Aprílový vtip! Šílený nápad! Dánští politici rezolutně odmítají prodej Grónska Američanům

Americký deník The Wall Street Journal ve čtvrtek informoval, že Donald Trump vyjádřil zájem o ostrov, který je autonomní součástí Dánského království, „s různou mírou vážnosti“. Deník citoval nejmenovaného poradce, který uvedl, že Bílý dům vyzval své poradce, aby „prozkoumali myšlenku“ koupě největšího ostrova na světě od Dánska.
Donald Trump, jehož první návštěva Dánska je naplánována na začátek příštího měsíce, vyjádřil opakovaný zájem o zdroje a geopolitický význam této autonomní dánské oblasti, uvedl americký deník. Podle informací současných i bývalých úředníků Bílého domu může být Trumpovým zájmem posílení vojenské přítomnosti v Arktidě, nebo zanechání podobného odkazu typu Aljaška (tu Američani v devatenáctém století odkoupili od Rusů).
„To musí být aprílový bláznivý vtip,“ napsal bývalý dánský premiér Lars Lokke Rasmussen na sociální síti Twitter. Trumpův nápad odmítl i jeden ze dvou zákonodárců dánského parlamentu zvolený za Grónsko, poslankyně Aaja Chemnitz Larsen. Ta uvedla, že naopak lepší a vyrovnanější partnerství s Dánskem by mělo být cestou vpřed pro silnější a dlouhodobě nezávislejší Grónsko.
Mluvčí dánského ministerstva zahraničí Martin Lidegaard zastupující Sociální liberály označil Trumpův zájem za vtip a informoval o obavách ze zneužití ostrova pro vojenské účely. „Trump chce koupit Grónsko? Doufám, že jde o vtip, v opačném případě špatný nápad s rizikem militarizace Grónska a menší nezávislosti grónských občanů – a navíc velká ztráta pro Dánsko,“ uvedl na Twitteru.
S populací okolo 56 tisíc lidí je zaledněný ostrov ležící mezi severním Atlantikem a Severním ledovým oceánem většinově samosprávnou oblastí. Dánsko má na starosti zahraniční, obrannou a monetární politiku. Grónsko ročně dostává od Dánska podporu zhruba ve výši 560 milionů dolarů (v přepočtu necelých 13 miliard korun), což představuje více než polovinu příjmů oblasti.
USA se na Grónsko zaměřovaly již dříve. V roce 1946 za úřadování prezidenta Harryho Trumana nabídly Spojené státy Dánsku za koupi ostrova o rozloze dvou milionů kilometrů čtverečních 100 milionů dolarů (2,3 miliardy korun), což Dáni tehdy odmítli.
Grónsko se podle nedávné studie kodaňské a grónské univerzity a dalších subjektů zveřejněné serverem The Guardian potýká s dopady globálního oteplování. Devadesát procent zpovídaných ostrovanů souhlasí, že probíhá klimatická krize a 76 procent respondentů prohlásilo, že se globální oteplování dotýká jejich životů. Podle Národního datového centra pro led a sníh, které sídlí v americkém Coloradu, Grónsko již ztratilo přes 250 miliard tun ledu a sněhu kombinací tání a celkově nízké úrovně sněhových srážek.