Daňový balíček schválen až napopáté. Poslanci se hádali i vzájemně obstruovali

Vládě se dnes opět dlouho nedařilo schválit daňový balíček a k obratu došlo až v podvečer. Zvyšuje se především spotřební daň u lihu a tabákových výrobků. Nyní daňový balíček bude předložen Senátu, který jej s největší pravděpodobností vrátí poslancům.
Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna

reklama

AKTUÁLNĚ:

Zatímco jsme ještě odpoledne informovali, že Sněmovna ani tentokrát neschválila daňový balíček, došlo odpoledne k zásadnímu zvratu. Poslanci se nečekaně vrátili k hlasování o zvýšení části daní a nakonec se vládě podařilo balíček odhlasovat. Poslanci odmítli návrh Miroslava Kalouska, aby se zákon vrátil k novému projednání do druhého čtení. Prošlo nakonec i zvýšení poplatku za vklad do katastru nemovitostí na dvojnásobek.

Online reportáž:

14:18 Momentálně byla přerušena 36. schůze Poslanecké sněmovny o daních. Ta bude pokračovat v pátek ráno. Během pátku by také mělo být na programu jednání o zvýšení rodičovského příspěvku. Sněmovna bude dnes od 15:30 pokračovat v projednávání některých předloh. 

14:11 Poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) byl předsedajícím Sněmovny Petrem Fialou (ODS) přerušen. Fiala následně přerušil 36. schůzi, která projednává vládní daňový balíček. Proti tomu se postavil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který řekl, že k reakci byl přihlášen i poslanec za ČSSD Jan Chvojka. Hamáček vzápětí vznesl proti předsedajícímu sněmovny námitku. Ta byla následně schválena. Podle Stanjury (ODS) však nelze ani námitkou znovu obnovit přerušenou schůzi. Poslanci se nyní dohadují o postupu. 

13:53 „Říci, že Sportka je stejně nebezpečná jako hrací automaty, je jako říci, že marihuana je stejně nebezpečná jako heroin,“ kritizoval vládní argumentaci Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten už u pultíku stojí více než půl hodiny. 

13:15 Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura před hlasováním o daňovém balíčku vládu znovu upozornil na případné porušení zákona v souvislosti s neumožněním debaty o něm. Stanjura navíc pokračuje v kritice daňového balíčku. 

13:05 Sněmovně se v rámci pozměňovacích návrhů podařilo prosadit vyjmutí zdanění plynu pro vytápění v domovních kotelnách. Plyn tedy nebude podléhat energetické dani.

12:56 Opoziční poslanci naopak neuspěli se zrušením zdanění technických rezerv českých pojišťoven. Proti návrhu na zdanění technických rezerv se kromě opozice vyjádřila i řada odborníků a ČNB. 

12:50 Zákonodárci dnes schválili návrh poslance Ondřeje Veselého (ČSSD), který počítá s ještě větším zvýšením daní u loterií. Zatímco vládní návrh počítá se zvýšením daní u loterií z 23 procent na 30, návrh Veselého přichází s ještě větší sazbou daně, a to nikoliv 30%, ale 35%. Loterie tedy budou zdaněny stejnou sazbou jako výherní automaty. 

12:43 Poslanci vyhlásili dvacetiminutovou přestávku pro klub TOP 09. 

11:45 Zákonodárci nyní hlasují o jednotlivých pozměňovacích návrzích. Těch je více než padesát.

11:40 Poslanci nyní hlasují o jednotlivých procedurách hlasování. 

11:02 Sněmovna odmítla návrh přerušení jednání Sněmovny na 30 minut na jednání předsedy klubů jednotivých stran. V následujícím hlasování Poslanecká sněmovna zamítla i návrh Dominka Feriho na přerušení rozpravy o daňovém balíčku k 25.11. Sněmovna následně ukončila rozpravu. 

10:50 Místopředseda Pirátů Jakub Michálek vyzval opět vládu k řádnému projednání zákona. „Je tady riziko, že Sněmovna bude rozhodovat o hlasování nezákonně. Nechceme přece, aby stát žalovaly tabákové firmy za nelegální vybírání daní,“ uvedl Michálek.

Sněmovna se bavila vystoupením Zaorálka 

10:40 „Pravděpodobně došlo k porušení hygienických norem,“ přisadil si k vystoupení Zaorálka Kalousek. Fiala Zaorálkovi vytknul jak formu, tak obsah projevu. Podle něj není rovnítko mezi jednáním o státním o rozpočtu a daněmi. „Rozpočet je pouze na rok, ale daně jsou na mnohem delší dobu,“ řekl.  

10:35 Tomu se následně podivil předseda Trikolory Václav Klaus ml. „Proč na nás křičíte, pane Zaorálku? Ten váš argument nebude silnější, když bude o pár decibelů hlasitější, takhle to nefunguje,“ divil se Klaus.

10:30 Vlády se naopak zastal Lubomír Zaorálek. „Je-li tady vláda, která má většinu, tak má právo prosazovat svou vůli. Co chcete vy, aby pokračovala tahle šaškárna? Nebojte se, je tady většina a ona prosadí svou vůli,“ rozkřiknul se na poslance Zaorálek.

10:10 Námitka Stanjury byla však následným hlasováním zamítnuta. Vedle Stanjury protestoval proti jednání i Jakub Michálek (Piráti), Miroslav Kalousek (TOP 09) a předseda nejsilnější opoziční strany Petr Fiala. „Je to v rozporu se zákonem i podle nálezu Ústavního soudu. Vědomě porušujte zákon a to je smutné,“ uvedl Fiala. Podle předsedy lidovců Marka Výborného se poslanci jeho strany nemohli řádně vyjádřit. „Za nás se mohli vyjádřit jen čtyři poslanci. Přihlášeno do rozpravy bylo však deset poslanců,“ řekl Výborný.

10:00 Opozice se nechce smířit s „nezákonným postupem vlády“ ohledně pevného hlasování a zabránění diskuze o daňovém balíčku. „Podle kterého odstavce článku jednacího řádu platného zákona přednášíte návrh? Podle mě to není možné. Poprosím vás o tuto informaci,“ uvedl směrem k předsedajícímu Sněmovny Vojtěchu Filipovi (KSČM) předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Filip jako případ uvedl samotný návrh Stanjury z listopadu 2012 z jednání v roce 2012 týkající se církevních restitucí. Stanjura následně vznesl námitku proti postupu předsedajícího.

Vyšší daně z cigaret a alkoholu 

Vládní balíček má od ledna zvýšit o desetinu spotřební daň z cigaret a tabáku. O třináct procent pak z lihu. Veřejnému rozpočtu by tak měl podle Ministerstva financí každoročně přinést přes deset miliard korun. U zvýšení daně z cigaret vláda odhaduje příští rok přínos do státní kasy 7,7 miliardy korun, v roce 2021 pak 9,2 miliardy. U lihu by se měly roční výnosy zvýšit o jednu miliardu korun. Láhev tvrdého alkoholu zdraží přibližně o 9 korun. Opatření se netýká piva a vína. Tabákové firmy pak předpokládají růst ceny za krabičku cigaret o 12 až 13 korun.

Větší zdanění hazardu a poplatek za vklad do katastru 

Kromě alkoholu a cigaret počítá navrhovaný daňový balíček také se zvýšením sazby daně u hazardu, a to na 25 až 30 procent podle typu hry. Nově by lidé také měli zdaňovat výhry nad 100 tisíc korun. Vládní balíček počítá i se zvýšením poplatku za vklad do katastru nemovitostí z 1000 na 2000 korun.

Zvýšení mateřské nebude pro všechny

Na pořadu jednání je i rodičovská. Ta byla minulý týden terčem kritiky opozičních poslanců. Kriticky se k novému návrhu vyjádřil zejména předseda SPD Tomio Okamura. Ten se opřel především do toho, že návrh z dílny ČSSD značně limituje, kdo příspěvek dostane. „Zákon navrhuje vyřadit ty rodiče s malými dětmi, u kterých matka ukončila rodičovskou dovolenou z existenčních důvodů, protože nemá peníze,“ obvinil ČSSD Okamura. Předseda SPD následně přednesl svůj vlastní návrh: „Nabízíme pozměňující návrh poslankyně Šafránkové (SPD) a poslance Bauera (ODS), aby na zvýšený rodičovský příspěvek pro děti do 4 let dosáhli všichni rodiče,“ řekl minulý týden ve sněmovně. Ke kritice Maláčové se připojil i předseda lidovců Marek Výborný. Ten ministryni i vládu kritizoval pro obstrukční jednání.

Maláčová vytkla lidovcům „řečnění“

Ten, kdo zablokoval návrh na zvýšení rodičovské, je asociální ČSSD,“ prohlásil Výborný. To si však Maláčová nenechala líbit. „Já si myslím, že je to vrchol pokrytectví. Co konkrétního jste, pane poslanče, pro rodiny s dětmi udělal? Jen řečníte a nic konkrétního neděláte,“ uvedla minulý týden Maláčová. Ta předtím vysvětlila, koho se zvýšení rodičovské bude týkat. „Ten návrh, se kterým přicházíme, má základní mantinely. Možnost vyčerpat 80 000 navíc se bude odvíjet od dvou faktorů. Ten první je zbývající věk dítěte do čtyř let a celková výše příspěvku, kterou můžeme, nebo můžou rodiny, čerpat. Ta se odvíjí od předchozího příjmu a v podstatě zjednodušeně lze říci, že ta maximální částka, kterou může rodina čerpat, je výše mateřské. To znamená zbývající počet měsíců do čtvrtých narozenin a čerpat lze měsíčně ta maximální výše dle mateřské,“ řekla Maláčová. 

 

Dalibor Zítko

reklama

reklama