Nejvyšší státní zástupce: Novel o státním zastupitelství je už tolik, že mám problém se v nich orientovat

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem dnes diskutovali na půdě Senátu novelu o státním zastupitelství. Pavel Zeman se domnívá, že pouze vyjmutím státního zastupitelství z moci výkonné lze docílit garance nezávislosti státního zastupitelství. Jednání se dotklo i přechodných lhůt vedoucích státních zástupců, zpřísnění jejich odvolání a způsobu výběru pětičlenné komise.
3. 7. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: PODLE NEJVYŠŠÍHO STÁTNÍHO ZÁSTUPCE JE V NÁVRZÍCH NA ZMĚNY VE STÁTNÍM ZASTUPITELSTVÍ ZMATEK
3. 7. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: PODLE NEJVYŠŠÍHO STÁTNÍHO ZÁSTUPCE JE V NÁVRZÍCH NA ZMĚNY VE STÁTNÍM ZASTUPITELSTVÍ ZMATEK

reklama

Vlastní hlava v ústavě

„Navrhoval jsem změnu ústavy týkající se státního zastupitelství - vyjmout ho z té hlavy týkající se moci výkonné a dát ho v podstatě do samostatné hlavy. Nevím, jestli je k tomu politická vůle v současné době. Nicméně, bavíme-li se o novele státního zastupitelství, tak je to právě tento krok, který by nezávislost státního zastupitelství garantoval,“ řekl novinářům Zeman.

Návrh nejvyššího státního zástupce o vyjmutí státního zastupitelství z výkonné moci podpořil i předseda ústavně-právního výboru Miroslav Antl (ČSSD). „Státní zastupitelství by mělo mít svoje nezávislé postavení v ústavě,“ uvedl Antl.

Třicet státních zástupců v jednom roce

Zeman se s Antlem shodl i na tom, že vedoucí státní zástupci by neměli být odvoláni dva až tři roky po přijetí novely. „Není možné vydělit vrchní státní zástupce z celkového sboru zbytku vedoucích státních zástupců a dát jim dva roky funkčního období,“ sdělil Zeman. Společně s tím uvedl, že by měli být naopak vedoucí státní zástupci zařazeni do „celého zbytku státních zástupců, tak jak to bylo u soudců“ a zároveň by na ně měla být aplikována stejná pravidla. Současnými ustanoveními by podle Zemana hrozilo, že se v jednom roce vymění až třicet státních zástupců, což by ohrozilo kontinuitu a funkceschopnost instituce.

Může vládní novela zpolitizovat výběr státních zástupců?

Oba činitelé odmítli také návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové, aby vedoucí státní zástupce vybírala pětičlenná komise, do níž by ministryně jmenovala tři členy. Současný zákon je postaven tak, že za návrh státního zástupce nese odpovědnost vedoucí státní zástupce, který ho navrhuje, ministr jej pak může a nemusí schválit. Novela by podle kritiků ohrozila nezávislosti státních zástupců, jelikož by ministryně mohla podle vzorce 3:2 vybrat prostřednictvím komise svého státního zástupce.

Ministerstvo kritiku odmítá

Takovou kritiku ale ministerstvo spravedlnosti odmítá. „Soudce je ze zákona neodvolatelný, nepřeložitelný a má garantován pevný plat. Toto zaručuje jeho nezávislost a neovlivnitelnost při rozhodování. Samotné obsazení do výběrové komise tuto nezávislost neoslabuje a žádnou závislost na ministrovi nevytváří. Stejně absurdní by bylo tvrzení, že soudce jmenovaný do své funkce prezidentem republiky je ve výkonu funkce na prezidentovi závislý či jím ovlivnitelný. Dle našeho názoru je v návrhu výběr nikoliv 3:2, jak se mylně uvádí, ale dva zástupci ministerstva, dva státní zástupci a jeden nezávislý soudce,“ uvedl pro online redakci TV Prima mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Přehršle novel

„V současné době, za poslední dva, tři měsíce se objevilo tolik návrhů na změnu zákona o státním zastupitelství, že mně samotnému, a to se o to dost ze své podstaty zajímám, dělá trošku problém se v tom orientovat,“ odpověděl Pavel Zeman na dotaz ohledně účinnosti některých případných novel i v souvislosti s institutem hromadných žalob. Senátní novela o státním zastupitelství je již několikátá v pořadí, zatím nejkomplexnější novelu představila vláda prostřednictvím Benešové, ta nyní míří k připomínkovému řízení. Další spíše dílčí novely přišly od opozice, jednu předložila TOP 09 společně se STAN a druhou potom ODS, Piráti a KDU-ČSL.

 

Dalibor Zítko

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!