Vláda přidá státním zaměstnancům

Státní zaměstnanci si od příštího roku paušálně polepší o 1500 korun měsíčně, koalice ČSSD a hnutí ANO to schválily na dnešním jednání vlády. Dojde zároveň ke zrušení první a nejnižší tabulky. Opatření se týká až 176 tisíc pracovníků.
Na zvyšování platů se vláda dohodla již v září
Na zvyšování platů se vláda dohodla již v září
FTV Prima

reklama

„Bylo schváleno nařízení vlády, kterým se mění a zvyšují tarifní platy zaměstnanců ve veřejných službách, správě a pracovním poměru státních zaměstnanců,“ informoval novináře po jednání vlády ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Opatření se totiž týká i deseti tisíc pracovníků spadající pod ministerstvo kultury. „Bude to mít dopad na knihovníky, hudebníky, účetní v divadle. To zvýšení se jich týká tak, že dojde k 1. lednu příštího roku k paušálnímu zvýšení jejích platu o 1500 korun. Zároveň v případě těch pracovníků v kultuře dojde prostřednictvím sloučení první a druhé tabulky ke zvýšení platu o 3,5 procenta,“ uvedl Zaorálek.

Rozsah zvýšení se bude pohybovat od 2200 do 2500 korun

Knihovníci, kteří tak měsíčně pobírali zhruba dvacet tisíc, dostanou přidáno 2200 korun. Rozsah zvýšení se potom pohybuje od 2200 do 2500 korun. „Je to podle toho, jestli jde o hudebníky, nebo o účetní v divadle apod. Myslím, že se jedná o velice významný posun, doufám, že je to trend a že tento trend bude i nadále pokračovat,“ dodal Zaorálek. 

Nově pouze čtyři tabulky 

Na zvýšení mezd ve státním sektoru a zrušení první tarifní tabulky se už v září dohodla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO). „Kuchaři, uklízečky, školníci a různé jiné podpůrné profese v sociálních službách by měly nově dostávat o dva tisíce více. Těch 176 tisíc lidí si kromě těch 1500 korun polepší o minimálně dalších pět set korun,“ vysvětlila tehdy vládní plán Maláčová. Od 1. ledna příštího roku se tak bude odměňování ve finančním sektoru řídit namísto pěti tabulkami pouze čtyřmi. 

Dalibor Zítko

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!