Američtí vojáci v Polsku prý odstrašují agresivní Rusko. Chceme jich ještě víc, hlásí polský ministr

Polsko je přesvědčeno, že zatímco americká přítomnost v Německu posiluje evropskou obranu, vojáci umístění dále na východ jsou „důležitým odstrašujícím prostředkem proti agresivnímu Rusku“. Uvedl to pro agenturu DPA polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz. Poláci očekávají další přísun amerických vojáků na své území, zatímco se dlouhodobě spekuluje, zda se část amerických vojáků nestáhne z Německa.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@DeptofDefence / Twitter

reklama

„Přítomnost amerických vojáků v Polsku hraje velmi důležitou odstrašující roli, která je důležitější než u stejných jednotek rozmístěných na západě,“ uvedl Czaputowicz.

Do Polska má přijít dalších tisíc vojáků

Polsko očekává zvýšení počtu amerických sil na svém území z 4500 na 5500 vojáků v souladu s prohlášením podepsaným v červnu prezidenty Polska a USA Andrzejem Dudou a Donaldem Trumpem.

Tehdy Donald Trump uvedl, že nový vojenský personál pro Polsko by mohl být „odebrán“ z Německa nebo jiné již rozmístěné lokace, protože USA nechtějí posílat do Evropy další vojáky. Uvedl také, že Polsko by mělo být odměněno za dosažení výdajového cíle ve výši dvou procent HDP země na obranu NATO. Na druhé straně Trump kritizoval za nedosažení stejného cíle Německo.

Na dotaz, zda noví vojáci do Polska přijdou z Německa, polský ministr uvedl, že takhle to nevidí. „Rozhodnutí je na Američanech. Pro nás hraje přítomnost amerických vojáků velmi pozitivní roli. Jejich přítomnost… posiluje naši společnou obranu.“

zraněný v Afghánistánu ilustrace

NATO a afghánská armáda zabily více civilistů než Tálibán

Odstrašující prostředek proti agresivnímu Rusku

I když i s nárůstem vojenské přítomnosti v Polsku bude počet rozmístěných vojáků v zemi mnohem menší než 35 tisíc amerických vojáků umístěných v Německu, působí tyto síly podle Czaputowicze jako odstrašující prostředek proti agresivnímu Rusku. „Rusko bude muset dvakrát rozmýšlet, než použije vojenskou sílu, když vidí přítomnost zahraničních jednotek, zejména těch amerických,“ dodal.

„Technické detaily nových amerických sil v Polsku jako je typ jednotek a jejich rozmístění by měly být potvrzeny během Trumpovy nadcházející návštěvy Polska," doplnil Czaputowicz. Rovněž on sdílí americké obavy z toho, že Německo neplní výdajový cíl NATO.

Přijdou vojáci z Německa? Američtí velvyslanci by to uvítali

Delší dobu se proslýchá, že USA zvažují částečné stažení vojáků z Německa. Současná americká administrativa vedená prezidentem Donaldem Trumpem často zdůrazňuje, že Berlín nepřispívá do Severoatlantické aliance (NATO) dostatečně.

„Ve skutečnosti je urážlivé předpokládat, že americký daňový poplatník musí pokračovat v placení více naž 50 000 Američanů v Německu, zatímco Němci svůj přebytek dostanou na domácí programy,“ uvedl před několika dny americký velvyslanec v Německu Richard Grenell.

Grenellův komentář přišel poté, co se na Twitteru obdobně vyjádřila americká velvyslankyně v Polsku Georgette Mosbacherová: „Polsko splňuje svůj závazek ve výši 2 % výdajů vůči NATO. Německo ne. Uvítali bychom, aby americké jednotky z Německa přišly do Polska.“

V Německu je rozmístěna většina amerických vojáků působících v Evropě. Působí tam asi 35 tisíc vojáků a 17 tisíc amerických civilistů zaměstnaných americkou armádou. A v souvislosti s rozmístěním amerických jednotek je s americkou armádou spjato asi 12 tisíc Němců.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!