Vladimir Putin udělil nejvyšší ruské státní vyznamenání českému skladateli Vadimu Petrovovi

Řád přátelství je vůbec nejvyšší státní vyznamenání v Rusku. Je udělováno cizincům a podle ruské ambasády Vadim Petrov přispěl k upevnění přátelství mezi národy a obohatil jak českou, tak ruskou kulturu. V pondělí o tom ruské velvyslanectví v Praze informovalo v tiskové zprávě.
Oceněný Vadim Petrov
Oceněný Vadim Petrov
facebook.com/AmbRusCz

reklama

Vadimu Petrovovi je osmdesát sedm let a je českým hudebním skladatelem. Podle Ruské ambasády je potomkem ruských emigrantů a pochází ze šlechtického rodu Repninů-Repninských. „Skladatel je autorem více než 1400 titulů, mezi nimiž je hudba k 173 celovečerním a animovaným filmům, oblíbeným jak v České republice, tak i v zahraničí,“ uvedla Ruská ambasáda. Ve svých dílech se navíc obrací k ruským lidových písním a tradici. 

Petrov založil v 60. letech pražskou Lidovou konzervatoř, nyní Konzervatoř Jaroslava Ježka, kde působil jako první ředitel. Po roce 1968 nesměl uměleckou činnost vykonávat. Později vyučoval na Konzervatoři Jaroslava Deyla a Pražské konzervatoři. Minulý rok získal medaili za zásluhy od prezidenta Miloše Zemana. 

Řád přátelství

Řád přátelství se uděluje již od roku 1994. Ocenění v době Sovětského svazu neslo název Řád přátelství národů a sloužilo jako poděkování za upevňování spolupráce s Ruskou federací. Řád přátelství dostala například francouzská zpěvačka Mireille Mathieuová nebo srbský režisér  Emir Kusturica. Před třemi lety jím byl vyznamenán i český europoslanec Jiří Maštálka (KSČM). 

Putin ocenil i Nohavicu

Za rozvoj česko-ruských vztahů získal hned dvakrát ocenění i ostravský zpěvák Jaromír Nohavica. V roce 2017 získal ocenění Stříbrný lukostřelec, což je cena za napomáhání rozvoji rusko-českých vzájemných vztahů. V roce 2018 obdržel od ruského prezidenta Vladimira Putina Puškinovu medaili za zásluhy v upevňování přátelství mezi národy. Vladimir Putin mu tuto cenu předal osobně. 

 

Anta Šimečková

reklama

reklama