Boj o univerzitu v Hongkongu stále pokračuje. Čína už nechce nečinně přihlížet

Už jen stovka studentů zůstává na hongkongské polytechnické univerzitě, kterou policie obklíčila. Okolo 400 studentů policie zadržela, uniknout se podařilo jen některým. Čína mezitím prostřednictvím velvyslance nevyloučila, že do situace v Hongkongu zasáhne.
18. 11. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: HONGKONGSKÁ POLYTECHNIKA SE ZMĚNILA V OBLEŽENOU PEVNOST
18. 11. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: HONGKONGSKÁ POLYTECHNIKA SE ZMĚNILA V OBLEŽENOU PEVNOST

reklama

Po několika dnech střetů mezi policií a protestujícími, kdy policie použila slzný plyn, vodní děla a gumové projektily, zůstalo na kampusu hongkonské polytechnické univerzity (PolyU) kolem 100 lidí. Protestující se bránili svými vlastními improvizovanými zbraněmi. Zbytek demonstrantů vyzvala policie, aby se vzdali. Policie se snažila proniknout na univerzitu, což by byl ovšem precedent a ještě více by to eskalovalo situaci ve městě.

Podle serveru Al Jazeera se stalo, že se u univerzity shromáždili kolemjdoucí a vyzývali policii, aby byla zdrženlivá. Některé zdroje uvádí, že zde byli i rodiče studentů.

Napětí v Hongkongu se stále zvyšuje, policie je brutálnější. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová médiím uvedla, že je „velmi ustaraná“ a vzkázala policii, že chce, aby se situace vyřešila „humánním způsobem“.

Protesty v Hongkongu

Hongkong zažil jedny z nejdramatičtějších okamžiků protestů. Demonstranti z kampusu se střetli s policií

Co vše se nyní v Hongkongu děje, je výsledkem již stále méně trpělivé Číny. BBC cituje slova čínského velvyslance, který mluvil o tom, že „nikdo by neměl podceňovat vůli chránit suverenitu a stabilitu v Hongkongu“. Aby tomu bylo lépe rozumět, uvedl, že „ústřední vláda nebude sedět a sledovat, zda se situace stane neovladatelnou“.

Navíc Čína odsoudila rozhodnutí hongkongského vrchního soudu zrušit zákon o zákazu obličejových masek uprostřed eskalujících protestů ve městě. Čínský nejvyšší zákonodárce trvá na tom, aby hongkongské soudy neměly pravomoc rozhodovat o ústavnosti právních předpisů podle zákona města.

To, že je Čína netrpělivá, také vyplývá z toho, že je letos řada významných výročí – pro Čínu pozitivních i negativních. Nepokoje narušují slavnostní ráz a kazí možnost poukazovat na úspěchy Číny k 70. výročí vzniku Čínské lidové republiky. Další výročí mají příchuť spíše revolty: 30 let od masakru na náměstí Nebeského klidu nebo pět let od začátku prodemokratického hnutí v Hongkongu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!