Srbský prezident velebí Zemana: Má brilantní mysl a jedná v zájmu svého národa

Miloš Zeman na společné tiskové konferenci obou prezidentů prohlásil, že bude chtít s českými ústavními činiteli projednat, zda by bylo možné, aby ČR odvolala uznání Kosova. Svým výrokem evidentně potěšil srbského prezidenta, který Zemana nazval „přítelem srbského lidu“. Naopak Kosovo odvolalo po Zemanových výrocích účast na zítřejším summitu Visegrádu a zemí západního Balkánu v Praze.
Miloš Zeman a srbský prezident Aleksandar Vučić
Miloš Zeman a srbský prezident Aleksandar Vučić
AP

reklama

Český prezident pronesl větu, na kterou v Srbsku všichni čekali. Miloš Zeman sdělil novinářům, že za měsíc se sejde s představiteli české vlády a bude s nimi diskutovat možnost zrušit uznání Kosova. Dále uvedl: „Jsem rád, že ministr obrany Metnar prohlásil, že bylo chybou uznání Kosova. S největší pravděpodobností bude na mé straně, a kdo bude na straně druhé, to se uvidí.“

„V souvislosti s tím, chtěl bych vyslovit svůj osobní názor, že stát, který řídí váleční zločinci, by neměl být součástí společenství demokratických zemí,“ pokračoval Zeman.

Na Zemanovy výroky ohledně Kosova už zareagoval ministr zahraničí Tomáš Petříček, podle kterého Česko Kosovo uznalo v roce 2008 za vlády Mirka Topolánka a není tak potřeba nic měnit. Diskuzi se ale nebrání. „Za zahraniční politiku naší země zodpovídá vláda a já samozřejmě, i když k tomu nevidím ty důvody, jsem otevřen debatě s ústavními činiteli na toto téma,“ řekl Petříček pro naši redakci.

Český prezident: „Máme co oplácet“

Miloš Zeman ve své řeči k médiím dále zdůraznil vzájemnou historii obou národů a poděkoval Srbsku za podporu v letech 1938 a 1968. K tomu poznamenal: „Máme co oplácet, a proto jsem tady.“

Srbský prezident pak vyjádřil poklonu českému prezidentovi, když prohlásil, že je mu ctí jednat s Milošem Zemanem, „který je upřímným přítelem srbského lidu a je jedním z mála lidí s příkladným životem, který je inspirací pro každého, kdo pracuje ve veřejných službách“. Navíc k tomu dodal přání, „aby si český prezident zachoval ještě po mnoho let brilantní mysl a reputaci člověka, který jedná podle svého úsudku a v zájmu svého národa, nikoli v zájmu politiky velmocí“.

Aleksandar Vučić dále pochválil ekonomickou spolupráci obou zemí, která se ztrojnásobila a která letos dosáhne obratu 1,15 miliardy euro. Vyjádřil také naději, že se spolupráce ještě zlepší.

Srbská  média především zaujala pasáž, kdy Vučić mluvil o radě českého prezidenta, že by Srbsko mělo udržovat politiku „všech azimutů“, kterou zastával francouzský prezident Charles de Gaulle. Srbsko by se mělo stát součástí EU a přitom se nevzdávat spolupráce s Čínou a Ruskem. „Řekl mi, ať jsme hrdí na to, jakou máme spolupráci a že jsme zemí na křižovatce. Proto je na nás vyvíjen takový tlak ze všech stran,“ uvedl srbský prezident podrobnosti z rozhovoru s Milošem Zemanem.

Uprostřed výbušné atmosféry

Zatímco Zeman mluvil v popsaném protikosovském duchu, v ten samý den v Bělehradě odstartovala konference „Americko-srbské vztahy“ u příležitosti 140 let vzájemných diplomatických vztahů. Promluvil zde velvyslanec Kely Scott, který, vědom si dobře, že sedí ve vosím hnízdě, pronesl větu o naději na lepší časy „o novém příběhu, jiném příběhu, než tom, který vidíme na internetu nebo v novinách, že Srbsko je obětí západních vetřelců.“ Dále dával za příklad země, které překonaly své dřívější antagonismy, jako je Německo a Francie nebo USA a Japonsko. Nakonec se zmínil, stejně jako Zeman, že Srbsko je na křižovatce a na tu podle něj má přijet nabídnout směr nový americký vyslanec pro země západního Balkánu Matthew Palmer. Je to ten americký ambasador, o kterém se spekuluje, že přichází s Trampovou finanční nabídkou - jedná se o jakýsi Marshallův plán pro Srbsko na urovnání vztahů s Kosovem (psali jsme ZDE).

Do této atmosféry v minulých dnech přispělo také kvalifikační utkání české fotbalové reprezentace v kosovské Prištině. Média informovala o zatčení českých fanoušků, kteří měli údajně v plánu na zdejším stadionu vypustit dron s transparentem „Kosovo je Srbsko“. Někteří čeští fanoušsci pak měli být v Prištině napadeni.

Jak se ale později ukázalo, šlo o skupinu podporující Srby v Kosovu, která tam každý rok vozí humanitární pomoc. Tato skupina patřící k Evropské frontě solidarity pro Kosovo na svém facebooku píše: „Nikdo ze zúčastněných neplánoval navštívit fotbalové utkání Kosovo vs. ČR. Dron, který jsme vlastnili, nebyl schopen nést žádný předmět a sloužil k natáčení krajiny pro reportáž. Žádnou pyrotechniku jsme neměli. Po celou dobu naší návštěvy jsme neměli v plánu cestovat do Prištiny a v den utkání jsme chtěli podpořit komunitní centrum v Orahovci koupí sporáku.“  

reklama

reklama