Vláda přestála hlasování o nedůvěře. Diskuze poslanců trvala sedmnáct hodin. Došlo i na nadávky.

Opoziční strany, které minulý týden nasbíraly dostatečný počet hlasů k vyvolání hlasování o nedůvěře, se pokusí svrhnout vládu Andreje Babiše. ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP09 a Starostové tak činí zejména kvůli předběžným zprávám Evropské komise, podle které je český premiér ve střetu a zájmů. Menšinová vláda hnutí ANO s ČSSD se ale opírá o hlasy komunistické strany a nepředpokládá se, že by o tyto hlasy přišla. Na hlasování může dojít až k ránu.
Andrej Babiš, nejpopulárnější, potvrdil nový průzkum
archiv TV Prima

reklama

Sociální demokracie si dnes protiřečila, její předseda Hamáček popřel slova místopředsedy Veselého. Ten řekl, že sociální demokracie požádá Babiše, aby na prezidenta podal kompetenční žalobu, pokud do 30. června nejmenuje Michala Šmerdu ministrem kultury. Aktualizace: Prezident Miloš Zeman se vyjádří k tomu, zda bude Šmarda ministrem kultury až po setkání s předsedou sociální demokracie Hamáčkem.

Online zpravodajství:

Děkujeme vám všem za přízeň, online reportáž právě končí. 

4:57 Blok demokratických stran na tiskové konferenci řekl, že nepoleví ve své snaze a bude se nadále snažit dovést premiéra Andreje Babiše k odpovědnosti. Naopak poslanec Faltýnek řekl, že by nebyl překvapen, kdyby se opět opozice snažila vyvolat hlasování o nedůveře. 

4:20 Opozici se nepodařilo svrhnout vládu. 

3:51 Začíná se hlasovat o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě České republiky.

3:42 „S komunisty se o vládě vyjednávat nemá,“ zdůraznil Stanjura.  

3:35 Důvod pro nedůvěru vlády tady není, „proto se komunistická strana zdrží hlasování,“ vyjádřil postoj KSČM její předseda Filip.

3:22 Podle poslankyně Miroslavy Němcové (ODS) Babišova vláda živnostníkům "ztrpčuje život."

3:10 Lidovecký poslanec Jurečka byl přerušen předsedajícím Radkem Vondráčkem, když citoval vulgární text bývalého náměstka Babiše. „Máto nějaký hlubší smysl?“ optal se předsedající schůze. Babiše se nepřímo zastal i poslanec Kalousek, který řekl, že státní úředníci by měli mít etiku a nešířit soukromé informace.

2:26  „Vláda ekonomicky aktivní (lidi) ničí,“ alespoň to si myslí poslankyně Zuzana Majerová.

2:22 Klaus ml. se nepřímo zastal Babiše když řekl, že „jestli je někdo zloděj, tak o tom rozhodne soud." 

2:20 „Tohle je socialistická vláda, co si budem povídat,“ pokračuje Klaus ml.

2:17 „Politika této vlády je taková venezuelská,“ začal svůj projev Václav Klaus ml. 

2:04 „Skokanské můstky se nám rozpadají před očima,“ připomněl ve dvě hodiny ráno poslanec Jakub Janda (ODS).

1:49 Já jsem si velmi cenila hodnocení časopisu Bloomberg, který chválil koncepci moji digitální daně, pochválila se ministryně financí Schillerová (za ANO). 

1:24 Poslanec Jan Skopeček (ODS) připomněl, že podíl investic byl větší za pravicových vlád a v době krize, než je u současné vlády.

1:04 Pokud chcete kritizovat někoho, kritizujte mě, ne bezpečnostní sbory, řekl opozici Hamáček. 

1:00 Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) odmítl, že by Česko byla "nefungující spálená země."  

0:35 Poslanec Vojtěch Munzar (ODS) kritizuje vládu za „socialistickou politiku“. Připomněl vládě odstrašující citát Ronalda Reagana „Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to stále hýbe, reguluj to. A když se to přestane hýbat, dotuj to.“

0:26 Václav Klaus ml. se nepřímo zastal Maláčové, odsoudil její politiku, ale upozornil Černochovou, že v otázce hlouposti, resp. chytrosti by si sama sebou neměla být tak jistá.

0:20 Na plénu promluvil poslanec ODS Stanjura, který výsledek ČSSD v posledních volbách (3,95% do Evropského parlamnetu) spojil s politikou Maláčové.

0:06 "Vrací se to jako důchové ze skříní," řekla k nedostatkům v sociální pomoci poslankyně Pirátů Olga Richterová. 

0:00 "Jediný, co mě uspokojuje je, že paní ministryni tady dlouho neuvidíme," řekla Černochová směrem k Maláčové.  

! 23:58 "Paní ministryně je vrchol arogance, Nejen, že je arogantní, ale i hloupá!" Černochová řekla, že se nemohla účastnit kulatého stolu Maláčové, jelikož zasedala Sněmovna.

23:55 Maláčová mezi své úspěchy považuje i proplácení prvních tří dnů nemocenské,  či e-neschopenku. "Pevně doufám, že se nám podaří zvýšit i rodičovský příspěvek."

! 23:49 Už dvanáct poslanců se přihlásilo do faktických poznámek v reakci na projev Maláčové. Předsedající Tomio Okamura předpověděl, že Poslanecká sněmovna může skončit kolem třetí ráno. 

23:47 "Žádná jiná politická strana si na rodiny s dětmi nevzpomněla," sdělila Maláčová. Její vystoupení způsobilo v Poslanecké sněmovně šum. 

23:40 „Pojďme společnými silami pracovat na důchodové reformě,“ vyzvala Poslaneckou sněmovnu ministryně práce Maláčová.

23:34 „Ano udržitelnost tohoto (důchodového) systému bude po roce 2030 velkým problémem,“ dala za pravdu Skopečkovi ministryně financí Schillerová. Zároveň vyzvala poslance Skopečka (ODS) ke spolupráci na reformě důchodového systému.             

23:28 Ekonomický expert ODS Jan Skopeček vyčetl vládě, že neudělala komplexní reformu důchodového systému, „protože se nedokáže podívat za horizont voleb.“

23:16 Poslanec Ferjenčík obvinil vládu z toho, že nezvládla řádně finacovat sociální služby a zároveň, že se koalice nedokázala domluvit tak, aniž by neohrozila pracovní místa v sociálních službách. 

23:03 Za „katastrofální“ označil Bauer (ODS) věcný záměr stavebního zákona, který předložila vláda. 

23:00 "Andrej Babiš je premiér, který dokáže dostat na náměstí statisíce lidí, který dokáže oslovit i teenegary..." začal sarkasticky svůj projev poslanec Jan Bauer (ODS). 

22:55 Momentálně probíhá výměna názorů mezi poslankyní ODS Vrecionovou a ministrem zemědělství Tomanem (ČSSD) ohledně zastropování zemědělských dotací. Do diskuze se vložil i poslanec Faltýnek, který poslankyni za ODS oslovil „Verunko,“ to se nelíbilo Pirátům, kteří se proti tomu na plénu ohradili. 

 

22:23 K plénu teď mluví poslankyně ODS Veronika Vrecionová, která Babišovi vyčítala, že podporuje pouze střední a větší podniky. "Slova o podpoře regionálních producentů potravin, tak zůstávají nenaplněny," uvedla.  

21:58 Předseda Pirátů Ivan Bartoš se ohradil proti nařčení poslankyně Barbory Kořanové (za ANO), že Piráti s žádnými legislativními návrhy nepřicházejí.

21:54 Poslankyně Barbora Kořanová (za ANO) obvinila Piráty, že jen kritizují, ale s ničím nepřicházejí. 

21:52 Projev právě dokončil poslanec Ondřej Profant (Pirát), který pochválil pouze vládní projekt digitalizace. 

21:46 Hlasování se prodlužuje, do rozpravy je přihlášeno ještě třináct poslanců. 

21:30 Diskuze neprobíhá jen na půdě Poslanecké sněmovny. 

 

21:10 Poslankyně Dana Balcarová (Piráti) kritizuje environmentální politiku vlády. 

21:04 "Každý rok vláda MUSÍ ze zákona zvýšit důchody podle valorizačního schématu," píše Ferjenčík. 

 

21:00 „My se zaměřujeme na velké ryby,“ hájí daňovou politiku ministryně financí Schillerová. Ta také uvedla, že nejzásadnějším nástrojem není EET, ale kontrolní hlášení.

20:36 Jan Čižinský (Starostové) přednesl o poznání mdlejší projev, shrnul jen výsledky voleb a vyzval k lepší metodě přepočtu hlasů, tak aby jich propadlo co nejméně.

20:22 I Stanjura ocenil vystoupení Staňka, podle něj jako jeden z mála sociálně demokratických ministrů vystoupil a jeho projev nebyl "mdlý."

20:19 Václav Klaus ml. kritizoval čtyřicetiminutové vystoupení předešlých kandidátů. Jaký to má smysl? ptá se.

20:15 Staňěk sklidil za své vystoupení potlesk. 

20:14 Staněk řekl, že měl připravený zákon o památkové ochraně, nemohl jej ale předložit kvůli tomu, že byl nucen řešit jiné věci.

20:10 Staněk se pochválil za financování regionálních památek a poděkoval i SPD za to, že jej nasměřovala k několika památkám.

20:01 "Ano, udělal jsem chyby, ale kdo z vás nikdy neudělal chybu?" ptá se Staněk.

19:55 Proti kritice Martina Baxy se tvrdě ohradil stávající ministr kultury Antonín Staňek (ČSSD). Staněk se opřel do ředitele Národní galerie Jiřího Fajta, připomněl, že rozpočet galerie byl v mínusu a vystavy, které tam Fajt pořádal patřily do muzea a ne do galerie. 

19:45 Baxa označil za závažný problém velké rozdíly v kvalitě regionálního školství.

19:34 Martin Baxa (ODS) kritizoval situaci na ministerstvu kultury, nyní kritizuje platy pedagogů a strategii financování regionálního školství. 

18:57 Podobně jako Petr Fiala se i Miroslav Kalousek podivuje nad logikou sociálních demokratů. 

 

18:41 "Šest let v době růstu se Andrej Babiš pořád potýká s deficitem," kritizuje Babiše poslanec za ODS Bohuslav Svoboda. 

18:34 Na vystoupení Černochové reagoval premiér Babiš, který připomněl "korupční a klientelistické praktity" předchozích vlád. Diskutoval také její čísla "Vy jste krásně vystoupila, ale děláte selekci těch čísel.“

18:13 Poslankyně ODS Jana Černochová, kritizovala zejména působení Martina Stropnického na ministerstvu obrany. „Nesete za jeho působení plnou odpovědnost pane premiére,“ zdůraznila. Černochová v této souvislosti kritizovala zrušení Národní úřadu pro vyzbrojování, o které se postaral Stropnický. 

18:00 „Mrhání ekonomického potenciálu této země bude mít zásadní dopad na celou společnost, nejen na ty co proti vám protestují, ale také na ty co vás podporují, možná především právě hlavně na ty,“ řekla ve sněmovně Markéta Pekarová Adamová (TOP09).

! 17:55 Prezident Miloš Zeman se vyjádří k tomu, zda bude Šmarda ministrem kultury až po setkání s předsedou sociální demokracie Hamáčkem, zprávu přinesla ČTK. 

17:38 "Odborné věci by měli dělat odborníci," začal svůj projev místopředseda SPD Radim Fiala. 

17:36 "Odborné věci by měli dělat odborníci," začal svůj projev místopředseda SPD Radim Fiala. 

17:32 Předseda poslaneckého klubu Pirátu Jakub Michálek vyčítal vládě kromě osoby Andreje Babiše i nedůvěryhodnost osoby Marie Benešové.

17:06 Poměrně tvrdě kritizoval dnes premiéra Babiše i předseda Starostů Vít Rakušan.

 

16:59 „Troufám si říci, že my jsme těmi vizionáři,“ prohlásil ministr životního prostředí Richard Brabec v souvislosti s projekty v boji proti suchu.

16:48 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přes půl hodiny prezentoval úspěchy na ministerstvu zahraniční, zmínil i velkou strategii 2030. 

16:41 Fiala sarkasticky komentuje logiku sociálních demokratů. 

 

16:06 "Budu bojovat za to, aby novela zákona o státním zastupitelství prošla," zdůraznila Benešová. Ta si také stěžovala na neobje

16:01 "Necítím se být nemehlem, tak jak nás nazval pan Rakušan. (...) Jsem ženská tvrdá, už jsem toho v životě mockrát mnoho dokázala. Jsem starý válečník,“ charakterizovala sebe samu Benešová. 

15:57 "Ještě den před tím než jsem nastoupila do vlády, tak na mě bylo zaútočeno. Bylo mi vyčítáno, že jsem byla advokátkou, že jsem ohýbala právo," postěžovala si ministryně spravedlnosti Marie Benešová. 

15:54 Předseda Pirátů Bartoš navrhl hnutí ANO, aby v případě vyslovení nedůvěry vyměnila osobu premiéra. 

 

15:24 "SPD požaduje odchod sociální demokracie z vlády a jmenování vlády odborníků," zopakoval svůj záměr Okamura. Jedním dechem dodal, že by nepodpořil vládu, ve které by byla nějaká ze stran tzv. demokratického bloku. 

15:21 „Důchodová reforma je zcela v nedohlednu. Pan premiér na to kašle,“ kritizuje Babiše Okamura.

15:19 „Odmítáme návrhy na zvyšování daní. Doslova šílené jsou úvahy na zvyšování věku v odchodu do důchodu. I proto mimo jiné nemůžeme podpořit tuto vládu,“ uvedl předseda SPD Tomio Okamura.

15:06  „Stavíme, tak jak už se dlouho nestavilo. Stavební firmy nemají kapacity, nemají lidi, nemají dělníky, kteří by mohli pracovat.“ Ministr dopravy Vladimír Kremlík právě ve sněmovně na mapách ukazuje progresi ve výstavbě silnic.

! 14:58 „Je jasné to, že nikdo z nás nebude hlasovat pro návrh na vyslovení nedůvěry, to můžu potvrdit na jisto,“ řekl před několika minutami místopředseda ČSSD Ondřej Veselý. Ten také řekl, že v případě, že by prezident nejmenoval nového ministra kultury Šmardu do 30. 6. a premiér Andrej Babiš by na prezidenta Zemana nepodal kompetenční žalobu, tak by se svolalo předsednictvo sociální demokracie a rozhodlo se, co bude dál.

14:46 „Vytvořili jsme úplně nový systém národních dotačních programů na brownfield, veřejné prostranství, na nové výtahy do budov, proto nová sportoviště, proto revitalizace budov,“ chválila současnou politiku vlády ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

13:34 Poslanci si udělali přestávku do 14:30

13:33 Kalousek obvinil ministryni financí z manipulace. „Buď rostou důchody a roste dluh, nebo klesají důchody a klesá dluh, záleží, jestli uvádíme nominální mzdy nebo reálné mzdy.“

13:20 „Uplynulo deset let a my jsme tady svědky neporovnatelné většího zneužití moci než před lety,“ uvedl Kalousek v souvislosti s hlasováním sociální demokracie o nedůvěře vlády před deseti lety.

13:15 „Stále platí, že si plánujeme pořídit si 12 vrtulníku podle požadavků Generálního štábu AČR,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Akvizice vrtulníku v posledních několika týdnech vzbudila zájem médií, jelikož jejich cena měla být přemrštěná, Spojené státy v návaznosti na to cenu snížily.

13:05 Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP09) sociální demokracie měří dvojím metrem. 

 

12:58 "Vy nechcete řídit stát jako firmu, to byla další z Vašich lží pane premiére, vy chcete stát řídit jako svoji firmu," řekl Výborný (KDU-ČSL).

12:53 „I když ekonomika šlape, tak nejste schopen zajistit peníze potřebným,“ vyčetl Babišovi Výborný.

12:51 „Jsme tu proto, abychom bránili právní stát,“ řekl lidovecký předseda Marek Výborný.

12:48 Ivan Bartoš na Twitteru prozradil informaci z kuloarů, že prezident znova odmítne jmenovat ministra kultury Šmardu, to by podle Bartoše mohlo dnešnímu hlasování dodat dynamiku.

 

12:29 Podle Fialy se vládní poslanci tváří jakoby se nic nedělo. 

 

12:29 „Bez jádra neuděláme energetickou koncepci,“ uvedl Havlíček.  

12:25 "Připravujeme tendr na aukci pro nového operátora, cílem je snížit ceny mobilních dat," řekl Havlíček. Ten je také přesvědčen, že díky "tvrdému jednání" operátoři snížují ceny dat. Toto tvrzení, ale operátoři již v minulém týdnu odmítli. 

12:24 K plénu nyní mluví ministr průmyslu obchodu Karel Havlíček, který nyní vyjmenovává úspěchy vlády v oblasti vědy a výzkumu. „Pokud chceme udržet stabilní růst, tak základem je inovace, tak základem je do této oblasti investovat (…) máme šanci stát se jednou ze čtyř zemí, která bude hrát v oblasti umělé inteligenci prim.“

12:16 "Jediný skutečný projekt, který Babiš vymyslel, je šmírovací a šikanovací EET," uvedl Bartoš, ten zároveň dodal, že Piratí chějí vládě dnes vyslovit nedůvěru.  

12:12 "Ve většině západních demokracií by premiér dávno odstoupil," zopakoval předseda Pirátů. 

12:12 Podle Bartoše dochází k "agrofertizaci" české politiky už několik let.

12:09 "Skutečně hrozí, že za nelegálně poskytnuté dotace holdingu Agrofert bude platit každý z nás," připomněl Bartoš v souvislosti s podezřením o střetu zájmů premiéra, které vyplývá z předběžných zpráv Evropské komise. 

12:08 "Opravdu není líp, alespoň né v tom smyslu, jak se snaží premiér Andrej Babiš a jeho lidé prezentovat," začal svoji řeč předseda Pirátů Ivan Bartoš. 

K plénu nyní mluví předseda Pirátů Ivan Bartoš "

12:05 "Opozici jde o rozdmíchávání vášní a politikaření," ukončila svoje vytsoupení ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). 

12:03 "Opatření, které vláda dělá, jsou liberální i konzervativní," myslí si Schillerová. 

11:59 Schillerová dále vyjmenovává to, co považuje za úspěchy své vlády "na vědu a výzkum jsme dali 40 miliard (...) zvyšujeme platy učitelů (...) o 900 korun jsme zvýšili důchody." 

11:56 Podle Schillerové má tato vláda čisté svědomí. "Zadlužení pokleslo na 31,5 procenta HDP," připomněla. Také uvedla, že předchozí vlády, které se nyní snaží vyvolat nedůvěru vytvořily zadlužení 45 procent hrubého domacího produktu, nedodala však, že předchozí vlády působily v době globální hospodářské krize. 

11:50 V Poslanecké sněmovně nyní přednáší svoji řeč ministryně financí Alena Schillerová. Hned na začátku řeči položila otázku "Kolik konzervativních návrhu podpořila TOP09?" 

11:46 „Není důvod, aby vláda skončila. Doufám, že poslanci naši vládu podpoří a nebudou hlasovat pro nedůvěru,“ uzavřel český premiér Andrej Babiš svůj projev na plénu.

11:44 "Pokud se někdo ptá, co vlastně děláme, tak já to píšu každou neděli na Facebook, zeptejte se" vzkazuje premiér všem občanům. 

11:43 Premiér momentálně jmenuje svoje úspěchy „zvýšil se nám rating, z hlediska zadluženosti jsme na tom velmi dobře, investujeme, zahájili jsme projekt digitalizace.“

11:38 "Lidi na mě křikej, že jsem stébák. Proč jste zničili 25 tisíc svazku, kdo tam byl,? ptá se opět Babiš. Premiér jedním dechem zároveň dodal "Já jsem ten soud vyhrál, vyhrál jsem ho třikrát, ale vy to budete tisíckrát opakovat – už sedm let! 

11:33 "Proč některé herečky říkají, že mám vypadnout pryč?" naráží Babiš na vystoupení umělců na demonstracích. Premiér také řekl, že někdo na poslední demonstraci rozdával lístečky s adresou jeho blízkého spolupracovníka. 

11:28 Premiér České republiky se vyjádřil i k demonstracím. "Beru to velmi vážně, protože mě to samozřejmě mrzí, že vidí jen ta negativa.“ Premiér také sdělil, že "Naše země je plná skvělých lidí a na tom stojí právě fungující demokracie."

11:24 „Někteří mají pocit, že jsem něco způsobil, já jsem skutečně nic nezpůsobil,“ komentoval Babiš svoje podnikání v devadesátých letech.  

11:21 „Kdybych nebyl v politice, tak o čapím hnízdě nikdo neslyší. Tahle hysterie. Vždyť ta firma ty dotace vrátila,“ tvrdí Babiš.

11:18 „Vy jste tady způsobili 35 miliard vrácení evropských fondů, těším se na to, až to tady budeme projednávat detailně. Naši daňová poplatníci zaplatili 35 miliard. Všechny ty vrácené fondy byly za vašich vlád. Tak to je!“ řekl opět důrazně Babiš.  

11:15 "Tady se podsouvá, že já něco ohrožuji. Vždyť jsem postupoval podle vašeho zákona (tzv. lex babiš)," připomíná premr. 

11:12 "Proč vnášíte nejistotu mezi lidi a stupňujete napětí a chcete naši zemi poškodit?"
ptá se dále Babiš. 

11:11 "To si přejete totálně destabilizovat naši zemi? Česká republika se nikdy neměla tak dobře, jak v tomto období." Podle Babiše je to výsledek vládnutí hnutí ANO.

11:09 "Pokud by padla vláda, totálně paralyzujete naši zemi," vzkázal premiér předsedovi ODS Petru Fialovi. 

11:06 Právě ted mluví premiér Andrej Babiš. "Já jsem vyhrál svobodné demokratické volby a bojuji za zájmy všech občanů!" řekl důrazně Babiš. 

11:03 "Najděte si konečně odvahu přiznat, že král je nahý," řekl ve Sněmovně předseda ODS Petr Fiala. 

11:01 "My si chaos nepřejme," řekl předseda KSČM. 

11:00 Předseda KSČM Vojtěch Filip na tiskové konferenci připomněl, že jeho vláda nebude hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě. Potvrdil tak stanovisko výkonného výboru z pátku minulého týdne.

10:53 Předseda TOP09 potvrdil, že jeho strana dnes vysloví vládě nedůvěru.

 

10:40 První vystoupil Petr Fiala, který řekl, že Andrej Babiš nemůže být předsedou vlády.

10:31 Schůze v Poslanecké sněmovna začala, poslanci si odsouhlasili, že můžou jednat až do devíti hodin.

 

„Já jsem přesvědčen, že odpovědností celé politické reprezentace ČR je udělat všechno pro to, aby v čele vlády ČR nestál člověk, o kterém dnes celá Evropa ví, že olupuje evropské daňové poplatníky ve svůj vlastní prospěch,“ řekl minulý týden online redakci TV Prima Miroslav Kalousek.

 

Kalousek také zdůraznil, že opoziční strany chtějí jasně vidět, kdo se přihlásí k odpovědnosti za vládu, jejíž premiér je ve střetu zájmů, a kvůli kterému bude zároveň ČR vracet dotace.

null

Kromě pěti opozičních stran chce vládě vyjádřit nedůvěru i SPD, které vadí vládní působení sociální demokracie. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše ale žádný člen SPD nepřipojil podpis ke svolání této schůze. 

Sociální demokracie nicméně situaci kolem premiéra využila a klade si několik podmínek, bez jejichž akceptace hnutím ANO by vláda zřejmě padla. Netrvalo dlouho a již toto pondělí došlo na jednání vlády „k nedorozumění“ ohledně navrhovaného rámce státního rozpočtu na roky 2021 a 2022.

Ministryně práce Jana Maláčová totiž požaduje o 11 miliard více. Aby mohla ministryně naplnit své programové cíle, tak Hamáček navrhl zvýšit příjmy do státního rozpočtu, například prostřednictvím bankovní daně, kterou Babiš již několikrát razantně odmítl.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!