Poslanci schválili rozpočet na příští rok. Schodek má činit 40 miliard

Poslanecká sněmovna dnes schválila rozpočet na rok 2020. Stejně jako letos, má i příští rok schválený schodek činit 40 miliard korun. Pro rozpočet zvedlo ruku 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, zbylých 82 poslanců hlasovalo proti.
Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna

reklama

Poslanci dnes hlasovali i o pozměňovacích návrzích. Všechny předložené KSČM prošly, naopak z návrhů ostatních opozičních stran neuspěl ani jeden. 

Schodek rozpočtu by měl při celkových výdajích 1,618 bilionu korun a příjmech 1,578 bilionu korun tedy činit 40 miliard korun. Schválený rozpočet ještě musí podpisem ztvrdit prezident Miloš Zeman, Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá.

 

ODS před hlasováním tvrdila, že našla zbytečné výdaje ve všech kapitolách rozpočtu. Svými pozměňovacími návrhy chtěli sociální demokraté ušetřit 46 miliard korun. Poslanec Vlastimil Válek (TOP 09) zase navrhoval více peněz pro lékaře. Oba návrhy ale byly zamítnuty.

 

Naopak dva pozměňovací návrhy, které inicioval rozpočtový výbor na základě podnětu komunistických poslanců, uspěly. Sněmovna přidala na návrh rozpočtového výboru 600 milionů menším obcím na výstavbu a opravy škol a bytů. Stejná částka byla přidána také na sociální služby.

Schválený rozpočet počítá mimo jiné se zvýšením starobních důchodů, více penězi na platy ve školství, zvýšením rodičovského příspěvku nebo vyšším rozpočtem pro ministerstvo obrany. Průměrná výše důchodu se má zvýšit v příštím roce přibližně o 900 korun.

Poslanecká sněmovna

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Rozpočet na rok 2020 smutně vyjadřuje nulové reformní úsilí vlády. Čtyřicetimiliardový schodek vadit nemusí, pokud se nevymkne kontrole

"Ten návrh rozpočtu je velice dobrý. Je proinvestiční, je to pro lidi, pumpujeme peníze do ekonomiky, nízký deficit, snižujeme dluh, navyšujeme skutečně veškeré položky," popsal návrh rozpočtu premiér Andrej Babiš (ANO). Rozpočet před hlasováním před kritiky hájila také ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). "Já si stojím za tím, že ten rozpočet je dobrý," řekla.

Opozice schválený rozpočet podrobila kritice. "Sousední Německo bude mít příští rok posedmé v řadě vyrovnaný rozpočet. Česká republika bude mít kvůli Babišově vládě opět rozpočet s deficitem. Ostuda. Nic víc k tomu nelze dodat," napsal na twitteru předseda ODS Petr Fiala. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše nemá rozpočet žádnou vizi. Ke kritice se přidali také poslanci Starostů a lidovců.

Štěpán Sochor

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!