ve Fuldě, do něhož se obvykle zapojuje asi tisíc účastníků a až 30 tisíc diváků lemuje cestu.

iPrima, ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!