Bílý dům zveřejnil přepis kontroverzního rozhovoru. Porušil Trump ústavu?

Bílý dům zveřejnil přepis červencového rozhovoru mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Trump v něm žádal svůj protějšek, aby proklepnul syna svého potenciálního rivala v nadcházejících volbách - Joea Bidena. Svůj požadavek ale nepodmínil poskytnutím zahraniční pomoci pro Ukrajinu. Podle šéfky americké Sněmovny Nancy Pelosiová, která zahájila proces impeachmentu proti Trumpovi, se ale prezident dopustil zločinu již požádáním lídra cizí země o pomoc, která Trumpovi měla dopomoci k volebnímu vítězství.
Donald Trump
Donald Trump
facebook

reklama

Zpráva, kterou vydal Bílý dům, neodráží „doslovný přepis“, ale je založena na „poznámkách a vzpomínkách“ lidí, kteří zaznamenávají a uchovávají hovory. 

Trump v rozhovoru napřímo vyzval ukrajinského prezidenta, aby se podíval na vyšetřování  Bidenova syna a obnovil jej. Zelenský následně Trumpovi přislíbil, že mu vyhoví. 

Prezident Trump (překlad přepisu):

„Další věc, je tu spousta řečí ohledně Bidenova syna, že Biden zastavil stíhání, a mnoho lidí se o tom chce dozvědět více, takže cokoliv, co můžete udělat s hlavním žalobcem, by bylo skvělé. Biden se chvástal tím, že zastavil to vyšetřování, takže jestli se na to můžete podívat… Zní mi to hrozně…“ 

Prezident Zelenský (překlad přepisu):

„Chtěl jsem vám říci o prokurátorovi. Za prvé, rozumím a jsem dobře informován o celé záležitosti. Jelikož jsem vyhrál absolutní většinu v našem parlamentu, tak příští hlavní žalobce bude na sto procent můj člověk, můj kandidát, který bude schválen parlamentem a začne jako nový žalobce v září. On nebo ona se podívá na celou situaci….“

Zelenský také prezidenta požádal o další informace. Trump následně řekl, že nasměruje svého osobního právníka Rudy Giulianiho a generálního prokurátora Williama Barra, aby se na Zelenského obrátili a pomohli mu v možném vyšetřování. „Dostaneme se až k jádru věci,“ dodal Trump. 

Americký prezident Donald Trump

ROZHOVOR: Impeachment je vždy politický proces, ale nyní je političtější než kdy dřív, míní Erik Best

Přestože Trump požádal lídra cizí země o pomoc ve vyšetřování, které by mohlo poškodit jeho rivala Joeho Bidena v prezidentských volbách 2020, tak za to Zelenskému nic neslíbil. Nepotvrdilo se, že by Trump podmínil vojenskou pomoc Ukrajině za otevření vyšetřování, ani že by během rozhovoru více než osmkrát tlačil na Zelenského, aby vyšetřování otevřel, tak, jak to naznačoval Wall Street Journal. Jediné, co v tomto ohledu v rozhovoru zaznělo, bylo chlácholení o tom, že Spojené státy byly vždy „velmi, velmi vstřícné k Ukrajině“, přičemž Trump nezapomněl zmínit, že Angela Merkelová sice o Ukrajině velmi často mluví, ale nic nekoná. 

„Myslím, že jste četli všechno,“ uvedl Zelenský při středečním setkání s americkým prezidentem. „Nechci se zaplétat do Spojených států,“ pokračoval a odmítl, že by jej Trump k něčemu tlačil. 

Zrádce a korupčník

Po zveřejnění přepisu se na amerického prezidenta valila vlna kritiky ze strany jeho politických oponentů. Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová Trumpa upozornila, že „ponese odpovědnost“, protože „nikdo není nad zákonem“. „Faktem je, že prezident Spojených států v rozporu se svými ústavními povinnostmi požádal zahraniční vládu, aby mu pomohla v jeho politické kampani na úkor naší národní bezpečnosti a podkopal tak integritu našich voleb,“ uvedla Pelosiová. Do prezidenta se opřela i jeho neúspěšná protivnice z minulých voleb, Hillary Clintová. Ta uvedla, že „prezident zradil svoji zemi“.

„Prezident zradil svoji zemi. Toto není politické prohlášení, je to krutá realita a my musíme jednat. On představuje jasné nebezpečí pro věci, které nás dělají silnými a svobodnými. Podporuji impeachment.“

V podobném duchu Trumpa kritizovali i ostatní potenciální rivalové, Bernie Sanders jej označil za „nejvíce zkorumpovaného prezidenta v moderní historii země“. Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumar označil přepis rozhovoru za „ještě horší“ než byla Muellorova zpráva. 

Do prezidenta se opřeli i někteří republikáni. Republikánský senátor Mitt Romney označil hovor za „hluboce znepokující“. Častý kritik prezidenta je jeden z malá republikánů, kteří podpořili vyšetřování Trumpa.

Jsou to fake news

Americký prezident k celé věci ve středu zopakoval, že je to „největší hon na čarodějnice v americké historii“. „Tak, jak jste vy novináři vystavěli ten telefonní hovor, tak to měl být hovor z pekla. Nakonec se ukázalo se, že v tom rozhovoru nic nebylo,“ řekl Trump. Spolu s tím uvedl, že za celou akcí jsou podle něj fake news a „korupční reportáže“. Ty podle něj způsobily i úterní propad burzy, jakmile byl ale vydán středeční přepis, akciový trh opětovně rostl, nezapomněl zmínit prezident. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!