KORONAVIRUS ONLINE: Virus má v Česku první oběť. Více než tisíc lidí je nakažených

Česká republika má svou první oběť koronaviru. Jedná se o pětadevadesátiletého muže, který byl hospitalizován na Bulovce. Více než tisíc lidí je nakaženo.
Koronavirus v Česku způsobí velké ekonomické ztráty
Koronavirus v Česku způsobí velké ekonomické ztráty

reklama

21:55 Odveta semifinále Poháru CEV volejbalistů mezi Petrohradem a Novosibirskem se ve čtvrtek hrát nebude. Evropská konfederace CEV ji odložila na neurčito poté, co ruský volejbalový svaz v pátek zastavil kvůli šíření koronaviru domácí soutěže.

21:44 Mezinárodní olympijský výbor poprvé přiznal, že kvůli pandemii koronaviru uvažuje o odložení olympijských her v Tokiu. Rozhodnutí by mělo padnout do čtyř týdnů. Úplné zrušení her ale ve hře není.

21:30 Ve Francii se druhý den za sebou počet obětí nákazy koronavirem zvýšil o více než stovku. Mrtvých je už celkem 674, je mezi nimi i první lékař. Počet infikovaných se zvýšil o  1 559 - na 16 018. Na tiskové konferenci to uvedl zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon.

21:20 Po celém světě se koronavirem nakazilo již téměř 330 tisíc lidí a 14 376 jich zemřelo, ukázaly údaje americké Univerzity Johnse Hopkinse, která monitoruje globální vývoj pandemie. 

20:50 Zármutek vyjadřují i zástupci opozičních politických stran:

20:45 Upřímnou soustrast rodině vyjádřila i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

20:35 K úmrtí prvního člověka v ČR v souvislosti s koronavirem se na facebooku vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Občan vyzval k tomu, aby dodržovali všechna opatření a nepodléhali strachu.

20:23 V pražské Nemocnici Na Bulovce dnes ve večerních hodinách zemřel první pacient s koronavirem v ČR. Muž byl hospitalizován 18. března, kdy se u něj potvrdila infekce. „Je to nesmírně smutná zpráva. Bohužel, podle toho, jak sledujeme vývoj onemocnění, jsme museli s tímto momentem počítat,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro TV Prima.

Pacient byl hospitalizován na standardním lůžku na Infekční klinice. Trpěl řadou zdravotních problémů jako chronické srdeční selhání, chronická ischemická choroba srdeční a měl kardiostimulátor. „Důvodem úmrtí bylo celkové vyčerpání orgánových rezerv u pacienta s četnými interními komorbiditami,“ uvedl ošetřující lékař Infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce.

20:11 Zemřel první pacient nakažený koronavirem. Jedná se o 95letého muže, který byl hospitalizován v Praze na Bulovce. 

 

20:06 Ve Francii se druhý den za sebou počet obětí nákazy koronavirem zvýšil o více než stovku. Mrtvých je už 674. Infikovaných přibylo 1 559, na celkových  16 018.

20:02 Tři týdny od oznámení prvních případů nákazy koronavirem. V Česku je 1 120 nakažených. 

19:55 Americký republikánský senátor Rand Paul dnes na twitteru oznámil, že se nakazil koronavirem. Jde o prvního nakaženého člena horní komory Kongresu, která nyní jedná o finanční pomoci americké ekonomice zasažené pandemií nemoci COVID-19. 

 

19:40 Mezinárodní olympijský výbor uvedl, že rozhodnutí o případném odložení začátku olympijských her v Tokiu by mělo padnout do čtyř týdnů. Zrušení her MOV vyloučil.

19:34 Adam Vojtěch informuje o další dodávce roušek na svém Twitteru. 

 

19:23 V Praze hygienici evidují 345 lidí nakažených novým typem koronaviru, 211 mužů a 134 žen. Za posledních 24 hodin přibylo 46 nových případů, uvedla Hygienická stanice Hlavního města Prahy na webu.

V Praze je 345 případů COVID-19, nových je 46
Autor: Hygienická stanice Hlavního města Prahy V Praze je 345 případů COVID-19, nových je 46

zdroj: Hygienická stanice Hlavního města Prahy, ČSÚ

19:16 Společnost Facebook během koronavirové krize v Evropě dočasně sníží rychlost streamingu videí na svých platformách a rovněž na sociální síti Instagram. Mluvčí firmy to dnes oznámil v Bruselu. Facebook chce tímto krokem předejít přetížení sítě, které by mohlo být vyvoláno vyšším využíváním internetu při práci milionů lidí z domova.

19:12 Hasiči opět pomáhají. Dnes přivezli dodávku roušek a respirátorů pro Prahu. 

 

19:04  V Africe dnes počet nakažených koronavirem vzrostl na 1 198. S odvoláním na africké Středisko pro kontrolu nemocí (CDC) o tom dnes informoval server BBC.

18:59 Německá kancléřka Angela Merkelová jde do domácí karantény. U lékaře, který ji v pátek očkoval, se prokázala nákaza koronavirem, uvedl mluvčí.

18:53 Lék Plaquenil, jehož předepisování ministerstvo zdravotnictví omezilo, už teď v některých lékárnách chybí. Nemají ho ani distrubutoři, řekl ČTK mluvčí sítě lékáren Dr. Max Michal Petrov.

Lék vyrábí francouzská firma Sanofi Aventis. Podle údajů na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je prodejní cena léku zhruba 240 korun za balení. 

Lékárny ho nesmějí vydat, pokud v lékařském předpisu není uvedena diagnóza pacienta a odbornost lékaře. Ani ti vybraní ho nesmí předepsat na déle než dva měsíce, tedy více než dvě balení.

18:50 Britský ministerský předseda Boris Johnson chce lidem ponechat možnost procházek v parcích a venkovních prostranstvích, řekl to dnes na tiskové konferenci.

Je to podle něj důležité pro udržení duševního zdraví mezi lidmi. Spolu s tím ale své spoluobčany vyzval, aby od ostatních udržovali dvoumetrový odstup. Zranitelní lidé, kteří trpí různými vážnými chorobami, by neměli v následujících dvanácti týdnech opouštět své domovy. Vláda se chce o tyto lidi postarat prostřednictvím lokálních komunit. Zajistit jim tak dodávky potravin a léků.

18:45 V Praze hygienici evidují 345 lidí nakažených novým typem koronaviru, 211 mužů a 134 žen. Za posledních 24 hodin přibylo 46 nových případů.

18:43 Na dodržování omezení pohybu kvůli pandemii koronaviru dohlížejí i ve Španělsku policisté, kteří za jeho porušení udělují pokuty. 

Policisté jedné obce na Mallorce se ale kromě kontrol rozhodli i zpříjemnit dny dětem, s nimiž rodiče v těchto dnech nesmí na ulici, s výjimkou cest k lékaři.

 

18:30 Na Vysočině dnes přibylo osm potvrzených případů nemoci COVID-19. Už je jich 23. Z pěti okresů kraje je bez potvrzené nemoci jen Pelhřimovsko.

18:29 Itálie dnes opět zpřísnila karanténní opatření, která v zemi platí už dva týdny. Občané nesmějí s pomocí osobních ani veřejných dopravních prostředků opouštět místo svého bydliště. Do 3. dubna je pozastavena i veškerá postradatelná výroba.

18:24 Premiér Babiš v pondělí ve 20:00 vystoupí s projevem v České televizi, na Nově a Primě. Na twitteru naznačil, že se řeč bude týkat soudržnosti.

 

18:21 V Itálii počet obětí nákazy koronavirem překročil 5 000. Za poslední den se počet mrtvých zvýšil o 651, na 5 476. Infikovaných je celkem už 59 138.

18:20 V Ústeckém kraji vzrostl podle ministerstva zdravotnictví od soboty počet potvrzených nákaz o tři,  na 39. Od rána přibyl jeden nakažený. Čtyři lidé, všichni z Děčínska, se vyléčili.

18:12 Podle zdrojů japonské televize NHK a agentury Kjódó bude Mezinárodní olympijský výbor dnes večer jednat o možném odložení olympijských her v Tokiu.

17:58 Počet případů nákazy koronavirem v Česku stoupl na 1 120, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Za dnešek přibylo 73 nemocných. Vyléčených zůstává šest.

17:54  Na infekční klinice pražské Nemocnice na Bulovce leží podle jejích informací na twitteru nyní 27 pacientů s nemocí COVID-19. Dopoledne nemocnice informovala o 22 nemocných, za den tak pět přibylo. 

 

17:45 „Klanět se čínským rouškám hraničí s vlastizradou," uvedl na svém Twitteru šéf zahraničního výboru Senátu Pavel Fisher. 

 

17:43 V Nemocnici na Bulovce je 27 pacientů nakažených novým typem koronaviru, od dopoledne jich pět přibylo. Stále je pět na plicní ventilaci.

17:42 Při nepokojích v kolumbijských věznicích zemřelo 23 lidí a 83 jich bylo zraněno. Důvodem výtržností byla opatření proti koronaviru, uvedla Reuters.

17:30 V Řecku začne kvůli koronaviru od pondělí platit celostátní karanténa, řekl premiér. Počet případů nákazy dnes stoupl o 94 - na 624, mrtvých je 15.

17:29 Jak se v dnešní složité době s COVID19 chovat v prostředcích hromadné dopravy, poradí odborníci ze Státního zdravotního ústavu a Českého vysokého učení technického.

 

17:20 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na svém Twitteru zveřejnil informace o léku  Plaquenil, který se jeví jako potenciálně účinný na onemocnění COVID-19.

 

16:45 V celém Německu budou zakázána shromáždění více než dvou lidí. Výjimku budou mít rodiny, shodla se podle médií Merkelová a spolkové země.

16:35 Armádní Airbus dopravil desítky lidí domů - ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) na twitteru uvedl, že do Rigy dopoledne dopravil 25 osob, zpět 51 Čechů a Slováků.  

16:24 Královéhradečtí hasiči složili další várku ochranných pomůcek.

16:15 Ve Švýcarsku přibylo za poslední den 901 potvrzených případů nákazy koronavirem, celkem je tak v zemi už přes 7 000 infikovaných. Počet lidí, kteří zemřeli, se zvýšil o čtyři -  na 60, informoval dnes Spolkový zdravotnický úřad (BAG). Nejvíce zasažen je kanton Ticino u italských hranic, kde mají 918 nakažených a 28 mrtvých.

15:45 U břeclavské nemocnice dnes vyrostl stan na odběr vzorků od lidí s podezřením na onemocnění COVID-19. Fungovat začne v pondělí.

15:15 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na svém twitterovém účtu uvedl, že bude chtít prodloužit mimořádná opatření do 1. dubna.

14:55 Čtvrtina firem z autoprůmyslu bude od pondělí uzavřena, sektor bude ochromen z 80 procent, uvedlo sdružení. Chce odklad splátek úvěrů až o 5 měsíců.

14:45 Vládám k úspěšnému boji proti koronaviru nestačí jen poslat obyvatele svých zemí do preventivní karantény. Omezení pohybu musí provázet i důsledné testování všech potenciálních nakažených a další zdravotnická opatření. Vyplývá to z dnešního rozhovoru předního experta Světové zdravotnické organizace (WHO) Mika Ryana ve vysílání televize BBC. 

14:30 První úmrtí dnes rovněž oznámilo Kosovo. V metropoli Prištině zemřel dvaaosmdesátiletý muž trpící chronickou srdeční chorobou. Ve dvoumilionové balkánské zemi registrují prozatím 31 nakažených. Kosovo zcela přerušilo dopravní spojení s cizinou, školy a restaurace jsou zavřeny a obchodní síť omezena na prodej potravin a léků.

14:15 Armáda rozváží materiál a vybavení po celé republice. Je nutné, aby byla dodržována přísná hygienická opatření.

14:00 Rumunská vláda dnes oznámila první oběť nemoci způsobené koronavirem. V Craiově na jihu země zemřel sedmašedesátiletý muž, který byl podle zdravotníků v posledním stadiu rakoviny. 

13:45 Pardubický kraj s hasiči postupně rozváží zdravotnický materiál na ochranu před koronavirem po regionu. Z letadla z Číny, které přistálo v sobotu v Praze, jsou všechny respirátory na odběrových místech. Ta jsou umístěna v 15 obcích s rozšířenou působností. 

13:19 Španělská bilance počtu obětí nemoci COVID-19 narostla o dalších 394 mrtvých na celkových 1720 a opět se tak zvýšila o 30 procent. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na dnešní aktualizované údaje španělského ministerstva zdravotnictví. 

12:55 Velkokapacitní letoun RUSLAN je opět ve vzduchu. Jeho cesta směřuje do Lipska, kde se vymění posádka, a následně zamíří do Číny pro další dodávky zdravotnického materiálu.

12:45 Sto tisíc roušek pro Itálii zabavených minulý týden v Lovosicích v Ústeckém kraji pošle Česko do Itálie počátkem příštího týdne. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) situaci dnes vysvětlí svému italskému protějšku dopisem. 

12:35 I v těchto časech je prostor na zábavu. Pardubická městská policie tak přijala výzvu a strážníci předvedli svůj "tanec" na ústřední melodii z filmu Krotilé duchů.

12:20 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch i náměstek Roman Prymula uvedli v nedělní Partii, že jsou ochotni diskutovat zákaz přítomnosti otců u porodů. 

12:15 Všech 13 středočeských záchranářů včetně ředitele, kteří byli kvůli možné nákaze COVID-19 v karanténě, mělo negativní výsledky testů. Zatím jsou dál v izolaci.

11:55 Na Plzeňsku jsou nyní 4 ohniska nákazy zřejmě spojené s pendlery, chceme jejich pohyb omezit, uvedl Prymula v Partii.

11:48 Adam Vojtěch: Prosím všechny, aby se neupínali pouze k paracetamolu, jsou i jiné léky na snížení teploty. Nechceme, aby došlo k vykoupení paralenu z lékáren.

11:43 Za nedodržování vládních nařízení musí padnout tresty, shodli se v Partii Prymula s Vojtěchem. Podle ministra Vojtěcha by za porušování karantény měly padnout exemplární tresty, aby k tomuto nebezpečnému chování nedocházelo.

11:42 Zvažujeme, že v určitých lokalitách zakážeme cesty pendlerů přes hranice, shodli se v Partii Prymula s Vojtěchem.

11:40 Roman Prymula: Kdyby se počet nakažených dostal nad 10 tisíc, zvažoval bych navrhnout na vládu zákaz vycházení. 

11:37 Podle Romana Prymuly budou lidé v ČR muset nosit roušku „ještě dlouho“. Někteří si na ni podle šéfa Ústředního krizového štábu zvyknou.

11:29 Školy se otevřou zřejmě nejdříve na přelomu května a června. Bude to jedno z posledních opatření, která budeme rušit, shodli se v Partii Prymula s Vojtěchem. Prymula by preferoval, aby proběhly alespoň maturity. Nevyloučil možnost, že by děti chodily do školy i v jednom prázdninovém měsíci.

11:20 Experimentální lék proti koronaviru Remdesivir zatím ještě v Česku není. Všeobecná fakultní nemocnice, kde leží pacient ve velmi vážném stavu a je napojen na speciální přístroj ECMO, který okysličuje krev, je však domluvena s americkou firmou Gilead, že jí lék dodá. Měl by být na cestě, uvedl v Partii Adam Vojtěch.

11:15 Podle Romana Prymuly je možné, že v uzavřených obcích na Olomoucku proběhne plošné testování.

11:10 Přísná karanténní opatření by se podle náměstka ministra Romana Prymuly mohla začít rozvolňovat zřejmě od poloviny dubna, protože ekonomiku velmi dusí. Hranice ale mohou být uzavřeny dlouhé měsíce, záleží na situaci, řekl v Partii šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Podle něj je potřeba se připravit na to, že „Velikonoce zřejmě nebudou takové, jako jsme zvyklí“.

11:05 V Česku je podle ministra zdravotnictví hospitalizováno 74 osob s COVID-19. Na jednotkách intenzivní péče je 19 z nich, na mimotělním oběhu 11, řekl Vojtěch v našem pořadu Partie.

10:53 Ve Spojených státech je třetí největší počet nakažených koronavirem na světě po Číně a Itálii. Vyplývá to z údajů Univerzity Johnse Hopkinse.

10:45 U lékaře infekčního oddělení Nemocnice Prostějov byla potvrzena nákaza koronavirem, má zatím mírný průběh. Oddělení funguje, testuje se personál.

10:35 Policisté v Plzeňském kraji zkontrolovali v sobotu na vstupu do ČR přes 3000 vozidel a pětadvaceti z nich odepřeli vstup. Z Česka vyjelo v regionu kolem 2400 vozidel a výjezd byl zakázán osmnácti z nich.

10:15 Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí dnes v projevu k národu odmítl pomoc USA při boji s pandemií způsobenou koronavirem. Odvolával se přitom na konspirační teorii, podle které byl virus SARS-CoV-2 cíleně vyroben ve Spojených státech, informovala agentura AP.

9:52 Ve středních Čechách je 124 osob s potvrzenou nákazou koronavirem, od soboty jich přibylo 23. Nejvíce potvrzených případů, 19, je nadále na Mělnicku.

9:46 Armáda zveřejnila záběry z noční vykládky zdravotnického materiálu.

9:38 Počet potvrzených nákaz COVID-19 v Moravskoslezském kraji překročil stovku. Od sobotního večera stoupl o 12, na 103. Nejvíce je na Frýdecko-Místecku.

9:30 V Jihomoravském kraji přibylo od sobotního večera pět případů nákazy koronavirem, má ho už 71 lidí. Vyplývá to ze stránek ministerstva zdravotnictví. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně zůstávají ve vážném stavu tři pacienti.

9:20 V Ústeckém kraji přibyly další dva potvrzené případy nákazy novým typem koronaviru, kterou úřady evidují u 38 lidí. Z toho se už čtyři lidé vyléčili.

9:10 V Libereckém kraji přibyly další dva případy onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem. Jde o dva muže, oba jsou v domácí izolaci. Na sociálních sítích o tom dnes informoval liberecký hejtman Martin Půta.

9:03 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v ČR překročil tisícovou hranici, nyní je jich 1047. Vyléčilo se 6 lidí. Za sobotu přibylo 158 nakažených.

8:55 V Olomouckém kraji v noci přibyly další tři potvrzené případy nákazy novým typem koronaviru, kterou nyní úřady evidují u 75 lidí. Tři nové nákazy jsou z okresu Prostějov. Nejvíce nakažených osob je v uzavřených obvodech Litovel a Uničov. V tomto izolovaném území je evidováno dohromady 59 nakažených osob. 

Počet nakažených v Olomouckém kraji
Autor: krajpomaha.cz Počet nakažených v Olomouckém kraji

8:45 Guatemalský prezident Alejandro Giammattei omezil zákaz vycházení na osm dní. Omezení, které platí ode dneška, lidem nařizuje zůstat doma vždy od 16:00 do 4:00 následujícího dne. 

8:30 V pondělí ekvádorská vláda v zemi vyhlásila stav nouze, uzavřela na dva týdny hranice, zakázala cestovatelům vstup do země a jako preventivní opatření proti šíření nákazy vyhlásila noční zákaz vycházení a omezila pohyb obyvatel.

8:15 Ekvádor v sobotu oznámil, že se dosud v zemi nakazilo 532 lidí, z nichž sedm zemřelo. Jen několik hodin poté dala svou funkci k dispozici ministryně zdravotnictví Andramunoňová.

8:00 Kolumbijské ministerstvo zdravotnictví v sobotu tamního času (v noci na dnešek SEČ) oznámilo, že v zemi zemřel první pacient infikovaný koronavirem. Obětí byl 58letý muž, který pracoval jako taxikář v pobřežním městě Cartagena na severu země. Kolumbie doposud eviduje 210 případů nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje.

7:15 Americký viceprezident Mike Pence v sobotu podstoupil test, který u něj a ani jeho manželky Karen nákazu koronavirem nepotvrdil. Pence stojí v čele pracovní skupiny Bílého domu, která byla vytvořena pro boj s koronavirem.

6:30 Rozvoz jídla ani provoz výdejových oken nestačí na pokrytí ztrát řady zavřených restaurací v Brně. Majitelé podniků však nechtějí, aby jejich zaměstnanci přišli o práci.

5:45 Soudci na severovýchodě Tanzanie dostali nařízeno, aby "za žádnou cenu" neudělovali tresty vězení. Mají rovněž poskytnout možnost propuštění na kauci těm delikventům, kteří na ni budou mít nárok. Důvodem těchto nezvyklých opatření je snaha úřadů předejít šíření koronaviru ve věznicích.

5:00 Austrálie připravuje kvůli koronaviru další zpřísnění preventivních opatření. Premiér Scott Morrison podle agentury DPA vyzval Australany, aby odložili veškeré zbytné cesty po Austrálii. Zároveň jsou v plánu přísná opatření k dodržování vzájemného odstupu, aby se zabránilo šíření infekce.

4:30 Indie, kde se dosud nákaza potvrdila u 315 lidí, na dnešek zavedla 14hodinový zákaz vycházení. 

4:00 Na Filipínách přibylo 73 infikovaných, celkem se tak v této zemi nakazilo 380 lidí. Nově zemřelo šest pacientů a celkový počet obětí činí 25, uvedlo podle Reuters filipínské ministerstvo zdravotnictví.

3:15 Jižní Korea dnes za sobotu oznámila 98 nových případů koronaviru, čímž bilance nakažených vzrostla na 8897. Pro srovnání, v pátek zaznamenala Korea 147 nově nakažených.

2:30 Celkem se v pevninské Číně, tedy bez Hongkongu a Macaa, koronavirus od konce loňského roku potvrdil u 81 054 lidí. Z nemoci se zde dosud vyléčilo 72 244 lidí a ve vážném stavu zůstává 1 845 pacientů.

1:45 Pevninská Čína za sobotu zaznamenala 46 nových případů koronaviru, 45 z nich se týká osob, které do země přicestovaly. 

0:45 V Itálii, kde se nedaří zastavit šíření koronaviru, se musí do 3. dubna pozastavit veškerá postradatelná výroba, v chodu zůstanou jen provozy zásobující supermarkety a lékárny, fungovat budou také banky a pošta. 

0:05 Ministr vnitra na svém twitteru poděkoval za pomoc ukrajinskému vevyslanci.

23:30 Na pardubickém letišti přistál letoun Ruslan se zdravotnickým materiálem na ochranu proti koronaviru. Z Číny dopravil mimo jiné dva miliony respirátorů a pět milionů roušek, které budou rozděleny mezi kraje a nemocnice řízené ministerstvem zdravotnictví. Obří letadlo se vydalo na cestu ve čtvrtek dopoledne z ukrajinského Kyjeva, v pátek naložilo 106 tun nákladu. Cestu má ještě dvakrát zopakovat.

Kromě respirátorů a roušek letadlo dopravilo 200 tisíc rychlotestů, 120 tisíc ochranných obleků a 80 tisíc brýlí. Z letiště materiál odvezou nákladní hasičská vozidla do policejního skladu v blízkém Opočínku. Odtud jej hasiči budou rozvážet do distribučních center v jednotlivých krajích. Část bude směřovat i do páteřní sítě nemocnic a záchranné službě.

22:00 Testy v Jihočeském kraji dnes potvrdily další případ koronaviru. Nákaženou je mladá žena z Českobudějovicka, která pracuje v Rakousku. V regionu je tak v současnosti 30 pacientů s nemocí COVID-19. 

21:50 Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) navrhne zvýšení schodku ze 40 miliard na 200. Resort podpoří odklad záloh podnikatelů na zdravotní a sociální pojištění na půl roku. Při vyúčtování příští rok pak chce minimální pojištění odpustit. Plánuje i odložit platbu daně z nabytí nemovitosti do konce července. Firmy by mohly umořit letošní daňovou ztrátu zpětně, např. z loňského zisku.

21:30 Letoun se zdravotnickým materiálem by na vojenském letišti v Pardubicích měl přistát kolem 23. hodiny.

21:10 Agentura AFP na svém twitterovém účtu zveřejnila fotky Paola Mirandy, který zachytil lékaře a zdravotníky bojující s neviditelným nepřítelem. Fotky pořídil v italském městě Cremona v oblasti Lombardie.

20:55 Argentinský útočník Paulo Dybala na instagramu potvrdil, že on i jeho přítelkyně měli pozitivní test na koronavirus. Je třetím nakaženým fotbalistou Juventusu Turín. Už dříve se nákaza objevila u Daniele Ruganiho a Blaise Matuidiho. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hola a todos, quería comunicarles que acabamos de recibir los resultados del test del Covid-19 y tanto @orianasabatini como yo dimos positivo. Por fortuna nos encontramos en perfecto estado. Gracias por sus mensajes y un saludo a todos Ciao a tutti, volevo informarvi che abbiamo appena ricevuto i risultati del test Covid-19 e sia io che Oriana siamo risultati positivi. Fortunatamente siamo in perfette condizioni. Grazie per i vostri messaggi. Un saluto a tutti! Hi everyone, I just wanted to inform you that we have received the results for the Covid-19 test and both Oriana and I have tested positive. Luckily we are in perfect conditions. Thanks for your messages.

Příspěvek sdílený Paulo Dybala (@paulodybala),

20:30 Jak probíhá rychlotest na koronavir? Ve videu vše vystvětluje Fakultní nemocnice Ostrava.

20:15 Ve Francii stoupla za poslední den bilance obětí koronaviru o 112 mrtvých, celkem nákaze podlehlo 562 lidí. Potvrzených případů nákazy nemocí COVID-19 je 14 459, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví.

20:00 Ministr vnitra Jan Hamáček po svém rozhovoru ve Velkých zprávách poděkoval i městské policii za pokutování lidí, kteří nedodržují nošení roušek nebo jiných prostředků k zakrytí úst a nosu.

19:47 Další nakažení hasiči v Praze. Počet stoupl na 19, jeden z nich je hospitalizován. V karanténě kvůli podezření na nákazu je podle mluvčího více než 100 hasičů.

 

19:39 V Praze je k dnešnímu večeru 299 nakažených novým typem koronaviru. Nejvíc z nich (59) je v Praze 4 z původního dělení na deset obvodů. 

19:30 Další dva nakažení v Královéhradeckém kraji, počet vzrostl na sedmnáct. Jde o manželský pár z Hradce Králové. Byli v kontaktu s jiným nemocným.

19:27 Městská policie zajistila muže, který podle ní dnes v Českých Budějovicích prodával roušky a dezinfekce, aniž by na to měl povolení. Zboží nabízel za mnohem vyšší ceny. Prodával u hypermarketu na sídlišti Vltava. 

19:22 Kolumbie vstoupí do celonárodní karantény v noci z úterý na středu a izolace potrvá 19 dní, oznámil prezident Iván Duque. 

Povinnou 14denní karanténu dnes vyhlásila další andská země, Bolívie. Úřadující prezidentka Jeanine Áňezová dnes uvedla, že zákaz vycházení začne platit v neděli a potrvá do 4. dubna. 

Zákaz opouštět domov po dobu osmi dnů dnes nařídil občanům své země také prezident Guatemaly Alejandro Giammattei. Středoamerická země dosud registruje 17 případů nákazy. 

19:15 Oficiální účet Ministerstva vnitra ČR ukazuje, jak vysvětlit dětem, co to je koronavirus. 

 

19:12 V Jihomoravském kraji přibylo od pátečního večera sedm případů nákazy koronavirem, má ho už 66 lidí. Nejvíce nakažených je v Brně, jde o 34 případů, dále na brněnském venkově (12) a na Břeclavsku (10). Celkem pět nakažených evidují na Blanensku, tři na Znojemsku a dva na Hodonínsku. Na Vyškovsku zatím onemocnění evidováno není.

19:09 Francouzský výrobce luxusního zboží LVHM objednal z Číny deset milionů roušek v hodnotě pěti milionů eur (137 milionů korun). Chce tím pomoci francouzské vládě v boji proti koronaviru. 

19:04 Oficiální Twitter účet Ministerstva průmyslu a obchodu informuje o českých firmách, které podle receptury doporučené WHO vyrábí dezinfekční prostředky. 

 

19:01 Adam Vojtěch se na svém Twitteru vyjádřil k aktuální situaci zdravotnického materiálu. 

 

18:56 Nejvyšší denní nárůst nakažených koronavirem na Slovensku. Podle nového premiéra Igora Matoviče je dalších 41 potvrzených případů nákazy. Celkově eviduje Slovensko 178 potvrzených nakažených. Nová opatření proti šíření infekce projedná kabinet v pondělí.

18:50 Od dnešní půlnoci budou přes hranice smět pendleři jen s platným razítkem. Ti budou muset mít vyplněný formulář od svého zaměstnavatele a knížku s razítkem pro výjezd i příjezd. Důvodem je velký výskyt falešných potvrzení, které si někteří obstarali a jezdili tak do Německa, aniž tam oficiálně pracovali. Jezdili tam na časté nákupy, za známými i za prací načerno.

18:48 V Moravskoslezském kraji vzrostl počet nakažených nemocí COVID-19 o dva, na 91. Nové případy jsou z Bruntálska a souvisejí s ping-pongovým turnajem.

18:35 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl na 995, během dnešního dne přibylo zatím 106 nových případů. Z nemoci se doposud vyléčilo šest pacientů, dva z nich dnes. Nejvíce nakažených je nadále v Praze a Středočeském kraji. 

18:17 V Itálii se za jediný den počet mrtvých s nákazou koronavirem zvýšil o 793. Obětí pandemie je už 4825, infikovaných 53578.

18:13 FN Ostrava dnes jako první v Moravskoslezském kraji začala používat k testování pacientů s podezřením na koronavirus rychlotesty. 

 

18:06 Česko má 995 případů nákazy koronavirem! Dnes přibylo 106 případů. 

18:02 V Karlovarském kraji vzrostl počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru na 38. Nejstarším nakaženým je 75letý muž, nejmladším je teprve šestiměsíční chlapec. Laboratorní testy prokázaly nákazu u 19 mužů a 19 žen. 

V Karlovarském kraji je k dnešnímu dni v karanténě, o které rozhodla krajská hygienická stanice, 44 lidí.

17:56 Nemocnice Na Bulovce garantuje pro péči o pacienty s COVID-19 až 200 lůžek. Z nich 54 bude mít plicní ventilaci a deset bude dialyzovaných. 

17:51 Hygienici potvrdili další případ nákazy koronavirem na Vysočině. Pacient je z Jihlavska. V kraji je nyní potvrzených 15 lidí s nemocí COVID-19.

17:42 Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně vyčlenil stát spolu s pražskou Nemocnicí Na Homolce pro pacienty v nejtěžších stavech nákazy koronavirem. Svatoanenská nemocnice na to má připraveno 30 lůžek s plicními ventilátory. 

V celém Česku je zatím 925 potvrzených případů nákazy

17:36 Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně přijala další dva pacienty s nemocí COVID-19 ve velmi vážném stavu. Jsou napojeni na plicní ventilátor.

Podle ČT je jedním z nich zubař z Uničova na Olomoucku. Aktuálně má tak nemocnice na anesteziologicko-resuscitační klinice tři pacienty s onemocněním COVID-19. V polovině týdne přijala devětapadesátiletého muže. Všichni jsou napojeni na plicní ventilaci a jejich stav je podle mluvčí nemocnice Dany Lipovské velmi vážný.

17:30 V severoitalské Lombardii zemřelo za jediný den 546 pacientů nakažených koronavirem. Celostátní bilance zatím není k dispozici. Nejspíš ale bude rekordně vysoká.

17:29 Počet prokázaných případů nákazy koronavirem v Německu podle agentury DPA překročil 20000 a vyšplhal se na zhruba 21600. Mrtvých je přes 70.

17:27 Mezi pacienty v těžkém stavu v Nemocnici u svaté Anny v Brně je podle ČT i zubař z Uničova, je na plicní ventilaci. V ordinaci byl ještě 13. března.

 

17:08 „Máme dalšího vyléčeného pacienta," informuje na svém Twitteru Adam Vojtěch. Česko má již šestého vyléčeného z nemoci COVID-19!

 

17:02 Dalších 426 potvrzených případů v Rakousku. Celkový počet se blíží třem tisícům. Nyní je pozitivně testováno 2814 lidí. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Rakouské laboratoře zatím provedly 18545 testů na koronavirus, za posledních 24 hodin jich bylo 2932.

16:55 Přednosta Kliniky infekčních a parazitárních chorob Nemocnice na Bulovce a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jiří Beneš uvedl informace o rouškách: Látkové roušky je možné podle odborníků opakovaně používat po přeprání ve vodě teplejší než 60 stupňů Celsia. Papírové se musí po jednom použití vyhodit. 

16:46 Ministr zahraničních věcí České republiky Tomáš Petřiček vyslal dobrou zprávu. "Dalších 26 Čechů je v pořádku doma," uvedl na Twitteru. 

 

16:40 Malta ode dneška uzavřela svůj vzdušný prostor a 490 000 obyvatel ostrovního státu nyní proto bude kvůli pandemii koronaviru v izolaci. Mezinárodní letiště bude od nynějška přijímat jen nákladní letadla, stroje humanitárních organizací a odbaví i letadla, která by případně vyslaly zahraniční státy pro své občany, kteří na Maltě uvázli.

16:35 Středočeští hygienici budou moci využívat elektronický systém, aby mohli informovat starosty o počtu nakažených v jejich obci. Ti budou mít díky systému lepší přehled o nákaze. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) by se měla vzájemná informovanost díky systému zlepšit. 

16:20 Jihočeský kraj dnes ráno převzal od ministerstva vnitra 27 600 respirátorů FFP2. Ochranné pomůcky proti nákaze koronavirem začne distribuovat v neděli. Respirátory primárně dostanou poskytovatelé zdravotnických služeb, lékárny, poskytovatelé akutní a následné lůžkové péče, záchranáři a pobytová zařízení sociálních služeb. 

16:10 Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl na svém twitterovém účtu aktuální informace o letadlech, které mají do České republiky dopravit zdravotnický materiál. 

 

16:04 Elitní krasobruslař Tomáš Verner předal vzkaz všem, kteří jsou doma v karanténě. „Nezapomínejte odpočívat,“ uvedl ve videu. 

 

15:45 Počet Rusů nakažených koronavirem se za posledních 24 hodin zvýšil o dalších padesát a přesáhl tři stovky. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zdravotnictví. Jedna žena nemoci COVID-19 podlehla. Největším centrem nákazy je Moskva a její okolí, nové případy ohlásil i Petrohrad.

15:20 Hokejové MS, které mělo v květnu uspořádat Švýcarsko, bylo kvůli pandemii koronaviru zrušeno. Informovala o tom rada Mezinárodní hokejové federace.

15:08 Ve Finsku mají první oběť koronaviru. Podle úřadů zemřel starší pacient v Helsinkách. Případů nákazy je nyní 521, o 121 více než v pátek.

14:34 V Thomayerově nemocnici došlo k nakažení zdravotních sester. Dvě jsou z plicního oddělní, kde měly přijít do kontaktu s nakaženým taxikářem, který je v současné době v kritickém stavu. Další dvě pracovaly na geriatrickém oddělení. Na výsledky páté se čeká – v těchto případech ale mělo dojít k nákaze mimo nemocnici. Zpravodajství FTV Prima informaci potvrdil mluvčí nemocnice Petr Sulek.

14:27 Věřící se v době epidemie mohou účastnit bohoslužeb pouze prostřednictvím internetu, rozhlasu nebo televize. Kostely jsou totiž kvůli shromažďování lidí uzavřeny. Podle ČTK je problém pro věřící v tom, že nemohou přistupovat ke zpovědi. Ta vyžaduje osobní setkání. Kostely jsou otevřeny pouze pro individuální návštěvy. 

14:17 Ministerstvo vnitra nakupuje v Číně kromě ochranných prostředků pro boj s epidemií koronaviru i stovky plicních ventilátorů, které pomáhají s dýcháním při těžkém zápalu plic. 

14:00 Od pondělí omezí České dráhy provoz na některých linkách v Pardubickém, Královehradeckém a Jihomoravském kraji.

13:30 Z nákazy koronavirem se vyléčil pátý pacient, uvedla Česká televize. Ležel v nemocnici v Ústí nad Labem. Ředitelka ústecké krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková dnes ČTK řekla, že šlo o pacienta z první vlny nemocných z Děčínska. 

13:20 takto se připravují na vojenském letišti v Pardubicích na přílet letadla Antonov An-124 Ruslan.

13:00 Sto tun ochranných pomůcek z Ruslana i mezi záchranáře a nemocnice rozdělí vnitro. Ministr Jan Hamáček čeká, že zdravotnictví bude chtít část pro svá zařízení.

12:42 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku dopoledne stoupl na 925, dnes přibylo zatím 36 případů. Několik pacientů leží ve velmi vážném stavu v nemocnicích v Praze a Brně. Vyléčení zůstávají čtyři lidé, testů bylo provedeno 13 704. 

12:40 Ve Španělsku zemřelo po nákaze koronavirem už 1326 lidí, uvádí španělské ministerstvo zdravotnictví. Nová bilance je o více než 300 případů vyšší než ta páteční, kdy bylo hlášeno 1002 úmrtí. Počet potvrzených případů infekce za uplynulý den narostl o bezmála 5000 na celkových 24926, informovala agentura Reuters. Nárůst počtu obětí oproti předchozímu dni je dnes vyšší než při minulém hlášení, v pátek se bilance zvýšila o 235 mrtvých.

12:21  Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně přijala další dva pacienty s nemocí COVID-19 ve velmi vážném stavu. Jsou napojeni na plicní ventilátor, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Už dříve přijala jednoho pacienta. Nemocnici vyčlenil stát spolu s pražskou Nemocnicí Na Homolce pro pacienty v nejtěžších stavech s nákazou koronavirem. 

12:00 Do Moravskoslezského kraje dnes dorazila dodávka 52 302 respirátorů FFP2, které v pátek do Česka dopravilo letadlo z Číny. Jsou určeny pro praktické lékaře, ambulantní specialisty a stomatology.

11:50 Česká pošta podle vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka doručí důchody i těm, kteří si pro ně chodí na pobočku.

11:45 V jordánské metropoli Ammánu se dnes ráno rozezněly sirény, aby obyvatelům čtyřmilionového města připomněly začátek zákazu vycházení. Lidé smějí ven jen v naléhavých případech, zákaz platí na celém území státu do odvolání. Jordánsko má zatím 85 potvrzených případů nákazy.

11:23 Královéhradecký kraj 200 000 respirátorů objednaných v USA nedostane. Dodavatel kraji oznámil, že má zákaz jejich vývozu ze Spojených států. Za respirátory, které byly typu FFP2, kraj peníze dopředu nezaplatil. Kraj nyní zvažuje nákup respirátorů z Jihoafrické republiky. 

11:21 Německo eviduje dalších 2705 lidí nakažených koronavirem, hlásí Institut Roberta Kocha. Počet úmrtí na COVID-19 stoupl od pátku o 16 - na celkových 47.

11:17 V Olomouckém kraji byly dnes ráno oznámeny další tři případy nákazy novým typem koronaviru, celkem ji úřady v kraji evidují u 65 lidí. Tři nově potvrzené nákazy jsou z obvodu Litovel, který společně s Uničovem a 19 okolními obcemi spadá do uzavřené oblasti. Celkem je v tomto izolovaném území evidováno 57 nakažených osob.

11:15 Írán hlásí dalších 123 obětí koronaviru, celkem tam nákaze podlehlo už 1556 lidí. Virem se nakazilo více než 20000 osob, uvedly podle Reuters úřady.

11:13 Vysoké technické učení v Brně namíchalo během pátku 80 litrů dezinfekci Anti-COVID. 

11:06 Ministr zahraničí Tomáš Petříček na svém Twitteru uvedl, že je momentálně mimo republiku zhruba 25 tisíc Čechů. Pro všechny se snaží udělat maximum.

10:45 Královehradečtí hasiči prostřednictvím svého profilu na Twitteru poděkovali všem, kteří se chovají zodpovědně a nosí roušky. Speciální poděkovaní pak patří i těm, kteří zásobují jejich stanice.

10:40 Na pražský magistrát dorazilo 53000 respirátorů. Sloužit mají zejména pro pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách. Na twitteru to dnes uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

10:30 Liberecký kraj dostal v noci na dnešek od státu 18400 respirátorů, které ale nejsou nejvyšší kvality. Dnes je rozveze do zdravotnických zařízení. Kraj zároveň žádá jednotlivce i firmy, aby mu věnovali, případně směnili, respirátory FFP3, pokud je mají k dispozici.

10:25 Na Vysočinu dorazila okolo 6. hodiny zásilka respirátorů třídy FFP2. Podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) je jich více než 21000 kusů. Ještě dnes část z nich dostane zdravotní záchranná služba a pět krajských nemocnic.

10:20  Podle čerstvě zveřejněné studie komise SAGE, která momentálně připravuje doporučení pro britskou vládu, budou opatření omezující aktivity obyvatel kvůli pandemii zapotřebí nejméně půl roku, v omezené míře i 12 měsíců. Experti navíc odhadují, že na vir COVID-19 umírá až 1 % nemocných.

10:12 Komu a jak budou rozdány respirátory, které přiletí do České republiky? To přiblížil ve videu zveřejněném premiérem Andrejem Babišem na sociální síti Roman Prymula.

10:00 I v Jordánsku poděkovali lidé večerním potleskem všem v první linii - tedy lékařům, zdravotníkům, hasičům, policii a v neposlední řadě i prodavačům.

9:50 Ve středních Čechách je 101 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, od pátku jich přibylo 26. Jde tak zatím o největší denní nárůst potvrzených případů v kraji. Nejvíce nakažených je na Mělnicku.

9:39 Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem v Královéhradeckém kraji vzrostl o jeden, na 15 nemocných. Novým případem je muž z Hradce Králové, ročník narození 1967, který byl na pracovním pobytu ve Francii. Muž je v domácí izolaci, průběh jeho onemocnění je mírný.

9:38 Karlovarský kraj dnes dostal 12 800 respirátorů od ministerstva vnitra. Dodávka je určena zdravotníkům, záchranářům i pracovníkům v sociálních službách.

9:35  Jihomoravský kraj zatím dostal pro své i soukromé organizace, praktické lékaře, zubaře a další pracovníky 50 000 respirátorů, které v pátek dopravilo letadlo z Číny. Dorazit jich mělo o 10 000 více. Další dvě várky by ale ještě o víkendu měly přijet. 

9:12 Ve Zlínském kraji zůstává 47 lidí nakažených novým typem koronaviru.

9:09 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl na 904. V pátek přibylo 124 nakažených, vyléčení zůstávají čtyři lidé. Testů bylo 13 704.

8:57 V Olomouckém kraji se do pátečního večera zvýšil počet nakažených novým typem koronaviru o dva, na 62 lidí. Oba nové případy jsou z obvodů Litovel a Uničov na Olomoucku, které jsou od pondělí kvůli vyššímu počtu nakažených preventivně uzavřeny. Celkem bylo v pátek večer v této uzavřené oblasti evidováno 54 případů nákazx.

8:50 V Moravskoslezském kraji je 89 lidí nakažených nemocí COVID-19. Proti pátečnímu večeru počet potvrzených případů vzrostl o 15. Většinou šlo o osoby, které dohledali hygienici. 

8:20 Norský olympijský výbor požádal předsedu MOV Thomase Bacha o odložení letošních her v Tokiu. Měly by se konat až bude pandemie nového koronaviru pod kontrolou. 

8:00 Do karantény musel kvůli kontaktu s nakaženým i ředitel středočeské záchranky.

7:58 Pražští hasiči mají už 13 pozitivně testovaných kolegů.

7:40 Armáda na svém twitteru zveřejnila záběry, jak vypadala nakládka více než 100 tun zdravotnického materiálu.

7:30 Ukrajinský letoun An-124 Ruslan, který do Česka dopraví z Číny víc než 100 tun zdravotnického materiálu, dorazí na letiště v Pardubicích až večer. Původně se počítalo, že přiletí kolem poledne.

7:24 Onemocnění COVID-19 se potvrdilo u muže z Turnovska. Ve všech okresech Libereckého kraje tak mají nejméně jednoho nakaženého, případů v kraji je 9.

7:02 Výsledky pátečních testů na koronavirus potvrdily v Jihočeském kraji 11 nových případů. V regionu je tak v současnosti 30 pacientů s nemocí COVID-19.

6:20 Řetězce supermarketů v Británii hodlají přijmout desetitisíce zaměstnanců, aby se dokázaly vypořádat s náporem zákazníků, kteří si v době krize kolem šíření koronaviru snaží vytvářet zásoby potravin a dalšího zboží. Společnost Tesco, která je jedničkou na trhu, například oznámila, že přijme 20 tisíc nových pracovníků, a to minimálně na příštích 12 týdnů.

5:36 V pevninské Číně v pátek přibylo 41 potvrzených případů nákazy koronavirem. Již třetí den za sebou byly nicméně všechny nové případy zaznamenány u osob, které přicestovaly ze zahraničí. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na čínskou národní zdravotní komisi. Počet importovaných případů se tak zvýšil na 269 ze čtvrtečních 228.

reklama

reklama