Šéf BIS Koudelka ve Sněmovně: Rozbili jsme síť ruských špionů. Rusko, Čína a islámský terorismus jsou hrozbami

Bezpečnostní informační služba (BIS) spolu s Národní centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ) měly loni odhalit a rozbít síť, kterou na našem území měla budovat ruská zpravodajská služba FSB. Uvedl to na bezpečnostní konferenci na půdě Poslanecké sněmovny ředitel BIS Michal Koudelka. BIS dnes zároveň na svém webu informovala, že identifikovala a pomohla odvrátit útok na významnou kyberneticky bezpečnostní firmu, který mohl ohrozit stovky milionů uživatelů.
Ředitel BIS Michal Koudelka
Ředitel BIS Michal Koudelka
@biscz / Twitter

reklama

Ředitel tuzemské kontrarozvědky Michal Koudelka zmínil jako největší dlouhodobé hrozby pro ČR ruské a čínské zpravodajské služby: „BIS se zajímá o všechny zpravodajské služby na našem území. Také proto můžeme jednoznačně potvrdit, že největší hrozbou pro ČR jsou ruské a čínské služby.“

 

Zpravodajci rozbili ruskou síť na našem území

„Ruská federace se snaží dostat Českou republiku zpět pod svoji sféru vlivu,“ uvedl mimo jiné ředitel BIS Michal Koudelka. Potvrdil také, že čeští zpravodajci ve spolupráci s NCOZ v minulém roce totálně „rozbili“ a „zdecimovali“ síť, kterou na našem území budovala ruská Federální bezpečnostní služba (FSB). Síť měla být vytvořena osobami s vazbami na ruské zpravodajce a financována z Ruska a ruské ambasády.

„Vyšetřování dále pokračuje. Zabránili jsme této aktivitě z území České republiky, která byla součástí dalšího řetězce, který Rusové využívali a připravovali k využití v jiných zemích Evropy," uvedl bez dalších podrobností Koudelka podle serveru České noviny. Informace o úspěšném zásahu by mohly být uveřejněny ve výroční zprávě BIS za rok 2018, kterou se má ve čtvrtek zabývat poslanecká komise pro kontrolu činnosti BIS.

Podle aktuálních informací ruská ambasáda v Praze popřela dnešní vyjádření Michala Koudelky, v kterém šéf BIS spojoval ambasádu s financováním rozbité ruské sítě v České republice.

pixabay

Ruští špioni údajně pronikli do zašifrované komunikace FBI, Rusko se brání

Bezprostřední hrozba terorismu ČR nehrozí

Koudelka ve svém projevu na půdě Sněmovny také varoval před pravicovým extremismem. Situace se v tomto ohledu sice zlepšuje, ale nelze vyloučit, že se to otočí, přičemž poukázal na letošní útok z Nového Zélandu a nedávný ze sousedního Německa. Česká kontrarozvědka prý nemá informace o bezprostřední hrozbě teroristického útoku v České republice. Úřad nicméně považuje islámský terorismus za největší krátkodobou hrozbu.

Podle Roberta Králíčka (ANO), člena Výboru pro bezpečnost a člena Komise pro kontrolu BIS, dlouhodobé informace ukazují, že kybernetické útoky a další bezpečnostní hrozby pocházejí z Ruska a nově i z Číny. Zájmy těchto zemí se mají soustředit například na „bohatství informací“, „duševní vlastnictví v oblasti vědy a výzkumu“, nebo na „energetiku“.

Zabránění kybernetickému útoku. Mohl zasáhnout miliony uživatelů

BIS na svém webu také dnes informovala, že se jí podařilo ve spolupráci se zahraničními partnery identifikovat přípravu útoku na produkty kyberneticky bezpečnostní firmu Avast. Díky spolupráci s Avastem se „podařilo útoku zabránit a ochránit tak stovky milionů uživatelů z celého světa“.

 

„Odhalit útočníka v tak mohutné IT infrastruktuře bylo mimořádně náročné a dalo by se skutečně přirovnat k pověstnému hledání jehly v kupce sena. Z analýzy dat zatím vše nasvědčuje tomu, že útok přicházel z Číny se záměrem ovládnout populární optimalizační nástroj CCleaner a jeho prostřednictvím i počítače uživatelů,“ napsala zpravodajská služba. Takový typ útoku je zaměřen na dodavatelské řetězce a není při něm hlavním cílem firma samotná, nýbrž její zákazníci.

reklama

reklama