Ondřej Veselý (ČSSD): Premiér toho hodně slibuje, ale na plnění moc nehledí

Sociální demokracie slovy jejího předsedy Jana Hamáčka považuje červnový návrh rozpočtu za „nereálný“ a chce více peněz pro resorty své strany. ČSSD požaduje až 11 miliard pro ministerstvo práce a sociálních věcí, další peníze mají mířit například do rozpočtu ministerstva vnitra na obnovu hasičského příslušenství a obnovu vozového parku policie.
Zleva: Jana Maláčová, Jan Hamáček, Toman Onderka a Ondřej Veselý
Zleva: Jana Maláčová, Jan Hamáček, Toman Onderka a Ondřej Veselý
Facebook/Jana Maláčová

reklama

 Poslanec Ondřej Veselý v reakci na dnešní kritiku Babiše naší redakci sdělil, že premiér buď věci nechápe, nebo je nechce chápat. Příjmy na pokrytí výdajů má zajistit hlavně bankovní daň, která má podle nich přinést až 14 miliard korun. 

„Přesněji se jedná hlavně o platbu z bankovní transakce, protože bankovní daň sama o sobě by přinesla méně, ale v případě transakce to znamená, že z každé transakce jde nějaká platba,“ řekl online-redakci TV Prima poslanec za ČSSD Ondřej Veselý. Na dotaz, jakým způsobem k částce 14 miliard sociální demokracie došla, Veselý odpověděl, že interním výpočtem. „Daň z transakcí by měla přinést až 14 miliard korun, došli jsme k tomu pomocí našeho interního výpočtu, který vychází z dat bank za minulý rok.“

Kromě bankovní daně chce ČSSD zrušit i některé daňové výjimky, ministr vnitra Jan Hamáček zmínil zastropování odpisů drahých aut. „My jsme nabízeli ty základní výjimky, které se dají řešit poměrně rychle. Pak jsou tam otázky také společného zdanění manželů, a to například v jaké míře to řešit. Jsou samozřejmě manželky, které pečují doma o děti - a ty jsou v pořádku, ale pak je otázka, jestli manžel tzv. zelené vdovy - tzn. že ty  doma maximálně tak oprašují verandu a manžel vydělává 150 tisíc, jestli tam to má cenu také. Takže i na tyhle věci se chceme podívat,“ dodal k výjimkám poslanec.

Veselý si zároveň z kritiky Babiše, který ČSSD dnes v médiích kritizoval, že některé věci strana není schopna pochopit, nic moc nedělá. „Pan premiér je zvyklý, že toho hodně slíbí, ale pak na plnění už moc nehledí,“ sdělil naší redakci. ČSSD podle Veselého ale takovýmto způsobem nepracuje. „Pokud pan premiér vůbec nemá představu o tom, jak se budou naplňovat platy policistů a zda budeme schopni pomáhat při ochraně vnější ochrany hranic, tak to je jeho problém.“ 

Premiér Babiš podle něj vůbec netuší ani to, jakým způsobem by se měly financovat sociální služby. Je „třeba také financovat nějaké sociální služby, které řešíme už letos a příští rok, už je třeba řešit zřizování hotspotů nebo zařízení akutní péče, třeba pro děti nebo matky s dětmi. To, že to pan premiér nechápe, je prostě jeho problém. Nemluvě o otázce v boje se suchem. On se tváří, že to neexistuje, aby byl za dobrého, ale to nejde,“ uvedl Veselý. Babiš by se podle něj měl rozhodnout, jestli chce pravicový rozpočet - což v jeho pojetí znamená, že nikomu nic nedá - nebo levicovou politiku, „ale obojí dohromady prostě nejde,“ uzavírá Ondřej Veselý. 

Dalibo Zítko

reklama

reklama