KORONAVIRUS ON-LINE: V Evropě se nakazil už milion lidí, v ČR se daří nákazu krotit

V Evropě už koronavirem onemocnělo přes milion lidí a téměř 100 000 nemoci způsobené koronavirem podlehlo. V České republice se daří nákazu krotit. Počet potvrzených případů nákazy nemocí COVID-19 se v sobotu zvýšil o 105. Denní přírůstek tak klesl potřetí za sebou.
Obětí koronaviru ve světě stále přibývá
Obětí koronaviru ve světě stále přibývá
(ZDROJ: Pixabay)

reklama

20:58 Šestapadesátiletý Michal Pečenka bojoval v pražské Nemocnici na Bulovce tři týdny o život. Nakažená byla i jeho partnerka, bratr a oba rodiče. Michalovo vyléčení považují jeho blízcí i lékaři za zázrak. Jenže doma mu museli říct krutou pravdu. Jeho otec takové štěstí neměl.

Příběh rodiny nakažené koronavirem: Dvojčata nad nemocí zvítězila, otec ale svůj boj prohrál

Příběh rodiny nakažené koronavirem: Dvojčata nad nemocí zvítězila, otec ale svůj boj prohrál

20:55 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy ve světě: V USA se nemocí COVID-19 nakazilo už téměř 757 tisíc lidí. Dnes přibylo 1115 úmrtí, celkově nemoci v zemi podlehlo přes 40 tisíc lidí. Ve Španělsku se nakazilo 196 tisíc lidí a podlehlo jí 20 453 lidí, za dnešek zemřelo 410 pacientů. V Itálii dnes zemřelo 433 lidí. Koronavirové nákaze v zemi podlehlo téměř 24 tisíc ze 179 tisíc nakažených. Ve Francii se nakazilo téměř 153 tisíc lidí a zemřelo už téměř 20 tisíc pacientů.

20:42 Moravskoslezská policie zaznamenala o víkendu na 200 přestupků souvisejících s porušením nařízení vlády. Většinu policisté vyřešili domluvou. Osm desítek bude mít dohru ve správním řízení. Nejčastěji lidé neměli roušky či se nedovoleně shromaždovali. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

20:20 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy: ve světě se celkově nakazilo 2 388 942 lidí. V důsledku COVID-19 jich zemřelo přes 164 tisíc a z nákazy se vyléčilo přes 613 tisíc lidí. Čísla stále rostou.

19:58 I na Vyškovsku policisté kontrolovali dodržování vládních nařízení. Krásné počasí vylákalo ven mnoho lidí. Většina dodržovala povinnost nosit roušky. Lidé využili tepla k procházkám, sportu a hlavně jízdě na kole. Během pátečního odpoledne a soboty však policisté ve Vyškově narazili i na 4 osoby, které neměly nasazené roušky. Správnímu orgánu také oznámí skupinku tří osob, která posedávala a popíjela v centru Vyškova.

Porušovali nařízení vlády

VIDEO: Dodržování vládních nařízení? Policisté na Vyškovsku nachytali několik lidí bez roušek

19:39 Nových případů nákazy koronavirem ve státě New York začalo poprvé ubývat, oznámil dnes guvernér Andrew Cuomo. New York je přitom ve Spojených státech ohniskem infekce. Úřady ale varují, že bude záležet na dalším postupu a teprve pak bude možné říci, zda příznivý vývoj vydrží.

19:20 Turecko aktuálně registruje 86 306 potvrzených případů nakažení koronavirem SARS-CoV-2. Oznámil to dnes ministr zdravotnictví Fahrettin Koca. Agentura Reuters poznamenala, že Turecko se tak stalo zemí s nejvyšším množstvím nakažených mimo Evropu a Spojené státy. Nejnovější přírůstek 3977 infekcí potvrzených v Turecku testy během uplynulých 24 hodin je vyšší než denní přírůstek v Číně, odkud se koronavirus začal na přelomu roku šířit do světa.

19:15 Prezident Miloš Zeman se na počátku května sejde s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) kvůli státnímu rozpočtu. Bude apelovat na to, aby se zasadila o úspory v rozpočtu, navrhuje přitom zrušit podporu pro solární elektrárny, řekl dnes na Frekvenci 1. Schillerová dnes řekla, že bude navrhovat zvýšení deficitu letošního rozpočtu na 300 miliard z nyní schválených 200 miliard korun. Před pandemií vláda plánovala schodek 40 miliard korun.

18:42 Úřady od pondělí obnovují činnost. Končí i omezení úředních hodin.

18:36 Itálie dnes oznámila další pokles denního počtu nových obětí koronavirové nákazy. Zatímco v sobotu bylo úmrtí 482, dnes jich úřad italské civilní ochrany oznámil 433. Celkem tak v zemi dosud zemřelo 23 660 pacientů, informovala agentura Reuters. Od soboty se také v Itálii zvýšil počet potvrzených případů nákazy koronavirem. Za den jich přibylo 3047, na Apeninském poloostrově tak už zaregistrovali celkem 178 972 infikovaných lidí.

18:29 Hranice by měly být uzavřené jeden rok, řekl prezident Miloš Zeman. Lidem doporučil vychutnat si krásy české krajiny. Sám bude opět na Vysočině.

18:18 Počet smrtelných obětí koronavirové nákazy ve Francii vzrostl proti sobotě o 395 a dosáhl 19 718. Oznámilo to dnes francouzské ministerstvo zdravotnictví. V sobotu úřady hlásily, že za den zemřelo v souvislosti s koronavirem 642 lidí.

Pátým dnem pak ve Francii klesá počet hospitalizovaných s nákazou. Situace se zlepšuje, ale krize ještě není zažehnána, řekl dnes francouzský premiér Édouard Philippe.

18:00 Přibližně 1000 nizozemských zdravotníků dostane placebo a další tisícovka bude očkována proti TBC. Podle vakcinologa Petra Berana byla vakcína původně určena proti kravské tuberkulóze. Předpokládá se, že očkovaní zdravotníci budou schopni lépe zvládat kontakt s koronavirem.

profesor Jiří Beran

VIDEO: Pomůže v boji s COVID-19 sto let stará vakcína proti TBC? Nizozemsko ji otestuje na zdravotnících

17:49 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy v krajích: Smutné prvenství si podle aktualizovaných dat na webu Ministerstva zdravotnictví drží Praha, kde je 1580 potvrzených případů nákazy COVID-19. Ve Středočeském kraji je 815 potvrzených případů. V Moravskoslezském kraji se nakazilo už 822 lidí a v Olomouckém kraji 620. V Plzeňském kraji se nákaza potvrdila u 551 lidí. Ústecký kraj hlásí 426 případů a Jihomoravský kraj 389. Ve Zlínském kraji se doposud odhalilo 281 lidí s nákazou COVID-19.

17:44 V Polsku od soboty přibylo 340 lidí, kteří se nakazili koronavirem SARS-CoV-2, potvrzených případů infekce je tak v zemi nyní registrováno 9082. Informovalo o tom dnes Ministerstvo zdravotnictví.

17:28 Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy v ČR: Z údajů na webu Ministerstva zdravotnictví aktuálně vyplývá, že se v ČR počet potvrzených případů dnes zatím zvýšil o 47 - na 6654, z toho 5285 je stále nemocných. Celkově se už vyléčilo 1298 lidí a 186 nákaze podlehlo, dnes přibylo pět úmrtí.

17:25 V britských nemocnicích za poslední den zemřelo dalších 596 lidí s nemocí, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Oznámilo to dnes britské ministerstvo zdravotnictví. Celkem už má země 16 060 lidí, kteří zemřeli v souvislosti s koronavirem. Nárůst počtu úmrtí je výrazně nižší než v předchozí denní bilanci, kdy jich bylo 888.

17:20 Evropské zdravotnictví se kvůli koronaviru ocitlo pod extrémním tlakem. EU proto mobilizovala další 3,08 miliardy eur na podporu zdravotnických systémů jednotlivých států. Unie je podpořila, aby byly nadále schopné zajišťovat péči všem pacientům, kteří ji potřebují.

16:50 Jak se dá krátit čas během karantény? Dvě dívky v Itálii například hrají tenis - každá ze střechy obytného domu, ve kterém bydlí.

16:37 Fotbalisté a členové realizačního týmu AS Řím se do konce sezóny vzdali výplat, aby pomohli klubu s ekonomickými dopady koronavirové krize. Hráči navíc budou doplácet mzdy ostatním zaměstnancům, které klub během přerušení soutěží umístil do částečné nezaměstnanosti.

16:15 V britských nemocnicích za poslední den zemřelo dalších 596 lidí s nemocí, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Oznámilo to dnes britské ministerstvo zdravotnictví. Dohromady má Británie už 16 060 lidí, kteří zemřeli v souvislosti s koronavirem.

Nárůst počtu úmrtí je výrazně nižší než v předchozí denní bilanci, kdy jich bylo 888. Podle ministerstva je nárůst nejmírnější za poslední téměř dva týdny.

16:00 V pondělí se rozjede první vlna uvolňování restrikcí. Co vše se otevře?

15:30 Čína, tedy země, odkud se v prosinci začal šířit nový typ koronaviru, jenž způsobil pandemii, se opatrně snaží znovu nastartovat ekonomiku. Není to ale snadné v situaci, kdy se miliony lidí bojí utrácet, nebo ani nechtějí chodit ven. Uzavírání továren a obchodů po celé zemi začalo v lednu. Milionům rodin bylo řečeno, aby zůstaly doma a vládnoucí komunistická strana teď tvrdí, že nemoc je pod kontrolou. Dopady na životy lidí i na celou ekonomiku ale přetrvávají.

15:00 Papež František vyzval svět, aby při uzdravování z epidemie způsobené koronavirem myslel na všechny a neopomenul žádnou část společnosti. Jinak to podle něj povede k ještě horší nákaze. Papež poprvé za více než měsíc opustil Vatikán a dnešní mši na neděli Božího milosrdenství sloužil v téměř prázdném římském kostele Santo Spirito in Sassia.

14:30 Paříž chce svým obyvatelům na ochranu před koronavirem zadarmo rozdat na dva miliony roušek. Starostka Anne Hidalgová řekla, že akce vyjde francouzskou metropoli na tři miliony eur (téměř 82 milionů Kč). Hidalgová svůj plán nastínila v nedělníku Le Journal du Dimanche.

14:00 Plošné testování v domovech pro seniory v Moravskoslezském kraji odhalilo minimum nakažených. Ze 13 500 testů se nemoc COVID-19 potvrdila u 22 lidí.

13:30 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne na pondělním jednání vlády kvůli dopadům šíření koronaviru další zvýšení schodku státního rozpočtu pro letošní rok na 300 miliard korun. Řekla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Na konci března Sněmovna kvůli epidemii schválila zvýšení letošního schodku na 200 miliard korun, z původně plánovaných 40 miliard korun před pandemií.

13:02 Oficiální profil Ministerstva zdravotnictví ČR na Twitteru informuje o aktuálním dění. 

 

13:00 V Íránu za poslední den zemřelo 87 lidí na nemoc COVID-19. Oznámilo to dnes ministerstvo zdravotnictví. Po několikadenním snižování nárůstu nových případů je to znovu vyšší počet. Nakaženo je v zemi přes 82 000 lidí.

12:59 Termín jednotných přijímacích zkoušek na střední školy chce ministr školství Robert Plaga (ANO) oznámit v první polovině května. Doufá, že se zkoušky budou moci uskutečnit v první půlce června. 

12:32 Plzeňský kraj zatím odhaduje devítiprocentní propad letošních daňových příjmů, zaviněný koronavirovou pandemií. Představuje to zhruba půl miliardy korun. 

12:25 Ministryně Schillerová navrhne kvůli pandemii pro letošek zvýšení schodku rozpočtu na 300 miliard Kč z 200 miliard Kč. V pondělí to projedná vláda, uvedla.

12:19 Češi v posledním měsíci stahovali na internetu zhruba o 25 procent více televizního a filmového obsahu. V takzvaných OTT službách, které využívají pro distribuci obsahu internet, vzrostlo zejména stahování filmů, seriálů a různých bonusů. 

11:57 Na Slovensku v sobotu zemřel další člověk infikovaný koronavirem, celkově tak počet obětí pandemie choroby COVID-19 v zemi pod Tatrami vystoupil na 12. Novou obětí je klientka domova seniorů ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy, které se stalo jedním z ohnisek nákazy. Už dříve zemřelo několik důchodců, kteří pobývali ve zmíněném domově.

11:51 Podle dnešních údajů ministerstva je ve Španělsku potvrzeno 195 944 případů nákazy. Vyléčilo se 77 357 lidí, naopak 20 453 jich zemřelo.

Španělsko je po Spojených státech nejvíce zasaženou zemí. Zdravotnické úřady se ale domnívají, že vrchol epidemie už má země za sebou.

11:47 Počet lidí nakažených korononavirem se v pevninské Číně v sobotu zvýšil o 16, což je nejméně od poloviny března. V pátek přibylo 27 infikovaných. S odvoláním na čínskou národní zdravotní komisi o tom dnes informovala agentura Reuters. Tchaj-wan, který po tři dny nezaznamenal žádný nový případ nákazy, dnes ohlásil přes 20 nově infikovaných.

11:36 Španělský hrdina: taxikář riskoval svůj život a převážel pacienty bezplatně do nemocnice. Nyní dostal výzvu, aby převezl pacienta z nemocnice domů. Když dorazil, doktoři a zdravotní sestry mu tleskali. 

 

11:25 Španělsko má nově 20 453 případů úmrtí na koronavirus, o 410 více než v sobotu. Za den je to slabší nárůst. Nakažených je skoro 196 000, uvedla vláda.

11:06 Plošné testování populace na nový typ koronaviru by mělo začít ve středu. Testování se bude týkat Prahy, jižní Moravy, Litoměřicka a Litovelska. Cílem je zjistit podíl nakažených mezi obyvateli Česka.

Plošné testování na koronavirus se zatím uskutečnilo například v některých domovech pro seniory. V Jihomoravském kraji začali v pátek plošně testovat také bezdomovce. 

10:49 Ve středních Čechách je 785 lidí s nákazou koronavirem, za sobotu jich přibylo šest. Počet zemřelých zůstal na 17, vyléčených je 156, o šest více.

10:28 V Rusku se koronavirem nově nakazilo rekordních 6060 lidí, podle úřadů nemělo 43 procent z nich příznaky. Celkem už je v Rusku přes 42 800 nakažených.

10:24 Vojenští chemici zasahují: 

 

10:22 Závod mistrovství Evropy v autokrosu se v červenci v Nové Pace neuskuteční. Pořadatelé původně pátý díl seriálu kvůli pandemii koronaviru zrušili.

10:11 Kvůli koronavirovým opatřením museli přestat chodit do práce i nevidomí, kteří pracují jako průvodci na Neviditelné výstavě v Praze. Ze všeho nejvíc jim chybí sociální kontakt a špatnou náladu zahánějí různě - výrobou keramiky, rekonstrukcí domu či poslechem audioknih. Problémy mají v těchto dnech například s dopravou a nevidomí rodiče i s výukou svých malých dětí.

10:00 Zhruba 300 milionů ortodoxních křesťanů dnes slaví Velikonoce v nezvyklých podmínkách, které jsou dány epidemií způsobenou koronavirem. Představitelé církve vyzvali věřící, aby zůstali doma, ne všude to však lidé dodrželi, uvádí francouzská stanice France 24. 

9:35 V Ústeckém kraji od sobotního večera přibyl jediný potvrzený případ COVID-19. Celkem jich je podle údajů ministerstva zdravotnictví 424. V kraji se vyléčilo zatím 135 lidí a v souvislosti s koronavirem zemřelo devět.

9:26 O krajský web KrajPomaha.cz s informacemi a statistikami ohledně epidemie nového typu koronaviru v Olomouckém kraji je velký zájem, za měsíc od jeho spuštění ho navštívilo už více než 1,1 milionu lidí. 

9:18 Místopředseda Vlády ČR Karel Havlíček na Twitteru: „Díky včasným a důsledným opatřením v boji s koronavirem patříme mezi země, které mohly představit konkrétní jízdní řád uvolňování restrikcí. Bude-li pozitivní trend pokračovat, jsme připraveni otevírání provozoven urychlit.“

9:10 Kadeřníci v Praze po uvolnění současných vládních restrikcí kvůli koronaviru plánují pracovat přesčas. Přesto budou poptávku uspokojovat jen obtížně. Lidé jsou podle nich do salonů zvyklí chodit pravidelně a o nejbližší termín návštěvy se zajímají neustále. Podle vládního plánu by kadeřníci mohli začít pracovat od 25. května.

9:04 Evropa bude od unijních institucí potřebovat na zotavení ekonomiky dalších nejméně 500 miliard eur. Řekl to šéf záchranného fondu eurozóny.

8:58 Austrálie bude požadovat mezinárodní vyšetřování, které by objasnilo původ nového typu koronaviru a jeho rozšíření. Ministryně zahraničí Marise Payneová se připojila ke kritice Číny a řekla, že nedůvěřuje tomu, jak Čína o situaci informuje. Uvedla to dnes agentura Reuters.

8:52 V Libereckém kraji se uzdravila téměř třetina lidí, u nichž testy potvrdily nemoc COVID-19. Vyléčených je 63 lidí. Potvrzených případů v kraji je 191.

8:48 V Jihomoravském kraji bylo dnes ráno 386 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Od soboty přibyli tři pacienti, vyplývá to ze statistik ministerstva zdravotnictví. 

8:43 Vedení státního hradu a zámku v Bečově nad Teplou plánuje opatření v souvislosti se zahájením sezóny. V areálu chce umístit mobilní stojany s dezinfekcí či termokamery. Památky plánuje Národní památkový ústav v omezeném režimu otevřít 8. června. 

8:21 V Bejrútu zavřeli věhlasný hotel Le Bristol, který byl v provozu nepřetržitě od roku 1951 a v jehož apartmá dříve bydleli světoví politici i celebrity. Hotel skončil kvůli hospodářské krizi, s níž se Libanon potýká a kterou umocňuje situace kolem koronaviru. 

 

8:18 Bývalý americký tenista Patrick McEnroe se vyléčil z nákazy koronavirem. Mladší bratr slavnějšího Johna to oznámil v sobotu a vyzdvihl testovací systém v New Yorku, kde si lidé mohou nechat odebrat vzorek, aniž vystoupí z auta.

Spojené státy mají nejvíce potvrzených případů nemoci i obětí koronaviru. Zemřelo už téměř 39 000 lidí a New York patří k nejpostiženějším městům.

8:03 V Moravskoslezském kraji přibylo od pátečního do sobotního večera celkem 24 lidí s nemocí COVID-19. Celkem jich je 790. Přibylo i 12 vyléčených, těch je 117. Zemřelo 11 lidí. Nejvíce lidí v kraji, u nichž testy nákazu dosud potvrdily, je na Ostravsku. Hygienici tam evidují celkem 310 nakažených, ale také nejvíce vyléčených, a to 36 lidí.

08:00 Německo v sobotu zaznamenalo 2458 nových nákaz koronavirem, což je méně než v pátek, kdy jich bylo 3609. Zemřelo dalších 184 lidí, v pátek to bylo 242. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval Institut Roberta Kocha (RKI).

07:38 V Praze dosud s nemocí COVID-19 zemřelo 70 lidí. Následuje Moravskoslezský kraj s 19 oběťmi, ve středních Čechách zaznamenali 18 úmrtí.

07:30 Nejlépe na tom jsou jižní Čechy s 25 případy nákazy na 100 tisíc obyvatel.

07:00 V Olomouckém kraji je na 100 tisíc obyvatel bezmála 98 případů nákazy a v Plzeňském kraji evidují na 100 tisíc obyvatel zhruba 92 nakažených. 

06:30 Nejvíce nakažených je dlouhodobě v Praze, dosud tam bylo potvrzeno 1574 případů. Na 100 tisíc obyvatel připadá v hlavním městě téměř 116 nakažených. 

06:00 Počet potvrzených případů nákazy nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, se v sobotu zvýšil o 105, na 6654. Denní přírůstek tak klesl potřetí za sebou. Vyléčených je zatím 1227, v nemocnicích s nemocí COVID-19 dosud zemřelo 181 lidí. 

05:45 Jižní Korea dnes poprvé po dvou měsících zaznamenala pouze jednociferný nárůst počtu případů nákazy koronavirem. Pacientů přibylo za posledních 24 hodin osm. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na korejské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Celkem Jižní Korea eviduje 10 661 nakažených a 234 obětí nemoci COVID-19.

05:30 Americký prezident Donald Trump varoval Čínu před následky, pokud vědomě nezasáhla a nezabránila rozšíření koronaviru do světa. Virus se poprvé objevil na přelomu roku v čínském městě Wu-chan a Čína čelí obviněním, že nákazu zpočátku tajila.

05:00 Americké státy Texas a Vermont umožní v pondělí otevřít některé podniky, které byly uzavřeny v obavách z šíření koronaviru. Stát Montana začne uvolňovat omezující opatření v pátek. Na tiskové konferenci v noci na dnešek SELČ to prohlásil americký prezident Donald Trump. Ve státě Florida zaplnili lidé znovuotevřené pláže a parky.

04:30 Spojené státy jsou zemí, která byla z celého světa koronavirem postižena nejhůře. Počet obětí koronavirové nákazy tam přesáhl 35 000, potvrzených případů infekce je více než 690 000. Tvrdě zasažený americký stát New York se ale například domnívá, že vrchol epidemie už má za sebou.

04:00 Počet obětí koronavirové nákazy ve Spojených státech vzrostl o 2394, na 35 443. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Potvrzených případů nákazy je nyní 690 714, což je o 29 002 více než v předchozí bilanci.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama