Vláda vyhlásila karanténu pro celou ČR. Nakažených je už 293

Karanténa v Česku začne v pondělí 16. 3. a trvat bude minimálně do 24. 3. do 6:00. Na tiskové konferenci to oznámil premiér Andrej Babiš. Přijaté krizové opatření zakazuje volný pohyb osob na území České republiky. Jsou ale výjimky, například cesta do zaměstnání, nutná cesta za rodinou, návštěva lékaře či obstarání základních životních potřeb. V Česku je aktuálně 293 nakažených koronavirem, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
V České republice byla vyhlášena karanténa
ČTK/DPA/Armin Weigel

reklama

„Vláda s účinností ode dne 16. března 2020 od 00:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod.

I. zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky s výjimkou::

  • cest do zaměstnání a k výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti,
  • nezbytných cest za rodinou nebo osobami blízkými,
  • cest nezbytně nutných k obstarávání základních životních potřeb (např. nákup potravin, léků a zdravotnických prostředků, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, krmiv a dalších potřeb pro zvířata), včetně potřeb příbuzných a osob blízkých, zajištění péče o děti, zajištění péče o zvířata, využívání nezbytných finančních a poštovních služeb, doplnění pohonných hmot,
  • cest nezbytně nutných k zajištění potřeb a služeb (podle předchozího odstavce) pro jinou osobu (např. dobrovolnictví, sousedská výpomoc),
  • cest do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb, včetně zajištění nezbytného doprovodu příbuzných a osob blízkých, a zařízení veterinární péče,
  • cest za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí, včetně zajištění nezbytného doprovodu příbuzných a osob blízkých,
  • výkonu povolání nebo činností sloužících k zajištění bezpečnosti, vnitřního pořádku a řešení krizové situace, ochrany zdraví, poskytování zdravotní nebo sociální péče, včetně dobrovolnické činnosti, individuální duchovní péče a služby, veřejné hromadné dopravy a další infrastruktury, služeb pro obyvatele, včetně zásobování a rozvážkové služby, veterinární péče,

  • pobytu v přírodě nebo parcích,

  • cest zpět do místa svého bydliště,

  • pohřbů.“

Vláda dále nařizuje lidem omezit pohyb na veřejnosti na dobu nezbytně nutnou. Lidé se musí pohybovat v místě svého bydliště a omezit kontakty s jinými osobami. Výjimku mají jen případy uvedené ve výše popsaných bodech.

Lidé by při kontaktu s ostatními osobami ve veřejných prostorách měli dodržovat minimální vzdálenost dvou metrů a platit primárně bezhotovostně.

Vláda pak doporučuje zaměstnavatelům, aby umožnili zaměstnancům práci z domova, případně podporovali dovolené a placené volno pro zaměstnance. Pozastaveny by měly být také veškeré činnosti, které nejsou nezbytně nutné pro provoz.

Celé rozhodnutí vlády zde.

Počet nakažených lidí stoupl přibližně o třetinu

V Česku je aktuálně 293 lidí nakažených novým typem koronaviru, infrormoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Za dnešek se počet potvrzených případů zvýšil zhruba o 33 procent, dodal. Ministerstvo financí podle něj uvolnilo 1,5 miliardy korun jako rámec pro nákup respirátorů a další peníze navíc dostanou hygienické stanice.

Na nákazu koronavirem zatím nikdo nezemřel, stav dvou pacientů je podle informací z nedělního dopoledne vážný. Jde o dva taxikáře, jeden leží ve Všeobecné fakultní nemocnici a je připojen na mimotělní oběh, druhý je hospitalizovaný v Nemocnici Na Bulovce, má zavedenou plicní ventilaci.

Aktivace Ústředního krizového štábu

Vláda také rozhodla o aktivaci Ústředního krizového štábu kvůli šíření nového typu koronaviru. V jeho čele bude náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Svolání štábu už dnes dopoledne avizoval premiér Andrej Babiš (ANO), už dříve jeho aktivaci podle svých vyjádření několikrát předsedovi vlády navrhoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Štáb podle statutu po vyhlášení krizové situace, mezi které se řadí i současný nouzový stav, připravuje návrhy řešení. Jeho předseda je předkládá Bezpečnostní radě státu, v případě nutnosti vládě.

Autoservisy nebo květinářství fungovat mohou

Nové usnesení vlády konkretizuje sobotní nařízení ohledně uzavření obchodů a zákazu některých služeb. Zákaz se tak nyní nevztahuje na autoservisy, zahrádkářství, prodej jízdenek, květinářství nebo prodej zdravotních prostředků. Vláda naopak nově zakázala s výjimkami prodej ubytovacích služeb, provoz autoškol, taxislužby s výjimkou těch rozvážejících potraviny a těch, které jsou řízeny osobami s oprávněním řidiče taxislužby, a dále prodej elektroniky, který byl mezi výjimkami původního nařízení ze soboty. Na noční tiskové konferenci po nedělním jednání vlády to řekl ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Už od sobotního rána musí být zavřené obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic, malých domácích zvířat a krmiv a dalších potřeb pro zvířata, brýlí a kontaktních čoček nebo novin a časopisů.

Na hranicích s Rakouskem a Německem bude pomáhat armáda

Premiér Babiš na tiskové konferenci také oznámil, že vláda kvůli hrozbě koronaviru zavádí vnitřní ochrany hranic s Německem a s Rakouskem s platností do půlnoci 4. dubna. Kabinet rozhodl také o tom, že policistům budou pomáhat vojáci a celníci. Vláda povolala k výkonu služby policie 2096 vojáků a 400 celníků, uvedl Babiš.

S dnešní půlnocí začal platit zákaz cestování českých občanů kamkoli do zahraničí. Cizinci naopak nesmí do České republiky. Pro obě restrikce budou existovat výjimky. Kontroly na rakouských a německých hranicích byly zavedeny od soboty. Původně měly trvat do středy.

Úřady omezí služby

Veřejné úřady budou muset kvůli hrozbě koronaviru povinně omezit své služby veřejnosti. Vláda dnes uložila veřejným úřadům orgánům veřejné moci a správním orgánům snížit rozsah úředních hodin, uvedl Andrej Babiš.

„To znamená, že by měly do týdne mít jenom omezený rozsah úředních hodin, a to na pondělí a středu maximálně v rozsahu tři hodiny,“ řekl Babiš. Řada nejméně městských a obecních úřadů už provoz omezila, některé jsou dokonce uzavřeny.

Další rozhodnutí vlády se týká péče o děti policistů, hasičů a příslušníků dalších bezpečnostních sborů, strážníků, zdravotníků nebo zaměstnanců ochrany veřejného zdraví. Kabinet nařídil hejtmanům a pražskému primátorovi, aby v případě potřeby vyčlenili školy nebo školská zařízení, v nichž budou moci tyto děti být. Opatření se týká dětí ve věku od tří do deseti let. Kolektivy budou moci být nejvýše po 15 dětech.

Doplňovací senátní volby na Teplicku se odkládají

Kvůli hrozbě nového typu koronaviru se odkládá konání senátních voleb. Uvedl to po dnešním mimořádném jednání kabinetu premiér Andrej Babiš (ANO). Doplňovací senátní volby na Teplicku byly naplánovány na 27. a 28. března. Volby byly vyhlášeny v souvislosti s náhlým úmrtím zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS).

Odkládá se termín podání daňového přiznání

Lidé a firmy budou moci odevzdat daňové přiznání o tři měsíce později bez sankce, tedy do 1. července. Finanční správa nebude udělovat pokuty za pozdní odevzdání kontrolního hlášení a finanční a celní správa nebude po květnovém startu 3. a 4. vlny elektronické evidence tržeb (EET) tři měsíce dávat pokuty za opožděnou registraci k EET a bude plnit jen poradní funkci. Vyplývá to hlavních opatření tzv. liberačního balíčku ministerstva financí, který dnes schválila vláda, informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Cílem opatření je zmírnit podnikatelům a lidem dopady aktuální situace vyvolané šířením koronaviru a minimalizovat nutnost navštěvovat finanční úřady

Přesné technické parametry balíčku zveřejní MF v pondělí 16. března ve Finančním zpravodaji a na internetových stránkách Finanční správy.

Článek aktualizujeme...

iPrima, ČTK

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!