Čínský prezident se konečně objevil na veřejnosti. V zemi už na koronavirus zemřelo přes tisíc lidí

Vystoupení prezidenta Si Ťin-pchinga na veřejnosti je znamením, že stále vede Čínu. Tím v první linii, kdo objíždí Čínu a byl i ve Wu-chanu, je čínský premiér Li Kche-čchiang. Stále více podniků je zavřeno, což se projevuje na zpomalení čínské ekonomiky. Uvádí se, že koronavirus stál globální ekonomiku 280 miliard dolarů. Počet obětí zatím přesáhl tisícovku.
10. 2. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: PŘENAŠEČEM KORONAVIRU BY MOHL BÝT LUSKOUN
10. 2. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: PŘENAŠEČEM KORONAVIRU BY MOHL BÝT LUSKOUN

reklama

Včera skončilo v Číně novoroční volno, které úřady ve snaze zabránit šíření nemoci prodloužily o deset dní. Bylo potvrzeno 2 478 nových případů a tím se celkový počet registrovaných případů nákazy zvýšil na 42 638. Nové číslo obětí koranaviru přesáhlo tisícovku, Čína uvádí 1016 úmrtí.

Dnes přichází zprávy o zpomalení čínské ekonomiky v důsledku koronaviru. Agentura Reuters uvádí odhad poklesu růstu z pěti na tři procenta za první čtvrtletí letošního roku. Čínská televize vysílala, že Čína se bude snažit splnit své hospodářské a sociální cíle stanovené pro tento rok.

Pozornost vyvolala návštěva prezidenta Si Ťin-pchinga v pekingské nemocnici Ditan, kde lečí pacienty nakažené koronavirem. Prezident zároveň přes internet chatoval s lékaři ve Wu-chanu. „Musíme mít jistotu, že bitvu s epidemií nakonec vyhrajeme,“ řekl zdravotníkům v nemocnici. Prezidentovu návštěvu přenášela čínská státní televize CCTV. Si Ťin-pching měl roušku, nechal si zkontrolovat tělesnou teplotu a nakonec na ulici zamával obyvatelům vykloněným ze svých bytů. Čínský prezident se od propuknutí epidemie koronaviru v lednu neukázal na veřejnosti – až nyní – a do přední linie postavil premiéra Li Kche-čchianga, který také navštívil Wu-chan. Prezident však měl setkání na vysoké úrovni, a to s kambodžským premiérem Hun Senem a generálním ředitelem Světové zdravotnické organizace Tedrosem Adhanomem Ghebreyesem.

Čínský lékař Li Wen-liang

Čínský hrdina: Lékař pracoval 10 dnů v kuse. Místo koronaviru ho zabila vyčerpanost

Z Číny přichází i optimističtější zprávy, a to, že počet denních případů nákazy již podruhé v týdnu poklesl, což zdravotníci považují za příznak, že vrchol epidemie již pominul. Světová zdravotnická organizace (WHO) však varovala, že rozšíření případů mimo Čínu by mohlo být „jiskrou, ze které propukne ještě větší požár“.

Podle údajů z Číny a WHO bylo potvrzeno pouze 319 případů ve 24 zemích mimo Čínu a úmrtí na koronavirus je zaznamenáno zatím jedno v Hongkongu a druhé na Filipínách.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!